Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

+3
eva kant
Neu
frozenka
7 posters

Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Gost čet svi 27, 2010 2:01 pm

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Svakodnevne radnje ne samo da produljuju vrijeme reakcije za 3 desetinke, nego i posve onemogućuju iznenadne manevre na upravljaču, što za pješake može biti pogubno već i pri gradskih 70 km/h

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine 539w-0_275553S1

Lagani popravak šminke, dopisivanje s prijateljima, listanje novina, paljenje cigarete ili uživanje u glasnoj muzici... Sve je u redu ako to činite ugodno zavaljeni u fotelju nasred vlastitog dnevnog boravku, no ako ste za upravljačem svog automobila u vožnji, ne sluti na dobro. Loših navika ponekad nismo u potpunosti ni svjesni, a svakim su danom sve brojnije, jer nam je automobil postao ured, čitaonica i glazbena slušaonica, a tome valja pridodati i sve veći broj sofisticiranih i intrigantnih uređaja koje nude proizvođači automobila (navigacija, putna računala...).

Na cesti se može vidjeti doslovno svašta. Od ljudi koji bez prekida razgovaraju na mobitel, preko vozača koji stalno prčkaju po putnom računalu i navigaciji, do osoba koje neprestano mijenjaju stanicu na radiju ili se čak javljaju uživo u omiljenu radio-emisiju. No, ima i bisera koji primaju narudžbe, kontaktiraju klijente, sastavljaju liste zadataka, pa čak i čitaju novine kao da na posao putuju vlakom.

Da bismo ukazali na opasnost neodgovornog ponašanja za upravljačem, za početak ćemo se pozabaviti izračunom prijeđenog puta pri brzini od 100 km/h u samo pola sekunde (vrijeme koje u prosjeku odgovara brzini reakcije koncentriranog vozača). U pitanju je više od 13 metara, a u slučaju potrebe za zaustavljanjem tome trebamo pridodati i put kočenja (u standardnim uvjetima u pitanju je oko 45 metara). Već iz navedena dva podatka jasno je da rastresenost u vožnji, koja produljuje vrijeme reakcije i za 50 posto, može dovesti do tragičnih posljedica. A koje su točno posljedice, pokušali smo otkriti nizom posebno smišljenih testova...

Za početak, izmjerili smo reflekse (odnosno vrijeme potrebno za reakciju) prosječnog vozača automobila i to na taj način da smo od vozača tražili da svom snagom pritisne kočnicu svaki put kad se upali svijetleća dioda na displeju postavljenom iznad instrumentne ploče. Istodobno, drugi je instrument povezan na papučicu kočnice mjerio vrijeme reakcije, odnosno vrijeme koje protekne između bljeska diode i pritiska na papučicu kočnice.

Prvo smo mjerili reflekse potpuno koncentriranog vozača, a potom i vozača kojeg smo okupirali različitim poslovima - od javljanja na telefon do pitanja koja su od njega zahtijevala da preusmjeri pogled s ceste ili skine barem jednu ruku s upravljača da bi promijenio stanicu na radiju ili podesio navigacijski uređaj.

Test je u potpunosti uspio, a naše pretpostavke su potvrđene. Pokazalo se da vozač kojem smo tijekom vožnje odvlačili pažnju reagira 20 posto, a u pojedinim situacijama i 36 posto sporije u odnosu na vozača koji je s pažnjom upravljao automobilom (0,422 do 0,991 sekundi). Štoviše, u pet od stotinu slučajeva ometani vozač uopće nije uočio paljenje svijetleće diode!

Nakon toga, pristupili smo mjerenju učinka tih zakašnjelih reakcija po pitanju zaustavnog puta. Pri brzini od 100 km/h prosječni vozač nakon uočavanja prepreke uspijeva zaustaviti vozilo nakon 58 metara. Pri istoj brzini, ali pri nedovoljnoj koncentraciji na vožnju, potrebno je oko osam metara više. Ne djeluje puno, ali to znači zabijanje u prepreku postavljenu na 58 metara brzinom od 44 km/h, što je brzina pri kojoj većina pješaka smrtno stradava!

