Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Žene u Domovinskom ratu

+2
evitaa
Neu
6 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Žene u Domovinskom ratu Empty Žene u Domovinskom ratu

Postaj by Neu ned ruj 16, 2012 10:11 am

Zanimljivo kako imamo cijeli podforum o ratu a ni jedne teme o ženama u istom.

5% hrvatskih žena je sudjelovalo u obrani Hrvatske, odnosno njih 23.080. Što velite na te žene, da li ih smatrate ludim, hrabrim, muškobanjastim ili?

Što kažete na zlostavljane i silovane žene u Domovinskom ratu? Zar je to bilo neophodno? kAKAV čovo moraš bit da ženu zlostavljaš u takvim gadnim okolnostima?

PETRINJA – Sunčica je imala samo osam mjeseci kada je zatočena sa svojom majkom u okupiranom Vukovaru. Njenu majku su zatvorili u stanu i držali kao roblje za silovanje. Sunčica nije znala što čine njenoj majci, plakala je jer ju je trebala za sebe. Srpski vojnici kojima je svojim plačem ometala uživanje u vršenju zločina, bacali bi svoje teške vojničke jakne na nju. Nekim čudom Sunčica se nije ugušila pod tim vojničkim odorama, preživjela je osmomjesečna zatočenica. Dvadeset godina poslije Sunčica je odrasla djevojka i zna sve što su činili njoj i njenoj majci. Sunčica je jaka, preživjela je okupatorske odore onda i prešućivanje zločina nad njom i njenom majkom danas. Hrvatska je satkana od snage mnogih Sunčica. – uvodni je tekst knjige grupe autora „Sunčica – Sunny”, urednice Marije Slišković, koju je predstavila petrinjskoj publici u sklopu „Dana sjećanja 1991.-2012.”

„Knjiga „Sunčica” govori o iskazima žena nad kojima je počinjen ratni zločin, silovanje. Knjiga je izašla paralelono prevedena i na engleski jezik kako bi potaknuli i zatražili podršku od međunarodne zajednice da Hrvatska ne krši međunarodno pravo, ne prešućuje ratne zločince i da izvrši obavezu prema stradalim ženama svoga naroda, svoje domovine i da treba napraviti ono što je izostavila napraviti pred puno godina, a to je pokrenuti procesuiranje protiv zločinaca i da dade pripadajući status ženama.” – kazala je urednica.

Još je naznačila: „Žene koje su prošle tu torturu s nekom tihom nadom vjeruju da će ovako potaknutim govorom za njih se nešto ipak učiniti i naći pripadajući bar koliki toliki mir s osjećajem da je neka pravda ipak izvršena jer ovo je zapravo sve što se njima dogodilo izvršeno fizičko, psihičko i emotivno nasilje. Niti jedna institucija nije napravila ono što je trebala, priznala ih kao ratne stradalnice i to je zapravo nešto čime se Hrvatska ne može podičiti, to je sramota, to je nedopustivo za institucije, ali i da mi svi znamo za to i da osjećamo nemoćnima.”

Sunčica Šatorović, kako i piše u uvodnom tekstu knjige, mlada je i hrabra djevojka, sada sa svojom obitelji živi u Petrinji, a prije toga i u prognaničkom naselju u Maloj Gorici. U međuvremenu vratili su se u Vukovar, međutim, prema njezinim riječima, teško se nositi s tom strašnom istinom i ne želi previše pričati o njoj, a bez obzira što je, kako je kazala, srce vuče u rodni grad ne želi živjeti u njemu jer nakon povratka doživjela je nacionalna vrijeđanja i prijetnje. Izvor: blog/vecernji.hr

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
 Žene u Domovinskom ratu Empty999 / 999999 / 999 Žene u Domovinskom ratu Empty

[Vrh] Go down

Žene u Domovinskom ratu Empty Re: Žene u Domovinskom ratu

Postaj by evitaa ned ruj 16, 2012 4:53 pm

Bilo ih je sigurno puno manje od muskaraca ali su isto kao
muskarci nosile glavu u torbi, u ruci medicinsku torbu , kuhajuci,

odnoseci hranu na prve linije obrane.Cula sam puno puta
u "muskim razgovorima" da su im nakon stradavanja, tragedija raznih ,

upravo suborkinje svojom hrabroscu dizale moral.
Ima hrvatska svoje ratnice samo je zalosno sto se nezna koliko

ih je za domovinu dalo zivot ,zasto nijedna ne nosi visoki ratni cin ,
i zasto nijedna nije proglasena herojem?

