Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

+7
Teo
Amyicha
zbracun
Iron Man
Mass
suki
Neu
11 posters

Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Neu sub lip 02, 2012 6:21 pm

Dugačak red u prodavaonici zbog kruha ispečenog dan prije, a time i jeftinijeg, 55-godišnjoj Osječanki donio je sve samo ne uštedu.

Zbog novog propisa Porezne uprave, čiji inspektori ovih dana stoje ispred prodavaonica kontrolirajući izdavanje, ali i čuvanje računa, kruh od četiri kune na kraju ju je zbog kazne stajao 50 kuna!

- Bila sam u šoku kad mi je prišao inspektor i upitao me za račun. Nisam ga uzela jer to ne običavam i tako je bilo i taj put. Uzalud sam objašnjavala inspektoru da kruh nisam ukrala, već da sam ga kupila. Bio je nemilosrdan - ispričala je Osječanka, dodavši da se, osim što je ostala bez znatnog iznosa za samo kilogram kruha, osjećala neugodno među brojnim kupcima, koji su, kako kaže, odmah požurili po svoje račune kako bi izbjegli plaćanje kazne.

Prema slovu zakona, računi se moraju čuvati sve dok traje jamstveni rok za kupljeni proizvod. Iznenađeni su i trgovci, iako su prema zakonu kupcima dužni izdati račun. Naime, kontrole nisu pojačane samo pri izlasku iz prodavaonica nego i u njima, gdje porezni inspektori provjeravaju trgovce jesu li izdali račun te sadržava li sve propisane stavke.

Riječ je o Zakonu o PDV-u, kojim se propisuju kazne pravnim osobama ako račun ne sadržava sve propisane podatke i obavijesti. Kazne su od tisuću do 200 tisuća kuna, a pošteđeni nisu ni trgovci odgovorni za rad trgovine, koje u slučaju nepoštovanja odredbe očekuje od 500 do 10.000 kuna kazne. Iznimka su proizvođači povrća ili voća koji svoje proizvode iznose u za to predviđene prostore na tržnicama. Pri takvoj prodaji nije propisana obveza vođenja trgovačkih knjiga, izdavanja računa i sl.

Popović: Uzmite račun!

- Potrošači moraju voditi računa o svojim obvezama i bez obzira na to što mi zastupamo njihovo pravo, vodimo računa i o tome što moraju učiniti - kaže Tanja Popović, predsjednica Centra za informiranje i edukaciju potrošača, te dodaje da se nitko do sada nije žalio na novu praksu poreznih inspektora.

- Sve je više popraćeno od medija nego od potrošača, koji se uopće ne javljaju zbog prigovora u vezi s tim. Računi se moraju izdavati i primati kako ne bi došlo do malverzacija - kaže Popović, pozivajući potrošače da račun shvate kao ugovor, jer on to u odnosu prodaja - kupnja zapravo i jest.

Tekst: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr


Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty999 / 999999 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by suki sub lip 02, 2012 6:39 pm

ne znaju kako da riješe to da trgovci ne utaje dio zarade pa to lijepo slome preko leđa sirotinje...sramota dole
suki
suki
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 30.05.2012
Broj postova : 77
Reputacija Reputacija : 20
Godina imam : 58
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty0 / 9990 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Gost sub lip 02, 2012 7:31 pm

ma jebo bi mu ja mater i naguro taj kru u šupak i šutiro ga nogom u guzicu dok mu kru ne izađe na usta, a uostalom, ova vlada je bolja od one, oni su bili lopovi, ovi doslovno otimaju kru iz ruku
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Mass sub lip 02, 2012 9:07 pm

Drugi put će uzeti račun. Na greškama se uči, a vi se potrudite pa naučite iz tuđih a ne vlastitih
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 12410
Reputacija Reputacija : 1473
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty200 / 999200 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Neu sub lip 02, 2012 10:32 pm

Ali nema mi smisla za kruh uzimat račun. Mislim...

