Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Crna rupa

+4
Neu
House
Hell
THUNDER_DINIX
8 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by FALKON 2 uto lip 23, 2009 7:25 pm

mka znaš gabri kake sam ja sreće da bi nas ta rupa izbacila van,

pa mene takve stvari zanimaju tj osjećej kad te povuče , pa makar i nemogo to ispičati ali zamislite koji je to adrenalin.......
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 47
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty9 / 9999 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost uto lip 23, 2009 7:54 pm

FALKON 2 je napisao/la:mka znaš gabri kake sam ja sreće da bi nas ta rupa izbacila van,

pa mene takve stvari zanimaju tj osjećej kad te povuče , pa makar i nemogo to ispičati ali zamislite koji je to adrenalin.......

pa zato sam tebe prvog i pito,možda bi se izvukli Very Happy
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by FALKON 2 uto lip 23, 2009 7:55 pm

pa to sam i pretpostavio............ kes
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 47
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty9 / 9999 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by FALKON 2 sri lip 24, 2009 6:04 am

bećari odustali od crne rupe.......... hmm
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 47
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty9 / 9999 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost sri lip 24, 2009 6:29 am

koji je odusto??
ja sam za,samo treba nać kako se dovuć do bliže nje
da nas pokupi,nemožemo baš skočit do tam Very Happy
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by fosforica sri lip 24, 2009 6:38 am

ne ideš ti nikam :netak:
fosforica
fosforica
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 14.02.2009
Broj postova : 6076
Reputacija Reputacija : 1195
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty21 / 99921 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost sri lip 24, 2009 6:44 am

Sad sorry drug,vidiš.......

Da draga....... :vještica: :pusika:
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by FALKON 2 sri lip 24, 2009 6:55 am

a znam drug da ja uvijek ostanem sam ........ Sad

a ja ću sam ić tam da provjerim šta i kako to, ako se vratim ja ti ispričam, ak se nevratim, nisam dovoljno nesretan bio da me izbaci crna rupa van kes

a o toj crnoj rupe o kojoj vi laprdate odite u ljes.....
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 47
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty9 / 9999 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost sri lip 24, 2009 6:57 am

a nisam ni ja toliko sretan da ti ostaneš tam......
tak da ipak se budeš vrnio Very Happy
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by FALKON 2 sri lip 24, 2009 6:58 am

ma jesi jesi, ipak sam teško da budem bio izbačen van..........ali toooooo se i traži........ po guzi
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 47
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty9 / 9999 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost sri lip 24, 2009 7:03 am

a jebemti,umireš ti već godinma
pa nikako da te se rješim tak da,budeš se ti ipak vrnio neznam
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by fosforica sri lip 24, 2009 7:05 am

glavauzid :šutni: Mad
fosforica
fosforica
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 14.02.2009
Broj postova : 6076
Reputacija Reputacija : 1195
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty21 / 99921 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost čet lip 25, 2009 8:40 am

FALKON 2 je napisao/la:al dobro sam sam se rodio, sam živim , pa budem sam i u crnu rupu išo.... kes

e,ovo je moja fora king
a ako se itko može izvuć ti si taj,pa daj nešto poduzmi
za razvoj čovječanstva Very Happy
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by FALKON 2 čet lip 25, 2009 9:08 am

tko , tj šta da poduzme........... hmm sa kim, tj zašto neznam

pa ja se pakujem i tražim način da dođem do crne rupe Very Happy
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 47
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty9 / 9999 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost čet lip 25, 2009 11:13 am

hej, :ukut odavde sa kukanjem........
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by fosforica čet lip 25, 2009 11:47 am

super...u tom slucaju idem i ja s tobom u crnu rupu bris
ponesem i :pop: za po putu Laughing
fosforica
fosforica
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 14.02.2009
Broj postova : 6076
Reputacija Reputacija : 1195
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty21 / 99921 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost čet lip 25, 2009 1:27 pm

fosforica je napisao/la:super...u tom slucaju idem i ja s tobom u crnu rupu bris
ponesem i :pop: za po putu Laughing
fosforica je napisao/la:ne ideš ti nikam :netak:

ne bez mene.........
king
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost čet lip 25, 2009 3:20 pm

dobro,sad bio stvarno bilo dosta pizdarija..........