Na ta pitanja do danas nije odgovoreno.
Sa druge strane silovanja Hrvatica su imala

za cilj nacionalno i vjersko ponizenje.
Zene u ovom ratu, osim jednom od najbrutalnijih vidova nasilja ,

ratnom zlocinu silovanja, bile izlozene i mnogim drugim stravicnim
iskustvima razaranja vlastitog fizickog, psihickog i egzistencijalnog integriteta.

Sto sa zenama koje su gledale kako im ubijaju djecu?
Ili s ratnim udovicama koje ce same podizu i odgajaju nerijetko i vise djece.

Mislim da se unistavanjem zene i majke , centralne figure u obitelji,
unistava cijela obitelj.

Kada si vec otvorila temi imena nekoliko neznanih junakinja Oluje.

Nevenka Topalušić, Vrbovec

Preživjela sam četiri metka i 28 gelera

Nevenki Topalušić i danas, jednako kao i prije 15 godine, navru suze kad se sjeti kako je u Banovini na prvoj liniji bojišnice usred Oluje, na putu između Šestanj Brda i Dvora na Uni, naišla na ranjenike među kojima je bio i njezin 18-godišnji sin Dubravko.

Zbrinem ga i kažem mu: Mama mora dalje. To je rat, priča hrabra žena, među ratnicima poznata po dugoj plavoj kosi svezanoj u rep, koja je od samog početka rata, kao viša medicinska sestra, u stopu pratila vojnike svoje 2. brigade i spasila nebrojene živote riskirajući vlastiti.

Tako je bilo i u Oluji i nakon nje, do samog kraja rata, sve do akcije Una u Bosanskoj Dubici, 18. rujna 1995., u kojoj ju je neprijateljski snajper pogodio s četiri metka.

Njezini su suborci ležali oko nje mrtvi ili teško ranjeni. U najtežim trenucima njoj nije imao tko pomoći. I danas u tijelu nosi 28 gelera, kreće se uz pomoć invalidskih kolica i svakodnevno se bori s posljedicama ranjavanja. No, više od svega ljute je oni koji omalovažavaju njezin ulogu u ratu.

Zašto neki ljudi na meni peru svoju savjest i govore mi kako sam privilegirana jer imam veliku mirovinu? Zar zdravlje ima cijenu. Svi su imali priliku ići u rat. Tko sam ja da im sudim? Ali neka ni oni ne sude meni i mojoj djeci, govori Nevenka koja je 1991. osjetila snažnu želju da pridonese stvaranju bolje Hrvatske iako u Vrbovcu, gdje je živjela i radila kao medicinska sestra, nije bilo rata. Kod kuće je ostavila troje djece i puna entuzijazma otišla spašavati živote.

Prošla je sva ratišta i uvijek, bez puške ali sa svojom medicinskom torbom, ulazila najdublje u neprijateljski teritorij.

Nakon rata četvrti je put postala majka.

Prisjeća se vojnika i civila kojima je, teško ranjenima, davala infuziju dok su im iznad glava fijukali meci. Pita se gdje su danas, kako izgledaju. Proživjela je ratni pakao, no ni sekunde ne dvoji da bi, da može vratiti vrijeme sve ponovila.

Dijana Zadro, Split

S osmijehom na licu pošla sam u Oluju

Za Dijanu Zadro Domovinski je rat davna prošlost. Nije ga zaboravila, nego jednostavno nema vremena za razmišljanje.

Mislim o tome radim li dnevnu ili noćnu smjenu. Brinem se kako djeci nabaviti knjige. Sad mi, recimo, trebaju knjige za osmi razred”, kaže 37-godišnja Dijana Zadro. Majka dvoje djece, danas medicinska sestra na Hitnom prijemu splitske bolnice, ne smatra sebe heroinom rata, jer, kaže, sve je to radila s osmijehom na licu.

U vojsci je bila od kraja 1993. do 1999. godine.

