Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

+10
SAS
zbracun
jozefk
Turrican
Narco
Purgy
tanuki
Iron Man
Neu
drGspot
14 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Da li ste ikada radili na Linuxu?

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_lcap15%Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_rcap 15% 
[ 2 ]
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_lcap23%Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_rcap 23% 
[ 3 ]
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_lcap31%Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_rcap 31% 
[ 4 ]
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_lcap15%Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_rcap 15% 
[ 2 ]
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_lcap15%Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_rcap 15% 
[ 2 ]
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_lcap0%Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Ukupno glasova : 13
 
 

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by drGspot sri kol 19, 2009 8:53 am

Dakle linux je unix klon. Nije unix ali se ponasa kao takav.Nastao u okrilju zajednice hackera (ne crackera) u zadnjih 15tak godina pod nenametnutim vodstvom Linusa Torvaldsa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux

Razlika izmedju hackera(whiteHata), grayHata i blackHata(crackera) dobro je opisana ovdje:

http://www.catb.org/~esr/faqs/hacker-howto.html#what_is

Prenesen (portan) je na skoro svaku mikroprocesorsku arhitekturu danasnjice, jucerasnjice, a s obzirom na apstraktnost u implementaciji i sutrasnjice.
Ispravan naziv mozda bi trebao biti GNU/OS on Linux [kernel].

http://www.gnu.org/

Pojam GNU zapravo znaci "slobodu od copyrighta" tzv copyleft. GNU/GPL licenca omogucava nam da zadrzimo autorsko pravo otpustajuci patentno pravo zajednici korisnika izvornog programskog koda i izvrsnih datoteka.

Zgodan popis arhitektura na kojima radi Linux imamo ovdje:
http://www.us.debian.org/ports/

Linux je OS(kernel i siri smisao), Projekt i Pokret. Vlasnicki sw je najcesce proizvod. Mnoge komercijalne Linux-distribucije (OpenSource) nisu slobodan software. Evo jednog pokusaja katalogizacije distribucija (uvjet za distru je disketa ili CD/DVD):

http://distrowatch.com/

Osnovna paradigma linuxa je visekorisnicki, visezadacni i viseprocesorski(CPU) rad nakon prijave korisnika na host sa terminala (u txt ili graf modu). Korisnik onda pokrece aplikacije, naredbe(komande) u terminalu ili GUI-ju (X Window[ing] System). Iako vizualno GUI moze vrlo
podsjecat na neke drugih OS-ova, izvorno radi se o potpuno drugacijem konceptu i filozofiji (npr remote rad, X-protokol, virtualizacija, ...)
Moze se reci da se paralelno sa popularizacijom linuxa, pogotovo na desktopu, gubi svijest o toj drukcijoj filozofiji i konceptu.To je i glavni razlog nerazumjevanju korisnika nekih drugih sustava--pogotovo kod direktnih usporedbi.
Dokumentacija o linuxu je jedna od najobimnijih na mrezi:

http://tldp.org/

Jedan od prvih dokumenata (iako mozda malo out-to-date) je "Linux Installation and Getting Started:

http://tldp.org/LDP/gs/gs.html

Dokumentacija postoji u vidu FAQ-ova, HOWTO dokumenata, Guide-ova, a dostupna je u velikoj mjeri na komandnoj liniji (man i info stranice) i GUI-ju (help unutar aplikacije).
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty0 / 9990 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Gost čet srp 28, 2011 3:23 pm

Da li ste ikada radili na Linuxu?
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Neu čet srp 28, 2011 4:15 pm

Nisam, ali bi voljela probati, iako smatram da je to sve isti jarac. kewl
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty999 / 999999 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Iron Man čet srp 28, 2011 4:25 pm

nisam nikad...
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty336 / 999336 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by tanuki čet srp 28, 2011 4:30 pm

nisam nikada, ali da imam pc, sigurno da bi probao, jer sam ćuo da je kvalitetan os-
uostalom gabry im iskustvo, pa nek se javi Very Happy
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty700 / 999700 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Purgy čet srp 28, 2011 4:57 pm

