Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

The Fly (1986)

4 posters

Go down

The Fly (1986) Empty The Fly (1986)

Postaj by Neu čet lis 07, 2010 12:03 pm

Ocjena: 7.5/10 - broj korisnika koji su glasali: 34,910

The Fly (1986.)


The Fly (1986) Rsz1zld3zr


Žanr: horror, sci-fi

Redatelj: David Cronenberg

Producenti: Stuart Cornfield i Mel Brooks

Scenaristi: David Cronenberg i Charles Edward Pogue

Glumačka postava: Jeff Goldblum, Geena Davis, John Getz

Glazba: Howard Shore i Nile Rodgers

Godina izlaska: 1986. godina

Vrijeme trajanja: 95. minuta

Zemlja: USA

Jezik: Engleski

Budžet: 15,000,000 $

Zarada: 60,629,159 $

Ukratko radnja:
Mladi nabrijani znanstvenik Seth Brundle je pred velikim otkrićem kojebi moglo promijeniti svijet zauvijek. Naime izmislio je telepod kojimože prebaciti osobu iz jednog telepoda u drugi. Kako bi uspio sasvojim izumom upozna mladu novinarku Veronicu Quaif s kojom počinjeulaziti u ljubavni odnos, dok istovremeno i dalje istražujeteleportaciju. Jednom prilikom sebe ubaci u telepod da izvršitransportaciju kad ono muha uđe u jedan telepod i zauvijek mu izmjenigenetički kod. Nakon što je izašao iz telepoda lagano postaje novičovjek, nova osoba, naposljetku novo biće (Brundlefly) kojeg ni nitko iništa ne može spasiti, ni njegova draga više nikad neće ga moćiprepoznati i nakon toga više ništa nikad neće bit isto.

Recenzija:
Remake istoimenog filma iz 1958. godine koji je prema mišljenju kritikei publike bolji od originala. Totalno se slažem sa tom tvrdnjom. Samfilm spada u top 5 najboljih sci-fi/horror filmova zadnjih 30-takgodina. Nema dosadnih i bezveznih stvari, film teče veoma dobro te sekvalitetno upoznajemo sa svim likovima. U filmu čak ni nema previšelikova, čini mi se samo 3, glavni tok radnje se vodi oko glavnihglumaca Jeffa Goldbluma i Geene Davis kao Seth i Veronica koji su(slobodno može se reći) ostvarili uloge svoje karijere. Savršeno sipašu kroz film, savršeno su odradili svoj posao te je zanimljivo ihvidjeti u razvoju od velikih ljubavnika i prijatelja sa početka do nakraju velikih neprijatelja. Specijalni efekti u filmu su maestralni ineke od najboljih koje sam vidio u nekom filmu Davida Cronenberga iopćenito na filmu (i dan danas izgledaju sjajno i nimalo outdated), štoje i klasično kad su u pitanju Cronenbergovi filmovi.

Odlična kombinacija znanosti, horrora, sci-fi, psihološke drame te bičak rekao i romanse između dva glavna lika uz pomalo uskakanje trećeglika. Radnja se možda čini jednostavna, no nije te je napravljena veomaefektno i savršeno. Seth i Veronica su oboje malo tvrdoglavi, no pašusi, vole se i razumiju te pokušavaju da uspiju do samog kraja. Sethnaročito jer je jedan dosta lud znanstvenik koji hoće promijenitisvijet, koji vjeruje u teleportacije te da se sve može kad se hoće.Savršeno se upoznajemo njima, osjećamo što oni misle i rade, suosjećamos njihovim patnjama i željama te kad se dogodi zlokobna greška u pokusuodnosno eksperimentu koju glavni lik napravi kako bi promijeniozauvijek svijet za ljubavni par sve lagano ide nizbrdo. Dijalog jesavršen, izuzetno dirljiv i poseban te u podosta situacija tužan ko i uglobalu cijeli film. Moram napomenuti i odličnog Johna Getza koji jebaš pravi davež ovdje u sporednoj ulozi no svejedno je sjajan.

