Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca!

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca!

Postaj by Prop sub svi 23, 2009 10:15 am

Narod koji je danas pred izmuiranjem, do Kolumbova otkrića Amerike gospodari tog kontinenta, grubo istrjebljeni u ime civilizacije....
Što znate o njima, koliko ste upoznati s povješću "Crvenog naroda"?
I što mislite o načinu na koji se civilizacija poigrala sa njima?
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop
(Filmofil, provokator, švaler)
Domaćin foruma Prop   (Filmofil, provokator, švaler)

Registriran/a : 09.03.2009
Broj postova : 28432
Reputacija Reputacija : 2403
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty108 / 999108 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty Re: Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca!

Postaj by Neu sub svi 23, 2009 10:16 am

meni su oni baš čudni,kak plešu i kak pjevaju oko vatre i kak se oblače i imaju one neke perike što strše na glavama,i ti njihovi poglavice,itd...
civilizacija ih je proterala jel?

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty999 / 999999 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty Re: Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca!

Postaj by goc sub svi 23, 2009 10:18 am

ma da...amerikanci...i španjolski konkvistadori...
goc
goc
Docent foruma
Docent foruma

Registriran/a : 23.12.2008
Broj postova : 10221
Reputacija Reputacija : 258
Godina imam : 30
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty62 / 99962 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Prop sub svi 23, 2009 10:18 am

Neukrotiva je napisao/la:meni su oni baš čudni,kak plešu i kak pjevaju oko vatre i kak se oblače i imaju one neke perike što strše na glavama,i ti njihovi poglavice,itd...
civilizacija ih je proterala jel?

Pa došla Europa, kolonizirala ih, a pošto jači tlači, silom su morali prihvatiti promjene...
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop

Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty108 / 999108 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu sub svi 23, 2009 10:59 am

to po meni nije fer

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty999 / 999999 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Hell sub svi 23, 2009 6:35 pm

indijanci je glup i netočan naziv..
Hell
Hell
Domaćin foruma Hell
(Grof od Crofriendsa)
Domaćin foruma Hell   (Grof od Crofriendsa)

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 20779
Reputacija Reputacija : 702
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty497 / 999497 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Prop sub svi 23, 2009 6:36 pm

Cylon je napisao/la:indijanci je glup i netočan naziv..

Daj ti onda pametniji i točniji...
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Hell sub svi 23, 2009 6:38 pm

domoroci.amerika..

kaj si tak glup da neznaš..

u 17st... ljudi iz indije se nisu zvali indijci nego indijanci..kada je kolumbo otkrio otoke na istoku amerike..mislio je da je došao u indiju... i vidio ljude..slabo razvijene i nazvao ih indijancima...a taj naziv je tolko glup..da je to nevjerojatno
Hell
Hell
Domaćin foruma Hell
(Grof od Crofriendsa)

Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty497 / 999497 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Prop sub svi 23, 2009 6:41 pm

Cylon je napisao/la:domoroci.amerika..

kaj si tak glup da neznaš..

u 17st... ljudi iz indije se nisu zvali indijci nego indijanci..kada je kolumbo otkrio otoke na istoku amerike..mislio je da je došao u indiju... i vidio ljude..slabo razvijene i nazvao ih indijancima...a taj naziv je tolko glup..da je to nevjerojatno

Hvala na kratkoj lekciji poznate mi povijesti, ali svjestan si da je to naziv pod kojim su oni ostali poznati u povijesti?? Činilo mi se logičnim tako nazvati temu, da svi odmah znamo na čemu smo.

A što se pameti i gluposti tiče, idi, pa vidi...
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Hell sub svi 23, 2009 6:43 pm

..ja sam reko da je glup naziv..i netočan..on je netočan i glup..to da je dio povijesti nisam komentirao..
Hell
Hell
Domaćin foruma Hell
(Grof od Crofriendsa)

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Prop sub svi 23, 2009 6:46 pm

Cylon je napisao/la:..ja sam reko da je glup naziv..i netočan..on je netočan i glup..to da je dio povijesti nisam komentirao..