Ajmo reć B.
Purgy
Purgy
Domaćin foruma Purgy
(Paint slikar i bacač stihova)
Domaćin foruma Purgy   (Paint slikar i bacač stihova)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 14047
Reputacija Reputacija : 1669
Godina imam : 15
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty142 / 999142 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Gost čet srp 28, 2011 5:20 pm

jesam, imao sam ubuntu instaliran, koristio ga aktivno par mjeseci pa se
vratio na wins, nw zato što je wins bolji, već čisto zbog lijenosti, znači
"da, probao sam, zanimljivo iskustvo!"
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by tanuki čet srp 28, 2011 5:34 pm

Gabrijel je napisao/la:jesam, imao sam ubuntu instaliran, koristio ga aktivno par mjeseci pa se
vratio na wins, nw zato što je wins bolji, već čisto zbog lijenosti, znači
"da, probao sam, zanimljivo iskustvo!"
jebi se gabri,
ništa nisi rekao Laughing
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty700 / 999700 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Gost čet srp 28, 2011 5:37 pm

Neutral
a šta bi htio da ti kažem?
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by tanuki čet srp 28, 2011 5:50 pm

Gabrijel je napisao/la: Neutral
a šta bi htio da ti kažem?
jednostavno gabry-
iskustvo sa lynoksom-
znam pokazao si emulaciju i leoparda i winsa na linoksu, pa se nemoj praviti grbav,
pomozi ljudima Wink
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty700 / 999700 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Gost čet srp 28, 2011 5:56 pm

nisam toliko stručan da bih nekome pomagao, ni ne kužim linuksa niti sam
radio toliko na njemu da bih moga savjetovati nekoga, sustav mi se sviđa
ali mi je lijeno ga ponovno instalirat a i davno je to bilo, ja sam koristio sustav Ubuntu 8.10
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by tanuki čet srp 28, 2011 6:09 pm

a tko je stručan ?
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty700 / 999700 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Gost čet srp 28, 2011 6:27 pm

rekao bih turrican i stitch na ovome forumu, to su oni za koje sam siguran da su od struke.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by tanuki čet srp 28, 2011 6:34 pm

Gabrijel je napisao/la:rekao bih turrican i stitch na ovome forumu, to su oni za koje sam siguran da su od struke.
potpuno se slažem, ali zašt onda ignoriraš njihov stav ?
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty700 / 999700 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Gost čet srp 28, 2011 6:51 pm

kako misliš da ignoriram njihov stav?
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by drGspot ned ruj 25, 2011 11:18 pm

Zločesti je napisao/la:Da li ste ikada radili na Linuxu?

GNU/Linux mi je glavna desktop produkcijska platforma vec preko godinu i pol...:-D
...to je i planetarni Projekt kojim se uglavno i bavimo unutar Pokreta i Zajednice "razmjena vjestina" unutar hackLaba (ne crackLaba; ne blackHatLaba !) u mami:

http://wiki.razmjenavjestina.org/Main_Page

Isprobao sam ih vech mozda i 50-tak od 90-tih...SuSE 6.1 Pro, redHat 5.0PowerPC Amiga12oo/PPC, SimpyMepis, Debian GNU, Ubuntu, Puppy, Muppy, Slackware,...

Od 2005. 6. me zapravo visha intrigira psiholosko-socioloski aspekt cijele priche kroz prizmu gnuFeminizma i cyberFeminizma:

http://saturn.ffzg.hr/razmjenavjestina/index.cgi?klaudiostefancicsvakodnevnedovitljivostikakoohrabritizenedakoristelinux

Radi se zapravo o izucavanju muskih privilegija, sexizama, predrasuda, tabooa, rodnih i spolnih uloga vezano na zhenu i tehnologiju...:

http://eclectictechcarnival.org/sites/all/themes/etc_zen/images/header_bg.png

http://www.body-pixel.com/2011/08/06/interview-with-stefanie-wuschitz-part-2-don%E2%80%99t-scare-of-technology-dismantle-it/

Okvir kroz koji najvishe titramo u mozda zadnje 4 godine naziva se "nista se nece dogoditi" i mogli bi reci da je antiKonferencija tj regionalni hackMeeting:

http://m.friendfeed-media.com/1076b7469de557578c5223cfed414bdb87fc1812

E da ove godine nije bilo toliko o Linuxu no na Slobodnom Festivalu 5 u Cakofcu smo se jako veselili hackiranjem Arta i kroz Linux:

http://www.flickr.com/photos/22944591@N04/5929000543/in/set-72157627175938902/

Teta u sivoj majici na slici lijevo od one sa Space Invadersima na majici, laufa 3. zg hackLab u Studentskom Centru, u kojem cemo se baviti Arduino microcontrolerom i pod Linuxom:

http://wiki.razmjenavjestina.org/SIG:Elektronika

Iza prosinca kupit cu novi komp koji ce na sebi imati betaTest sustav Debian GNU/Linux Squeeze (6) a komp se zove gle chuda AmigaOne x1ooo:-D :

http://en.wikipedia.org/wiki/AmigaOne_X1000

Amiga & Linux rULeZ--power to the Linux chix


drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty0 / 9990 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Narco pon ruj 26, 2011 2:24 am

koristio sam ga jedno 6,7 mjeseci stalno.

