Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista

Postaj by pulpfiction on sri stu 20, 2013 12:05 am

Tema gdje bi mi koji ne znamo puno o alpinizmu mogli čitati i razgovarati se o iskustvima naših forumaša-alpinista.
Naravno, ako žele svoje doživljaje podijelit s nama. smajlić

pulpfiction
Trajno baniran/a

Registriran/a : 09.10.2013
Broj postova : 211
Reputacija Reputacija : 7
Godina imam : 42
Započeo/la tema :
Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty0 / 9990 / 999Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty

[Vrh] Go down

Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty Re: Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 12:16 am

Zašto bi samo čitali i pisali?
Nije ni to loše kad je ovako gnjilo vrijeme kao danas ... ali ... treba otići gore (pa makar samo na vidikovac iznad grada).

Gore ne idemo zato da bi nešto dokazali ... gore idemo zato što to možemo.

p.s. - Kad sam prije napisao da častim rundu penjanja ozbiljno sam mislio.
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 02.02.2013
Broj postova : 2392
Reputacija Reputacija : 473
Godina imam : 57
Započeo/la tema :
Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty0 / 9990 / 999Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty

[Vrh] Go down

Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty Re: Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista

Postaj by tanuki on sri stu 20, 2013 12:29 am

mislim da je to krivo postavljena tema,
i mislim da na ovom forumu nema alpinista!
ja sam recimo jedan običan planinar, koji sam obišao sve planine u hrvatskoj i dobar dio planina u sloveniji!
na vrhu triglava sam bio 14 puta, ali se ne smatram alpinistom!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty700 / 999700 / 999Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 12:36 am

A ja sam registrirani alpinist i instruktor.
Sudionik više spašavanja.
Prošao sam i Ande (ups - znači li to da sam ustvari andinist?).

p.s. - na Triglavu nisam bio nikad - iako sam za okladu više puta ponudio da ću se popeti gore u perajama.
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri stu 20, 2013 12:50 am

Ovo ce bit gore tema...pisite ljudi, zgode i nezgode
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 12:57 am

Kultna knjiga ... biblija svih alpinista bivše Jugoslavije ... enciklopedija lijepih misli ... oda životu

Autor Nejc Zaplotnik ... knjiga se zove Put

Svi koji vole brda (čak i ako nikad nisu kročili na vrh jednog samog) to moraju pročitati.

Samo dvije misli iz knjige:

Gdje je volja - tamo je i put.

Ako si postaviš cilj ostati ćeš prazan nakon što ga postigneš - ako si postaviš put uvijek ćeš nositi cilj u svom srcu.
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sri stu 20, 2013 12:59 am

histrion je napisao/la:A ja sam registrirani alpinist i instruktor.
Sudionik više spašavanja.
Prošao sam i Ande (ups - znači li to da sam ustvari andinist?).

p.s. - na Triglavu nisam bio nikad - iako sam za okladu više puta ponudio da ću se popeti gore u perajama.
ok registrirani alpinistu i intruktoru, ja se duboko ispričavam na mojoj lošoj procjeni!
ja sam običan planinar, koji voli planine, pa sam tako osvoio sve vrhove u sloveniji iznad 2000 m ( triglav 14 puta)
eto tako posjetio sam i mont blanc, i gros glockner, bio sam i u turskoj na nekakvom araratu i u africi na kilimanjaru,
ali nisam registrirani alpinist , a ponajmanje instrktor!
da trebo sam ići i na ande, kad je išla moja ekipa!
prišapni mi samo na uho koji je najviši vrh andi Laughing
zašto se kurčiš bzvz?
ovo je mali forum i treba te kao aktivnog učesnika, a ne da se kurčiš bzvz Wink
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :
Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty700 / 999700 / 999Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri stu 20, 2013 1:00 am

Imas je slucajno skeniranu ?

Ako ne,pokusat cu nekako doc do nje, bas golica mastu...
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 1:04 am

Kapetan Kirk je napisao/la:Imas je slucajno skeniranu ?  