Naziv je dat iz krivih razloga, ali je točan, jer kad kažeš indijanac, svatko zna na koga misliš!
I avionska crna kutija se zove tako unatoč činjenici da je najčešće-narančasta....
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Hell sub svi 23, 2009 6:47 pm

.crna kutija..je poanta te kutije..ali ime skupine ljudi..se nebi trebalo tako tretirati
Hell
Hell
Domaćin foruma Hell
(Grof od Crofriendsa)

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pet lis 23, 2009 6:03 am

Indijanci je zajednički naziv za prastanovnike Amerike,razne narode raširene od sjevera do karjnjeg juga Amerike.Razlikuju se međusobno izgledom ,kulturološki je govore različitim jezicima.Živjeli su u plemenima ,preživljavajuči od lova i ribolova a lov je ujedno i bila njihova osnovna djelatnost,a poljoprivreda i sakupljanje su također bili vrlo važni za njihov opstanak.zbog vječitih napada razbojnika ili bandi Indijanci su vrlo često tjerala ova plemena u saveze.To su bile Konfederacije.Indijanci se prvi puta spominju 1492.god. kod otkriča Amerike.Danas večina Indijanaca živi u rezervatima Sad-a,Kanade i Brazila.

ovo su Indijaci iz Crow plemena

[You must be registered and logged in to see this image.]
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Registriran/a : 26.08.2009
Broj postova : 15250
Reputacija Reputacija : 1499
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty0 / 9990 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by minutus uto pro 22, 2009 12:29 am

kada razmatramo druge kulture, rado se precjenjujemo. to je bolest kršćanstva, koje se rado vidi bogoliko. neka si svatko sam složi, o čemu ova pojava govori. drugim kulturama pristupamo na isti način kao drugim životinjama. kada jednu životinju razumijemo, govorimo: ona je inteligentna, kada ju ne razumijemo, govorimo: ona je glupa. to je preokretanje teze, jedno od najraširenijih i najnižih obilježja zapadnjačkog, kršćanskog primitivizma.

zašto se indijci zovu indijci:
riječ potiče od rijeke sindhu, danas indus, koja dijeli indiju od afganistana, belučistana i perzije. od putujućeg pijanca, palikuće, masovnog ubojice, šefa horde pljačkaša i razbojnika, aleksandra velikog, preko kasnijih muslimana i braće im kršćana, pa do danas, sve narode koji žive iza te rijeke nazivaju indijcima (inder, idians, hindu, sin, sinti itd.), a njihove različite vjere sabiru, jednostavnosti radi, opet pod istim imenom hindi, hindus, hiduizam itd. u istinu radi se o mnogim različitim narodima i vjerama (glavne velike vjerske smjernice su šivaizam, đainizam, šaktizam, višnuizam; na jugu više matriarhat, tako i ženski bogovi). u toku mogulske (muslimanske) vladavine, kasnije kršćanske, sve te razne mitologije isprepliću i povezuju se u, kako se zapadnjacima čini, politeistički hinduizam. u stvari to nije tako. ni jedan indijac ne vjeruje u sve te bogove nego svaki u onog svoje pokrajine/grada.
u usporedbi sa indijom, europa je, što se tiče narodnosti, homogeni blok. samo adivasi, oni koji su ovdje prvi bili, prastanovništvo indije, sa 70.000.000 ljudi podijeljeni su na 460 naroda i zajednica.
u indiji se broje 387 živih jezika, veliki dio sa vlastitim pismom (među ostalim i arapski).
drugi izvori navode između 845 i 1652 jezika i dijalekata.
pored službenih nadregionalnih jezika hindi i engleski, ustavno je priznat i služben 21 jezik, neću nabrajati. (na natpisima na kolodvorima su obično po tri, četiri)

analogno tome bilo bi sve narode evrope, sovjetskog saveza i britanije skupa sa njihovim vjerama, sa istočnog gledišta nazvati bosporijance. toliko na ovaj aspekt zapadnjačkog primitivizma.

sa američkim indijancima imamo sličnu situaciju. danas se zbog trajnog prodora zapadnjaka na te prostore ipak malo više diferencira. tehnologija i barut nije kultura. što su putujući pljačkaši i propalice nazivali divljacima, u stvarnosti su bile daleko naprednije kulture od okupatorskih zapadnjačkih.
ovim mojim nemilosrdnim procjenama u prilog citirat ću nekoliko upečatljivih indijanskih izreka.

