Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dual / Triple Boot?

5 posters

Go down

Dual / Triple Boot? Empty Dual / Triple Boot?

Postaj by Al3X čet pro 27, 2012 1:31 pm

Zanimaju me vaša osobna stajališta prema gore navedenim funkcijama. Ja imam već neko vrijeme Triple Boot (WinXP / Win7 / Win8) i radi odlično, a na laptopu imam isto Tirple Boot ali (Ubuntu / MacOS / Win7) isto radi besprijekorno. Inače, uzimam Triple Boot jer ima puno više opcija, a ja sam inače HCG pa mi treba Very Happy Eto, da čujem vas? Imate li DB ili TB na vašem ljubimcu? Kako radi? Šteka? Pada? Very Happy

Dual / Triple Boot? Medium_ad2a1079bcb9f600ef79870d97f9f5cb

Al3X
Trajno baniran/a

Registriran/a : 27.12.2012
Broj postova : 6
Reputacija Reputacija : 2
Godina imam : 25
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty0 / 9990 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by m čet pro 27, 2012 2:24 pm

ne , uopče ne razmem o čemu ti
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 12875
Reputacija Reputacija : 1114
Godina imam : 42
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty14 / 99914 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by drGspot pon sij 28, 2013 6:51 pm

...multiBootovi su super stvar...
...od nekog drugog/alternativnog Operacijskog Sustava smo njime samo jedan reboot kompa udaljeni...
...a da ne govorimo kad stvari pođu po zlu...i naši podaci koji još nisu backupirani budu ugroženi... smajlić
...kroz ovu godinu ću slagat jedan experimentalno-produkcijski multiBoot čak 50 sustava (25 egzotika , 25 linuxa)...
...neki dan sam baš razmišljao da na neki ultraStari komp tipa 286, 386, max 486 Pentuim1 posložim u multiBoot retro sustave: DOS 6.22, winblou$ 3.11 forWorgroups, max win95osr2.1, prastare linux distre kernela 1.3/2.o.35... :-D
Imam negdje WalnutCreek stari Public domain CD iz BBS vremena sa i zanimljivim DOS astronomskim softwareom... smajlić
<(")

http://images.google.com/search?num=10&hl=en&site=&tbm=isch&source=hp&biw=683&bih=400&q=multiboot&oq=multiboot&gs_l=img.3..0l3j0i24l7.1116.2977.0.3385.9.8.0.1.1.0.210.1014.1j6j1.8.0...0.0...1ac.1.lnzZQfL6ATk
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty0 / 9990 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by zbracun uto sij 29, 2013 6:15 pm

Ja trenutno imam Win XP SP3, Win 7, Win 8, Win XP SP1 i Win XP SP2. Ali, nisam radio multiboot, nego sam svaki sistem instalirao zasebno, tako da su neovisni. Matična mi podržava odabir diska sa kojeg će se bootati (kod paljenja mi daje izbor), tako da je to dobro rješenje. Prije sam imao sve to, ali bez Win 8, sa time da sam preradio Boot.ini, tako da sam na taj način pokretao željeni sistem. Ali, to mi je znalo zadavat probleme ako sam mijenjao neki disk, dodavao, uklanjao ili mijenjao mjesto priključenja. Svaki puta sam morao prerađivati Boot.ini, a to koji puta zna bit zeznuto s obzirom da se brojevi diskova ne prikazuju jednako u Biosu i sistemu. Koji puta je trebalo malo napikavati da se pravilno sredi.
Na laptopu imam Win Vistu i Win XP. Obadva su potrebna jer svaki ima nešto šta onaj drugi nema. Od napuštanja Win 98, više ništa ne radi kako bi trebalo, tako da ako se hoće imati sve šta treba, mora se imati i više sistema.
zbracun
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2526
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 69
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty3 / 9993 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by drGspot sri sij 30, 2013 8:57 am

