Utaja poreza i OIB

Stranica 1 / 8. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Utaja poreza i OIB Empty Utaja poreza i OIB

Postaj by diabolik. on pon lis 31, 2011 10:36 am

Gdje je zapelo s primjenom OIBa?
Prema ondašnjim zagovornicima (Šuker) uvođenje OIBa je trebalo postati revolucionarno sredstvo kojim će se stati na kraj nezakonitome bogaćenju i omogućiti pravosuđu da na relativno jednostavan način dokaže jedan do tada (a i do danas) teško dokaziv krimen- utaja poreza.
Uspoređivalo se u ono vrijeme to i s Amerikom di utaja poreza spada u teška kaznena djela.
Izgleda da je primjena OIBa kod nas daleko ko Amerika. Very Happy
diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 23.12.2008
Broj postova : 6086
Reputacija Reputacija : 553
Godina imam : 54
Započeo/la tema :
Utaja poreza i OIB Empty74 / 99974 / 999Utaja poreza i OIB Empty

[Vrh] Go down

Utaja poreza i OIB Empty Re: Utaja poreza i OIB

Postaj by Turrican on pon lis 31, 2011 10:39 am

Kako znaš da se ne provodi? Si utajio porez pa vidiš da se ništa ne događa? misa

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
Utaja poreza i OIB Empty55 / 99955 / 999Utaja poreza i OIB Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Prop on pon lis 31, 2011 10:45 am

Ja još slabo kontam u čemu je prednost OIB-a nad JMBG-om, može li mi ko pojasniti?
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop
(Filmofil, provokator, švaler)
Domaćin foruma Prop   (Filmofil, provokator, švaler)

Registriran/a : 09.03.2009
Broj postova : 28432
Reputacija Reputacija : 2403
Godina imam : 34
Započeo/la tema :
Utaja poreza i OIB Empty108 / 999108 / 999Utaja poreza i OIB Empty

[Vrh] Go down

Postaj by diabolik. on pon lis 31, 2011 10:52 am

Turrican je napisao/la:Kako znaš da se ne provodi?

Nisam nigdje pročitao da je netko optužen za utaju poreza ( nek netko da primjer, ako je pročitao).
Sad se masovno podižu optužnice za sve i svašta, govori se o crnim fondovima, torbama s novcem, isplatama "dodatka" na plaću HDZeovim dužnosnicima i slično, pa je čak pala optužnica za ratno profiterstvo i logično bi bilo da u svemu tome netko nije platio porez, odnosno da je utajio porez?!?!
Ali, svi vidimo da za porez nitko nikoga ne pita.
@Prope, jmbg i oib ti je isti kiki, samo drugo pakovanje. Nekome očito nije stalo da profunkcionira ni JMBG, ni OIB.
diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Turrican on pon lis 31, 2011 11:00 am

Eh nebih znao, mene to oko afera više ništa ne zanima zato jer me više niti ne čudi (shvaćam to kao prirodu politike). neznam

Više bi me zanimalo npr. da se otvorila neka solarna ili hidro elektrana u hrvatskoj (što se naravno ne događa zbog glupe politike, a srditi se na političare više nema smisla).

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
Utaja poreza i OIB Empty55 / 99955 / 999Utaja poreza i OIB Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Prop on pon lis 31, 2011 11:07 am

Ne govori ovo zadnje ni u ludilu.
Jer ako se prestanemo srditi, onda je konačno gotovo!
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop
(Filmofil, provokator, švaler)
Domaćin foruma Prop   (Filmofil, provokator, švaler)

Registriran/a : 09.03.2009
Broj postova : 28432
Reputacija Reputacija : 2403
Godina imam : 34
Započeo/la tema :
Utaja poreza i OIB Empty108 / 999108 / 999Utaja poreza i OIB Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon lis 31, 2011 2:56 pm

kako nije profunkcioniralo?
znam masu ljudi kojima je blokirani računi zbog neplaćenog raćuna za telefon, struju...dvi rate tv pretplate...i tak dalje, pa šta je netko stvarno povjerovo da je taj OIB, uakon o njemu funkcionirati na onima koji mogu utajiti porez? lol
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on pon lis 31, 2011 6:01 pm