naše je uvjerenje da je ljubav prema posjedovanju slabost koju treba nadvladati. ona privlaći materijalni dio, a ako joj se dozvoli, s vremenom će poremetiti čovjekovu duhovnu ravnotežu. stoga djeca zarana moraju naučiti ljepotu darežljivosti. uči ih se da daju ono što najviše vole, kako bi mogli osjetiti radost davanja. ohiyesa, wahpeton sioux

tišina
pohvale, laskanje, prenemaganje i prazne riječi
nisu bile dio uljudnosti lakota.
prenemaganje se smatralo neiskrenim,
a onoga koji neprestano govori, nepristojnim i lakomislenim.
razgovor se nikad nije otpočinjao odjednom ili užurbano.
nitko nije ishitreno postavljao pitanje, ma koliko važno ono bilo
i nikoga se nije požurivalo na odgovor.
stanka za razmišljanje bila je uistinu uljudan način razgovora.
tišina je kod lakota imala znaćenje
a poklanjanje trenutka tišine sugovorniku
i vlastiti trenutak tišine prije govora,
bili su izraz istinske uglađenosti i uvažavanje pravila da
misao dolazi prije govora.
luther standing bear oglala sioux

i još jednu:
nekada davno je stari cherokee svome unuku ispričao jednu životnu istinu.
- u nutrini svakog čovjeka se vodi bitka. kao borba između dva vuka. u nutrini svakoga od nas. jedan vuk predstavlja zlo. predstavlja bijes, zavist, ljubomoru, žaljenje, pohlepu, aroganciju, samosažaljevanje, krivnju, grijeh, srdžbu, inferiornost, laž, lažni ponos, egoizam... drugi vuk predstavlja dobro. predstavlja ono što pruža užitak, mir, ljubav, nadu, vedrinu, poniznost, ljubaznost, dobrohotnost, srdačnost, darežljivost, istinu, suosjećanje i vjeru.
mali indijanac se zamisli na nekoliko trenutaka. sve svoje misli usmjeri u dubinu djedovih riječi, te ga zapita;
- koji vuk na kraju pobijedi?
stari cherokee odgovori sa smiješkom;
- pobjeđuje uvijek onaj kojega hraniš...
minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 06.12.2009
Broj postova : 1918
Reputacija Reputacija : 367
Godina imam : 67
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty0 / 9990 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Amyicha uto pro 22, 2009 5:10 am

ne znam ništa o njima jer me nikada oni nisu zanimali, mada mogu reći sad da bih voljela jednom jednog upoznati XD
Amyicha
Amyicha
Domaćica foruma Amy
(Pozerica, fan od Britney)

Registriran/a : 23.08.2009
Broj postova : 19365
Reputacija Reputacija : 910
Godina imam : 27
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty113 / 999113 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Prop sub sij 09, 2010 11:24 am

Prop
Prop
Domaćin foruma Prop

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neukrotivi pastuh sub sij 09, 2010 11:27 am

prop_ovednik je napisao/la:Narod koji je danas pred izmuiranjem, do Kolumbova otkrića Amerike gospodari tog kontinenta, grubo istrjebljeni u ime civilizacije....
Što znate o njima, koliko ste upoznati s povješću "Crvenog naroda"?
I što mislite o načinu na koji se civilizacija poigrala sa njima?

Nijemci su bolji indijanci od originalnih Laughing

Aj, ti bolje poznaješ indijance od svih nas. Daj nas uputi u šamanizam Wink
Neukrotivi pastuh
Neukrotivi pastuh
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Broj postova : 7641
Reputacija Reputacija : 281
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty72 / 99972 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty Deset zapovijedi indijanaca!

Postaj by tanuki sub stu 13, 2010 8:49 am

neki kažu da je evropska civilizacija najrazvijenija
dali je to i u etici- hmm
komparirajte 10 zapovjedi smajlić

Više o indijancima, mudrost, deset zapovijedi

Nije točno poznato kako su u Europu stigle zapovijedi Indijanaca. Ukoliko potječu od prastanovnika Amerike, trebalo bi točno utvrditi od kojeg plemena dolaze pošto svaka skupina njeguje svoje običaje, kulturu i jezik. Moguće objašnjenje je da je jedno pleme zapovijedi prenijelo doseljenicima nakon čega su se počele smatrati jedinstvenim zakonima života Indijanaca. Bilo kako bilo, lijepo ih je pročitati (a još ljepše držati ih se).

Deset zapovijedi indijanaca

1. Odnosi se prema Zemlji i svim živim bićima na njoj s poštovanjem! (Zaoštri pogled.)

2. Budi u neprestanoj vezi s Velikim Duhom! (Slušaj unutarnji glas.)

3. Cijeni svoje bližnje! (Budi vrijedan poštovanja.)

4. Surađuj za dobrobit čovječanstva! (Pridonosi onime u čemu si najbolji.)

5. Pomaži u svakoj prilici! (Bolje je pomagati više nego manje.)

6. Čini ono u što si siguran da je dobro! (Misli prije nego što djeluješ.)

