Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zmije

+6
tanuki
pustinja
Neu
evitaa
House
Hitman
10 posters

Go down

Zmije Empty Zmije

Postaj by Hitman ned sij 04, 2009 6:36 pm

Zmije (grč. Ophidia, lat. Serpens) su podred unutar razreda gmazova čije je hladno i suho tijelo prekriveno ljuskama. Vode porijeklo od predaka koji su ličili na guštere, no jako im se izdužilo tijelo, a noge su im reducirane pa se kreću vijugajući. Velike vrste (pitoni i anakonde) narastu do 8 m, u iznimnim slučajevima i do 10 m. Povremeno se javljaju izvještaji i o rekordnim dužinama više od 10 m, ali to nije nikada dokazano.

Zmije Zmije-retizkova--daboia-russelii

Zmije Pustisnjski%20taipan(Oxyuranus%20microlepidota)

Zmije Snake09hf6

Zmije Zmije

Zmije Zmije_obecna

Zmije Dtypus

Zmije Vijesti_2610_v

Zmije Pic_wonder_narcisse_snake_pits_lg

Zmije Zmije_denik-galerie

Zmije Vipera_berus_zmije_obecna_4

Zmije 6k0ei3t

Zmije Zmija-1

Zmije Zmije-obecna--vipera-berus

Neke su zmije svoje žlijezde slinavke preoblikovale u žlijezde koje umjesto sline luče otrov. Samo oko 400 vrsta zmija su otrovnice, a od toga je njih 50 potencijalno smrtonosna za čovjeka. Najotrovnija kopnena zmija na svijetu je australski kopneni taipan. No, on je miran i nije agresivan. Suprotno tome, smeđa zmija (isto jedna od najotrovnijih zmija) je vrlo agresivna i razdražljiva. No najotrovnija zmija uopće je jedna vrsta iz porodice morskih zmija (Hydrophiidae), Belcherova morska zmija, koja živi u Timurskom moru ispred australijskih obala. Mjesto s najgušćom populacijom otrovnica je otok Queimada Grande pred istočnom obalom Brazila.
Zmijski otrovi su sastavljeni od različitih proteina i gusta su tekućina mliječno bijele do žućkaste boje. Ovisno o vrsti, otrov djeluje na živčani sustav (oduzetost, poremećaji osjetila, gušenje) ili na krvne stanice i tkivo (razaranje tkiva, zatajenje bubrega, slom krvotoka). No postoje i vrste otrovnica čiji je otrov mješavina ove dvije osnovne vrste.
Vrste zmija koje se smatraju naročito otrovnim nisu uzrok većine smrtnih slučajeva ljudi jer uglavnom žive u nepristupačnim područjima, a uz to su i plahe i po mogućnosti izbjegavaju susrete s ljudima.
Zmije ugrizu godišnje oko 5 milijuna ljudi, od čega umre oko 125.000 ljudi. 70% zmijskih ugriza događa se u visini gležnja ili niže.
Mlade zmije se izlegu s dostatnom količinom otrova. One ne rasipaju uzalud ovu vrijednu tekućinu. Posjeduju sposobnost da reguliraju količinu otrova. Kod nekih vrsta potrebni su i tjedni da se opet stvori otrov. Izvor: wikipedia

Zmije SnakeCornniko

Zmije Ridjovka_v

Zmije 24855

Zmije Krait8vl

Zmije Kraljevskakobradj3
Hitman
Hitman
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 01.01.2009
Broj postova : 6573
Reputacija Reputacija : 63
Godina imam : 2020
Započeo/la tema :
Zmije Empty257 / 999257 / 999Zmije Empty

[Vrh] Go down

Zmije Empty Re: Zmije

Postaj by House pet sij 09, 2009 4:21 pm

bwah, nevolim zmije. evo animacije zmija u spojleru.

