Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Debljina vs. zdravlje

4 posters

Go down

Debljina vs. zdravlje Empty Debljina vs. zdravlje

Postaj by Ly sub ruj 18, 2010 1:55 pm

Prošlo je vrijeme kada je debljina smatrana simbolom dobrog života i imućnosti. Danas, kada su nam dostupne informacije o tome koliko je ona štetna po zdravlje, debljina je samo pokazatelj nebrige za vlastito tijelo i budućnost.
Još je davno Hipokrat napisao: „Debljina nije samo bolest po sebi, debljina je i pokazatelj drugih bolesti“. U te druge bolesti spadaju veliki broj komplikacija debljine. Najpoznatije komplikacije debljine su metabolički sindrom, šećerna bolest tipa2, visoki krvni tlak i kardiovaskularna bolest (koronarna bolest, infarkt miokarda). Manje je poznato da debele osobe imaju poremećaj plućne funkcije, smanjen ukupan plućni kapacitet i funkcionalan rezidualni kapacitet, u većem stupnju debljine javlja se hipoventilacijski sindrom, hrkanje i vrlo opasna apneja (prestanak disanja dulje od 10 sekundi) tijekom spavanja. Nealkoholna masna jetra česta je komplikacija debljine. Bolest može napredovati do ciroze jetre i hepatocelularnog karcinoma. Pojačano lučenje kolesterola i žuči razlog je za nastanak žučnih kamenaca u debelih. Simptomatski žučni kamenci šest puta su češći u debelih osoba u usporedbi s osobama normalne tjelesne težine. Debljina oštećuje zglobove – stradavaju kralježnica, kukovi i koljena i to ponekad u tolikoj mjeri da je otežano ili onemogućeno kretanje. Manjak kretanja od. tjelesne aktivnosti je dodatni čimbenik debljanja, pa se pacijent vrti u začaranom krugu u kojem se zdravlje sve više pogoršava zbog sve većeg debljanja.Nema nikakve sumnje da je debljina ozbiljna bolest koja smanjuje kvalitetu života, radnu sposobnost i životni vijek

Ostatak na : http://www.dietpharm.hr/mrsavljenje.asp?pID=5



Sad me zanima nešto drugo, a to je život pretilih koji nemaju nikakvih problema sa zdravljem i mršavih čije je zdravlje ozbiljno narušeno.

Recimo, sa svojih 95 kilograma na 175 centimetara nemam nikakvih zdravstvenih problema osim onih koje sam imala i sa 80 kilograma. To su zaduha i problemi s koljenima koja ne valjaju od rođenja. Sve ostalo je u redu. nemam kolesterol, krvi tlak je čak i malo niži, nemam povišen šećer...ništa od sve siline bolesti navodno uzrokovanih pretilošću. Dosta sam snažna.

Da sam koščata imala bih iste probleme jer ti problemi su počeli još dok sam bila fetus.

A debela sam doslovno od rođenja, dakle prije nego sam se počela prejedati. Sad se više ne prejedam.

Moja stara sa 170 cm i manje od 60 kilograma svakodnevno pije brufen od 800 miligrama da bi mogla funkcionirati na poslu jer ima neizdržive bolove uzrokovane reumom. Kaže i da je ništa nije bolilo kad je imala 95 kilograma ( dobro, to je bilo prije 25 godina, ali svjedeno).

Postoji nešto što se zove BMI. Onda postoji i postotak tjelesne masnoće. Ako tjelovježbom sagorimo suvišnu masti i pretvorimo je u mišiće težina može ostati ista. Znači opet ostaje ona ajmo reći prekomjerna. Tko tu sad koga u zdrav mozak?

Znate što mi se nekad čini? Da je sva ta galama oko pretilosti jedna velika autosugestija. Osoba čuje da je težina štetna za zdravlje, prestraši se i onda počinju problemi. Stvarno mi to nekad pada na pamet.

Zašto uopće trpati sve ljude u isti koš? Nekome težina škodi, ne kažem, ali ima i onih kojima ne škodi. Gdje je njihovo mjesto u statistikama?

