Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oz (1997–2003)

+7
bokaso1
Prop
THUNDER_DINIX
Purgy
Neu
AryMan
Narco
11 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by Alastorus čet oľu 08, 2012 12:46 pm

Prepoznavanje svojih kvaliteta i mana u kritičnim situacijama, i ispitivanje vlastitih mogućnosti u prostoru u kojem ti svaki dan može biti zadnji. My way of life, mogao bih reći Very Happy
Alastorus
Alastorus
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 11.09.2011
Broj postova : 58
Reputacija Reputacija : 54
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by Neu čet oľu 08, 2012 2:45 pm

Pogledala sam upravo 3 i 4 epku treće sezone, kako mi je kul što je Adebisi postao sad mudar, sad kriomice sjebava sve neprijatelje. Very Happy

Kak se tebi sviđaju čuvari? Meni je ona ženska preglupa, ona što je prijavila McManusa da ju je silovao a nije.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty999 / 999999 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by Alastorus čet oľu 08, 2012 3:08 pm

Ma ta ženska je naprosto užasna, samo gledaj, ja sam davno dovršio sve sezone, a sad me uhvatila Sherlockomanija pa mi je to jedina serija koju pratim.
Alastorus
Alastorus
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 11.09.2011
Broj postova : 58
Reputacija Reputacija : 54
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by Neu čet oľu 08, 2012 6:29 pm

Pogledala upravo sedmu epku treće sezone Oza, kako je dobra serija, baš sam se navukla. Sister Peter Marie se zaljubila u zatvorenika, a časna je, hahaha, i zamišljala je da ju je mlađahni Keller uhvatio za sisu, pa se ispovjedila jer je zgriješila, te sada više neće biti časna sestra zbog svojih osjećaja. Baš me zanima oće se ona i Kelr poseksat, mislim... ona je baba a on je mladi pohotni lik koji osim što je homoseksualac je bio 4 puta u braku, a jedna žena mu ne može kroz vrata proći koliko je debela.

To bi bili njih dvoje...
Oz (1997–2003) - Page 2 Chris-10

Oz (1997–2003) - Page 2 Oz-rit10

Laughing

Leo Glynn mi je malo mutan lik, a Tim McManus mi je definitivno najveći car u seriji, opaljen je, nekako mi je zanimljiv.

Oz (1997–2003) - Page 2 03-18-10

Kareem Saida su sada njegovi muslimani napustili, dobar mi je i on, sebičan egoista, naizgled svećenik a zapravo glavna bitanka u pobunama.
Oz (1997–2003) - Page 2 Kareem10

Sad su Said i Tobias Beecher u ekipi Very Happy
Oz (1997–2003) - Page 2 Kareem11 Oz (1997–2003) - Page 2 3xk-810

A Cyril O'Reily mi izgleda ko neka kujica
Oz (1997–2003) - Page 2 L10
i njegov brat me više ne živcira kao u prvoj sezoni, sad mi je bolji...
Oz (1997–2003) - Page 2 50279_10

Mafijaš Antonio Nappa mi je isto kul, no on je gotov... Very Happy
Oz (1997–2003) - Page 2 Oz_1610

Kako je dobra serija klanjanje

Sad ova četvrta sezona ima 16 epka, duplo više nego ostale epke, nju ću vjerojatno sutra počet gledat. Danas ću dovršit treću sezonu, još jedna epka mi ostala.

EDIT: Eto pogledala ja cijelu treću sezonu. I moj dinči je pogledao 10-tak min treće sezone zadnje epke sa mnom. sunceko

EDIT:
Pogledala sam četvrtu sezonu Oza, super je, Said dominira, ne mogu vjerovati da je postao tako nasilan, agresivan, divlji...



Gledam i petu sezonu Oza, pogledala jučer 0Z S05E05 zakon epizoda, Rajn mi je sad baš super lik, žao mi je njegovog brata, kao treba dobit smrtnu kaznu a uopće nije kriv, mislim lik je bolestan, nije mentalno zdrav i ne zna što radi ali uvuijek kad nešto radi biva izazvan od drugih zatvorenika...I sad Rajn je tražio pare od staraca i rodbine za najboljeg odvjetnika da mu brani barata i glupa rodbina mu okrenila leđa... Sad


EDIT:
Eto ogledala sam cijelu šestu, a ujedno i zadnju sezonu 0za. Dobra je serija, malo ima previše sezona, mogli su to malo skratiti ali serija je dobra. 8/10

ljulja se
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty999 / 999999 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty OZ (TV series 1997-2003)

Postaj by Petra Sanader uto svi 21, 2013 12:08 pm

Oz (1997–2003) - Page 2 Oz

http://www.imdb.com/title/tt0118421/

Serija je startovala 12. jula 1997 (i trajala do 23. februara 2003). Sa poprilične vremenske distance da vidimo šta je ostalo a šta podleglo vremenu.