Otišla sam bez kune mirovine ili traženja ičega drugog. Rekla sam samo: bilo mi je drago i otišla. A rat sam prošla nekako vedro, imam osjećaj da smo se stalno smijali, jer smo znali da radimo pravu stvar. Ponosna sam na to. I nitko mi ne može oduzeti pogled na Knin kad smo tamo ulazili za vrijeme Oluje, govori bivša pripadnica 4. gardijske brigade, medicinska sestra dočasnica.

Nije imala ni 20 godina kad je dragovoljno pristupila Hrvatskoj vojsci. Prošla je puno toga, osjetila kako tik pored nje prolazi metak, kako pada granata, no iz svega izdvaja akciju Oluja kao nešto posebno.

Iako nije bilo puno vremena za razmišljanje, jednostavno smo znali da je to to.

Nakon svega, pored silnog ponosa, ne krije činjenicu koja je muči, tišti...

Ovo nije Hrvatska koju su branitelji ostavili političarima. I desnima i lijevima. Hrvatska je silovana. Političari su tu samo podstanari”, ističe Dijana Zadro. Kaže kako još čuva vojnu uniformu i povremeno je odjene, samo kako bi provjerila je li se udebljala. Ratno iskustvo koristi na Hitnom prijemu, a život uz supruga i dva sina je sve ostalo. Od rata joj je ostao ponos.

Miranda Mandarić, Split

Nosila sam pušku, a sad skupljam boce

Miranda Mandarić (40) u akciju Oluja prošla je kao medicinska sestra. Shvatila je tada, kaže, kako su žene psihički jače od muškaraca.

Nosila sam i pušku s drvenim kundakom i dvije bombe i još municije. Izdržala sam duga pješačenja i pomagala ranjenicima. Mnogi od njih mi se i danas javljaju. I priznaju mi srčanost. Nakon svih iskustava mogu reći da su žene psihički jače. Svi se boje u akcijama, možda jedino muškarci to teže priznaju”, govori Miranda, danas nezaposlena majka troje djece.

U 4. gardijskoj brigadi bila je od ožujka 1994. do 2001., no sad je zaokupljena drugim stvarima.

Prodajemo plastične boce kako bismo skupili djeci za knjige, uz smiješak će Miranda. Priznaje da se zapravo nećkala bi li za novine govorila o svojim ratnim danima, ali presudilo je kad su joj i suprug i najbolja prijateljica rekli:Pa, zaslužila si.

Ne želim previše govoriti o Domovinskom ratu osim da sam iznimno ponosna što sam sudjelovala u Oluji. I moram reći da Oluja nije bila samo onaj završni dio, mi smo nju odradili one zime prije. Tada smo po mjesec i pol dana spavali u brvnarama. Spavala sam i na otvorenom, bilo je svega, ali osjećam samo ponos i ponekad ljutnju.”

Ljute je, veli, i mnogi medijski napisi: “Teško je i bolno bilo kad netko strada, ljudi su mi umirali na rukama, no boli i kad se recimo optužuje general Ante Gotovina. A on nije sigurno ulazio u kuće i radio neprimjerene stvari. Koli­ko znam, nije bilo ni neprimjerenih naredbi. Mene te stvari bole.

O danu ulaska u Knin kaže:

Nakon što smo Dinaru prešli u defenderu, u Knin sam ušla uz pješački vod, pored tenkova. Zbrinjavali smo neke nemoćne ljude koje smo tamo zatekli, ali nisam vidjela nikakvo prekomjerno granatiranje.”

Rata se, ističe Miranda, sad najviše prisjeti preko Facebooka. Javljaju joj se ondje branitelji, a kad netko na mrežu postavi fotografiju iz Domovinskog rata, naša splitska sugovornica kaže kako se više od svega prisjeća kako je bila - mlada

Jasna Bošnjak Sopček, Osijek

Mislila sam samo na ranjenike, ne na sebe

Jurili smo kolima hitne pomoći, oko nas su padale granate, puzali smo po šumi i izvlačili ranjenike. Ne znaš da li trčiš ili letiš, i misliš samo o tome da obaviš zadatakť, priča nam Jasna Bošnjak, koja je od početka do kraja rata živjela od akcije do akcije.