Crna rupa - Page 2 Twedy34cnxp1hrva6jk6

na ovoj slici crna rupa je u akciji. Razara zvijezdu koja joj se je previše približila. A sve što joj se previše približi biva uništeno. Ovdje je crna rupa u središtu zvijezde.Dok se crna rupa hrani, ona je sve prije nego crna. Zvijezda se izobliči dok je crna rupa usisava. Plinovi zvijezde kovitlaju se oko crne rupe. Nastaje užareni disk ostatka zvijezde koji ima promjer stotinu tisuća kilometara. Ovaj će smrtonosni zagrljaj trajati nekoliko milijuna godina.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost čet lip 25, 2009 5:59 pm

a u vezi čega se ti svađaš,i sa kim se svađaš uopće?
tema je crna rupa kao prirodni fenomen,i o tom bi se trebala vodit rasprava,ili
ne vodit,a ne o nečijoj seksualnosti.......
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Hell sub ruj 19, 2009 7:39 pm

..crna rupa je skoro pa dokazana..tj..ne vidimo je, ali vidimo njezine posljedice..
Hell
Hell
Domaćin foruma Hell
(Grof od Crofriendsa)
Domaćin foruma Hell   (Grof od Crofriendsa)

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 20779
Reputacija Reputacija : 702
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty497 / 999497 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Gost ned sij 03, 2010 2:05 pm

Crne jame



Gravitacija je početak i kraj zvijezda. Ona skuplja velike količine plina i prašine koji se nalaze u međuzvjezdanim oblacima, sabija ih i ako imaju dovoljno mase, započinje termonuklearne reakcije u njihovom središtu. Tada, milijune i milijarde godina oni stvaraju energiju, toplinu i pritisak (koji je balans sili teže i drži zvijezdu u stabilnom stanju). Kada su izvori energije u zvijezdi potrošeni, gravitacija nesmetano počne sabijati zvijezdu. Zvijezde poput sunca se sabiju (smanje) i postanu bijeli patuljci - s milijun puta većom gustoćom od vode, održani kvantnim silama između elektrona. Ako je masa kolapsirajuće zvijezde veća od 1.44 sunčevih masa, gravitacija prevlada kvantne sile i zvijezda doživi daljini kolaps, te postane neutronska zvijezda, milijun puta veće gustoće od bijelog patuljka, održana kvantnim silama između neutrona. Energija oslobođena u tom kolapsu rasprši vanjske slojeve zvijezde, stvarajući eksploziju supernove. Ako je masa kolapsirajuće zvijezde veća od tri Sunčeve, nema te sile koja ju može spasiti od potpunog kolapsa u crnu jamu.


Crna rupa - Page 2 0z4frbdxhuc386fit7p

Što je to crna jama ?

Crna jama je regija svemira u kojemu je gravitacijska sila tako jaka da joj ništa ne može pobjeći. To je jama u smislu da stvari mogu upadati u nju, ali ne mogu izaći. "Crna" je u smislu da čak niti svijetlost ne može pobjeći. Drugim riječima, crna jama je objekt sa kojega je brzina potrebna da ga napustite veća od brzine svjetlosti - krajnje granice brzine u Svemiru.

Godine 1783. britanski astronom Rev. John Mitchell je shvatio da iz Newtonovih zakona gravitacije i gibanja proizlazi da, što je masivniji objekt to je potrebna veća brzina da ga napustite. On je shvatio da kada bismo mogli nekako napraviti nešto što je 500 puta veće od Sunca, ali sa istom gustoćom, čak se niti svjetlost ne može gibati dovoljno brzo da pobjegne sa tog objekta, pa stoga taj objekt ne bi bio niti vidljiv. Međutim, trebala nam je Einsteinova teorija relativiteta i moderna teorija gravitacije da bi astronomi i fizičari shvatili pravu prirodu i karakteristike crnih jama. Granica crne jame naziva se horizont događaja jer sve što se događa unutar njega, sakriveno je od pogleda izvana. Astronom Karl Schwarzschild pokazao je da radijus horizonta događaja za zvijezdu mase jednake Suncu iznosi 3 km; taj radijus se naziva Schwarzschildov radijus. Horizont događaja je jednosmjerni filtar u crnu rupu; bilo što može ući, ali ništa ne može izići.