zatim sam se vratio natrag na windowse radi igara. zna nekad biti stvarno dosadno
Narco
Narco
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 10.09.2009
Broj postova : 3494
Reputacija Reputacija : 333
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty30 / 99930 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Turrican pon ruj 26, 2011 3:13 pm

drGspot je napisao/la:Iza prosinca kupit cu novi komp koji ce na sebi imati betaTest sustav Debian GNU/Linux Squeeze (6) a komp se zove gle chuda AmigaOne x1ooo:-D :
Gdje misliš nabaviti Amiga One i zašto ne koristiti Amiga OS 4.x na njemu/njoj?

Inače jel ti to voliš toliko Amigu zato jer si svjesna kakvo je to unikatno računalo (ne samo hardver) i kakvi zakon ljudi su bili na sceni ili samo zato jer je Amiga žensko ime (a ti proučavaš feminizam i te fore) i tamo je ekipa koja te prihvatila?

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty55 / 99955 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by drGspot pon ruj 26, 2011 4:10 pm

[quote="Turrican"]
drGspot je napisao/la:Iza prosinca kupit cu novi komp koji ce na sebi imati betaTest sustav Debian GNU/Linux Squeeze (6) a komp se zove gle chuda AmigaOne x1ooo:-D :

Turrican je napisao/la:Gdje misliš nabaviti Amiga One i zašto ne koristiti Amiga OS 4.x na njemu/njoj?

Vjerojatno AmigaKit:

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/?currency=EUR&currency=EUR

Nisam dobro napisao: na njoj bi vrtio multiboot:

AmigaOS 4.2
Debian GNU/Linux Squeeze PPC
portanje MorphOS 2.7 (3.o) na powerMac-ove G3 G4 ide dalje, pa moze i on ako bu islo...
mozda neki system 5 (openSolaris)
mozda neki BSD koji mari za multiplatformnost (NetBSD: PowerPC, ARM,...)


Turrican je napisao/la: Inače jel ti to voliš toliko Amigu zato jer si svjesna kakvo je to unikatno računalo (ne samo hardver) i kakvi zakon ljudi su bili na sceni ili samo zato jer je Amiga žensko ime (a ti proučavaš feminizam i te fore) i tamo je ekipa koja te prihvatila?

Muskich sam :-D
Ne samo unikatno racunalo, nego i koncept i filozofija sprege hw i sw kakav sam dosad (samo u hw smislu) vidio jedino u PS2 i PS3 strojevima...mozemo reci horizontal computing...
...uz sve ono sto je donijela i u svoje vrijeme...Motorola 680x0 procesor, from scratch dizajniran sa objektno programiranje, za danashnje pojmove picoKernel sa nepojmljivo malim overHeadom, inheritance i DMA koje daju efficiency skoro pa preemtive multitaskinga, najdulje razvijan userLand za desktop/productivity OS, fantastichan community koji ne zeli osvojiti cijeli svijet i ubrati sve profite, nego nesto radi i iz gushta...put the fun back in computing...gdje sam to vech chuo...:-D PowerPC RISC (pa zasto ne i genesi Efika ARM) je za Amiga platformu cijeli jedan novi Svemir...pa su zato Zico (G3, G4, dualG4) i Nemo (efektivno dul G5_64)reference prevazhne...

Vrtiti danas novi AmigaOS na novom PowerPC hw je kao vrtiti symbianOs na Itaniumu-64 da ne velim Itaniumu-128 (u kontextu overHeada), tako da iz specifikacije novog hw zapravo ne vidimo josh nishta...a Xmos Xcore "Xena" (ponovo customChipset, jer se pokazalo da je umjetna zastara x86 arch preBrza) koprocesor koji je kao Borg kocka extenzibilan od 2-256 corova, te radi u kontextu "sw controled silicona" tek treba naci primjenu (npr. u jednom trenu je DSP, u drugom, aplikacijom drugog micro koda nesto drugo)...