Ako ne,pokusat cu nekako doc do nje, bas golica mastu...
Imam dvije knjige ... ali ne prevedene na hrvatski.

Pokušati ću je pronaći na netu odnosno među prijateljima ... i poslati ti (na neki način).

Uvjeren sam da će i tebe oduševiti (to nije knjiga o alpinizmu već o načinu života i razmišljanja ljubitelja planina)
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sri stu 20, 2013 1:13 am

i stvarno nije problem uspeti se na triglav,
jer slovenci su od triglava napravili atrakciju i osigurali ga maksimalno klinovima i sajlama, ali postoje i malo zahtjevniji smjerovi!
da histrione tvoja izjava je maksimalno bezobrazna:
planinu treba poštovati, a ne izrugvati!
prihvačam tvoju okladu
za 10 000 eu!
i to 10: 1 !
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 1:16 am

Kapetan Kirk je napisao/la:Imas je slucajno skeniranu ?  
Na brzinu sam pronašao samo ovo ... predgovor što ga je napisao Stipe ... i pogovor što ga je napisao Viki.

Ali za dobiti osjećaj o čemu se radi ... dovoljno.
Sutra ću potražiti cijelu knjigu.

http://www.gore-ljudje.net/objave/boris_/sirob2/Zaplotnik_Nejc_POT_HRV.pdf
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri stu 20, 2013 1:17 am

histrion je napisao/la:
Uvjeren sam da će i tebe oduševiti (to nije knjiga o alpinizmu već o načinu života i razmišljanja ljubitelja planina)
Nemoj se previse muciti zbog mene, nadao sam da je vec imas skeniranu....potrazit cu u biblioteci, pa ako sam sretan...

U svakom slucaju, ogromno hvala gore

Edit : sad vidim da si stavio link, odo procitat o cemu se radi Wink

Zadnja promjena: Kapetan Kirk; sri stu 20, 2013 1:19 am; ukupno mijenjano 1 put.
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by pulpfiction on sri stu 20, 2013 1:17 am

tanuki je napisao/la:
zašto se kurčiš bzvz?
ovo je mali forum i treba te kao aktivnog učesnika, a ne da se kurčiš bzvz Wink
Zašto ti pizdiš bzvz?

Nije me briga za forum, želio bih jednostavno čitati vaša iskustva, od obadvojice.

histrion je napisao/la:Imam dvije knjige ... ali ne prevedene na hrvatski.

Pokušati ću je pronaći na netu odnosno među prijateljima ... i poslati ti (na neki način).

Pa na kojem su jeziku?
Ako su na slovenskom, možeš li ih skenirati i poslati mi na sendspace?

pulpfiction
Trajno baniran/a

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 1:24 am

pulpfiction je napisao/la:
Ako su na slovenskom ...
Da, na slovenskom.
Predlažem da napišeš još par postova da se dokopaš PP ... a onda ćemo se lakše dogovoriti.

Radije ti knjigu pošaljem poštom (i nadam se da ćeš mi je vratiti) nego da je skeniram.
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sri stu 20, 2013 1:26 am

pulpfiction je napisao/la:Pa na kojem su jeziku?
Ako su na slovenskom, možeš li ih skenirati i poslati mi na sendspace?
u blizini mog grada postoji jedno brdo kalnik!
i tamo vodim sve ljude koji pokažu želju za ozbiljnije planinarenje!
na kalniku postoji 7 zubi, odnosno sedam vrhova,
tko prođe tih 7 zubi i pogotovo zadnji, sposoban je ići u alpe!
ljubiteljima planina ne trbaju knjige Wink
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by pulpfiction on sri stu 20, 2013 1:30 am

Histrion,
OK, dogovorit ćemo nešto, možda ju i pronađem u knjižnici da se ne gnjaviš oko slanja.