Evo, da čujem vaša mišljenja o ovome.

Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 24.10.2009
Broj postova : 3469
Reputacija Reputacija : 475
Godina imam : 64
Započeo/la tema :
Debljina vs. zdravlje Empty61 / 99961 / 999Debljina vs. zdravlje Empty

[Vrh] Go down

Debljina vs. zdravlje Empty Re: Debljina vs. zdravlje

Postaj by Gost sub ruj 18, 2010 2:21 pm

Pa ja baš i ne bi mogao dati neko kompetentno mišljenje. Nisam to nikad proučavao niti me zanimalo iz jednostavnog razloga što sam premršav. Meni fali 10 kila do neke normalne težine. Moj otac i djed su isto bili takvi.

Zašto se sve trpa u isti koš? Jer je tako najjednostavnije. Koliko je za debljanje kriva genetika a koliko vlasita volja, ne znam. Vjerojatno je za svaku osobu taj omjer drukčiji.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Debljina vs. zdravlje Empty Re: Debljina vs. zdravlje

Postaj by Ly sub ruj 18, 2010 3:34 pm

Kod mene genetika i papanje. :S:

Ali osjećam se dobro.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 24.10.2009
Broj postova : 3469
Reputacija Reputacija : 475
Godina imam : 64
Započeo/la tema :
Debljina vs. zdravlje Empty61 / 99961 / 999Debljina vs. zdravlje Empty

[Vrh] Go down

Debljina vs. zdravlje Empty Re: Debljina vs. zdravlje

Postaj by stitch sub ruj 18, 2010 4:07 pm

Debljina oštećuje zglobove – stradavaju kralježnica, kukovi i koljena i to ponekad u tolikoj mjeri da je otežano ili onemogućeno kretanje.

Ovo se odnosi na težinu tijela uzrokovanu viškom masnog tkiva, upravo zato i je važan taj postotak masnoće u tijelu. Ako mi imamo nerazvijene mišiće, a pretili smo, normalno da će prvo stradavati zglobovi i kralješnica, jer mišići nemogu održavati tu težinu.

S druge strane, ako je ta tjelesna težina zapravo mišićna masa - kosti ne stradavaju, jer sad dobar dio održavanja težine ide na mišiće.

A Ly, što se tiče pretvaranja masti u mišić - to je nemoguće. Mast i mišić su potpuno različite vrste tkiva. Ali ako misliš figurativno - topljenje masnog tkiva (aerobnim vježbama) te istovremeno dobivanje mišićnog tkiva (anaerobnim vježbama), to je itekako moguće. Tada dolazi do održavanja tjelesne težine, topljenja sala, i istovremeno izgradnje mišićne mase.
stitch
stitch
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 09.02.2010
Broj postova : 1021
Reputacija Reputacija : 429
Započeo/la tema :
Debljina vs. zdravlje Empty15 / 99915 / 999Debljina vs. zdravlje Empty

[Vrh] Go down

Debljina vs. zdravlje Empty Re: Debljina vs. zdravlje

Postaj by Neu sub ruj 18, 2010 9:31 pm

mislim da debeli (jako jako jako debeli ljjudi od 150-200 kila) imaju velikih problema sa zdravljem, pazi treba sav taj teret držat na nogama, treba se kretat s tim svim teretom, mislim da je to jako teško.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Debljina vs. zdravlje Empty999 / 999999 / 999Debljina vs. zdravlje Empty

[Vrh] Go down

Debljina vs. zdravlje Empty Re: Debljina vs. zdravlje

Postaj by scorpio57 sub ruj 18, 2010 9:53 pm

ja imam 104 pa pičim ko ferari na biciklu Very Happy
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Registriran/a : 06.01.2010
Broj postova : 9559
Reputacija Reputacija : 520
Godina imam : 66
Započeo/la tema :
Debljina vs. zdravlje Empty65 / 99965 / 999Debljina vs. zdravlje Empty

[Vrh] Go down

Debljina vs. zdravlje Empty Re: Debljina vs. zdravlje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.