Prop je napisao/la:Ja još slabo kontam u čemu je prednost OIB-a nad JMBG-om
također.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Utaja poreza i OIB Empty999 / 999999 / 999Utaja poreza i OIB Empty

[Vrh] Go down

Postaj by diabolik. on sri stu 02, 2011 7:00 am

Gabrijel je napisao/la:kako nije profunkcioniralo?
znam masu ljudi kojima je blokirani računi zbog neplaćenog raćuna za telefon, struju...dvi rate tv pretplate...i tak dalje,

Nad takvima sve funkcionira oduvijek. Very Happy
Jednom prilikom sam listao Ovršni zakon i stekao utisak da 99% teksta opisuje načine kako "veliki" mogu ovršiti "maloga".
Samo u par rečenica je opisan obrnut slučaj.

Zašto u ovim našim velikim aferama i optužnicama za financijske malverzacije nema spomena utaje poreza?
Postoji li uopće kod nas kazneno djelo utaja poreza?
diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri stu 02, 2011 8:35 am

diabolik. je napisao/la:Nad takvima sve funkcionira oduvijek. Very Happy
pa ne bih se baš složio sa ovim, bar u toliko da nije funkcioniralo na ovaj način koji danas,
prije je trebalo sudsko rješenje da bi se izvela blokada računa, danas je dovoljno poslati dopis u
FINA-u i napisati da je ta osoba dužna toliko novaca i automatski, isti tren su toj osobi svi računi
blokirani, ali blokirani na taj način da ta osoba, dužnik, ne može sa novcem sa računa uopće ništa,
čak niti nezna tko ga je blokirao niti zašto dok ne dođe u banku, zatim ga banka šalje u finu u kojoj uglavnom rade informatički polupismene djelatnice koje neznaju otvoriti jebeni .pdf dokument i
pretražiti ga da bi skontale o čemu se radi, pa dužnika šalju u malo glavniju ispostavu fine u kojoj dužnik nakon par sati čekanja uspije dobiti informaciju kome treba koliko platiti da bi se blokada skinula, s tim da, naravno, to ne može rješiti novcem koji je na blokiranom računu već mora drugi novac posuditi-napraviti, odnijet ovršitelju, pa njega moliti da povuče ovrhu ali prije toga platit sve kamate, troškove odvjetnika i tak dalje, pa sa tom potvrdom otići u finu, tamo platiti 200 kuna +PDV da bi se blokada skinula, pa tak od dugovanja dvi rate za tv, neznam koliko je to al recimo 200 kuna dospije do troška od skoro iljadu kuna da bi mogao doć do svog novca za kupit kruh.

prije je čak i u slučaju blokade računa-ovrhe, postojao nužni dio koji je osoba mogla dobiti da
može bar kupit kruh, postojali su izuzeci sredstava koja nisu podlijegala pod ovrhe, danas je
to samo socijalna pomoć i invalidski dodatak na mirovinu, sve ostalo, do zadnje lipe će otet i
čisto ih kurac zabole da li čovjek ima što jest.
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on sri stu 02, 2011 11:33 am

Prop je napisao/la:Ja još slabo kontam u čemu je prednost OIB-a nad JMBG-om, može li mi ko pojasniti?

Ma pizdarija, u biti... ali eto, OIB je uveden jer štiti "privatnost" građana... Pošto se iz JMBG-a mogao vidjeti i datum rođenja, i mjesto rođenja, dok je OIB nasumičan broj.

Eto, to je u biti jedina "prednost"