Crna rupa - Page 2 Fo32f0xsi7gd0du8abky
Sl 2. Horizont događaja, ispod i iznad njega


Crna jama je jako jednostavan objekt. Ima samo tri osobine: masu, spin (okret) i električni naboj. Obzirom na koji naćin nastaju crne jame, njihov električni naboj je vjerojatno nula, što ih čini još jednostavnijima. Sastojci materije u crnoj jami nisu poznati, što zbog činjenice da je sakrivena od vanjskog svemira, što zbog činjenica da bi materija u teoriji trebala kolapsirati do radijusa nula, točke koju matematičari zovu singularitet, beskonačne gustoće - nešto što ne možemo iskusiti na Zemlji. Crne jame se teorijski karakteriziraju u tri različite veličine: male ("mini"), srednje i velike ("supermasivne"). Postoji velik dokaz da srednje-velike crne jame nastaju kao ostatak masivnih zvijezda koje kolapsiraju na kraju svojeg životnog ciklusa, a da supermasivne crne jame postoje u središtima mnogih galaksija - vjerojatno uključujući i našu vlastitu.



Mini crne jame

Crna jama s masom manjom od tri Sunčeve mase ne bi nastala pod vlastitim kolapsom; njena gravitacija je pre slaba da bi uzrokovala kolaps. Bio bi potreban enormni pritisak izvana da se stvori "mini crna jama". Godine 1971. astrofizičar Stephen Hawking je razvio teoriju da je u gustoj žestini Velikog Praska koji je stvorio svemir, takav enormni pritisak postojao i mnogo mini crnih jama se je formiralo. One bi bile masivne poput planina ali malene poput protona koji čine atome. Imali bi još jedno neobično svojstvo: kao rezultat kvantne mehanike koja vlada sitnim česticama u svemiru, one bi spontano zračile energiju i nakon milijardi godina vjerojatno isparile u silnoj eksploziji. Kako slijedi, mini crne jame možda ne bi bile potpuno "crne" i to je svakako zanimljiva mogućnost. Ne postoji opservacijski dokaz o postojanju mini crnih jama, ali u principu, moglo bi bitni takvih objekata raspoređenih po Svemiru, možda čak i pored našeg Sunčevog Sustava.

Crna rupa - Page 2 Eorxyn1j3ovhpt7v7d
Sl 3. Teoretski: gravitacijska leća kao jedna od metoda detekcije
(za ovakav prizor valjalo bi se jako približiti crnoj jami).

Kako "vidjeti" crnu jamu ?


Možemo se pitati, kako se crna jama može vidjeti ako čak niti svjetlost ne može pobjeći s nje. Crne jame imaju masu, koja stvara gravitacijsku silu a ona stvara efekte oko sebe. Ta gravitacijska sila bi bila veoma jaka pored crne jame i mogla bi imati zamjetljiv utjecaj na svoju okolinu. Materijal koji bi padao na crnu jamu bi dobio energiju od gravitacijske sile i bio bi zgnječen i ugrijan dok bi pokušavao da se stisne u usko grlo crne jame, pritom emitirajući (rendgenske) x zrake. Prvi primjer crne jame je otkriven po takvom gravitacijskom efektu na obližnju zvijezdu.

Cygnus X-1 bilo je ime dodijeljeno izvoru x-zraka u zviježđu Cygnus, koji otkriven 1962. godine sa primitivnim "x-ray" (rendgenskim) teleskopom montiranim na raketi. Do godine 1971. lokacija tog izvora x-zraka na nebu je bila još preciznije izmjerena, koristeći raketu i satelitsko promatranje. Glavni proboj informacija dogodio se je u Ožujku 1971. godine, kada je novi izvor radio valova otkriven u Cygnus-u, pored pozicije izvora x-zraka. Radio signal je varirao u isto vrijeme kada je varirala i jačina x-zraka i to je bio velik dokaz da su izvori radio i x-zraka jedan te isti objekt.

Slabo vidljiva zvijezda po imenu HDE 226868 nalazi se na poziciji tog radio izvora. Astronomi su proučavajući svijetlo zvijezde HDE 226868 otkrili dvije važne činjenice: 1) HDE 226868 je plavi superdiv - masivna normalna zvijezda pri kraju svojeg životnog vijeka 2) tu zvijezdu obilazi jedan masivni objekt u orbiti koja traje 5.6 dana.