I svaki put voditi računa o tome da li sam uzela račun. I baš mi je glupo što čak i na tome pljačkaju narod, 50 kuna ako ne uzmeš račun. Samo malo, što nekog boli kurac hoću li ja uzeti račun za ono za što sam dala svoje novce?

Pobogu...
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty999 / 999999 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Iron Man ned lip 03, 2012 8:21 am

Čuo sam za ovo, u dbk su zaustavili jednog lika iz pekare i tražili ga račun i nije imao i naplatili mu kaznu.
Ovo mi je presmiješno, ali šta ćeš, još jedan "dobar potez" vlade...
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty336 / 999336 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Mass ned lip 03, 2012 11:46 am

Nije to nikakva novina, pamtim još kao mali da je na trgovinama stajala naljepnica kako kupci trebaju uzeti račun, jer ako ih se uhvati bez računa da će platiti kaznu. Dakle, taj zakon je jako star samo se sad izgleda počeo provoditi
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 12410
Reputacija Reputacija : 1473
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty200 / 999200 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by zbracun ned lip 03, 2012 12:11 pm

Da, taj zakon je star i kratko vrijeme se provodio. Valda su se inspektori ulijenili pa nisu to dalje provodili. Koliko se sjećam, kazne za kupce su bile daleko veće nego sada, i do 20 puta. Izgleda da su smanjili da bi ljudi mogli platit na licu mjesta i tako su osigurali stalni dotok novca. Bolje manje kazne pa ih puno naplatit, nego velike pa čovijek rađe ode u zatvor nego da plati.
zbracun
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2526
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 69
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty3 / 9993 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Amyicha sub lip 09, 2012 9:44 pm

o Bože dragi jesu li normalni imalo -.-'
Amyicha
Amyicha
Domaćica foruma Amy
(Pozerica, fan od Britney)

Registriran/a : 23.08.2009
Broj postova : 19365
Reputacija Reputacija : 910
Godina imam : 29
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty113 / 999113 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Teo sub lip 09, 2012 10:22 pm

bolje bi bilo da krupne ribe love tj,. one koji ne izdaju račun za njih je kazna veća nego za neg za potrošaće...
osim toga uvjek uzmem račun tak da od mene nebudu vidli 50 kuna kazne sw3
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 46
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty0 / 9990 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Nocturnal ned lip 10, 2012 6:08 am

Nema šanse da im išta dam ili uopće stanem, pa neka zovu policiju.
Nocturnal
Nocturnal
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 18.05.2012
Broj postova : 87
Reputacija Reputacija : 35
Godina imam : 50
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty0 / 9990 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by minutus ned lip 10, 2012 9:01 pm

drumski razbojnici,
štagod kreketao dresirani žabac.
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Big_frog
minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 06.12.2009
Broj postova : 1918
Reputacija Reputacija : 367
Godina imam : 70
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty0 / 9990 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by silver fox sri srp 25, 2012 2:08 pm

dobro informiranima mogu samo puhnuti pod rep ... ako im dozvole ...

http://www.24sata.hr/news/harac-zbog-racuna-inspektori-nas-ipak-ne-smiju-legitimirati-264448
silver fox
silver fox
Upravo mi ošla nevinost
Upravo mi ošla nevinost

Registriran/a : 27.04.2012
Broj postova : 432
Reputacija Reputacija : 27
Godina imam : 124
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty0 / 9990 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by tanuki sri srp 25, 2012 2:37 pm

apsolutno se slažem,
račune čuvam za sebe da bi iskontrolirao i provjerio svoje kućno računovodstvo,
ali jedva bi dočekao da me zaustave i traže račun,, naravno da im ga nebi dao, sprdao bi se maksimalno, pravio se glup i nastojao ih isprovocirati da pozovu policiju, naravno pri tom bi ih fotografirao i imao sjajnu priću za medije Laughing
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty700 / 999700 / 999Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty

[Vrh] Go down

Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju! Empty Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.