Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hitna stanja

+4
Neu
Mass
evitaa
walter
8 posters

Go down

Hitna stanja Empty Hitna stanja

Postaj by walter sri stu 25, 2009 12:57 am

Što su hitna stanja i kako reagirate na njih?

Imate li neko svoje iskustvo?

Evo ja bih naveo za primjer jedno
Hitno stanje- kod udara GROMA....


Hitna Stanja - Udar groma

Udar groma (fulguratio), nastaje usled naglog i snažnog pražnjenja električne energije izmedju oblaka i zemlje. U suštini u pitanju je masivni DC šok, udar jednosmerne struje, ogromne energije.

Ipak, udar groma, praćen je manjom stopom smrtnosti od udara struje, jer je vrlo kratko vreme kontakta tela i groma, oko 1 do 100ms. Udar groma može biti direktan i indirektan. Direktan obično nastaje kada osoba nosi metalne predmete na otvorenom prostoru za vreme grmljavine. Indirektan najčešće nastaje kada jednosmerna struja prolazi kroz drvo, koje ima veći otpor nego vazduh izmedju drveta i žrtve, te struja pronalazi put manjeg otpora, odnosno preko žrtve prelazi u zemlju.

Neposredni uzrok smrti, najčešće je srčani zastoj, koji nastaje zbog trenutne depolarizacije cčtavog miokarda. U slučaju da do toga ne dodje, kod unesrećenog se mogu razviti hipertenzija, tahikardija, nespecifične ekg promene, nekroza miokarda.
Prva pomoć i terapija
Prvo i osnovno je obezbediti sigurnost reanimatora. Sledeći postupak je održavanje kardiorespiratorne funkcije, pri čemu voditi računa da ne dodje do oštećenja vratne kičme. Od medikamenata po potrebi koriste se analgetici, sedativi, kiseonik, oprez sa nadoknadom tečnosti zbog često pratećeg edema mozga. Veoma je bitno proveriti da li postoje sekundarna oštećenja, i sanirati ih. Kardiorespiratorni monitoring je obavezan.

Nesreća sa udarom groma se može desiti i na nekim mestima sa masovnim okupljanjem, npr.sportski dogadjaj na otvorenom, i sl. I tada može doći do stradanja većeg broja ljudi. Bitno je znati da postupak trijaže nije konvencionalan. Pacijenti koji nemaju puls i ne dišu ne mogu se smatrati mrtvim, već treba uloziti trud u oživljavanje, jer im je to šansa za vraćanje u zivot.

Komplikacije sa kojima se naknadno može suočiti osoba koja je preživela udar munje su: stvaranje katarakte, neurološke i psihičke poteškoće, prskanje bubne opne, frakture kostiju.

(Stetoskop)
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty80 / 99980 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by evitaa sri stu 25, 2009 1:13 am

Ne ,na sreću još se nisam našla u toj situaciji da trebam pružiti pomoć.Mada mislim da se nađem da bih znala reagirati a znam da je kod takvih situacija najvažnije da osoba ostane pribrana ,pozove HP , te pomaže unesrećenome do dolaska HP.
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Registriran/a : 26.08.2009
Broj postova : 15250
Reputacija Reputacija : 1499
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty0 / 9990 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Mass sri stu 25, 2009 1:15 am

Bas si nesto razmisljam..mislim da je veca sansa da covjek dobije na lotu nego da ga udari grom, ne?
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 12410
Reputacija Reputacija : 1473
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty200 / 999200 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by walter sri stu 25, 2009 1:21 am

masiello88 je napisao/la:Bas si nesto razmisljam..mislim da je veca sansa da covjek dobije na lotu nego da ga udari grom, ne?

Masiello88...uf da vidiš kad gromovi udaraju...imali smo prije par godina situaciju kada je grom cijelu nogometnu ekipu ubio na igralištu prilikom utakmice....bilo je jezovito....međutim kažu da je sigurno ostati u automobilu ako je nevrijeme...baš zbog udara groma...jer auto upija udar groma i provodi prema zemlji...pa nema povratnog efekta munje...zemlja -zrak koji je ustvari ubojit
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty80 / 99980 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Mass sri stu 25, 2009 1:25 am

Ma da? Cijelu ekipu ubio..? Svi mrtvi? Bizarno..
Al ipak mislim da su vece sanse dobit na lotu..
A ovo za auto ima veze sa gumama..?
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 12410
Reputacija Reputacija : 1473
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty200 / 999200 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by walter sri stu 25, 2009 1:32 am

masiello88 je napisao/la:Ma da? Cijelu ekipu ubio..? Svi mrtvi? Bizarno..
Al ipak mislim da su vece sanse dobit na lotu..
A ovo za auto ima veze sa gumama..?