Transformacija Setha u muhu je veoma zanimljiva, snažna i dostamukotrpna za gledati jer istovremeno se prolazi kroz dostauznemirujućih scena (gotovo cijela druga polovica filma pokazuje veomabolnu i nevjerovatnu transformaciju kroz koju se prolazi kroz nekolikoetapa), imamo tu i hranjenje Brundle muhe što je poprilično disgusting,te na kraju postaje Brundlefly u toj krajnjoj preobrazbi što sve dovodido jedne žestoke borbe na kraju u koju se uključuje i lik Johna Getzakoja ne donosi najljepši kraj u ovom tužnom i napetom filmu, no jako jedobar i zadovoljavajuć. Film iako je podosta krvav i disgusting opetčak možda i veći naglasak daje jednom emocionalnom raspadu i tragediji.

Film koji neće razočarati te film koji odlično pokazuje nesretnu ljubavkoja se nije smjela desiti, otuđenost, izigravanje Boga te strašnu inesretnu tragediju uzrokovanu svim tim te pokazuje klasične efekte iteme Cronenbergovih filmova kao što su propadanje ljudskog tijela,razne transformacije, mračno ljudsko ponašanje i emocije kojih ovdjeima na tone. Prema mišljenju kritičara najbolji uradak DavidaCronenberga za što se u potpunosti slažem, veoma zreli pristup jednogod majstora horrora, veoma pametan i zanimljiv film, remek djelo koje idan danas izgleda sjajno. Film je ponudio i nastavak koji je dalekoslabiji od ovog filma, no o tome nešto kasnije. I za kraj, šta drugoreći nego ocijena 10/10 i riječi drage Geene Davis: "Be afraid, be veryafraid!"

Zanimljivosti o filmu:
Redatelj David Cronenberg se pojavljuje u maloj cameo ulozi ginekologa (doktor koji porodi djete-ličinku).

Oko 5 sati šimnaknja i uređivanja svaki dan je trebalo majstorima šminke da J. Goldbluma srede za film.

Bljuvotine "Brundlefly" su u stvari miks: jaja, med i mlijeko.

Oblik dva telepoda je napravljen prema cilindru starog motocikla Ducati, kojeg je u graži imao redatelj D. Cronenberg

Robert Bierman je trebao biti prvotni redatelj filma no on je odustao zbog smrti u obitelji.

Jedno vrijeme u planu za redatelja je bio i Tim Burton.

Uloga Setha Brundlea je bila ponuđena Michaelu Keatonu, ali ju je on odbio.

Dizajneri The Chris Walas, Inc.-a su danima proučavali mnoge bolestikako bi što bolje dočarali razne stadije mutacije "Brundlefly", a samredatelj se sjetio da bi to trebalo biti mutacija koja bi sadržavala iefektnu deformaciju i asimetričnost, a ne klasičnu veliku muhu.

Charles Edward Pogue je osmislio scenarij prema filmu "The Fly" (1958),no kad je Cronenberg izabran za redatelja svoje prihvačanje jeuvijetovao time da može izmjeniti scenarij ako mu se nešto ne sviđa.Tako je izmjenio imena likova, većinu dijaloga, no koncept "Brundlefly"i transformacije nije dirao.

Ovo je prvi kino film koji je imao premijeru na televizijskoj mreži Fox.

Mel Brooks nije želio da se zna da je on producent filma, kako gledatelji ne bi mislili da je film neka komedija.

Kad Seth kaže: "- Drink deep, or taste not, the plasma spring." , to jereferenca na citat djela "An Essay on Criticism" Alexandera Popea.

Cronenberg je prvo odbio redateljsku stolicu, no kako je prvotno trebaosnimiti "Total Recall" (1990), no zbog raznoraznih pripetija inesuglasica sa prgavim producentom Dinom De Laurentiisom ipak se vratiou redateljsku stolicu The Fly.

Iako scenaristički dobro osmišljena scena (na žalost) nije nikadasnimljena - kad se "Brundlefly" hrani na kontenjeru i u jednom trenutkubljuvotinom zaspe beskučnicu po licu, i dok se tako hrani u jednomtrenutku njegova ljudskost na trenutak shvati što je učinio.

Neke scene su snimljene no nikad nisu umontirane u sam film:
scena kad Brundle zajedno odjednom teleportira babuna i mačku, te usljedećem trenutku na njega nasrne mješani mutant obja sisavca, aznanstvenik ga umlati metalnom cijevi;
scena kad brundle izađe van zgrade, a iz njega sa strane izađe jedan od muhinih dlakavih udova;
te alternativna scena gdje Veronica sanja svoje nerođeno dijete.