O tim svim prezanimljivim stvarima sam lamentirao i sa Robertom Trevorom Dickinsonom na fejsu (cpu dizajner mu je sugerirao da prilozi Linux kao betaTest) i sa Rodolphom Czubom (autor Atari akceleratora 90-tih)...tipa recimo crossPort MiNT-a(AtariOS+bsd unix) na AmigaOne X1ooo...

resistance is futile, you will be assimilated:

http://img.hexus.net/v2/cpu/xmos/xmos_xmp64.jpg

drone-radilica sastavlja...hmmm...mrtvo racunalo...?...notQuite()_function_call:

https://www.youtube.com/watch?v=ceePT8mOguM
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty0 / 9990 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Turrican uto ruj 27, 2011 2:50 pm

Aha, ma zbunile su me ove spike o cyber-feminizmu i "power to the Linux chix" tj. još uvijek mi nije jasno.

Što planiraš raditi na Amiga One? Radiš li na kakvom konkretnom developerskom projektu? Ili će se samo iz gušta onako malo drkeljiti po sistemu, istraživati nove/alternativne koncepte i uživati? kes

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty55 / 99955 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by drGspot uto ruj 27, 2011 8:08 pm

Turrican je napisao/la:Aha, ma zbunile su me ove spike o cyber-feminizmu i "power to the Linux chix" tj. još uvijek mi nije jasno.

Što planiraš raditi na Amiga One? Radiš li na kakvom konkretnom developerskom projektu? Ili će se samo iz gušta onako malo drkeljiti po sistemu, istraživati nove/alternativne koncepte i uživati? kes

Aha, propustio sam napisat nesto bitno gore...
Prije x mjeseci zalaufali smo i 4. Udrugu gdje cemo se bavit (?Otvorenim?) i Slobodnim sw:

http://www.slobodansoftver.hr
http://wiki.fsfhr.mnalis.com/

uz postojece: HrOpen, HULK i razmjene vjestina pri hackLabovima...

To je stanovit problem (u ideo smislu), jer AmigaOS jest vla$nichki sw...
Dio tih problema rjesava (ex.)PegasosPPC MorphOS, koji jest djelomichni Open Source...(no ne i Slobodan Sw--ispod 0,2 % Linux distri je sloSoft:

http://www.slobodansoftver.hr/index.php/Kodeks
http://www.gnu.org/distros/free-distros.html

Development zasad nist, no to jest neki utopijski cilj: contribution, maintaining, development, packaging, porting,..
No do tog je dalek put...prvo treba odabrat "pravi" i arhitekturalno (cpu) i platformski (OS) dovoljno portabilan prog. jezik, sto je ful tesko jer u hackLabu imamo: lisp, erlang, huskell, schema, ruby, dylan, lua, perl, php, python, c,c++, assembler,...lesh npr. razvija i "evolutivni" prog jezik u pythonu (samoRazvijajuci) :-D

Iz sadasnje perspektive cini mi se ultraBitnim sportat kompletan unix/GNU/Linux userLand--pogotovo onaj desktop tipa...npr. sportan je Firefox (Timberwolf) i OpenOffice for kidz na AmigaOS...
Menta (od Silvije) je zanimljiv primjer kud se moze usmjerit znanje, trud, vrijeme...s tim se ide i prema Ministarstvu:

http://2010.slobodnifestival.info/program/slobodni-i-besplatni-softver-otvorenog-koda-u-nastavi-informatike-u-osnovnoj-skoli-projekt-menta-silvia-kolaric-i-vinko-prelac/

http://cuc.carnet.hr/2010/ponedjeljak

Naravno da je i gusht i zabava isto dobrodosla...:-D

http://www.b92.net/tehnopolis/aktuelno.php?nav_id=353659&fs=1

http://images.google.com/search?tbm=isch&hl=en&source=hp&biw=888&bih=287&q=transhackmeeting&gbv=2&oq=transhackmeeting&aq=f&aqi=&aql=1&gs_sm=e&gs_upl=2636l5204l0l6136l16l12l0l9l9l0l227l613l0.2.1l3l0

https://www.youtube.com/watch?v=gZMWc8PUOvs

http://kiberkomunist.wordpress.com/2008/05/03/razmjena-vjestina-par-pitanja-i-par-odgovora/
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty0 / 9990 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Turrican sri ruj 28, 2011 3:21 pm

Zanimljivo, daj mi reci nešto više o onom Python-based samorazvijajućem jeziku.

