Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rally Paris-Dakar

2 posters

Go down

Rally Paris-Dakar Empty Rally Paris-Dakar

Postaj by Gost ned vel 14, 2010 12:33 pm

Dakar rally nekad poznatiji kao Pariz-Dakar a danas Lisabon-Dakar je godišnja off-road utka koje organizira Amaury Sport Organisacija. U utci mogu sudjelovati anmateri i profesionalci.

O ukupnog broja sudionika 80% su amateri. Uprkos svome imenu to je off-road utrka izdržljivosti i nije uobičajeni rally. Teren koji natjecatelji prelaze je mnogo teži a vozila kojima se natjecatelji koriste su prava off road vozila a ne prilagođena vozila koja se koriste na uobičajenim rally-ima. Većina natjecateljskih dionica su off-road, pustinjske dine, blato, "camel grass", stijene i ostali tereni.
Dužina pojedine dionice varira od nekoliko kilometara do 800-900 kilometara po danu.


POVIJEST
Kada se 1978 se vozač Thierry Sabine izgubio u pustinji došao je na ideju da upravo tu organizira utrku. Prvi rally je bio iz Pariza do Dakara u Senegalu koji se prekidao samo da bi natjecatelji mopgli preći preko Bospora, međutim zbog politike i drugih utjecaja dionice su se mijenjale. Dakar je uvijek bio cilj utke osim 4 godine, a svake godine do 1995 je utka počinjala u parizu. 1994 je utrka i počela i završila u Parizu ali zbog prigovora od strane gradonačelnika cilj je trebalo preseliti od Champs-Élysées do Euro Disney-a. Zo je uzrokovala neke promjene u organizaciji sljedećih godina.Najnovije utrke prolaze kroz Maroko, Zapadnu Saharu sve do travnjaka i pustinja Mauritanje. Dionice koje prolaze kroz Atar te pješčane dine i kanjone Mauritanijske Adrar pokraijne predstavljaju najveći izazov off-road utrka.

1992 Hubbert Aiol je pobijedio u automobilu nakon što jhe prethodno dvaputa pobijedio na motoru postavši tako prvi vozač koji je pobijedio i na 2 i na 4 kotača. Nešto kasnije isto je pošlo za rukom i Stéphane Peterhansel-u.

2008 je otkazan 04.01. zbog straha od terorističkih napada što je ozbiljno dovelo u pitanje budućnost rally-a. Razne afričke novine proglasile su otkazivanje sa smrtnom kaznom utrke. Chile i Argentina su ponudili da budu domaćini utrke kao i Češka i Mađarska . ASO je napokon odlučio da će se utka 2009 održati između Čile-a i Argentine od 03.01. do 18.01.

Rally Paris-Dakar Desertdakar
Rally Paris-Dakar Africarally3
Rally Paris-Dakar Cyril20despres
Rally Paris-Dakar Parisdakarrally
Rally Paris-Dakar Parisdakartrucksdaf2005
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by Neu ned vel 14, 2010 12:46 pm

zanimljivo mi izgleda, posebno na onoj prvoj slici.

a u čem je razlika od onog drugog rally-ja?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Rally Paris-Dakar Empty999 / 999999 / 999Rally Paris-Dakar Empty

[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by Gost ned vel 14, 2010 12:49 pm

Razlika je u tome sto oni voze preko pustinje,sam popravljaju aute,spavaju...i to je jedna staza...znači od Pariza do Dakar u Africi. Utrka traje po 15 dana...Ovdje sudjeluju vise vozila kamion,motor,auto,motori na cetiri kotaca (quad) .
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by Neu ned vel 14, 2010 12:55 pm

oho ho, sviđa mi se, činis e baš zabavno i izazovno. jer preko pustinje kad se digne ona sva prašina, i sve...ufff. sigurno baš i nije lagano za vozit. šta ti misliš?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Rally Paris-Dakar Empty999 / 999999 / 999Rally Paris-Dakar Empty

[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by scorpio57 ned vel 14, 2010 12:56 pm

Iduće godine Zagreb-Dakar
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Registriran/a : 06.01.2010
Broj postova : 9559
Reputacija Reputacija : 520
Godina imam : 66
Započeo/la tema :
Rally Paris-Dakar Empty65 / 99965 / 999Rally Paris-Dakar Empty

[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by Gost ned vel 14, 2010 12:58 pm

Nije ni malo lagano voziti..cesto motoristi stradaju i poginu...Jako je opasno kroz pustinju voziti...Pogotovo ako vozac ne pozna taj dio...Gdje su zivotinje opasne,zmije...i bla bla bla...Uglavnom spavaju pod vedrim nebom...a i ima odreden dio do kada mora doci do svoje momcadi da mogu auta popravit..okupat se i krenit dalje..Cak su i ograniceni vremenski koliko dugo smiju auta popravljati..
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by Neu ned vel 14, 2010 12:59 pm

pa mogu mislit koliko je opasno, čekaj a koliko oni dobiju para po toj jednoj utrci-vožnji? jer taj rizik vrijedan?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Rally Paris-Dakar Empty999 / 999999 / 999Rally Paris-Dakar Empty

[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by Gost ned vel 14, 2010 1:06 pm

scorpio57 je napisao/la:Iduće godine Zagreb-Dakar


E ajd molim te ako nadjes taj clanak objavi ga ovdje ok ?
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by Gost ned vel 14, 2010 1:07 pm

Neukrotiva je napisao/la:pa mogu mislit koliko je opasno, čekaj a koliko oni dobiju para po toj jednoj utrci-vožnji? jer taj rizik vrijedan?

Pa cuj..vidis i da su svi 80% vozaci amateri...izgleda da nije rizik...svi su oni gladni slave i novaca...pa zato svaki sport ima svoj rizik..naravno na svoj nacin...
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rally Paris-Dakar Empty Re: Rally Paris-Dakar

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.