Je bizarno ...iz domačinske ekipe 7, iz gostujuće 4..kako su bili u blizini jedni drugih dok su trčali za loptom...a ovo za auto nije toliko vezano za gume...već za zrakoprazni prostor u autu...tako da kada grom i udari u auto kugla se razliježe iznad lima...niz lim i u zemlju....a recimo kad munja...kugla pogodi drvo...para ga i pali...te gdje stane dolazi do efekta povratka u nebo....ili kad munja udari u beton....odbija se i reflektira nazad u nebo ili u el.vod ili u kuću....jbg...nije dobro nikako...a za igrače ima negdje video na youtube....
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty80 / 99980 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Neu sri stu 25, 2009 12:06 pm

masiello88 je napisao/la:Bas si nesto razmisljam..mislim da je veca sansa da covjek dobije na lotu nego da ga udari grom, ne?
to si i ja kontam
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty999 / 999999 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Love sri stu 25, 2009 12:08 pm

Još nisam bila u hitnome stanju a i neznam kako bi ja reagirala da treba drugom pomoč jer kad vidim krv il neš takvo rušim se...koma
Love
Love
Domaćica foruma Love
(Brineta, kuvar'ca, seksica)
Domaćica foruma Love  (Brineta, kuvar'ca, seksica)

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 28855
Reputacija Reputacija : 1211
Godina imam : 36
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty672 / 999672 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Neu sri stu 25, 2009 12:13 pm

^tak i ja,ja se bojim krvi
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty999 / 999999 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by walter sri stu 25, 2009 8:24 pm

Neukrotiva je napisao/la:^tak i ja,ja se bojim krvi


Kako bi vi onda reagirale da nekome morate pomoći?
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty80 / 99980 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Optimyst čet vel 04, 2010 3:12 pm

Pacijenti u komi mogu razmišljati i komunicirati?!

Otkriće liječnika koji su napravili istraživanje snimanjem reakcija mozga magnetskom rezonancom zaprepastilo je i njih. Pokazalo se kako pacijenti u vegetativnom stanju mogu davati jednostavne odgovore sa 'da' ili 'ne' na biografska pitanja. Naime, na takva su pitanja zabilježene reakcije promjene misli.

'Unutarnji glas', kako su ga nazvali znanstvenici imat će, smatraju važnu ulogu u donošenju odluke o životu i smrti za pacijente koji leže u komi. Prema dosadašnjim otkrićima vjeruje se kako na taj način može komunicirati petina osoba u vegetativnom stanju. No takvo bi otkriće moglo dovesti u pitanje i pravo liječnika i obitelji na gašenje aparata za održavanje na životu, piše britanski Telegraph.

U Velikoj Britaniji, gdje je i napravljeno istraživanje, liječnici na aparatima za održavanje života drže najmanje tisuću pacijenata u nadi da će se jadnog dana probuditi.

'Ostali smo zapanjeni kad smo vidjeli rezultate skeniranja mozga i činjenicu da su pacijenti, iako u komi, odgovarali na jednostavna pitanja promjenom misli. Možemo biti potpuno sigurni kako je pacijent pokazao svijest. Shvatio je upute i donosio odluke', kaže dr. Adrian Owen, član Znanstvene jedinice za istraživanje mozga u Cambridgeu koji je proveo istraživanje.

Britanski su znanstvenici istraživanje proveli u suradnji s belgijskim znanstvenicima te su ga objavili u engleskom Dnevniku medicine nakon proučavanja mozga 29-godišnjaka stradalog u prometnoj nesreći 2003. godine. Mladić je u komi bio dvije godine nakon čega je upao u dublje vegetativno stanje. ponekad se činio budnim, treptao je očima, ali nikakve druge znakove svijesti nije pokazivao. Liječnici su mu se 'priključili na mozak' i odlučili na taj način komunicirati s njim.

Pitali su ga šest jednostavnih pitanja poput imena oca, a pet minuta kasnije u rukama su imali šest točnih odgovora.

'Ovo će otkriće olakšati liječnicima i obiteljima odluke o prekidu liječenja', zaključio je dr. Jackob Appel, stručnjak za medicinsku etiku iz New Yorka.




Izvor:Dnevnik.hr
Optimyst
Optimyst
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 3226
Reputacija Reputacija : 795
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty168 / 999168 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Jedan čet tra 01, 2010 4:06 pm

Ne znaš da li bi se veselio ovom otkriću i nadi koju ono ulijeva ili se zgrozio pri pomisli na osobe koje leže nepokretne, svjesne okoline i ništa ne mogu poduzeti!
Jedan
Jedan
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 13.03.2010
Broj postova : 23
Reputacija Reputacija : 6
Godina imam : 67
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty0 / 9990 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Angie čet tra 01, 2010 4:39 pm

Jedan je napisao/la:Ne znaš da li bi se veselio ovom otkriću i nadi koju ono ulijeva ili se zgrozio pri pomisli na osobe koje leže nepokretne, svjesne okoline i ništa ne mogu poduzeti!

ja sam nekoliko puta sanjala to.........kako ležim u krevetu al se ne mogu pomaknit, nit otvorit oči.......a svjesna sam da sanjam i svega.........strašno, užasan osjećaj
Angie
Angie
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 2785
Reputacija Reputacija : 296
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Hitna stanja Empty14 / 99914 / 999Hitna stanja Empty

[Vrh] Go down

Hitna stanja Empty Re: Hitna stanja

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.