Oluju je provela na bojišnicama Banovine i sjeća se kako je dosta vojnika poginulo prilikom ulaska u Petrinju. U oslobođenom gradu obuzeo ju je ponos koji se, kaže, ne da opisati, ali se pamti do kraja života.

Neposredno nakon Oluje imala je još samo jednu veliku želju da se oslobodi i njezina Slavonija i da se vrati u svoju kuću u Ilok, iz koje su je zajedno s roditeljima i sestrom istjerali u studenome 1991.

Imala je tada samo 24 godine i znala je da kao medicinska sestra mora otići u rat. Prijavljuje se u sanitet vukovarske ratne bolnice, pa potom prelazi u 2. brigadu u kojoj ostaje do kraja rata. Na novigradskom ratištu u akciji Maslenica ranila ju je granata dok je spašavala ranjenika. Čim se oporavila, vratila se na bojišnicu.

Ni danas ne vjerujem da sam bila tako hrabra. Nosila sam i sanitetsku torbu i pušku i šljem. Nisam se bojala smrti, a moj je zapovjednik znao reći da vrijedim za pet muškaraca. Dečki u brigadi su mi govorili da su sigurniji kad sam ja s njima. Bili smo kao obitelj. Nismo marili za svoje živote, nego smo živjeli za Hrvatsku, priča Jasna, koja se iz Oluje vratila vidno iscrpljena i sa zavojem na ruci jer je iščašila zglob.

Nakon sedam dugih godina progonstva vratila se u Ilok, a danas živi u Osijeku sa sinčićem Antunom koji joj je, kaže, sva radost u životu. On joj daje snagu i volju. U ratu je počela pisati pjesme i do danas ih ima 50-ak koje će, kaže, možda jednoga dana i objaviti.

Izvor:Boris Oresic i Ivo Scepanovic
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Registriran/a : 26.08.2009
Broj postova : 15250
Reputacija Reputacija : 1499
Godina imam : 50
Započeo/la tema :
 Žene u Domovinskom ratu Empty0 / 9990 / 999 Žene u Domovinskom ratu Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Teo ned ruj 16, 2012 4:56 pm

Pitam se hoćemo li imati neku ulicu koja nosi ime po nekoj ženi koja je bila u ratu, stradala i sl. ili već imamo?
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 44
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa ned ruj 16, 2012 5:01 pm

To je dobro pitanje.
Obzirom da mnogi vojnici nisu ostvarili svoja
zasluzena prava , tesko je vjerovati da ce se dogoditi.
Koliko je meni poznato za sada ne postoji
ulica sa imenom stradale pripadnice domovinsog rata.
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by zbracun ned ruj 16, 2012 7:27 pm

Šta se tiče žena, u jednoj brigadi je bila jedna. Kad je brigada prolazila kroz jedno selo, stali su na piće i tamo platili litru konjaka jednom domaćinu, koji je dao kćer za to piće. Možete si mislit za šta je služila tamo. Ostala je sa vojskom do kraja, pa čak i dobila visoki čin. To je primjer kako su se dobivali činovi u našoj vojsci.
zbracun
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2526
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 66
Započeo/la tema :
 Žene u Domovinskom ratu Empty3 / 9993 / 999 Žene u Domovinskom ratu Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu ned ruj 16, 2012 11:01 pm

Teo je napisao/la:Pitam se hoćemo li imati neku ulicu koja nosi ime po nekoj ženi koja je bila u ratu, stradala i sl. ili već imamo?
Jako dobro pitanje i bilo bi korektno da imamo tako nešto jer zašto bi sve 'zasluge' i svaki 'spomen' bio za muškarca? Osjećam diskriminaciju žena.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 17, 2012 7:22 am

nikako i ni jednu ulicu ne treba nazvati ni po borcima ( dali žene ili muškarci) ni po političarima, ako već ime ulice zaslužuje neko ime onda su to umjetnici indiferentni na politiiku, ali ja bi imena ulica davao po biljkama i životinjama!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
 Žene u Domovinskom ratu Empty700 / 999700 / 999 Žene u Domovinskom ratu Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu pon ruj 17, 2012 9:12 am

zbracun je napisao/la:Šta se tiče žena, u jednoj brigadi je bila jedna. Kad je brigada prolazila kroz jedno selo, stali su na piće i tamo platili litru konjaka jednom domaćinu, koji je dao kćer za to piće. Možete si mislit za šta je služila tamo. Ostala je sa vojskom do kraja, pa čak i dobila visoki čin. To je primjer kako su se dobivali činovi u našoj vojsci.
Misliš li da je žena taj čin lako zaradila? Čuj, nije širenje nogu lak posao.