Tom Fontana je osmislio i napisao seriju, neke epizode i režirao (a na uvodnoj špici zabeležen je legendarni trenutak kad mu tetoviraju Oz na junačku desnicu).

Oz je skraćeno ime za Oswald State Correctional Facility, zatvor maksimalnog stepena osiguranja, a nalazio se negde u državi Njujork. Upravnik Tim Mak Manus imao je neke revolucionarne zamisli pa je u okviru zatvora napravio eksperimentalni deo nazvan Smaragdni Grad (Em City) gde su zatvorenici raspoređeni po grupama (crnci, arijevci, muslimani, mafijaši, latinosi, narko-dileri, ubice itd). Većina glavnih likova - gubitnika nalazila se u grupi ostali.

Likova je bilo bezbroj, ali evo najvažnijih:
Upravnik zatvora Tim Mak Manus (Terry Kinney) koga je kasnije smenio crnac Leo Glin (Ernie Hudson). Korumpirani guverner Džems Devlin (Željko Ivanek), siva eminencija, odlučivao je o svemu i njegova je uvek bila prva i poslednja. Tu su još bili katolički sveštenik otac Rej Mukada (B.D.Wong), zatvorski psihijatar kaluđerica Peter Mari Rajmondo (Rita Moreno) i lepa latino doktorka Glorija Natan.

Pripovedač je bio zatvorenik Augustus Hil, crnac, narko diler koga su policajci namerno gurnuli s krova prilikom hapšenja pa je ostao paralizovan. On u svakoj epizodi pričao ono što je bilo očigledno i bez priče, da je zatvor globalna metafora, da se ne zna da li su robijaši u zatvoru ili čitav svet i blablabla, kad bi se ta govorancija okončala čovek je mogao na miru da uživa.

Vođa arijevskog bratstva bio je Vernon Šilindžer, vođa muslimana Karim Said; crnce je predvodio nasilni Simon Adebizi, a mafijaše Nino Šibeta i Antonio Napa. Otpadnik od latino grupacije bio je buntovni Miguel Alvarez, kome su i otac i deda pola veka proveli u Ozu.

Okosnicu zbivanja predstavljao je dolazak u Oz advokata Tobijasa Bičera, alkoholičara koji je kolima usmrtio devojčicu. Dakle, pošten porodični čovek koji pati od griže savesti i smatra da je zaslužio sve što ga snalazi. Skoro sve što se događalo u seriji dramatično se zaplelo i rasplelo unutar i oko njegovog lika.
Istog dana stigao je u Oz i Rajan O'Rajli, beskrupulozni Irac za čiji su lik scenaristi navijali udruženim snagama (što je uvek loše) tako da je tip ispao nerealan (na jednu njegovu reč mafijaši ubijaju jednog od svojih vođa itd).

Pored toga što je trebalo da se svidi gledaocima, serija je morala da na ovaj ili onaj način udovolji različitim grupacijama okupljenim oko nje. Tako su scenarist Fontana i glumci Tergesen (Bičer) i J.K. Simmons (Šilindžer) u stvarnom životu bili članovi istog arijevskog bratstva pa je razumljivo što su arijevci kao grupa ispali dominantni u Ozu, što je serija upadljivo antisemitski i ksenofobično intonirana, a likovi Rusa, Francuza i Jevreja načinjeni kao grube i površne karikature, za razliku od studiozno izvedenih likova većine ostalih robijaša.

Producent Beri Levinson (režirao Kišnog čoveka) je bio gej pa su se podrazumevali golotinja i dominantna homoseksualnost. Primetno je bilo i uvlačenje crncima i arapima, latinose niko nije dirao, a mafijašima se Fontana najebao mile majke: ispali su dužni, ružni i nesposobni. Mafijaše su žive spaljivali, trovali mlevenim staklom, jednog starca su zarazili sidom i posle ugušili jastukom a svaki čas su ih tukli i silovali bilo crnci, bilo arijevci.

