Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964)

4 posters

Go down

Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964)

Postaj by Neu pet ruj 28, 2012 2:27 pm

Twilight Zone (1959–1964)

imdb: http://www.imdb.com/title/tt0052520/

Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) 3eac7z10

Putujete kroz drukčiju dimenziju, dimenziju koja se ne sastoji samo od onoga što vidite ili čujete, nego i od onoga što se nalazi u vašem umu. Riječ je o čudesnoj zemlji u kojoj granice postavlja samo mašta, ušli ste u Zonu sumraka.

Smireni i baršunasti glas polivalentnog genijalca, pokojnog gospodina Roda Serlinga, izgovarao je ovakav ili sličan intro svim fanovima znanstvene fantastike prije 50-ak godina, uvodeći ih u fenomenalnu seriju, desetljećima ispred svoga vremena. Razmislimo malo o situaciji u filmskom SF-u tih godina. Smiješna gigantska čudovišta, čudni posjetitelji iz svemira ili čudne dogodovštine Zemljana koji su se u svemir otisnuli, te ostali oblici izražavanja kolektivne paranoje koju je Hladni rat konstantno izazivao u podsvijesti Amerikanaca. Zona sumraka, iako na trenutke preuzima ponešto iz filmskog stila koji je okružuje, nešto je sasvim drugo. Oni koji, zbog pomalo jezivog naziva, očekuju stravu i užas, mogu odmah odustati. Unatoč ljušturi od jeftinih i zastarjelih kostima i šminke i ponekom cheesy ili trash trenutku, većinu vremena riječ je o filozofiji, prikazanoj genijalnim metaforama, o prednostima i nedostacima ljudskog roda, o društvu i njegovim karakteristikama i o svijetu koji nas okružuje. Čime se, točno, serija bavi, koja joj je tematika? Riječ je o pitanju koje je i lagano i iznimno teško, ovisi o kutu gledanja. Naime, određen kalup postoji i štih je uglavnom lako prepoznatljiv. U 156 originalnih epizoda (serija je ponovno oživljena sredinom 80-ih i, nakratko i bezuspješno, 2002.), dobar broj se bavi poznatim klišejem običnog čovjeka u neobičnoj ili, u ovom slučaju, paranormalnoj situaciji. Neočekivani, ironični obrat na kraju postao je svojevrsni trademark, a dodatni bodovi kod publike dobijali su se na činjenici kako su, kreativno i zasluženo, negativci uvijek završavali propisno kažnjeni. Kako bih vam kvalitetnije približio radnju i jedinstveni ugođaj, navest ću 5 epizoda koje su na mene ostavile najjači dojam, no tek nakon još pokojeg hvalospjeva.

Ako se odlučite na pregledavanje kompletne ili djelomične kolekcije, ne reagirajte na „prvu loptu“, nemojte dopustiti zastarjelom izgledu ili komičnim setovima diktiranje vašeg stava. Kultna serija, koja u Americi doista uživa fantastičnu popularnost i ima neopisiv status, sve duguje svojoj dubini, metaforičnosti i primjenjivosti na živote svakog od nas. Svaka priča ima razrađenu poruku, a svaka od njih može nam pomoći u nekoj životnoj situaciji. Doista, ne pretjerujem. Ne samo da o Zoni možemo razmišljati, nego nas ona, doslovno, može učiniti promišljenijima i senzibilnijima. Zvuči epski? I jest, vjerujte mi. Ali, samo ako dopustite potpuno uvlačenje u priču, atmosferu i pouku.

Glumački nastupi? Mnogo češće nego bih to od ovakvog formata očekivao, bio sam iznimno zadovoljan. Možda se i najradije sjetim briljantnog Burgessa Mereditha (između ostalog, Mickey iz Rockyja), koji se pojavljuje u ukupno četiri epizode, no sjajan posao u svojim rolama obavili su i, primjerice, Telly Savalas (Dirty Dozen), Jack Klugman (12 Angry Men), pa i, wait for it, William Shatner, u jednoj od poznatijih epizoda (Nightmare at 20000 Feet), koja je parodirana i u Johnnyju Bravu.

Tekst je preuzet od naših partnera: www.fak-tvojfilm.net Autor: Rod Serling

Kako Vam se čini? Jel netko gledao?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty999 / 999999 / 999Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty

[Vrh] Go down

Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty Re: Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964)

Postaj by AryMan pet ruj 28, 2012 2:36 pm

Mislim da mi je ovo stari gledao. Prije dosta godina se prikazivalo na HTV-u, a ja sam tad bio prebalav da bi me zanimalo. Sumnjam da ima na torrentima, jako je stara serija i c/b, ali volio bi pogledat. Možda bude na HRT3 jer oni prikazuju klasike.
AryMan
AryMan
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 23.11.2009
Broj postova : 8624
Reputacija Reputacija : 1652
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty405 / 999405 / 999Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty

[Vrh] Go down

Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty Re: Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964)

Postaj by Iron Man pet ruj 28, 2012 2:42 pm

Jao, ovo je malo prestaro za mene, ne volim to.
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty336 / 999336 / 999Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty

[Vrh] Go down

Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty Re: Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964)

Postaj by Teo pet ruj 28, 2012 3:18 pm

znao sam te serije gledti samo što su uvjek bile kasno pa sam propustio dosta, ali dobre su mi bile
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 46
Započeo/la tema :
Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty0 / 9990 / 999Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty

[Vrh] Go down

Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964) Empty Re: Twilight Zone - Zona sumraka (1959–1964)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.