I zašto se ovako etiketira žena koja je služila u ratu, zar ju se odmah smatra kurvom?

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pon ruj 17, 2012 9:26 am

To su predrasude , da ne mogu biti gore.

Ovakvi postovi samo pokazuju primitivizam i

nezahvalnost za ono sve sto su gardistice dale .

Sumnjam da bi to misljenjje dobilo potvrdu

medu braniteljima.

Zašto se pise nesto sto se culo od nekoga

tko je to cuo od nekoga trecega i tome slicno,

gluposti koje nemaju veza sa istinom.
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 17, 2012 9:41 am

u obrani Hrvatske podjednako su učestvovali i žene i muškarci,
porodice koje su trpile u strahu?
žene koje su bile na prvim linijama nisu toliko zaslužne kao žene koje su bile suport!
da evita
žene su zaslužne jednako kao i muškarci za obranu hrvatske,
ali da se ne lažemo, u postrojbama HOS-a 1991 g su bile žene sumljivog morala i to je vjerojatno bio presudni faktor što su te postrojbe ukinute!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pon ruj 17, 2012 9:55 am

Tanuki , prvo sta je zena sumnjivog morala?

Sta zena da bi nalazila muskarce treba ici u vojsku?

Daj molim te.

Kako u civilnom tako i u vojnom zivotu

moral(sto je isto tako veoma upitna kategorija)

ima svakakvih zena i svakakvih muskaraca.

Dakle ovo su ciste predrasude i sovinizam da ne

moze biti veci a drugo , kada se HOS , raspao?

Sta ti sve neces napisati , to je cudo.

HOS su bile prve vojne organizirane jedinice u

Domovinskom ratu koje su se kod rekonstruiranja

vojnih snaga Hrvatske integrirale u Hrvatsku vojsku.

evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neu pon ruj 17, 2012 10:14 am

Slažem se da su to predrasude, čak bi se usudila reći i šovinizam.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pon ruj 17, 2012 10:21 am

Kako drugacije.

Ali narvno, misljenja da su zene

radi nalazenja muskaraca sluzile vojsku Very Happy

samo piskarale i kuhale kavu , sto je notorna glupost

ce uvijek biti.

Mnogi muskarci zenu ne znaju prepoznat ni u miru

pa kako ce onda u ratu Very Happy
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 17, 2012 10:21 am

evita, možeš ti filozofirati, ali moje iskustvo je životno i istinito
u kasarni u mom gradu uz moju postrojbu je bio smještaj HOS-a
koji su se redovno pojavljivali u broju od 6 do 8 ljudi, ( neznam dali su negdje drugdje bili organizirani i displicinirani)
samostalno su djelovali, uz njih su bile i dvije žene!
kada su se vratili sa terena,smrad se širio hodnicima,
da kada su ukinuti ( ti kažeš integrirani) hrvatske zastave su nagurali u wc, govnima ispisali parole protiv komandanta!
možda je u drugim djelovima hrvatske to bilo drugačije, ali u mom gradu su se HOS raspao a ne integrirao!
da i danas se pitam što su te dvije žene radile među njima?
dali su to bili psi rata?
ubistva i silovanja nisu bila samo s jedne strane!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pon ruj 17, 2012 10:26 am

Prvo vidis zasto sluzi mulriquote.

Da bi tocno citirao sta ja filozofiram.

Drugo , Hos su bile organizirane jedinice i vrlo je

lako moguce da se koja i raspala ali nije tocno

da se u tvom ili bilo kojem gradu Hos raspao vec integrirao.

A trece , pa reci valjda ti bolje znas sta su te zene

radile u tvojoj postrojbi?

Petljale se sa svakim muskarcem koji je bio tamo?