Iz gravitacijske sile potrebne da održi HDE 226868 u orbiti, moguće je odrediti masu prateće zvijezde - ona iznosi 10 Sunčevih masa. Međutim taj prateći objekt ne pokazuje ni najmanju količinu vidljivog svijetla - i nešto u tom objektu proizvodi x-zračenje. Objašnjenje ili model koji najbolje objašnjava ove činjenice je taj da je prateći objekt zapravo crna jama, mase oko 10 Sunčevih - dakle ostatak masivne zvijezde koja je nekada bila pratioc HDE 226868. X-zrake nastaju kada plin iz atmosfere plavog superdiva pada na kolapsirani objekt i tada dolazi do njegovog zagrijavanja. Kolapsirani objekt ne može biti bijeli patuljak ili neutronska zvijezda, jer ti objekti ne mogu imati mase veće od 1.44 Sunčeve odnosno 3 Sunčeve za neutronsku zvijezdu. Mi vjerojatno nikada nećemo biti u stanju dokazati ovu teoriju Cygnusa X-1 tako da "vidimo" crnu rupu, ali podrobni dokazi su jaki. Tri druga objekta - LMC X-3 u Velikom Mageljanovom Oblaku, A0620-00 i V404 Cygni u našoj galaksiji se također smatraju da imaju crne rupe za pratioce.


Crna rupa - Page 2 70c65320g0lafpq8clvm

Sl 4. Mlaz X-zraka iz Centaurus A galaksije

Super-masivne crne jame


Prije četvrt stoljeća, astronomi su otkrili udaljene i rijetke objekte koji su proizvodili neobično velike količine energije u neobično malom volumenu - snaga triljona Sunca u volumenu ne većem od našeg Sunčevog Sustava. Ti objekti su nazvani kvazi stelarni radio objekti - kvazari. Ukratko - zbog toga što su izgledali kao zvijezde ali su proizvodili velike količine radio valova kao i svjetlosti. Astronomi su također shvatili, iako su kvazari bili rijetki, da postoji dosta drugih objekata koji (očito galaksije) su pokazali nešto slične, ali manje ekstremne verzije sličnog fenomena: veoma velika snaga iz veoma malog volumena. Ti objekti zajedno su dijelili neobično svojstvo: Mlazovi visoko-energetskih čestica izlijetali su iz njihovih jezgri. Ta svojstva bilo je jako teško objasniti koristeći znanje fizike tadašnjeg vremena, pa su astronomi čak postavili pitanje dali je fizika uopće točna. U godinama poslije, astronomi su shvatili da postoji objašnjenje za te aktivne jezgre galaktika koje je u skladu sa promatranjima i teorijom - iako to objašnjenje pomuti čovjeku pamet: u jezgri tih galaksija postoje supermasivne crne jame s masom milijuna i milijardi Sunčevih. Veličina horizonta događaja bila bi otprilike velika kao naš Sunčev Sustav. Snaga promatranih mlazova koji se javljaju može se objasniti ako godišnje u crnu jamu upadne materijal mase ekvivalente našem Suncu - dakle količina materijala koja bi mogla jednostavno doći od "vjetrova" plina stvorenih od zvijezda blizu jezgre.

Mlazovi čestica u jezgri aktivne galaksije nastaju od materijala koji u spirali obilazi crnu jamu i biva zgnječen na vrhu i dnu diska kada pokuša ući u crnu rupu. Ovo objašnjenje "motora" jezgre aktivne galaksije je dobilo potporu od slika koje je dao Hubble Svemirski Teleskop.

Crna rupa - Page 2 Kn71pr1sf60nymdlg5ql
Sl 5. Centaurus A: X-zrake iz aktivne galaksije


Kako nastaje super-masivna crna jama ? Neke teorije drže da je prva generacija zvijezda uključivala i jako masivne zvijezde, koje su se kasnije pretvorile u crne jame i nekako spojile. Druge teorije kažu da su pojedinačne "izvorne" crne jame privukle zvijezde i plin, rastući i postajući sve masivnije i masivnije.

Postoje dokazi da super-masivna crna jama postoji u središtu mnogih galaksija, uključujući i naš Mliječni Put te susjednu galaksiju Andromedu (poznatu kao M31). Postoje također dokazi o tome da se super-masivne crne jame formiraju dosta rano u razvoju galaksije: Vidimo kvazare koji se nalaze toliko daleko da je njihova svijetlost, putujući brzinom od 300 000 kilometara/sec, morala napustiti te objekte vrlo brzo nakon što su formirani. Super-masivna crna jama stoga mora biti normalan dio procesa stvaranja i evolucije galaksije.



