Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Golf igrališta

Go down

Golf igrališta Empty Golf igrališta

Postaj by Gost čet tra 02, 2009 11:40 pm

ZAJEDNO PROTIV OTIMAČINE - Kako dalje protiv Zakona o igralištima za golf?
Autor/ica: Dušica Radojčić

Nacionalni forum za prostor organizirao je u Zagrebu 26. ožujka 2009. okrugli stol pod nazivom "ZAJEDNO PROTIV OTIMAČINE - Kako dalje protiv Zakona o igralištima za golf?", na kojem se okupilo šezdesetak zainteriesiranih građana i predstavnika medija.
U uvodnim izlaganjima Jagoda Munić iz Zelene akcije je obrazložila osnovne razloge zašto je Zakon o igralištima za golf neprihvatljiv i protuustavan. Velimir Šimičić, tvorac Programa razvitka golfa kao elementa turističke ponude, temeljem kojeg je golf i proglašen državnim interesom, utvrdio je da Zakon o igralištima za golf uopće nije u skladu sa spomenutim Programom, a Zlatan Juras, međunarodni golf sudac je rekao da Zakon ne potiče razvoj golfa u Hrvatskoj već mu šteti jer se pod izlikom izgradnje golf igrališta omogućava gradnja i apartmanizacija. Dušica Radojčić iz Zelene Istre predstavila je razmjere utjecaja golf igrališta na području Istre, kroz prostorno planiranje i postupke studija utjecaja na okoliš sa maksimalnom mogućnošću izgradnje, na što se je dovezao Ranko Bon predstavivši problem golf igrališta Brkač u dolini rijeke Mirne podno Motovuna, zbog kojeg je od načelnika Općine i Općinskog vijeća "zaradio" tužbu za klevetu. Na kraju su Dživo Dražić i Senka Gjurašin, ujedno i vlasnici zemljišta, opisali povijest planiranih golf igrališta na Srđu kod Dubrovnika i u Velikoj i Maloj Buni kod Velike Gorice. Dogovorena je suradnja i daljnje zajedničko djelovanje do konačnog ukidanja Zakona o igralištima za golf.

šta mislite o navedenom zakonu,dal će biti,ako se usvoji.štetan ili koristan za okoliš,
šta mislite općenito o prenamjenama polj.zemljišta i sličnih u golf terene??
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Golf igrališta Empty Re: Golf igrališta

Postaj by Neu pet tra 03, 2009 8:38 am

okej je ako naprave nekoliko golf igrališta (iako i to narušava prirodu) ali ako naprave puno njih onda je to koma

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Golf igrališta Empty999 / 999999 / 999Golf igrališta Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost pet tra 03, 2009 8:47 am

ma da,ali šta sa ljudima kojima će doslovno oteti zemlju,platit im neku sitnu paru.....
a pokupit milijune.....
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Neu pet tra 03, 2009 8:47 am

pa ne znam kak opče smiju tak šta napravit

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost pet tra 03, 2009 8:51 am

pa naprave se zakoni....kao ovaj gore navedeni....po kojem vlasniku samo treba reć da više nije vlasnik....
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by House pet tra 03, 2009 10:29 am

najbolje da naprave minigolf Very Happy

House
Trajno baniran/a

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 6097
Reputacija Reputacija : 435
Započeo/la tema :
Golf igrališta Empty390 / 999390 / 999Golf igrališta Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu sub tra 04, 2009 7:04 am

pa da tak meni dođu ja bi ih poslala u pm i tužila ih

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost sub tra 04, 2009 7:10 am

a kome ih tužit......kad se prije tog napravi zakon da imaju pravo te iselit neznam
zakon po narudžbi.......
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by FALKON 2 sub tra 04, 2009 7:30 am

i nažalost to nije prvi zakon koji je tako napravit, a zakon o prenamjeni zemljišta kaže da se polj zemljište nemože prenamjeniti iz polj u građevinsko iz razloga što nestaju površine za obradu, ali tu odma donesu ovaj zakon a koji ide usporedno jugokomunističkim zakonom o oduzimanju zemlje od privatnika jer "previše" ima.............
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 44
Započeo/la tema :
Golf igrališta Empty9 / 9999 / 999Golf igrališta Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost sub tra 04, 2009 7:33 am

pa ne krši se ovdje zakon o polj.zemljištu........ono neće postat građevinsko,prvo treba posijat travu........itd..a jbg.hoteli i slično su prateći objekti.........
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by FALKON 2 sub tra 04, 2009 7:40 am

pa ne krši naravno, a jer je donesen zakon da se za golf terene smije prenamijeniti,...... a ja ako želim polj........ zemljište prenamjenit u građevinsko i napravit farmu to nemože, ili još bolje kad bi ja htjeo napravit privatni golf teren sa "pratećim" objektima onda bi mi konsficirali komplet zemljište jer im pokušavam konkurirati................ :shock:
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 44
Započeo/la tema :
Golf igrališta Empty9 / 9999 / 999Golf igrališta Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost pon tra 27, 2009 8:53 pm

pa a šta bi ti ustvari htio,ne kužim te..............kupi i ti sebi zakon,tko ti brani......... Very Happy
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by gio_deluxe pon tra 27, 2009 9:02 pm

ljudi,zakon je kakav je,a ja vam garantiram,kada se izgrade,da će im porez skočit do neba.osim toga ,HAC otima (ali to je stvarno otimačina)zemlju,pa o tome ni riječi.svi pričaju o golf terenima
gio_deluxe
gio_deluxe
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Registriran/a : 23.01.2009
Broj postova : 4911
Reputacija Reputacija : 228
Godina imam : 39
Započeo/la tema :
Golf igrališta Empty41 / 99941 / 999Golf igrališta Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost pon tra 27, 2009 9:08 pm

