Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

+3
Neu
THUNDER_DINIX
Hell
7 posters

Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by Hell sri ruj 16, 2009 11:07 am

Tigar (Panthera tigris) je najveća i najjača mačka na svijetu. Živi u azijskim džunglama, u Sibiru i jugoistočnoj Aziji. Pripada carstvu sisavaca.

Poznato je devet podvrsta ove vrste (od kojih je jedna pouzdano, a dvije su vjerojatno istrijebljene) koje su međusobno vrlo slične, ali se značajno razlikuju veličinom i težinom. Najmanja podvrsta živi u Indoneziji. Dug je 140 cm a rep mu je još oko 60 cm. Mužjaci teže 120 kg a ženke oko 90 kg. Sibirski tigar je bitno veći. Dužina tijela može biti čak i 3 metra. Rep je dug 90 cm, a može doseći težinu od 400 kg (ženka 300 kg). Time je sibirski tigar, nakon medvjeda najveći kopneni grabežljivac.
Lov sibirskog tigra

Rasprostranjenost

Tigar živi od Indije na istok do Kine i Jugoistočne Azije, a prema sjeveru do Amura i dalje do istočnoSibira. Od otoka u Jugoistočnoj Aziji danas živi još samo na Sumatri, dok je na drugim velikim indonezijskim otocima istrijebljen.

Nekada je živio i zapadno od Indije, preko prednje Azije do Turske, no tu je najvjerojatnije istrijebljen još od 1970-ih godina prošlog stoljeća.

Tigrovi su prije svega šumske životinje, jer im je za lov prikradanjem potreban šumski podrast.

Podvrste

* Sibirski tigar, Amurski ili Usurski tigar (P. t. altaica) je daleko najveća podrvsta, i nekada je živio na području istočnog Sibira, Mandžurije i Koreje. Zbog masivnog lova, broj im je na graničnim kinesko-ruskim i kinesko-korejskim područjima bio samo oko 150 jedinki. U međuvremenu se, zahvaljujući mjerama zaštite, broj ponovo popeo na oko 500 jedinki, no još ga se smatra vrlo ugroženim.

Tigrova čeljust

* Južnokineski tigar (P. t. amoyensis) je podvrsta koja je nekada živjela na cijelom području Kine, dok danas u prirodi živi još samo oko 40 jedinki u planinskom području Guandonga. Vrlo je vjerojatno, da je to sljedeća podvrsta osuđena na izumiranje; kad bi mjere zaštite i uspjele, upitno je je li tako malena populacija još sposobna da se obnovi (vidi genetičko usko grlo). Tek kasno se počelo s programom uzgoja u zoološkim vrtovima, tako da se teško može računati s uspjehom, jer i životinje za uzgoj potječu iz iste, genetički vrlo ograničene populacije.

* Balijski tigar (P. t. balica) je živio endemski na otoku Baliju i intenzivnim lovom kao i uništavanjem staništa istrijebljen je još 1940-ih godina prošlog stoljeća.

* Indokineski tigar (P. t. corbetti) nastanjuje kopnene dijelove Jugoistočne Azije; postoji još oko 1.500 jedinki koje su gotovo sve u Kambodži i Laosu. U drugim državama ovog područja su već istrijebljenji ili su neposredno pred istrijebljenjem.

* Malajski tigar (P. t. jacksoni) je ranije smatran indokineskim tigrom. Tek 2004. je genetičkom analizom utvrđeno, da je riječ o zasebnoj podvrsti. Živi na području malajskog poluotoka i pred izumiranjem je.

* Sumatranski tigar (P. t. sumatrae) je jedina otočna podvrsta koja je do danas preživjela. U brdskim područjima Sumatre živi još oko 500 jedinki. To je od svih živućih podvsta rastom najmanja.

* Javanski tigar (P. t. sondaica) je živio na Javi, najgušće naseljenom otoku Indonezije. Jedna jedinka je zadnji put viđena 1979. i od tada se ta podvrsta smatra izumrlom.

Ugroženost
Par bijelih tigrova u singapurskom zoološkom vrtu

Tigrovi su vrlo ugrožena vrsta: broj tigrova je od 5.000 do 7.000. Zapravo, tigrova je više u zoološkim vrtovima, nego u divljini. U idućih bi nekoliko godina tigrovi u prirodi mogli izumrijeti, pa bi se mogli vidjeti samo iza ograde. Da se to ne dogodi, bengalski su tigrovi uvedeni u afričke savane. Tigrovi jedu bivole, jelene, dikobraze, zmije, žabe, miševe, a u nuždi, kad su stari i bolesni, i ljude itd.

U Hrvatskoj tigrovi, poglavito sibirski, žive u Zoološkom vrtu grada Zagreba, Prirodoslovnom muzeju i zoološkom vrtu grada Splita, Zoološkom vrtu u Našicama i posebnom čuvalištu sibirskih tigrova nedaleko od Križevaca (svim osim osječkog).




Mislite da če izumrijeti? Sad
Sviđaju vam se, plašite ih se?
Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Tigar-h


Zadnja promjena: Cylon; sri ruj 16, 2009 11:08 am; ukupno mijenjano 1 put.
Hell
Hell
Domaćin foruma Hell
(Grof od Crofriendsa)
Domaćin foruma Hell   (Grof od Crofriendsa)

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 20779
Reputacija Reputacija : 702
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty497 / 999497 / 999Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty

[Vrh] Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Re: Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by THUNDER_DINIX sri ruj 16, 2009 1:42 pm

Tigar je legenda Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? 830163

to mi najmočnija životinja Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? 830163
THUNDER_DINIX
THUNDER_DINIX
Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35853
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty889 / 999889 / 999Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty

[Vrh] Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Re: Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by Neu ned lis 02, 2011 4:13 pm

sviđaju mi se, posebno bebe tigrovi, slatki su, ali su opasni, pojedu te za čas. nadam se da neće izumrijeti. ovako ih se ne plašim, no da mi je uživo neki blizu a da nije u kavezu usrala bi se. Laughing
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty999 / 999999 / 999Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty

[Vrh] Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Re: Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by pustinja ned lis 02, 2011 5:09 pm

Meni su tigrovi baš supač, bila bi šteta da izumru, svijet bi bio manje vrijedan bez tih životinja
pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 27.01.2010
Broj postova : 2596
Reputacija Reputacija : 386
Započeo/la tema :
Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty0 / 9990 / 999Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty

[Vrh] Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Re: Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by Iron Man ned lis 02, 2011 5:09 pm

Mislim da neće izumrijeti, preživjet će nekako...
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty336 / 999336 / 999Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty

[Vrh] Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Re: Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by Turrican ned lis 02, 2011 6:49 pm

Prva brig... ah krivi PDF... Cool su tigrovi da, ne vjerujem da će izumrijeti mislim da se dosta pazi oko njih sa te strane.

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty55 / 99955 / 999Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty

[Vrh] Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Re: Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by Chulpan pet sij 10, 2014 6:31 pm

Sumatranski mi je najljepsi srce

Chulpan
Trajno baniran/a

Registriran/a : 02.06.2013
Broj postova : 5273
Reputacija Reputacija : 89
Godina imam : 43
Započeo/la tema :
Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty0 / 9990 / 999Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty

[Vrh] Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Re: Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by Gost pet sij 10, 2014 11:28 pm

Tigar je losa guma, bolji je Michelin Very Happy

Na stranu sala. Tigrovi su super za vidjet, ali ih ipak ne bih za kucnog ljubimca.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se? Empty Re: Mislite li da će tigrovi izumrijeti? Sviđaju vam se, plašite ih se?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.