Serija je osmišljenja kao skupa sapunjara koja bi se nastavljala dogod bude zainteresovanih, ali je ispalo drugačije.

Prilikom odabira glumca za ulogu Kelera, Bičerovog ljubavnika, glumac Li Tergesen koji je igrao Bičera decidirano je odbio da igra homoseksualne scene sa kolegom gej orijentacije. Tako se kao jedini kandidat (na sreću cele serije i nas fanova) pojavio Kristofer Meloni, nepoznat tv glumac koji je godinama čamio u seriji Red i zakon igrajući detektiva u Krvnim deliktima.

Prelaskom s jedne na drugu stranu zakona Meloni se preporodio: dobar glumac (kako se ispostavilo), šarmantan i sugestivan lik, Meloni se pojavio u trećoj sezoni, popišao se potpuno go u krupnom planu i na juriš zaveo Bičera i celo gledalište. Nikad lik negativca, psihopate i višestrukog ubice nije bio toliko voljen! rose

Gej udruženja koja su u startu pozdravila pojavu serije već zbog mase golih, dobro građenih i uredno nabildovanih muškaraca raznih boja sa zdravim zubima i ostalim organima, nikad nisu prihvatili par Keler-Bičer kao svoj, ispravno osećajući da oni nisu pravi homoseksualni par. Ovaj par je napisan sa upadljivim hetero predznakom, a Bičer je zamišljen kao ono što treba svakoj grandioznoj seriji (a ovde nije bilo moguće jer je u pitanju muški zatvor) - dakle, Bičer je bio napaćena heroina koja uprkos svim mukama koje je snalaze ostaje verna svojoj ljubavi.

Gejevi su prezreli Bičera i Kelera, ali su ih zavoleli svi ostali - intelektualci, studenti, đaci, mame, tetke, domaćice, deca. Kad je Keler privremeno uklonjen iz serije producenti su bili zatrpani mejlovima zabrinutih osnovaca oba pola: hoćete li vratiti Kelera u seriju i hoće li on i Bičer ponovo biti zajedno? Devojčice su na displeju kompjutera i koricama svezaka imale epski Keler-Bičerov poljubac, na forumima su se prepričavale epizode i učili se napamet dijalozi...

Bilo je nezaboravnih scena. Upravnik izjutra dolazi u zatvor i vidi Makmanusa skroz crknutog i pita ga: Mirna noć, a? A Makmanus kaže: Ako zanemarimo dva uboda nožem, epileptični napad i analnu penetraciju, noć je bila mirna. Zločesti osmijeh

Crnac Adebisi je na vrhu potpuno ćelave glave nosio malu vunenu kapicu i ona je tu ostajala i za vreme najžešćih obračuna, valjanja po podu, kotrljanja niz stepenice. Niko nije znao na čemu se držala, da li je lepio lepkom ili kako...



Iako je serija bila strogo profilirana za starije od 18 godina glavni fanovi bili su deca i tinejdžeri koji su pratili samo osnovnu liniju radnje često ne razumevajući višesmislen dijalog pun raznoraznih aluzija.

Bio je u seriji i heteroseksualni par - neukrotivi Irac O'Rajli i fatalna doktorka Glorija Natan. O'Rajliju se doktorka toliko svidela da se odmah formalno razveo od supruge i naredio mlađem bratu da ubije Glorijinog muža, što je ovaj i učinio, i naravno - dospeo u Oz. Ali šta vredi što je muž uklonjen kad je pred O'Rajlijem bilo tridesetak godina robije.

Par O'Rajli-Natan nikad nije dostigao popularnost para Bičer-Keler iz jednostavnog razloga što nije bilo prilike za realizaciju njihovog intimnog odnosa, dok su s druge strane Bičer i Keler veselo realizovali svoj odnos i prašili se gde god su stigli.

O'Rajliju je preostalo da čuva mlađeg (retardiranog) brata sve do pogubljenja, da čezne za Glorijom i da usput po zatvoru ubija i kad treba i kad ne treba. Oko ovog lika scenaristi su žestoko brljali, kasnije su mu doveli u zatvor i oca, a pred kraj serije i majku. kiša

Bičeru su život zagorčavali arijevci, a Keler, suviše jak da bi ga neko maltretirao i suviše nepouzdan da bi ga neko primio u svoju grupu švrljao je naokolo, ubijao radi ubijanja i zavodio radi zavođenja.