Spoiler:
Zmije 1
Zmije 10
Zmije 11
Zmije 12
Zmije 13
Zmije 14
Zmije 15
Zmije 16
Zmije 17
Zmije 18
Zmije 19
Zmije 2
Zmije 20
Zmije 21
Zmije 22
Zmije 23
Zmije 24
Zmije 25
Zmije 26
Zmije 27
Zmije 28
Zmije 29
Zmije 3
Zmije 30
Zmije 31
Zmije 32
Zmije 33
Zmije 34
Zmije 4
Zmije 5

House
Trajno baniran/a

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 6097
Reputacija Reputacija : 435
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Zmije Empty390 / 999390 / 999Zmije Empty

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pet lis 02, 2009 1:28 am

Nevolim zmije ali mora se priznati da ih ima jako interesantnih.
Zmije 217530a_0_sjWCA

Zmije Sea-snake-yellow
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Registriran/a : 26.08.2009
Broj postova : 15250
Reputacija Reputacija : 1499
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Zmije Empty0 / 9990 / 999Zmije Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu čet lis 04, 2012 7:28 pm

Jučer sam gledala na animal planet programu kako je neka zmija u Africi ugrizla čovjeka a za njezin ugriz još nema protuotrova. Čovjeku se palac doslovce u 24 sata raspao.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Zmije Empty999 / 999999 / 999Zmije Empty

[Vrh] Go down

Postaj by pustinja pet lis 05, 2012 5:09 am

To su po meni najinteresantnija stvorenja, zahvalni kućni ljubimci i jedina stvorenja koja drže balans glodavaca na nekoj normalnoj razini.
Da mogu ograditi vrt i u njemu držati par zmija to bi napravio zbog korisnosti tih stvorenja.
Zmije u hrvata su jako rijetko smrtno opasne za odraslu zdravu osobu, uključujući i poskoka dok su bjelica i crvenkrpica dvije zasigurno najljepše zmije u europi i nisu otrovne.
Zmije je zabranjeno u RH hvatati i maltretirati ali ako ste držali neku od naših neotrovnica u rukama, nakon prvog straha od nepoznatog (od strane zmija) iznenadite se kakve su blage naravi.
pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 27.01.2010
Broj postova : 2596
Reputacija Reputacija : 386
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pet lis 05, 2012 6:51 am

+
dodao bi da je poskok najsavršenija zmija na svijetu,
a u mojoj literaturi piše da su sve zmije na području bivše juge jestive Very Happy
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Zmije Empty700 / 999700 / 999Zmije Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Lady with hat sub oľu 30, 2013 10:14 am

Ne volim zmije....tako su sve ljigave,grozne,otrovne..kako ljudi uopšte imaju hrabrosti da ih drže kao kućne ljubimce? Začepi labrte ili st
Lady with hat
Lady with hat
Junior
Junior

Registriran/a : 16.07.2012
Broj postova : 681
Reputacija Reputacija : 97
Godina imam : 24
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by  sub oľu 30, 2013 11:37 am

Ne bojim se zmija i ne gade mi se. Jednom prilikom sam u zoološkom vrtu držala kožu zmije koju je odbacila, no nisu mi dali da diram zmije po guzi Ne bih htjela imati zmiju za kućnog ljubimca, ali ne zato što se radi o zmiji, nego zato što mi se općenito ne da brinuti o kućnim ljubimcima.

Registriran/a : 01.01.1970
Započeo/la tema :
Zmije Empty30 / 99930 / 999Zmije Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Teo sub oľu 30, 2013 11:44 am

Jedan dečko iz Preloga si je nabavio pitona za kućnog ljubimca, čak je spavao s njim no primjetio je da mu u zadnje vrijeme piton ne jede pa se išao konzultirati s nekim stručnjakom za zmije. Kad su ga pitali kad spava s pitonom u kojem položaju piton se nalazi. On je rekao da je zmija ispružena po krevetu pokraj njega, toad su mu odgovorili neka ga smjesta stavi u kavez jer je piton počeo si mjeriti dužinu plijena u ovom slučaju vlasnika s kojim spava kako bi ga pojeo.

kako vele:" Vuk dlaku mjenja ćud nikada".

Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 43
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by britania pon lip 03, 2013 5:27 pm

smajlić
prije mjesec dana cca, sam prvi pot držala zmiju u ruci i jako sam ponosna na sebe i više mi se ne gade i nisu uopće ljigave... suva ko barut Very Happy
britania
britania
Upravo mi ošla nevinost
Upravo mi ošla nevinost

Registriran/a : 19.11.2011
Broj postova : 477
Reputacija Reputacija : 40
Godina imam : 48
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon lip 03, 2013 8:02 pm

jednom na planinarenju u travi pokraj puta primjetio sam šareni konopac na kojeg sam stao-
uspostavilo se da to nije konopac već riđovka koja se presvlačila,
e sad ona je u samoodbrani pokušala zagristi moju gojzericu, a mene je bilo strah dignuti nogu, pa sam ubio tu zmiju.
u jednom drugom slučaju naišli smo na glupu zmiju koja je pokušala prijeći naslagu snjega, ali se očito ukočila zbog hladnoće, a budući da je tamnija pa ju je sunce grijalo utonula je desetak centimetara u tu naslagu snijega,
moj frend ju je pokupio i stavio u najlon kesu, a u planinarskom domu je zmija oživjela, a on ju je prasac jedan ubio!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by britania uto lip 04, 2013 5:19 am

khm, da, kako se mi ljudi bojimo zmija tako se i zmije boje nas ljudi i po istom principu, kao i mi, uzvraćaju udarac u svom strahu

u biti, napad zmije na čovjeka je "očajnički čin" jer nemože pobjeći u tom trenutku
britania
britania
Upravo mi ošla nevinost
Upravo mi ošla nevinost

Registriran/a : 19.11.2011
Broj postova : 477
Reputacija Reputacija : 40
Godina imam : 48
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by pustinja uto lip 04, 2013 5:36 am

ugriz zmije (zmije ne napadaju već bježe izuzev crne mambe koja je doista blesavo agresivna) je zadnja stvar koju će zmija napraviti u samoobrani i to refleksno a ne s ciljem. Njezina prva ideja je pobjeći od čovjeka ili se umiriti i prikriti poput bjelouške koja se čak pravi mrtva (isto neotrovna) . kod nas osim poskoka i riđovke jedina otrovnica je planinski žutokrug a koji je toliko rijedak da ga je jako malo ljudi uspjelo vidjeti. Ako se već volite zafrkavati sa zmijama dobro je znati da naše otrovnice sve imaju sužene i okomito položene zjenice i šaru na leđima (otuda i narodno ime šarka) izuzev riđovke koja može biti i potpuno crna. Ima kod nas i neotrovnih zmija koje kad se uhvate pokušavaju ugristi zbog straha ali njihovi zubi su smješteni u donjoj čeljusti i ne mogu ugroziti čovjeka izuzev nelagode i malo boli, dakle nema onih zuba u gornjoj čeljusti na koje smo navikli gledajući razne (često pretjerane) igrane filmove. Još jedno zlo je ugrozilo ta divna stvorenja a to je religija i budale koje su zmiju opisale kao nešto zlo ali treba voditi računa da su nekad ugrizi otrovnica doista bili smrtonosno a i područje odkle je krenula religija (govorim o krščanstvu za razliku od budizma koji zmije cijene) bilo je dosta krcato otrovnicama. Međutim mi ne živimo na tom području i naše zmije osim toga što su rijetke su doista korisne i tko umlati zmiju iz zabave treba ga oderati novčanom kaznom. I na kraju ako vas i ugrize zmija, ne trebate je hvatati da bi je pokazali doktoru jer kod nas postoji univerzalni antiviperin koji se koristi za sve vrste ugriza naših otrovnica.
pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 27.01.2010
Broj postova : 2596
Reputacija Reputacija : 386
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki uto lip 04, 2013 7:41 am

ljepo je spoznati da postoj još blesana poput mene Laughing
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]