Tanuki, zašto si toliko neugodan?
Ja sam gradsko dijete, ne znam puno o planinama i želio bih i čuti od vas iz prve ruke i pročitati.

pulpfiction
Trajno baniran/a

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sri stu 20, 2013 2:19 am

pulpfiction je napisao/la:Histrion,
OK, dogovorit ćemo nešto, možda ju i pronađem u knjižnici da se ne gnjaviš oko slanja.

Tanuki, zašto si toliko neugodan?
Ja sam gradsko dijete, ne znam puno o planinama i želio bih i čuti od vas iz prve ruke i pročitati.
nisam  neugodan!
ja nisam alpinista, jer  pojam  alpinista je za nekog   tko se penje po  planinama  i korist opremu  poput  klinov, karabinera...
moja  kći je u tom smislu  alpinist,  a ja sam obićan  planinar!
dođi na kalnik i  prođi 7  zubi ili odi na bijele  stjene popni se  sa jedne strane i siđi sa druge!
popni se na klek, planinu pod nosom  zagreba! risnjak  je  izazov,  do  doma  možeš  doči  sa rukama  u  đepu, a  za uspon na  vrh  od doma treba  ti 20 min
nije stvar u lieraturi, već u filingu dali to želiš!
odi na hahliće iznad  rijeke i doživi  fenomenalne poglede! a  ako imaš parnericu,nema  boljeg  do sksa  na vrhu planine  Laughing
Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista M586
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 10:02 am

Postoji jedno brdo ... dva puta vode na vrh ... jedan strm i opasan preko sjeverne stijene ... i jedan asfaltom zaliven preko južnog obronka kroz polja i šume.
Jednog su se dana ... 20 godina nakon što su zajedno završili školu ... na vrhu sreli nekad dobri prijatelji.
Jedan je krenuo prije svita preko stijene ... drugi je na vrh došao cestom u novom autu.
Izlazeći iz auta onaj drugi reče: 20 se godina nismo vidjeli iako živimo u istom gradu ... i gle ... danas se sretnemo na istom brdu.
Onaj mu prvi odgovori: Ne bih se složio ... sretali smo se mi u gradu ... a danas ti i ja nismo na istom brdu.
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Hunnerkongen on sri stu 20, 2013 5:19 pm

tanuki je napisao/la:u blizini mog  grada postoji  jedno  brdo  kalnik!
i  tamo vodim sve ljude koji pokažu želju za ozbiljnije planinarenje!
na kalniku postoji 7 zubi, odnosno sedam  vrhova,
tko  prođe tih  7 zubi i  pogotovo zadnji,  sposoban je ići u  alpe!
ljubiteljima planina ne trbaju  knjige  Wink
Kalnik je 45 km od mene i uopće me sram što nikad nisam bio tamo. Stavljam na listu za posjetu.
Hunnerkongen
Hunnerkongen
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 07.09.2009
Broj postova : 3835
Reputacija Reputacija : 533
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty39 / 99939 / 999Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty

[Vrh] Go down

Postaj by pulpfiction on sri stu 20, 2013 5:56 pm

tanuki je napisao/la:nisam  neugodan!
ja nisam alpinista, jer  pojam  alpinista je za nekog   tko se penje po  planinama  i korist opremu  poput  klinov, karabinera...
moja  kći je u tom smislu  alpinist,  a ja sam obićan  planinar!
dođi na kalnik i  prođi 7  zubi ili odi na bijele  stjene popni se  sa jedne strane i siđi sa druge!
popni se na klek, planinu pod nosom  zagreba! risnjak  je  izazov,  do  doma  možeš  doči  sa rukama  u  đepu, a  za uspon na  vrh  od doma treba  ti 20 min
nije stvar u lieraturi, već u filingu dali to želiš!
Oprosti tanuki, ja kao laik vjerovao sam da su alpinizam i planinarenje isto, a kako je ovo nemoderiran forum nema nade da bi itko ikad izmijenio naslov u Planinarenje i alpinizam.

Hvala ti na preporukama, ali to će biti kad budem imao slobodnog vremena, za sad me zanimaju literatura i tuđa iskustva.

pulpfiction
Trajno baniran/a

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 7:47 pm

Alpinizam je planinarenje !