I na kraju, istražili smo i koliko dekoncentracija utječe na preciznost u vožnji. Odnosno što znači voziti samo s jednom rukom na upravljaču za početak na pravcu, a potom i u zavoju, te mjerili spremnost vozača da izvede složene iznenadne manevre. Sva testiranja dovela su nas do istog zaključka - dekoncentracija u vožnji skupo se plaća. Ponekad i najbanalniji, automatizirani pokreti koji nemaju veze s upravljanjem automobila, mogu rezultirati tragičnim posljedicama.

Članak: http://autoklub.jutarnji.hr/mobitel--radio-i-sminka-pogubniji-od-prekoracenja-brzine/795842/
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by frozenka čet svi 27, 2010 2:03 pm

Jooj, ja volim odvrnuti mjuzu stidljivko
frozenka
frozenka
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 26.12.2008
Broj postova : 223
Reputacija Reputacija : 13
Godina imam : 45
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty0 / 9990 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Neu čet svi 27, 2010 2:04 pm

istina, dok voziš ne trebašimat mobitel u ruci, kao ni šminku. a što se tiče radia treba ga potiho slušat ali ništa prenapadno da ti odvlači pozornost.repa za članak.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty999 / 999999 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Gost čet svi 27, 2010 2:06 pm

LOL potiho hammer moj ide preko pojačala Laughing
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Neu čet svi 27, 2010 2:07 pm

to meni bezveze. kad frajeri ili butre sjednu za volan pa oderu glazbu do maximuma i još otvore prozor. preseravanje.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty999 / 999999 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Gost čet svi 27, 2010 2:07 pm

Laughing Nemaš ti pojma hammer
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by eva kant čet svi 27, 2010 2:09 pm

joj, sve ovo radim osim paljenja cigarete. Very Happy
al na semaforu.
eva kant
eva kant
Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 24
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty92 / 99992 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Gost čet svi 27, 2010 2:09 pm

eva kant je napisao/la:joj, sve ovo radim osim paljenja cigarete. Very Happy
al na semaforu.
i onda ti oni iza trube :jastukić:
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by eva kant čet svi 27, 2010 2:11 pm

rijetko. pa usput pratim semafor, nije da zaboravim na njega.
eva kant
eva kant
Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 24
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty92 / 99992 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Gost pet svi 28, 2010 12:29 pm

Ma ja muziku odvrnem do kraja...Tko ga jebe,nek se tresu tablice..
Ionak sam gluh pa ni ne vrijedi trubiti danceri danceri
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Gost pet svi 28, 2010 12:33 pm

zrine89 je napisao/la:Ma ja muziku odvrnem do kraja...Tko ga jebe,nek se tresu tablice..
Ionak sam gluh pa ni ne vrijedi trubiti danceri danceri

Tak je zrine bravo pivo
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Neu sub svi 29, 2010 10:27 am

mene bi to dekoncentriralo dok vozim. Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine 847672
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty999 / 999999 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Gost sub svi 29, 2010 10:33 am

A pričanje sa vozačem ne dekoncetrira ? Mene nista nemoze ometati tijekom voznje.Jer sam naučio tako.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Neu sub svi 29, 2010 10:35 am

dekoncentrira al ne toliko.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty999 / 999999 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Gost sub svi 29, 2010 10:45 am

Ja to neznam kako moze dekoncetrirati tijekom voznje.Ma kakva god glasna glazba bila,ili da mi netko priča ili pijem soka meni ne smeta.Kada smo isli za zagreb ja tijekom voznje namjestam navigaciju neznam
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Ive pon svi 31, 2010 11:15 am

Ja mislim da puno više koncentraciju može oduzeti kad pričaš na mobitel preko slušalica (što je zakonski dozvoljeno) nego kad pričaš na mobitel najobičnije. Jer kad pričaš najobičnije na mob pokušavaš čim prije skončati razgovor jer ti se neda držat mob Laughing A preko slušalica si u stanju pričaš pola sata a to dosta oduzima koncentraciju na vožnju.

