Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

4 posters

Go down

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

Postaj by Neu sri svi 08, 2013 3:34 pm

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Da li je to bilo prije ili sada?

Naivno razdoblje filma razdoblje je samih početaka, prije 20ih godina prošlog stoljeća kada je film bio spektakl, kada je taj novi medij izazivao čuđenje, strah, oduševljenje... gotovo u pravilu tim redosljedom. Tako je projekcija kratkog filma 'Dolazak vlaka u stanicu' 1903. izazvala pravi stampedo kojem je cilj bio izaći iz kina, jer su se ljudi prepali da će ih vlak zgaziti. Iako nitko vjerojatno nikad neće imati konačan odgovor na pitanje tko je 'izmislio' film, iz jednostavnog razloga što se nije radilo o jednoj osobi, Luis Lumiere preuzima najveći dio zasluge.

Ubrzo, ljudski mozgovi su se navikli na ideju i koncept filma te dolazi zrelo razdoblje filma koje i dan danas traje. Zrelo po načinu izražavanja, dakako. Prva stepenica bio je nijemi film koji je u počecima imao statičnu kameru kojom je dokumentirao što se ispred nje događa. Glumci su znali u kojim okvirima se mogu kretati i iz njih se nisu micali tijekom filma. U filmu 'Rađanje jedne nacije' iz 1915. po prvi put se uvodi asocijativna i paralelna montaža. 30ih godina dolazi do 'otkrića' zvučnih filmova i od tada stvari jako dobro napreduju, čemu smo svjedoci.

Druga bitna podjela filma bila bi stilska; realizam, modernizam, i postmodernizam.
U realizmu, koji je trajao do 60ih godina 20. stoljeća, redatelj je jako malo i nikako utjecao na 'stvarnost', na ono što se snimalo. Bilo je tu malo stilizacije te puuuno duugih kadrova, a najpoznatiji redatelji tog doba bili su Ford (kao najklasičniji), Hawks, Lang, Kurosawa, Hitchcock (kao najmoderniji). Krajnja faza realizma bio je talijanski neorealizam čiji su značajni redatelji bili de Sica, Rosselini.., i oni su jednostavno prenosili živote pojedinaca, obitelji i cijelih regija na platno. Jedno od glavnih obilježja tog razdoblja bili su naturšćici, dakle ljudi koji su i inače živjeli prikazivane živote, neprofesionalni glumci, a sve u svrhu što realnijeg prikaza.

U modernizmu, koji se događa 60ih godina, dolazi do intervencije umjetnika u stvarnost snimanja, dolazi do skokova u priči, vožnje kamere, raznih sugestija. Prvi film modernizma je 'Građanin Kane', i on je probio sve dotadašnje granice, pa se upravo zbog toga i smatra najznačajnijim filmom svih vremena. Nakon njega dolazi do pravog procvata modernizma čiji su nosioci Bergman, Antonioni i Kubrick. Na vrhuncu i pred kraj modernizma dolazi do jako bitne struje francuskog novog vala čiji najznačajniji film je Goddardov 'Do posljednjeg daha'. Obilježje modernizma bio je filmski jezik, jer po prvi puta nije bio toliki naglasak na sadržaju, nego na filmskom jeziku.

Treće, sadašnje razdoblje, je postmodernizam i ono traje od 70ih naovamo. To je pravac u kojem nije bitan ni sadržaj, a ni filmski jezik. Lynch, braća Coen i Tarantino smatraju se najzaslužnijim za njega. Kuda taj postmodernizam ide, možda najbolje nam dočarava 'Kill Bill', koji je u biti 'film o filmu', s mnoštvom referenci, citata, izokretanjem žanrova, gdje se u mnogočemu koristi iskustvo prijašnjih filmova. Izvor: filmski. net

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Da li je to bilo prije ili sada? Sukladno gore navedenom tekstu, možete li dati svoj konkretan odgovor i pojasniti ga?
Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? 1279394811
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty999 / 999999 / 999Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty

[Vrh] Go down

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty Re: Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

Postaj by Prop sri svi 08, 2013 4:10 pm

Čini mi se da je film upao u svoje najgore razdoblje u povijesti zadnjih 10-15 godina, što su serije iskoristile za mudar uzlet i svoje najbolje razdoblje ikad.