I na osnovu toga , ces ti generalizirat sve pripadnice domovinskog rata?
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by pustinja pon ruj 17, 2012 10:33 am

Tanuki je opet jeo gljiva iz samoopskrbe Wink moje iskustvo sa ženama u domovinskom ratu je potpuno drugačije. Naime, sa mojom prostrojbom bile su nazočne MKE (ako netko ne zna to su mobilne kirurške ekipe - onome tko zna ne treba dalje objašnjavati a onome tko ne zna nije niti potrebno) i te žene su izvlačile ranjene pod neprijateljskom vatrom iz pješadisjkog oružja kao i minobacača, sa postrojbom su pješačile terenom, forsirale teren jedino smo im olakšali kad god je bilo moguće sa opremom i iskreno ja ne bi mogao raditi posao koji su radile one. S druge pak strane od onih koje smo uspjeli osloboditi bilo je stravičnih iskaza o postupanju četnikuša s zarobljenim hrvatima dok s ove strane nisam osobno nazočio niti jednom takvom ponašanju što ne znači da nije bilo osvetničkog ponašanja
pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 27.01.2010
Broj postova : 2596
Reputacija Reputacija : 386
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 17, 2012 10:41 am

gle ja ne znam što je ta postrojba radila i kako je djelovala,
ne znam pod čijom komandom su bili i što su radili!
i neću generalizirati,
uostalom ne pratiš,
napisao sam da su žene jednako zaslužne kao i muškarci za obranu hrvatske,
ali ti to ne pratiš i ignoriraš!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 17, 2012 10:58 am

pustinja je napisao/la:Tanuki je opet jeo gljiva iz samoopskrbe ;) moje iskustvo sa ženama u domovinskom ratu je potpuno drugačije. Naime, sa mojom prostrojbom bile su nazočne MKE (ako netko ne zna to su mobilne kirurške ekipe - onome tko zna ne treba dalje objašnjavati a onome tko ne zna nije niti potrebno) i te žene su izvlačile ranjene pod neprijateljskom vatrom iz pješadisjkog oružja kao i minobacača, sa postrojbom su pješačile terenom, forsirale teren jedino smo im olakšali kad god je bilo moguće sa opremom i iskreno ja ne bi mogao raditi posao koji su radile one. S druge pak strane od onih koje smo uspjeli osloboditi bilo je stravičnih iskaza o postupanju četnikuša s zarobljenim hrvatima dok s ove strane nisam osobno nazočio niti jednom takvom ponašanju što ne znači da nije bilo osvetničkog ponašanja

nije se tanuki izgubio,
meni je pretpostavljena bila žena,
ja sam naveo anegdotu s hosom,
što ne znači da sam omalovažavao žene na frontu, ali za moral branitelja je isto tako značio suport žena, i obrana porodice i vlastite djece koji su bili ugroženi agresijom na hrvatsku!
ne ne čupam se sad!
ja samo kažem ono što kažeš i ti!
pominješ četnikuše, dakle povanpirene žene sadističkih sklonosti!
zašto negirati činjenicu da je i na našoj strani bilo takovih žena!
ja ne pocjenjujem obrambeni rat, jer takav je bio i u njemu sam učestvovao,
ali ne vidim razlog u sumnju u onošto sam napisao!
po mojem dojmu HOS - hrvatske obrambene snage, bile su prve u obrani hrvatske, ali premetnuli su se u slobodne igrače i bandu pljačkaša i zbog toga su nakraju krajevai ukinuti!!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pon ruj 17, 2012 11:01 am

tanuki je napisao/la:gle ja ne znam što je ta postrojba radila i kako je djelovala,
ne znam pod čijom komandom su bili i što su radili!

Ti si pisao o tim postrojbama i tim zenama.
A pitas sta su one radile , pa ako ne znas zasto uopce pises onda o tome?
To je ono bas sto sam napisala post -dva prije.
Price , rekla kazala.

tanuki je napisao/la:

napisao sam da su žene jednako zaslužne kao i muškarci za obranu hrvatske,
ali ti to ne pratiš i ignoriraš!

Pratim.

tanuki je napisao/la:
ali da se ne lažemo, u postrojbama HOS-a 1991 g su bile žene sumljivog morala i to je vjerojatno bio presudni faktor što su te postrojbe ukinute!