Gabrijel je napisao/la:
pa ne bih se baš složio sa ovim, bar u toliko da nije funkcioniralo na ovaj način koji danas,
prije je trebalo sudsko rješenje da bi se izvela blokada računa, danas je dovoljno poslati dopis u
FINA-u i napisati da je ta osoba dužna toliko novaca i automatski, isti tren su toj osobi svi računi
blokirani, ali blokirani na taj način da ta osoba, dužnik, ne može sa novcem sa računa uopće ništa,
čak niti nezna tko ga je blokirao niti zašto dok ne dođe u banku, zatim ga banka šalje u finu u kojoj uglavnom rade informatički polupismene djelatnice koje neznaju otvoriti jebeni .pdf dokument i
pretražiti ga da bi skontale o čemu se radi, pa dužnika šalju u malo glavniju ispostavu fine u kojoj dužnik nakon par sati čekanja uspije dobiti informaciju kome treba koliko platiti da bi se blokada skinula, s tim da, naravno, to ne može rješiti novcem koji je na blokiranom računu već mora drugi novac posuditi-napraviti, odnijet ovršitelju, pa njega moliti da povuče ovrhu ali prije toga platit sve kamate, troškove odvjetnika i tak dalje, pa sa tom potvrdom otići u finu, tamo platiti 200 kuna +PDV da bi se blokada skinula, pa tak od dugovanja dvi rate za tv, neznam koliko je to al recimo 200 kuna dospije do troška od skoro iljadu kuna da bi mogao doć do svog novca za kupit kruh.

Nije točno.

Ni danas se ovrha ne može provesti bez pravomoćnog rješenja o ovrsi. NIje moguće ni danas samo "poslati dopis FINA-i". Uopće ne znam otkud ti takva budalaština?

Razlika između današnje ovrhe i one kakva je bila ranije je u činjenici da danas rješenje o ovrsi može donijeti i javni bilježnik, pa ako dužnik (odn. ovršenik) na to javnobilježničko rješenje ne podnese prigovor, ono odmah postaje pravomoćno.

U praksi se događa da dužnici vrlo često ne žele primiti nikakvu službenu poštu (pa tako ni javnobilježničko rješenje o ovrsi), jer misle da će tako izbjeći ovrhu. A ne znaju kako se, u slučaju odbijanja primitka, javni bilježnik može to rješenje staviti na svoju oglasnu tablu pa nakon osam dana na oglasnoj tabli to rješenje postaje pravomoćno.

I tek onda FINA može "blokirati račun".

A taj se problem vrlo jednostavno rješava - zaprimi sa javnobilježničko rješenje, podnese se prigovor. Podnošenjem prigovora AUTOMATSKI javnobilježničko rješenje se stavlja izvan snage, i čitav predmet odlazi na nadležni općinski sud, i pred sudom dužnik fino dokaže kako ništa nije dužan - i nema nikakvih problema.

Ali eto... ako je netko toliko neodgovoran pa izbjegava primitak službene pošte, tko mu je kriv...

Gabrijel je napisao/la:
prije je čak i u slučaju blokade računa-ovrhe, postojao nužni dio koji je osoba mogla dobiti da
može bar kupit kruh, postojali su izuzeci sredstava koja nisu podlijegala pod ovrhe, danas je
to samo socijalna pomoć i invalidski dodatak na mirovinu, sve ostalo, do zadnje lipe će otet i
čisto ih kurac zabole da li čovjek ima što jest.

Zakon predviđa mogućnost otvaranja zaštićenog računa na FINA-i na koji se uplaćuju ona primanja koja su izuzeta od ovrhe. Taj se račun može otvorit u par minuta.

I inače mi nije jasna ova naša, tipično hrvatski autistična averzija prema ovrsi.

S jedne strane svi, do jednog, uredno seremo po pravosuđu, sudovima, sucima... kako su lijeni, korumpirani, ne rade svoj posao ili ga krivo rade...

Ali, kad to isto pravosuđe radi svoj posao, provodi sudske odluke (a ovrha je upravo to - provođenje sudske odluke) onda opet ne valja!

Pa je li vama jasno da ovrhom vjerovnici traže SVOJ NOVAC??? Šta je u tome čudno - da netko traži svoj vlastiti novac?

Kad vam poslodavac ne isplati plaću, onda svi popizdite. S punim pravom.

Ali kad netko drugi ne vraća tuđi novac, onda ste puni suosjećenja... Ma baš zgodno...
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 01.01.2009
Broj postova : 8250
Reputacija Reputacija : 696
Godina imam : 43
Započeo/la tema :
Utaja poreza i OIB Empty0 / 9990 / 999Utaja poreza i OIB Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Teo on sri stu 02, 2011 12:39 pm

Jel se može tako preko javnog bilježnika izvržiti ovrha kad poslodavac svojim radnicima ne isplati plaće da se izbjegnu štrajkovi smajlić
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 42
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri stu 02, 2011 1:44 pm

damfisk je napisao/la:

Nije točno.

