Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Janko Polić Kamov

3 posters

Go down

Janko Polić Kamov Empty Janko Polić Kamov

Postaj by  ned stu 10, 2013 7:53 pm

Janko Polić Kamov Jankopolickamov

Janko Polić Kamov, hrvatski pjesnik, novelist, romanopisac i dramatičar, rodio se u Pećinama kraj Sušaka 17. 11. 1886. Pohađao je riječku pa senjsku gimnaziju, ali je iz obje bio istjeran. S obitelji se 1902. odselio u Zagreb. Godine 1903. bio je 3 mjeseca u zatvoru zbog sudjelovanja u demonstracijama protiv bana Khuena Hedervaryja, a 1906. prebolio je tešku upalu pluća i otada je bio slaba zdravlja. U proljeće 1910. kreće u Španjolsku i umire u bolnici Santa Cruz u Barceloni 19. 8. 1910.

Nadimak Kamov nastao je prema biblijskom Kamu. Kad se Noa napio i razotkrio golotinju, došao je njegov sin Kam i samo ga gledao. Onda su došli drugi sinovi, Sem i Jafet i pokrili golotinju. Kad se Noa otrijeznio i doznao za ponašanje djece, rekao je: Blagoslovljen bio Sem i Jafet – i da je proklet Kam. Upravo je zato Janko Polić uzeo taj dodatak - bio je prokleti pjesnik.

Djela
Zbirke pjesama: Psovka (1907.) i Ištipana hartija (1907.)

Drame: Na rođenoj grudi, Čovječanstvo, Tragedija mozgova, Samostanske drame (u 2 dijela - Orgije monaha i Djevica), Mamino srce; dvije su drame izgubljene: Lakrdija naše dobi i Ah, žene, žene

Roman: Isušena kaljuža (napisano između 1906. i 1909. godine, ali objavljeno tek pedesetak godina kasnije (1957.))

Novele: Ćaskanja (1914.) - sadrži sljedeće novele: Ecce Homo, Brada, Sloboda, Žalost, Katastrofa, Bitanga, Žena, Odijelo i Stjenica


Jeste li čitali prokletog pjesnika? Kakve dojmove su na vas ostavila njegova djela?
Podijelite s nama ulomke i pjesme koje su vam se svidjele.


Registriran/a : 01.01.1970
Započeo/la tema :
Janko Polić Kamov Empty30 / 99930 / 999Janko Polić Kamov Empty

[Vrh] Go down

Janko Polić Kamov Empty Re: Janko Polić Kamov

Postaj by Iron Man ned stu 10, 2013 8:23 pm

Iskreno, nisam nikad čuo za njega i ne vjerujem da sam nešto čitao. Pokušat ću potražiti je li mi šta poznato...
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Janko Polić Kamov Empty336 / 999336 / 999Janko Polić Kamov Empty

[Vrh] Go down

Janko Polić Kamov Empty Re: Janko Polić Kamov

Postaj by  ned stu 10, 2013 9:37 pm

Kamova se čita u srednjoj (osim ako si išao u srednju u BiH, onda ne znam je li u programu); obično su u čitankama pjesma-dvije i neka novela. Mi smo imali novelu Brada i pjesmu P. S.

Ja sam pročitala zbirke pjesama i Psovka mi je puno draža od Ištipane hartije. Sviđa mi se što je pisana slobodnim stihom, sviđaju mi se teme i besramnost koja je zastupljena u svim njegovim djelima.

Pročitala sam i Isušenu kaljužu i svidio mi se roman. Drukčiji od skoro svega što sam do sada pročitala. Početak mi je bio jako težak za čitanje, stalno sam se gubila, no onda sam se jednostavno stopila s glavnim likom, pronalazila se u nekim njegovim zapisima i to je bilo to.

Od drama sam pročitala samo Mamino srce i zanimljivo mi je to što nema neke radnje, nego su opisani odnosi među članovima obitelji.

Što se novela tiče, one mi se najviše sviđaju. Dobro, pročitala sam tek četiri (Brada, Bitanga, Sloboda i Žena), ali baš su me se dojmile i zato ih planiram pročitati sve.


U mrtvoj noći

U mrtvoj noći, gdje misli zuje zrakom
plamisajuć - u noći -
na ledna stakla, što mraz ih štrapa bijeli
uperih svoje oči.
I gledam, gledam, a aveti tišine
zapodjele su kolo -
Tihano sve je ko mrtvo, vječno nebo,
bez oblačine, golo.
A oči blude i gleđu - dugo gleđu
u one slike crne
i motre usne, što utisnute šute,
sa kojih miso trne.
Ušesa kočim za jedan sami trzaj
i sve je nijemo...
O da sam dijete, tek klonuo bih glavom
pa tad - zadrijemo.
A glava bukti i poletava k zidu
da tresnem njome -
Svet, svet je prasak - a blagosloven gospod
u miru svome!


Registriran/a : 01.01.1970
Započeo/la tema :
Janko Polić Kamov Empty30 / 99930 / 999Janko Polić Kamov Empty

[Vrh] Go down

Janko Polić Kamov Empty Re: Janko Polić Kamov

Postaj by Chulpan pet pro 27, 2013 3:59 pm

Citala sam drame Orgije monaha (nedovrseno) a Mamino srce sam i gledala u izvjedbi nekih amatera.

Chulpan
Trajno baniran/a

Registriran/a : 02.06.2013
Broj postova : 5273
Reputacija Reputacija : 89
Godina imam : 43
Započeo/la tema :
Janko Polić Kamov Empty0 / 9990 / 999Janko Polić Kamov Empty

[Vrh] Go down

Janko Polić Kamov Empty Re: Janko Polić Kamov

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.