Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Svi sveti i Dušni dan

+8
tanuki
Love
diabolik.
pustinja
Hunnerkongen
Teo
Prop
THUNDER_DINIX
12 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty Re: Svi sveti i Dušni dan

Postaj by pustinja pet ruj 27, 2013 4:23 am

Ne kužim koja je svrha toga dana, ako pokojne obilazim iz poštovanja i radi spomena onda ih obiđem više puta godišnje pa mi niti takav dan ne treba, a s druge strane pak ako ih ne obilazim cijele godine onda mi ne treba niti poseban dan za to.
Izgleda da je za taj dan krivo ljudsko licemjerje u religiji i van nje.
Ali u konačnici sve je to biznis i taj dan su smislile komunalne službe i službe održavanja groblja s ciljem da svaki posjednik grobnog mjesta uredi to grobno mjesto tako da oni kojima inaće plačamo za održavanja i uređenje groblja to ne bi morali raditi i da bi uštedjeli.
pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 27.01.2010
Broj postova : 2596
Reputacija Reputacija : 386
Započeo/la tema :
Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu pet stu 01, 2013 8:26 am

svrha? pa ubiranje love na cvijeću i svijećama.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty999 / 999999 / 999Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by evitaa pet stu 01, 2013 10:21 am

Kao  i svi ostali blagdani potpuno komercijaliziran.

Uglavnom sve sve svelo na to tko je kupio vecu svijecu, buket

kao da je bitno biti viden.

Tradicija nije samo odlazak na groblje, no ona se potpuno

raspala u potrosackom drustvu.

Blagdan Svih svetih i Dušni dan

Po kršćanskoj tradiciji, koju prihvaćaju i mnogi nekršćani, dva dana u godini, 1. i 2. studenog vjernici se posebno sjećaju i u duhu povezuju sa svojim pokojnicima: to su blagdan Svih svetih i Dušni dan. Ne tek uspomena, nego i zapretana vjera u prekogrobni život i Božju nagradu daje pravi smisao ovim danima i onomu što u njima činimo.

"Pod izrazom "svi sveti", ne misli se samo na osobe koje su službeno proglašene svetima. Mnogo je veće mnoštvo onih koji nisu stavljeni ni na oltar ni u kalendar, a u životu su ostvarili velika djela ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Upravo te želi Crkva počastiti blagdanom Svih svetih. Takvih je zasigurno bilo i ima i u našoj blizini. Neupadljivi, zaboravljeni ljudi koji su savjesno obavljali svoj posao i dužnosti, često podnosili nepravde, pokorom i trpljenjem zadovoljili za svoje grijehe i svjedočili veliku požrtvovnost: majke, očevi, vrsni radnici svake ruke, liječnici, branitelji domovine i ljudi svih zanimanja.... svi oni pripadaju mnoštvu svetih i njima je posvećen blagdan Svih svetih. Crkva poziva sve ljude da ih se sjete, da im se zahvale i preporuče. To je prvi smisao posjeta grobovima.

Današnje generacije su navikle blagdan Svih svetih zvati "danom mrtvih", što je netočno! iz upravo iznesena sadržaja ovog blagdana. Nije točno ni s obzirom na vjernike, jer je kršćanska poruka da smrt nije kraj, nego samo prijelaz, "most", mučno rađanje u novi život, život s Bogom "oči u oči".

Prošlost, sadašnjost i budućnost - ove tri stvarnosti prožimaju naše ljudsko iskustvo vremena i povijesti. Prošlost je nepovratna, sadašnjost nam izmiče između prstiju, budućnost nedogledno otvorena. Cjelini života pripadaju sva tri vremena. Sjećanja na one koji su otišli s ovoga svijeta i misao na neupitnu isto takovu stvarnost za svakoga od nas živućega, stavlja uvijek iznova postavljano pitanje: čemu i što je naša egzistencija?

Svaki dan više ujedno je jedan dan manje. Umire djetinjstvo i rađa se mladost; umire mladost i dolazi starost.

Dan svih svetih kao i Dušni dan trebali bi nas podsjetiti  da jedanput propušteno ne da se više nadoknaditi. Prilika je prokockana, slavlje propušteno, vrata zaključana. Svjetiljka života ne gori vječno, moram se pobrinuti za ulje dobrih djela.

"Pod izrazom "svi sveti", ne misli se samo na osobe koje su službeno proglašene svetima...

Izvor: sveti-juraj.com
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Registriran/a : 26.08.2009
Broj postova : 15250
Reputacija Reputacija : 1499
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu sub lis 11, 2014 10:39 am

pripremate li svijeće i cvijeće za svoje pokojnike?

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :
Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty999 / 999999 / 999Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by zbracun sub lis 11, 2014 11:26 am

Naravno.
zbracun
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2526
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 66
Započeo/la tema :
Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty3 / 9993 / 999Svi sveti i Dušni dan - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu sub stu 01, 2014 9:34 pm

jeste išlli na groblje?

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]