Rečenica "I'm saying I'm an insect who dreamt he was a man and lovedit, but now that dream is over and the insect is awake," je referencana priču "Preobrazba" Franza Kafke, koju je napisao 1912 godine.

Producenti Brooks i Stuart Cornfeld,te studio Fox su žarko željeliCronenberga za redatelja pa su mu odmah ponudili 1 mlijun $, dok je samDavid bio tražio 750 000 $; uz pristanak je također tražio da sa njimrade ljudi koji su radili na prijašnjim njegovim filmovima - montažerRonald Sanders, dizajner produkcije Carol Spier, redatelj fotografijeMark Irwin i kompozitor Howard Shore.

The Fly je dobio operu koju režira Cronenberg, David Henry Hwang pišeriječi dok je za muziku kao kompozitor zaslužan Howard Shore(produkcija je započela negdje polovicom ove 2008 godine).

The Fly (1986) 19363196
The Fly (1986) Rszjhkhjkmodified
The Fly (1986) Rszvnbvnbmodified
The Fly (1986) Rszgnghgmodified

izvor:scaryshit.blog.hr
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty999 / 999999 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Narco ned lis 10, 2010 3:21 pm

joooj,nisam ovo gledo vec godinama,nije los film.
Narco
Narco
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 10.09.2009
Broj postova : 3494
Reputacija Reputacija : 333
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty30 / 99930 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Neu ned lis 10, 2010 3:28 pm

Ipak si gledo? Na imdb je dobro ocjenjen, dal da ga gledam ili ne?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty999 / 999999 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Narco ned lis 10, 2010 3:48 pm

pogledaj ga,meni je film odlican. ja cu ga isto skinit ovih dana
Narco
Narco
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 10.09.2009
Broj postova : 3494
Reputacija Reputacija : 333
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty30 / 99930 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by THUNDER_DINIX ned lis 10, 2010 4:35 pm

jel to onaj film "Muha"?
THUNDER_DINIX
THUNDER_DINIX
Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35853
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty889 / 999889 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Narco ned lis 10, 2010 4:42 pm

da
Narco
Narco
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 10.09.2009
Broj postova : 3494
Reputacija Reputacija : 333
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty30 / 99930 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by THUNDER_DINIX ned lis 10, 2010 4:48 pm

prema kafkinom romanu preobrazaj kak sam cuo
THUNDER_DINIX
THUNDER_DINIX
Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35853
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty889 / 999889 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Neu ned lis 10, 2010 4:51 pm

To mora bit i više nego dobro onda, jer ta knjiga mi se svidjela.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty999 / 999999 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Narco ned lis 10, 2010 4:53 pm

a ti si je kao citala:lol:

Film je odlican,pogledajte
Narco
Narco
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 10.09.2009
Broj postova : 3494
Reputacija Reputacija : 333
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty30 / 99930 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Neu ned lis 10, 2010 4:54 pm

Da, da, čitala sam za lektiru. Very Happy

Pogledat ću, moram ga skinit.
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty999 / 999999 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Narco ned lis 10, 2010 5:04 pm

ok,reci cu da ti vjerujem
Narco
Narco
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 10.09.2009
Broj postova : 3494
Reputacija Reputacija : 333
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty30 / 99930 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Petra Sanader uto tra 30, 2013 12:21 pm

THUNDER_DINIX je napisao/la:prema kafkinom romanu preobrazaj kak sam cuo
Nema to veze s Kafkom, originalni film The Fly (1958) snimljen je po kratkoj prici francuskog autora Georgea Langelaana.

Mladi naucnik sa zenom i sincicem proucava teleportaciju i tokom eksperimenta u kabinu mu uleti muha. Dalje se zna...

The Fly (1986) The-fly-resin-model-kit

Original je legenda, a Kronenbergov remake je razvucen i mestimicno dosadan, da ne pominjem koliko me Goldblum sam po sebi zivcira boring

Ko ima opcije uredjivanja nek doda u naslov The Fly (1958).


Petra Sanader
Trajno baniran/a

Registriran/a : 19.02.2010
Broj postova : 1131
Reputacija Reputacija : 430
Započeo/la tema :
The Fly (1986) Empty0 / 9990 / 999The Fly (1986) Empty

[Vrh] Go down

The Fly (1986) Empty Re: The Fly (1986)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.