HAC? auto ceste misliš?sorry ali što moram proturječit ali oni bar plate..........jest da je i to otimčina,bez daljnjeg ali auto cesta prođe,uzme 50 metara širine i kad je gotova,je gotova,ovo kad jednom krene nigdje mu kraja neće bit..........
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by gio_deluxe pon tra 27, 2009 9:09 pm

da,a otplačuju zemljište 20%tržišne cijene,na silu
gio_deluxe
gio_deluxe
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost pon tra 27, 2009 9:13 pm

neznam kako je dalje ali u Slavoniji,auto cesta Zg-Lipovac,zemljište je plaćano sasvim solidnom cjenom,recimo da je tržišna cjena cca 20000 kn/ha(poljoprivrredno zemljište)
tj cjena koju netko hoće platit,HAC su plaćale do 100000kn/ha.........
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by gio_deluxe pon tra 27, 2009 9:25 pm

jesi se možda zabunio?20000 je tržišna a HAC plaća 100000??tipfeler?
gio_deluxe
gio_deluxe
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost pon tra 27, 2009 9:29 pm

ne,nisam se zabunio.......točno tak kako sam napisao,za usporedbu banka koja uopće hoće uzet polj.zemljište pod hipoteku ga računa 15-17000kn/ha,s tim da ti odobravaju 1/3 vrijednosti za iznos kredita,to je nevezano ove teme ali.........
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by gio_deluxe pon tra 27, 2009 9:43 pm

http://mojportal.hr/zagreb_i_hrvatska/zagreb/aktualno/autocesta_zagreb_sisak_prosvjed_vlasnika_zemlje_ivica_bacurin
gio_deluxe
gio_deluxe
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost pon tra 27, 2009 9:51 pm

- Prema prostornom planu to je građevinsko zemljište, a ne poljoprivredno.

ja govorim o poljoprivrednom zemljištu........
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by gio_deluxe pon tra 27, 2009 10:25 pm

onda je ovo još gore
gio_deluxe
gio_deluxe
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost sub svi 16, 2009 10:44 am

Tužba protiv Ministarstva zaštite okoliš zbog Rješenja o prihvatljivosti za okoliš golf igrališta Brkač, Motovun

Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva je 10. ožujka 2009. godine Rješenjem utvrdilo da je zahvat golf igrališta Brkač u općini Motovun prihvatljiv. Zelena Istra je 7. travnja 2009. podnijela tužbu Upravnom sudu jer se u postupku procjene utjecaja na okoliš za golf igralište Brkač nije postupilo prema propisima, jer činjenično stanje nije pravilno utvrđeno i što je iz utvrđenih činjenica izveden nepravilan zaključak. Budući da je propusta u provođenju postupka procjene utjecaja na okoliš bilo mnogo, očekujemo da će Upravni sud usvojiti našu tužbu i poništiti Rješenje MZOPUG. Prema članku 149. Zakona o zaštiti okoliša, sudski postupak po svakoj tužbi iz područja zaštite okoliša je hitan. Ministarstvu zaštite okoliša ćemo poslati i zahtjev za zamrzavanje izvršenja Rješenja o prihvatljivosti zahvata golf igrališta Brkač do okončanja postupka i to zbog sumnje u njegovu ispravnost, ali i jer bi njegovim izvršenjem mogla nastati nenadoknadiva šteta. Ukoliko MZOPUG dopusti izvršenje Rješenja, a Sud usvoji našu tužbu i poništi Rješenje o prihvatljivosti zahvata golf igrališta "Brkač", povrat u prijašnje stanje bio bi skup ili nemoguć.
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost sub svi 16, 2009 10:47 am

Zaustavimo otimačinu šuma i polja – Ukinite Zakon o igralištima za golf!
Autor/ica: Ivica Petrinić

Prema nedavno predstavljenom istraživanju koje je proveo GfK, dvije trećine građana Hrvatske je protiv Zakona o igralištima za golf. Primjerice za 85% građana je neprihvatljiva odredba o izvlaštenju privatnih vlasnika za gradnju golf igrališta, za čak 89% je neprihvatljiva odredba o prisilnoj prodaji zemljišta od strane tijela javne vlasti bez javnog natječaja. Više od polovice građana, čak 57%, smatra da razvoj golfa uopće ne predstavlja strateški interes Republike Hrvatske, 24% smatra da je to uglavnom točno, a svega 9% smatra da je razvoj golfa naš strateški interes.
Golf igrališta M3rq14zyrhvelt0ohdwh
Aktivisti/ce Zelene akcije sade sadnice hrasta lužnjaka i jabuke ispred ulaza u Golf & Country Club