dosta elegantno rješenje je to sredit LiLo-m ili Grub-om...
osobno mi LiLo ima logičniju sintaxu configuracijskih datoteka...
mora samo znat gdje je "rootFileSystem" i naziv "jezgre" operacijskog sustava...
može chainLoadat winblou$ NT bootLoader
grub2 može chainLoadat i grub1 ako se radi sa starijim OS-evima...
systemRescueCD distra ima i tzv. "grubdisk" (superGrub) sa "autodetect" opcijom što je opet zgodno ako je zgažen "bootCode" (prvih 446 bytova masterBootRecorda, ispred 64-bytene particijske tablice) smajlić

http://images.google.com/search?hl=en&site=&tbm=isch&source=hp&biw=683&bih=419&q=lilo+conf&oq=lilo+conf&gs_l=img.3..0i24l3.1522.8378.0.9221.9.8.0.1.1.0.195.1207.0j8.8.0...0.0...1ac.1.CSooD3WzO44
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty0 / 9990 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by zbracun sri sij 30, 2013 7:29 pm

Ja sam radio na ovaj način između ostalog i radi toga da se može izvaditi neki ili više diskova iz kompa, a da se i dalje bez problema boota sistem sa diska ili diskova koji su ostali. Svaki disk je nezavisan i može rditi i samo za sebe. Pravi multiboot ima ograničenje jer se mora učitati bootloader sa određenog diska, pa tek onda odabrati sistem za bootanje. Ako se desi havaria na tom disku, sve se poremeti i ne može se više bootati sa nekog drugog diska.
Na taj način, kad sam radio pravi multiboot, sam si zadao posla preko glave, dok nisam opet uspostavio da sve radi kako treba. Poremetio se taj disk i sve je otišlo u propast afro .
zbracun
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2526
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 69
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty3 / 9993 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by drGspot čet sij 31, 2013 6:59 am

...a kako win rješava relativno adresiranje particija, pri takovim vađenjima diskova unutar boot.ini-ja...?
...ono tipa prvo relative izSlovka prve particije po svim diskovima (ako su fat32/ntfs), a onda redom po diskovima ostale...

npr. :

disk 1
C:/ /dev/hda1
F:/ (nažalost :-( ) /dev/hda5
G:/ /dev/hda6
**************
disk 2
D:/ /devhdb1
H:/ /dev/hdb5
I:/ /dev/hdb6
**************
disk 3
E:/ /dev/hdc1
J:/ /dev/hdc5
K: /dev/hdc6

...i onda izvučemo disk 2 van i sve se razleti... :-D
...jer E:/ skoči na mjesto D:/-a a aplikacija recimo ima u registry-ju upisano mjesto odakle radi...unknown disk...insert volume... Bill 4ever smajlić

drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty0 / 9990 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by zbracun čet sij 31, 2013 8:50 am

Upravo tako. Sve se razleti. Ovo je moj bivši boot.ini sa 3 diska sa Win XP, pa kad dodaš ili izvučeš koji disk, moraš ga ponovo pisat. A najgore je to da bios i Windowsi drugačije numerireju i vide diskove, pa dođe do još veće pomutnje.


[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /noexecute=optin
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP SP1" /fastdetect /NoExecute=OptIn
multi(0)disk(0)rdisk(3)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP SP2" /fastdetect /NoExecute=OptIn
zbracun
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2526
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 69
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty3 / 9993 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by Narco čet sij 31, 2013 9:13 pm

imao sam godinama dual boot.
Win/Ubuntu
Prosle godine sam imao triple radi Win 8 testiranja
Nikada nikakvih problema.

neda mi se citat gore jer nemam pojma sto ste pisali :S
Narco
Narco
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 10.09.2009
Broj postova : 3494
Reputacija Reputacija : 333
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Dual / Triple Boot? Empty30 / 99930 / 999Dual / Triple Boot? Empty

[Vrh] Go down

Dual / Triple Boot? Empty Re: Dual / Triple Boot?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.