To nije generaliziranje?

I jos ova tvrdnja da se Hos raspao radi nemoralnih zena.

Dobro , znas li ti sto pises?
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 17, 2012 11:09 am

znam evita što pišem i stojim iza svakog slova, ako me se pokuša shvatiti u kontinuitetu onoga što pišem,
ovako seciran nisam siguran!
učesnik sam kao dobrovoljac domovinskog rata, i nosioc spomenice 91 sa odštampanim potpisom franje tuđmana ( gadilo mu se potpisati vlastoručno)
a recimo umjesto de mene seciraš, ti si žena koja si se konkretno raspisala u ovoj temi!
dakle što si ti radila i gdje si bila 1991 g?
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pon ruj 17, 2012 11:18 am

tanuki je napisao/la:znam evita što pišem i stojim iza svakog slova, ako me se pokuša shvatiti u kontinuitetu onoga što pišem,
ovako seciran nisam siguran!
dakle što si ti radila i gdje si bila 1991 g?

Odgovor mi na moje pitanje tj da li se Hos

raspao radi nemoralnih zena.

Nista nije secirano, vrlo jednostavno pitanje.

I za sto je vazno gdje sam ja bila?

evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 17, 2012 11:33 am

ne HOS se nije raspao radi nemoralnih žena, a anegdota koju sam ispričao nema veze sa raspadom HOS-a
uostalom ti tvrdiš da se HOS nije raspao, več integrirao!
činjenično stanje je da je hrvatska bila napadnuta, srbija je sve učinila da osvoji i posvoji teritorij hrvatske,
HOS- hrvatske obrambene snage su bile prvi oblik orgaaniziranog otpora!
pa po tome imaju ogromne zasluge!
ali stvari su se malo poremetile i upravo stoga te pitam gdje si ti bila ?
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pon ruj 17, 2012 11:46 am

tanuki je napisao/la:ne HOS se nije raspao radi nemoralnih žena, a anegdota koju sam ispričao nema veze sa raspadom HOS-a
tanuki je napisao/la:
u postrojbama HOS-a 1991 g su bile žene sumljivog morala i to je vjerojatno bio presudni faktor što su te postrojbe ukinute!

tanuki je napisao/la:
uostalom ti tvrdiš da se HOS nije raspao, več integrirao!
činjenično stanje je da je hrvatska bila napadnuta, srbija je sve učinila da osvoji i posvoji teritorij hrvatske,

Ne tvrdim vec znam da se integrirao u Hrvatsku vojsku.

tanuki je napisao/la:
HOS- hrvatske obrambene snage su bile prvi oblik orgaaniziranog otpora!
pa po tome imaju ogromne zasluge!
ali stvari su se malo poremetile i upravo stoga te pitam gdje si ti bila ?

Tanuki pitanje je blo da li se Hos raspao radi nemoralnih zena.
Kazes anegdota a prije tvrdnja da jest.
I kakva je vaznost gdje sam ja bila u ovoj temi.
Pa se ti opet pitaj zasto nema diskusije.
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 17, 2012 11:58 am

jebale te žute rubrike, gdje citiraš seciraš i ne odgovaraš!
dakle decidirano sam ti odgovorio na pitanje ili da citiram sam sebe?
ja jesam bio sudionik događaja i što sam napisao je moja slobodna procjena, neutemeljena i donesena na osnovi viđenog i doživljenog,
upravo stoga te i pitam gdje si ti bila, da možeš negirati ono što sam ja doživio i proživio!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pon ruj 17, 2012 12:02 pm

tanuki je napisao/la:jebale te žute rubrike, gdje citiraš seciraš i ne odgovaraš!
dakle decidirano sam ti odgovorio na pitanje ili da citiram sam sebe?
ja jesam bio sudionik događaja i što sam napisao je moja slobodna procjena, neutemeljena i donesena na osnovi viđenog i doživljenog,
upravo stoga te i pitam gdje si ti bila, da možeš negirati ono što sam ja doživio i proživio!

Tanuki , ja nigdje nisam negirala da si ti bio.

Ne okreci, ne izvrci.

Ja sam pitala zasto generaliziras .Nista drugo.
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down