Planinarenje je sport u kojem je cilj savladati određenu visinsku razliku do neke markantne točke (koja ne mora biti vrh) bez pomoći ruku.
U trenutku kad za napredovanje upotrijebiš ruke takvo gibanje postane alpinizam (iako u strogom smislu riječi to bi se moralo događati u planinskom masivu Alpe).

Klasični alpinizam dozvoljava upotrebu svih teh. pomagala za savladavanje prepreka - to znači klinova, užadi, ljestva, kuka ...
U slobodnom je penjanju sve to zabranjeno i dozvoljena upotreba samo užadi zbog spriječavanja pada.
U zadnje vrijeme sve je popularnije sportsko penjanje - što znači penjanje na umjetnim stijenama ili stijenama u prirodi koje su već opremljene klinovima kroz koje se provlači uže (za spriječavanje pada).

Svaka je smjer (koja ne mora biti do vrha) označena imenom i ocjenom poteškoća. Ocjene su (iako postoje različite ljestvice) od 1 do 11.

1 i 2 su planinarske staze.
Od 3 do 6 su poteškoće za klasični alpinizam.
Nekako od 4 do 8 za slobodno penjanje.
Sve što je više od 6 pa sportsko.
Naravno postoji još puno različitih kombinacija.

Recimo da se smjer zove CroFriends i da je ocijenjena s 6+/A2 ... to bi značilo da je klasična smjer, malo teža od 6 u kojoj se na više mjesta koristi ljestva.
Da je ocijenjena s VII/VIII značilo bi da je za slobodno penjanje i teška između 7 i 8.

Ali !!!

Sve su te ocjene subjektivne i podložne promjenama.
Klasična smjer nekad ocijenjena sa 5/A3 danas bi se penjala slobodnim stilom i bila ocijenjena recimo VI+
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by eva kant on sri stu 20, 2013 8:42 pm

eto, sad sam naučila nešto novo. smajlić

malo mi još samo nisu jasni ovi brojevi koji su nekad rimski, a nekad znamenkasti..??? ima li neke razlike zašto su različito pisani?

Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 20
Započeo/la tema :
Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty92 / 99992 / 999Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty

[Vrh] Go down

Postaj by pulpfiction on sri stu 20, 2013 8:55 pm

histrion je napisao/la:Alpinizam je planinarenje !

Planinarenje je sport u kojem je cilj savladati određenu visinsku razliku do neke markantne točke (koja ne mora biti vrh) bez pomoći ruku.
U trenutku kad za napredovanje upotrijebiš ruke takvo gibanje postane alpinizam (iako u strogom smislu riječi to bi se moralo događati u planinskom masivu Alpe).
Tako sam i mislio.

Hvala na lijepom i korisnom postu. smajlić

pulpfiction
Trajno baniran/a

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on sri stu 20, 2013 9:35 pm

eva kant je napisao/la:eto, sad sam naučila nešto novo. smajlić

malo mi još samo nisu jasni ovi brojevi koji su nekad rimski, a nekad znamenkasti..??? ima li neke razlike zašto su različito pisani?
Obični (neki ih zovu i arapski) brojevi su oznake klasičnih uspona ... rimski brojevi za slobodno penjanje.
Ali postoji još 5-6 različith ljestvica (i tabele za uspoređivanje) ... ali o tome nema smisla ovdje ni pisati.
U ovom se dijelu Europe koriste se samo ove dvije.

p.s. - neki već godinama pokušavaju uvesti američki način označavanja ... ali je meni to bez veze imati tri sistema.
histrion
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by eva kant on sri stu 20, 2013 9:42 pm

hvala na pojašnjenju..smajlić
baš ću prvom prilikom kad se nađem na nekom brdu, obratit pažnju na te oznake..

Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 20
Započeo/la tema :
Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty92 / 99992 / 999Alpinizam - iskustva forumaša-alpinista Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]