Istekao mi je edit pa moram postati novi post kiša

drGspot je napisao/la:No do tog je dalek put...prvo treba odabrat "pravi" i arhitekturalno (cpu) i platformski (OS) dovoljno portabilan prog. jezik, sto je ful tesko jer u hackLabu imamo: lisp, erlang, huskell, schema, ruby, dylan, lua, perl, php, python, c,c++, assembler,...
Python je glomazan u odnosu na neke "lakše" jezike (no na današnjim kantama to nije problem iako wxWidgets tj. wxPython wrapper pojede 16 MB samo da prikaže GUI prozor [na Windowsima barem]), Lua je cool i brža od Pythona ali nije toliko moćna i ima neke svoje mušice (opet ovisi što se planira raditi). C++ je nužno zlo i najbolje ako ga se može izbjeći, Perl je naprosto ružan (pri kolaboraciji bi dosta pao moral kada bi se trebalo maintainati tuđi Perl kod) i neefikasan za kompleksne stvari, Ruby je OK ali opet ako može Ruby zašto radije nebi išao Python... Assembler zaboravi, danas nitko nema vremena (a ni volje) da u njemu (besplatno) napravi nešto za široku publiku (bar ne u stvarnosti, jedno su ideje i želje a drugo...)

Tako je to u hrvatskoj, stoji se sa idejama dok se ne dogovore ovakve pizdarijice i na kraju to tako stoji vječno (been there done that xD ) a ekipa služi za druženje i ćevape Very Happy

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty55 / 99955 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by drGspot sri ruj 28, 2011 10:20 pm

...za detalje ces ipak trebat poprichat s leshom:

http://lesh.sysphere.org/

do njega mozes preko pravog chata (IRC)...moze i kroz web gateway:

http://webchat.freenode.net/

nick: turican
channel: #razmjenavjestina

irc-logger je inache ovdje, no vec dulje je down (Dobrica valjda prezauzet):-(

http://mjesec.ffzg.hr:8000/

on je mozda nekad i dezuran od 17:oo I--> sto mozes vidjet ovdje:

http://wiki.razmjenavjestina.org/Hacklab_Dezurstva

adresa je: net kulturni klub mama/hackLab u mami, preradoviceva 18, 17:oo-21:oo; sub 12:oo I-->


hmda...cesto sa win C++-ashem Hrvojem lamentiram o tome svemu...pa se i nasmijemo...Qt(KDE), GTK+(Gnome), win API, Amiga Intuition/Workbench,...

Ono sto me strah je ulozit ful vremena u ucenje nekog jezika, da bi na tipa 90 % ucenja nekih osnova shvatio da dependam na neki sloj/vla$nicku sw tehnologiju/API stogod, sto ce recimo sprijechit da se (lupam) OWB web browser crossPorta izmedju Linuxa, MorphOS-a, AmigaOS-a, Haikua(Open BeOS-a), Androida, MacOS-a, AtariMiNT-a, AROS-a, SkyOS-a, RiscOS-a, ReactOS-a, unixa, winblou$a,...

Pa zasad programiram ljude, a ne tehnologiju...smajlić
Assembler i basic za MOS Technology 6502 Orla i Commodora 64 istina jest bio zabavan...:-D

http://wiki.razmjenavjestina.org/index.php/SIG:retroHW_agresiva

Dodji na razmjenu vjestina neku subotu...
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty0 / 9990 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Narco čet ruj 29, 2011 9:34 am

jbte,ja uopce nerazumijem o cem vi pricate :S
klanjanje
Narco
Narco
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 10.09.2009
Broj postova : 3494
Reputacija Reputacija : 333
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty30 / 99930 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Neu čet ruj 29, 2011 10:41 am

ni ja, ovaj drgspot samo neke linkove dila i samo piše u jednoj temi.

drgspot, daj malo piši i u druge teme, nemoj se bojat. Very Happy
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty999 / 999999 / 999Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty

[Vrh] Go down

Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu? Empty Re: Blagi uvod u linux - Da li ste ikada radili na Linuxu?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.