Zelena akcija obilježava Dan planeta Zemlje od 1995. godine na način da javnosti predstavi prioritetnu okolišnu temu za Hrvatsku, a ove godine je to devastacija šuma i polja koju omogućuje Zakon o igralištima za golf. Aktivisti Zelene akcije su povodom Dana planeta Zemlje održali prosvjednu akciju pod geslom «Zaustavimo otimačinu šuma i polja!» na terenu kontroverznog Golf & Country Cluba Zagreb u zagrebačkom Blatu. Aktivisti su ušli na teren sa stražnje strane igrališta, a nakon što su zaštitari na njih pustili psa, zasadili su desetak sadnica hrasta lužnjaka i jabuke ispred ulaza u Golf & Country Club, izvan ograde. Iako je akcija bila izvan ograde zaštitari su opet pustili psa među aktiviste, te su pri tom ozljeđeni novinar i aktivist.
„Zakon o igralištima za golf koji je stupio na snagu 01.01.2009. godine omogućava brzo izvlaštenje i devastaciju vrijednog poljoprivrednog i šumskog zemljišta, ne za golf terene, već za dosad ilegalnu gradnju vila i apartmana na čijoj će prodaji zaraditi pojedinci. Ovom akcijom smo vratili dio zemljišta “otetog” od hrvatskih građana za golf igralište u njegovu primarnu namjenu”, rekla je Jagoda Munić iz Zelene akcije. Projekt golf igrališta Golf & Country Cluba Zagreb (GCCZ) najbolje pokazuje sve kriminalne radnje i interese hrvatskih golf investitora te objašnjava zašto je Hrvatska jedina zemlja u svijetu koja ima Zakon o golf igralištima. Hrvatske šume su 2002. nakon odluke Vlade o golf igralištu kao nacionalnom interesu, prodale GCCZ-u državno poljoprivredno zemljište od 88 ha za samo 6.5 HRK/m2 bez javnog natječaja. Iako se po GUP-u Grada Zagreba to područje nalazi u rekreacijskoj zoni bez mogućnosti gradnje (R2) na golf igralištu je izgrađeno 55 luksuznih vila od kojih je 36 prodano po cijeni od 2.400 do 3500 Eura/m2. Zbog ilegalne gradnje je u veljači 2008. gradilište zatvorila inspekcija Ministarstva nakon čega je najavljeno uklanjanje ilegalnih objekata. Ni zarada od jeftino kupljenog zemljišta i ilegalno izgrađenih vila, investitorima GCCZ nije bila dovoljna te je protiv njih u lipnju 2008. podignuta optužnica zbog ilegalnog iskopavanja šljunka u vodozaštitnom području, na što je nadležnu inspekciju Zelena akcija upozorila još 2003. godine.

No krajem 2008. godine je Sabor u hitnoj proceduri bez javne rasprave donio Zakon o igralištima za golf kojim se među ostalim i omogućuje legalizacija bespravne gradnje na golf igralištu u Blatu. Koliko je Zakon skrojen prema interesima Golf & Country Cluba Zagreb pokazuje i odredba da je kao zakonski minimum za povlašteno golf igralište određena veličina od 85 ha, a država je Golf & Country Clubu prodala zemljište veličine 88 ha. Sada Zakon omogućava čak i povećanje golf igrališta u Blatu tj. građevinskog zemljišta za nove vile kroz izvlaštenje privatnih vlasnika okolnih zemljišta i kupnju okolnog poljoprivrednog i šumskog zemljišta od države i lokalne samouprave koji nemaju drugog izbora nego prodati. Zakonom o golf igralištima se zapravo omogućuje još 60ak slučajeva kao što je Golf & Country Club Zagreb jer se upravo toliko golf igrališta nalazi u prostornim planovima širom Hrvatske. Radi se o poljoprivrednom i šumskom zemljištu veličine 7500 ha što je ekvivalent površine 10 000 nogometnih igrališta.

Šumsko i poljoprivredno zemljište su vrijedni resursi za dugoročni održivi razvoj Republike Hrvatske, stoga je nedopustivo da ih se uništi radi izgradnje vila i apartmana na kojima će zaraditi pojedinci. Na Dan planeta Zemlje tražimo Sabor RH da hitno ukine Zakon o igralištima za golf jer je protivan Ustavu (što će uskoro vjerujemo potvrditi i Ustavni sud) te volji birača o čemu svjedoči predstavljeno istraživanje javnog mnijenja. Građane Zagreba pozivamo da nam se pridruže u borbi protiv ovog zakona u subotu 25.4. od 9:00 do 15:00 h na Zrinjevcu, dok će se slične manifestacije na isti dan održati i u Puli, Splitu i Dubrovniku.

Kontakt: Jagoda Munić, potpredsjednica Zelene akcije, 098 1795690
Tomislav Tomašević, predsjednik Zelene akcije, 098 719 253
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]