7. Brini o ravnoteži duha i tijela!

8. Uloži dio napora u "više dobro"! (Pokušaj molitvom.)

9. Budi iskren! (Prema drugima i prema sebi.)

10. Preuzmi punu odgovornost za svoja djela. (Ne krivi druge.)

Jedna mudrosti Indijanaca:

Hodaj uspravno poput stabala. Živi život snažno poput planina. Budi nježan poput proljetnog vjetra. Čuvaj toplinu Sunca srcu i Veliki Duh će uvijek biti uz tebe.

Jedna legenda Indijanaca:

Stari Indijanac ispričao je jedne večeri unuku priču o vječnoj borbi koja se odvija u ljudima. Rekao je: "Sine, borba između dva vuka događa se u svima nama. Jedan je zločest, u njemu prevladavaju gnjev, zavist, ljubomora, pohlepa, oholost, samosažaljenje, ljutnja, inferiornost, laž, lažni ponos i egoizam. Drugi je dobar i u njemu prevladavaju radost, mir, ljubav, nada, vedrina, poniznost, ljubaznost, ljubav, suosjećanje, darežljivost, istina, suosjećanje i vjera." Pita unuk: "Koji vuk pobjeđuje." Indijanac odgovara: "Onaj kojeg bolje nahraniš."
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty700 / 999700 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu sub stu 13, 2010 9:18 am

Dobri su, čak i bolji od nas. Very Happy

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub stu 13, 2010 10:43 am

Ne ovo šta je tanuki nabrojao slično je ali na drugačiji način sa 10 Božjih
zapovijedi,ni toćno da su zapovjedi stigle u Europu od indijanaca
jer su već postojale.Sada je druga stvar šta su te zapovjedi ovako nabrojane zaista mudre i za poštivanje.
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Registriran/a : 06.01.2010
Broj postova : 9559
Reputacija Reputacija : 520
Godina imam : 63
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty65 / 99965 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki sub stu 13, 2010 10:59 am

nisu stigle biblijske zapovjedi od indijanaca, već spoznaja o 10 indijanskih zapovijedi-
biblijske zapovijedi ( prenosim od svjetlonoše smajlić )
1. Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.

2. Nemoj imati drugih bogova uz mene. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi.
Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran.
Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

3. Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo. Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

4. Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.

5. Ne ubij!

6. Ne učini preljuba!

7. Ne ukradi!

8. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

9. Ne poželi kuće bližnjega svoga!

10. Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!"

gdje se sve vrti oko boga i matrijalnog-
dakle mislim da je etička razlika ogromna!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty700 / 999700 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Prop sub stu 13, 2010 11:13 am

Indijanci su se oduvijek trudili živjeti u skladu s prirodom, vidljivo iz njihove metodologije lova, čitavog odnosa prema duhovnom.
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub stu 13, 2010 11:40 am

Toćno prop,oni su bili stopljeni sa prirodom i poštivali sva živa stvorenja...
tanuki ne piši mi zap.znam ih

2. Budi u neprestanoj vezi s Velikim Duhom! (Slušaj unutarnji glas.)

3. Cijeni svoje bližnje! (Budi vrijedan poštovanja.)

ima sličnosti
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Registriran/a : 06.01.2010
Broj postova : 9559
Reputacija Reputacija : 520
Godina imam : 63
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty65 / 99965 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by bokaso1 pon pro 13, 2010 5:13 pm

Po meni je veoma diskutabilno ko je bio napredniji....... Njihov primitivizam im je omogucavao da opstanu na mestima gde su ziveli a nas napredak bi nas unistio..... Sto rekose u Matriksu
-Jadino ljudi i Virusi unistavaju sve oko sebe a na kraju i sebe uniste......

Kad vec znamo te nase zapovesti kako zasto ih ne postujemo..... Zasto ih prva crkva ne postuje.....?
bokaso1
bokaso1
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 09.04.2010
Broj postova : 8239
Reputacija Reputacija : 663
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty120 / 999120 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Amyicha pon pro 13, 2010 5:57 pm

jako dobro Very Happy
Amyicha
Amyicha
Domaćica foruma Amy
(Pozerica, fan od Britney)

Broj postova : 19365
Reputacija Reputacija : 910
Godina imam : 27
Započeo/la tema :
Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty113 / 999113 / 999Indijanci + Deset zapovijedi indijanaca! Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]