O ovim podilama ne bi, ako je kvalitetan film takvo što mi nije toliko važno.
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop
(Filmofil, provokator, švaler)
Domaćin foruma Prop   (Filmofil, provokator, švaler)

Registriran/a : 09.03.2009
Broj postova : 28432
Reputacija Reputacija : 2403
Godina imam : 38
Započeo/la tema :
Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty108 / 999108 / 999Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty

[Vrh] Go down

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty Re: Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

Postaj by  sri svi 08, 2013 6:50 pm

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?
S obzirom da mogu dosta toga pogledati i da sam gledala filmove iz različitih razdoblja, teško je sad reći koje je imalo najbolje filmove. Kad bih se ozbiljno bavila filmom, možda bi mi bilo lakše. Ovako samo mogu reći da su mi najdraži filmovi iz osamdesetih i devedesetih godina (ali skroz subjektivno).

Da li je to bilo prije ili sada?
Po meni negdje od početka 21. stoljeća kvaliteta filmova opada. Više se radi na reklamama filmova i na tome da film bude spektakl. A ja volim kad me film ne ostavi ravnodušnom pa bilo to odličnim dijalozima, likovima, atmosferom... i obavezno da me tjera na razmišljanje (manje o tome što je autor htio reći, a više o tome što film meni govori). U tome me češće zadovolje stariji filmovi.


Registriran/a : 01.01.1970
Započeo/la tema :
Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty30 / 99930 / 999Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty

[Vrh] Go down

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty Re: Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

Postaj by Neu sri svi 08, 2013 7:54 pm

Mislim da je problem više manje u tome što se danas gleda kako će se u film staviti razvikane glumce kako bi isti više zaradio dok se uopće ne gleda što će ti razvikani glumci zapravo u filmu raditi, kako li će njihova uloga biti bez vezena.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty999 / 999999 / 999Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty

[Vrh] Go down

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty Re: Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

Postaj by Prop sri svi 08, 2013 8:15 pm

Prominili su se gledatelji. Kino više ne želi ljude koji oće gledati Bergmana i slične redatelje, njima je važno da dolaze klinci, jer klinci kupuju kokice i kolu, pa gumene bombone, a na sve to kino pravo polaže. Tako da je najbitnija danas reklamna kampanja, a još ako radiš film po knjizi koju mladi vole jer govori o toj, ah, tragičnoj ljubavi...

"Romeo i Julija" je najprostituiranija knjiga svih vremena, dođe mi nekad da se ko Crna Guja vratim u prošlost i izmlatim malo Willa...
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop
(Filmofil, provokator, švaler)
Domaćin foruma Prop   (Filmofil, provokator, švaler)

Registriran/a : 09.03.2009
Broj postova : 28432
Reputacija Reputacija : 2403
Godina imam : 38
Započeo/la tema :
Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty108 / 999108 / 999Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty

[Vrh] Go down

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty Re: Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

Postaj by Neu sri svi 08, 2013 8:18 pm

Neu je napisao/la:Mislim da je problem više manje u tome što se danas gleda kako će se u film staviti razvikane glumce kako bi isti više zaradio dok se uopće ne gleda što će ti razvikani glumci zapravo u filmu raditi, kako li će njihova uloga biti bez vezena.

ovaj mi prvi pada na pamet. kako sam ga zaboravila stavit. konjanik
http://www.blitz-cinestar.hr/najave-filmova-2513/mafijasi-starog-kova/2467/20130406/1
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty999 / 999999 / 999Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty

[Vrh] Go down

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty Re: Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

Postaj by ursula radwanska čet svi 09, 2013 2:37 am

Ne može se tako grubo deliti na razdoblja, kao sekirom. Ima tu raznih perioda koji su mi dragi: američki film noir, talijanski film šezdesetih, francuski novi val, belgijski film ..

Generalno od 2000 naovamo vredni su pažnje samo azijski filmovi, sve drugo je male ili nikakve vrednosti; spektakli, remakeovi ovog i onog, serijali (Harry Potter i sl). Rečju, gluposti.

ursula radwanska
Trajno baniran/a

Registriran/a : 09.05.2013
Broj postova : 43
Reputacija Reputacija : 20
Započeo/la tema :
Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty0 / 9990 / 999Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty

[Vrh] Go down

Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove? Empty Re: Razdoblje - vrijeme filma - koje vrijeme (razdoblje) je imalo najbolje filmove?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.