Muzika kao muzika nema šanse da mi oduzme koncentraciju, jedino što muzika ponekad zna ponest pa se onda malo brže vozi Very Happy

Kad vidim da se žene šminkaju i to gledaju gore u ono zrcalo slabo mi dođe, pogotovo ako moram trubit da krene na semaforu Very Happy


Od svega ovoga, mislim da je još najopasnije kad ljudi nešto prčkaju i traže po autu, ili im nešto padne pa prčkaju dole dok voze, a nevjerojatno je kako baš u toj sekundi netko ispred zna naglo zakočiti.
Ive
Ive
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 28.12.2008
Broj postova : 1521
Reputacija Reputacija : 257
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty111 / 999111 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by diabolik. pon svi 31, 2010 11:29 am

Za održavanje vrhunske koncentracije u prometu, za volanom je najbolje popiti gemišt. Ili više gemišta, pa ti ništa ne smeta, ni na cesti, ni oko ceste.

Osim policijota. Very Happy
diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 23.12.2008
Broj postova : 6086
Reputacija Reputacija : 553
Godina imam : 58
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty74 / 99974 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Amyicha sub lis 10, 2015 2:57 am

za šminku i mobitel nikako nisam da treba imati u vožnji, sinko stani sa strane pa se našminkaj, a ako je mobitel u pitanju isto tako stani sa strane i lijepo se napričaj i super. dok radio, nemam ništa protiv tog, onako lijepo potiho, tek toliko da malo opusti vozača, a ne sada ono pojačano do daske. mislim bez veze mi je to
Amyicha
Amyicha
Domaćica foruma Amy
(Pozerica, fan od Britney)

Registriran/a : 23.08.2009
Broj postova : 19365
Reputacija Reputacija : 910
Godina imam : 29
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty113 / 999113 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by balkanez pon lis 12, 2015 6:27 am

Gost je napisao/la:Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Svakodnevne radnje ne samo da produljuju vrijeme reakcije za 3 desetinke, nego i posve onemogućuju iznenadne manevre na upravljaču, što za pješake može biti pogubno već i pri gradskih 70 km/h

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine 539w-0_275553S1

Lagani popravak šminke, dopisivanje s prijateljima, listanje novina, paljenje cigarete ili uživanje u glasnoj muzici... Sve je u redu ako to činite ugodno zavaljeni u fotelju nasred vlastitog dnevnog boravku, no ako ste za upravljačem svog automobila u vožnji, ne sluti na dobro. Loših navika ponekad nismo u potpunosti ni svjesni, a svakim su danom sve brojnije, jer nam je automobil postao ured, čitaonica i glazbena slušaonica, a tome valja pridodati i sve veći broj sofisticiranih i intrigantnih uređaja koje nude proizvođači automobila (navigacija, putna računala...).

Na cesti se može vidjeti doslovno svašta. Od ljudi koji bez prekida razgovaraju na mobitel, preko vozača koji stalno prčkaju po putnom računalu i navigaciji, do osoba koje neprestano mijenjaju stanicu na radiju ili se čak javljaju uživo u omiljenu radio-emisiju. No, ima i bisera koji primaju narudžbe, kontaktiraju klijente, sastavljaju liste zadataka, pa čak i čitaju novine kao da na posao putuju vlakom.

Da bismo ukazali na opasnost neodgovornog ponašanja za upravljačem, za početak ćemo se pozabaviti izračunom prijeđenog puta pri brzini od 100 km/h u samo pola sekunde (vrijeme koje u prosjeku odgovara brzini reakcije koncentriranog vozača). U pitanju je više od 13 metara, a u slučaju potrebe za zaustavljanjem tome trebamo pridodati i put kočenja (u standardnim uvjetima u pitanju je oko 45 metara). Već iz navedena dva podatka jasno je da rastresenost u vožnji, koja produljuje vrijeme reakcije i za 50 posto, može dovesti do tragičnih posljedica. A koje su točno posljedice, pokušali smo otkriti nizom posebno smišljenih testova...