Crne jame i znanstvena fantastika


Pojam, apsurdan poput crnih jama prirodno privlači interes i kreativnost pisaca znanstvene fantastike. Najomiljenija tema je korištenje crne jame kao staze za dospjeti u neki drugi dio svemira. Matematički gledano, par crnih jama mogao bi stvoriti most između dvije lokacije u svemiru, ali nije baš jasno kako bi taj most mogao opstati. Crna jama, koja nastane iz zvijezde bi bila nepouzdana za putovanje, jer materija koja bi padala na nju bila zgnječena i spaljena uslijed plimnih sila kada bi ušla u crnu jamu. Super-masivna crna jama bi imala nešto manje plimne sile ali najbliža takva nalazi se u galaktičkom središtu, a to je poprilično daleko. Rotirajuća crna jama ima nešto više zanimljivih mogućnosti jer kod nje postoji dio zvan ergosfera, odmah izvan horizonta događaja koji ima sljedeće svojstvo - objekti mogu ići i izići iz ergosfere (naravno ako uspiju izdržati enormne plimne sile). Svemirski brod pun smeća mogao bi ući u ergosferu, baciti teret u crnu jamu, te izaći iz crne jame i to sa više energije nego što je imao kada je ušao u nju - iz toga dobivamo rješenje energetske krize i problem zagađenja u isto vrijeme (barem u teoriji)!.

Crna rupa - Page 2 Sqqazv3rffm16q2lav
Umjetnička koncepcija Cygnus X-1 sistema. HDE 226868 je masivna plava superdivovska zvijezda; njen pratioc je najvjerojatnije crna jama, okružena akcesijskim diskom plina koji dolazi od HDE 226868 i spiralno pada prema crnoj jami. Zvijezda i crna jama su u orbiti jedna oko druge. Postojanost crne jame zaključena je upravo iz orbitalnog gibanja zvijezde i iz x-zračenja stvorenog od plina u akcesijskom disku koji se zagrijava kako pada na crnu jamu. (Crtež: William J. Kaufmann III, Universe, W.H. Freeman & Company, 1991.).



Mitovi o crnim jamama

MIT: Sve zvijezde kada dozive kraj kolapsiraju i postanu crne jame.
ISTINA: Samo neke, masivne zvijezde (jedna na milijun) završe tako.
MIT: Crna jama u svemiru bi progutala sve u našoj galaksiji.
ISTINA: Prazan prostor između zvijezda toliko je velik da crna jama
ne bi utjecala niti na jedan objekt sem onih u neposrednoj blizini.
MIT: Crna jama u Cygnus X-1 sistemu proždire plavog superdiva.
ISTINA: Manje od tisučine mase plavog superdiva će pasti na crnu jamu
prije nego i on doživi kraj, otprilike milijun godina od sada.
MIT: Materija koja pada u crnu jamu pojavljuje se negdje drugdje u svemiru.
ISTINA: Materija ostaje u crnoj jami; zapravo baš je materija u crnoj
jami ta koja stvara gravitacijsku silu po kojoj ju otkrivamo.
MIT: Gravitacija crne jame se razlikuje od gravitacije normalnih objekata.
ISTINA: Kada bi se Sunce odjednom pretvorilo u crnu jamu (iako to nije
moguće zbog nedovoljno velike gravitacije koja je pre slaba da dođe do
urušavanja Sunca u sebe), Zemlja i planeti bi nastavili svoje kruženje
najnormalnijim tokom. Pa ipak, Zemlja bi izgubila izvor topline i
svjetla.
MIT: Crne jame su jako guste.
ISTINA: Male i srednje crne jame su jako guste, ali super-masivne crne
jame s masom od 100 milijuna Sunaca, imale bi gustoću kao voda. (To se
može saznati iz mase crne jame i radijusa horizonta događaja; to podrazumijeva
da sva materija bude raspoređena i po horizontu događanja a ne samo u singularitetu).

Astro.hr


i samo me usput zanima tko je zasrao ovu temu?
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Hell ned sij 03, 2010 6:38 pm

kako to misliš?
Hell
Hell
Domaćin foruma Hell
(Grof od Crofriendsa)
Domaćin foruma Hell   (Grof od Crofriendsa)

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 20779
Reputacija Reputacija : 702
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Crna rupa - Page 2 Empty497 / 999497 / 999Crna rupa - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Crna rupa - Page 2 Empty Re: Crna rupa

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.