Bilo je dilema oko završetka serije: prvi kraj je bio predviđen negde oko 40 epizode ali je serija produžena na zahtev gledalaca. Nije tajna da je drugi deo znatno razblažen, da su uvođeni nepotrebni likovi, da je patetika koja je uvek virila odozdole odjednom digla glavu, da su najmanje četiri do pet epizoda posvećene u celini O'Rajliju, njegovoj familiji i pogubljenju mlađeg brata (koje čak dvaput izvođeno!).

Bilo je mnogo više šablona, pogotovo posle pogibije pripovedača Augustusa Hila (mi naivniji smo jedva dočekali njegovu smrt nadajući se da će prestati neizdržljivi komentari, ali Hil je s onog sveta nastavio nesmetano da pripoveda do samog kraja serije).

Da ne zaboravim da pomenem finu, skoro sasvim crno-belu fotografiju s akcentima crvene boje kao i odgovarajuću muziku sa dominantnim udaraljkama.

Do kraja serije, na ovaj ili onaj način likvidirani su skoro svi glavni likovi.
Možda autori nisu bili načisto u startu, ali mi fanovi dobro smo znali ko je jedina osoba koja će stati na rep Ozu kao instituciji. Jedini lik koji se oteo strogoj scenarističkoj kontroli i zaživeo na svoj način, braneći svoje stavove i štiteći ih svojim životom. Keller.

U mamutskoj tročasovnoj finalnoj epizodi ne samo da je likvidiran ceo Oz nego i svaka mogućnost da ikad više dođe do nastavka.

Amin i RIP.

(autor recenzije: Noidan Kirot)

Petra Sanader
Trajno baniran/a

Registriran/a : 19.02.2010
Broj postova : 1131
Reputacija Reputacija : 430
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by Neu uto svi 21, 2013 12:16 pm

Si ti gledala? Kakva je tebi?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty999 / 999999 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by Petra Sanader uto svi 21, 2013 12:19 pm

Zajedno smo gledali, više puta.
Tu su i moji utisci, malo sam prepravila njegov originalni tekst.

Petra Sanader
Trajno baniran/a

Registriran/a : 19.02.2010
Broj postova : 1131
Reputacija Reputacija : 430
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by AryMan ned stu 17, 2013 9:07 pm

Konačno sam si našao vremena i za OZ, skoro dvije godine otkad sam rekao da moram opet pogledat... Već sam zaboravio kako je to jedan od najboljih pilota svih vremena. Mislim, nema puno serija dobar pilot - Lost, Sopranosi, OZ, TWD, moram priznati i True Blood.
AryMan
AryMan
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 23.11.2009
Broj postova : 8624
Reputacija Reputacija : 1652
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty405 / 999405 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by pulpfiction ned stu 17, 2013 9:50 pm

Twin Peaks ima najbolji pilot. Ali da, i Oz.

pulpfiction
Trajno baniran/a

Registriran/a : 09.10.2013
Broj postova : 211
Reputacija Reputacija : 7
Godina imam : 46
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by AryMan čet pro 19, 2013 4:39 pm

AryMan je napisao/la:e da, najbolji lik...O'Reily i Adebisi definitivno, pa i Beecher.

Zadržao sam mišljenje o naj likovima do danas, jedino bih još dodao Luisa, on mi je isto zakon tip. A i Schillinger mi je onako, iako mi je bilo drago što ga je baš Beecher ubio.

E a jel se netko sjeća kad je Nikolai ubio Hanlona žiletom pod tušem. Kakva scena  klanjanje 
AryMan
AryMan
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 23.11.2009
Broj postova : 8624
Reputacija Reputacija : 1652
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty405 / 999405 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by Neu čet pro 19, 2013 8:34 pm

Slažem se, Louis je drag čovo.

Sjećam se, brutalna scena. Very Happy

Adebisi je kasnije postao baš majmun.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Oz (1997–2003) - Page 2 Empty999 / 999999 / 999Oz (1997–2003) - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Oz (1997–2003) - Page 2 Empty Re: Oz (1997–2003)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.