Za početak, izmjerili smo reflekse (odnosno vrijeme potrebno za reakciju) prosječnog vozača automobila i to na taj način da smo od vozača tražili da svom snagom pritisne kočnicu svaki put kad se upali svijetleća dioda na displeju postavljenom iznad instrumentne ploče. Istodobno, drugi je instrument povezan na papučicu kočnice mjerio vrijeme reakcije, odnosno vrijeme koje protekne između bljeska diode i pritiska na papučicu kočnice.

Prvo smo mjerili reflekse potpuno koncentriranog vozača, a potom i vozača kojeg smo okupirali različitim poslovima - od javljanja na telefon do pitanja koja su od njega zahtijevala da preusmjeri pogled s ceste ili skine barem jednu ruku s upravljača da bi promijenio stanicu na radiju ili podesio navigacijski uređaj.

Test je u potpunosti uspio, a naše pretpostavke su potvrđene. Pokazalo se da vozač kojem smo tijekom vožnje odvlačili pažnju reagira 20 posto, a u pojedinim situacijama i 36 posto sporije u odnosu na vozača koji je s pažnjom upravljao automobilom (0,422 do 0,991 sekundi). Štoviše, u pet od stotinu slučajeva ometani vozač uopće nije uočio paljenje svijetleće diode!

Nakon toga, pristupili smo mjerenju učinka tih zakašnjelih reakcija po pitanju zaustavnog puta. Pri brzini od 100 km/h prosječni vozač nakon uočavanja prepreke uspijeva zaustaviti vozilo nakon 58 metara. Pri istoj brzini, ali pri nedovoljnoj koncentraciji na vožnju, potrebno je oko osam metara više. Ne djeluje puno, ali to znači zabijanje u prepreku postavljenu na 58 metara brzinom od 44 km/h, što je brzina pri kojoj većina pješaka smrtno stradava!

I na kraju, istražili smo i koliko dekoncentracija utječe na preciznost u vožnji. Odnosno što znači voziti samo s jednom rukom na upravljaču za početak na pravcu, a potom i u zavoju, te mjerili spremnost vozača da izvede složene iznenadne manevre. Sva testiranja dovela su nas do istog zaključka - dekoncentracija u vožnji skupo se plaća. Ponekad i najbanalniji, automatizirani pokreti koji nemaju veze s upravljanjem automobila, mogu rezultirati tragičnim posljedicama.

Članak: http://autoklub.jutarnji.hr/mobitel--radio-i-sminka-pogubniji-od-prekoracenja-brzine/795842/

Kao prvo i osnovno, ovi testovi su glupi ko noc, iz nekih odredjenih stvari :

1. vrsta automobila - nije isto ako kocis sa karikiram fiat puntom iz 99te i nekim iz 2010 itd
2. Iskustvo vozaca - Nije ista stvar ako hitno mora izreagirat novi vozac ili vozac sa godinama iskustva.
3. Dogadjaj - Nije isto ukoliko netko zakoci ispred vas pa vi bas u tom trenu mjenjate stanicu na radiju ako cemo tako ili ako vam neko istrci ispred auta a vi gledate sve oko sebe i pazite na promet.

U prometu se ne moze generalizirati, u prometu sam vec hrpu godina i ostavio sam ne sate , nego godine na cesti i vidio svega i svacega, od penzionera koji su vozili 40-50 pa pokupili pjesaka jer im je izletio doslovce ispred auta i nisu mogli nis, do vozaca koji su nebi vjerovali ali kuhali caj tokom voznje, do pjesaka, biciklista, motorista samo iskocili ispred nekog, do onih koji su isli varat osiguranja pa namjerno kocili ispred nekog, do zenskih koji su se sminkale, farbale nokte , zabavljale se sa partnerima itd sve tokom voznje, poanta je u tome da se NE MOZE generalizirati ... nikako. I niti jedan jedini faktor ne moze utjecati na nekaj kaj se mora dogoditi.
balkanez
balkanez
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 25.05.2015
Broj postova : 244
Reputacija Reputacija : 10
Godina imam : 36
Započeo/la tema :
Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty0 / 9990 / 999Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty

[Vrh] Go down

Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine Empty Re: Mobitel, radio i šminka pogubniji od prekoračenja brzine

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.