Ni danas se ovrha ne može provesti bez pravomoćnog rješenja o ovrsi. NIje moguće ni danas samo "poslati dopis FINA-i". Uopće ne znam otkud ti takva budalaština?

Razlika između današnje ovrhe i one kakva je bila ranije je u činjenici da danas rješenje o ovrsi može donijeti i javni bilježnik, pa ako dužnik (odn. ovršenik) na to javnobilježničko rješenje ne podnese prigovor, ono odmah postaje pravomoćno.

U praksi se događa da dužnici vrlo često ne žele primiti nikakvu službenu poštu (pa tako ni javnobilježničko rješenje o ovrsi), jer misle da će tako izbjeći ovrhu. A ne znaju kako se, u slučaju odbijanja primitka, javni bilježnik može to rješenje staviti na svoju oglasnu tablu pa nakon osam dana na oglasnoj tabli to rješenje postaje pravomoćno.

I tek onda FINA može "blokirati račun".

A taj se problem vrlo jednostavno rješava - zaprimi sa javnobilježničko rješenje, podnese se prigovor. Podnošenjem prigovora AUTOMATSKI javnobilježničko rješenje se stavlja izvan snage, i čitav predmet odlazi na nadležni općinski sud, i pred sudom dužnik fino dokaže kako ništa nije dužan - i nema nikakvih problema.

Ali eto... ako je netko toliko neodgovoran pa izbjegava primitak službene pošte, tko mu je kriv...

Zakon predviđa mogućnost otvaranja zaštićenog računa na FINA-i na koji se uplaćuju ona primanja koja su izuzeta od ovrhe. Taj se račun može otvorit u par minuta.

I inače mi nije jasna ova naša, tipično hrvatski autistična averzija prema ovrsi.

S jedne strane svi, do jednog, uredno seremo po pravosuđu, sudovima, sucima... kako su lijeni, korumpirani, ne rade svoj posao ili ga krivo rade...

Ali, kad to isto pravosuđe radi svoj posao, provodi sudske odluke (a ovrha je upravo to - provođenje sudske odluke) onda opet ne valja!

Pa je li vama jasno da ovrhom vjerovnici traže SVOJ NOVAC??? Šta je u tome čudno - da netko traži svoj vlastiti novac?

Kad vam poslodavac ne isplati plaću, onda svi popizdite. S punim pravom.

Ali kad netko drugi ne vraća tuđi novac, onda ste puni suosjećenja... Ma baš zgodno...
potpuno točno i istinito, iz osobnog iskustva mi ta budalaština,
čim odvjetnik podnese zahtjev i prijedlog za ovrhom istog trena su sredstva na računima blokirana, ne može se raspolagati niti platiti ovrha dok nije pravomoćna, to je točno ali račun je u blokadi.

da, najmanji je problem otvoriti račun, dvi minute posla, ali koliko dugo treba da sredstva počnu dolaziti na taj račun izuzet od blokada?
i kao što sam već rekao, SAMO socijalna pomoć i invalidski dodatak na mirovinu, sve drugo od plaće do djećijeg doplatka nije izuzeto iz ovrhe.

na ovo zadnje...ne misliš li da ljudi upravo zbog toga ponekad i pizde na ovrhe, na sudove i tak dalje? kad ti imaš zarađene novce a ne možeš ih dobit pa samim tim ne možeš ni platit dug, misliš da HEP boli kurac da li sam ja zaradio novce i da li ih imam ili nemam, ako nisam platio račun (ovisno iznosa mjesečne rate) on će doć iskopčat struju.

Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on sri stu 02, 2011 4:32 pm

Gabrijel je napisao/la:
potpuno točno i istinito, iz osobnog iskustva mi ta budalaština,
čim odvjetnik podnese zahtjev i prijedlog za ovrhom istog trena su sredstva na računima blokirana, ne može se raspolagati niti platiti ovrha dok nije pravomoćna, to je točno ali račun je u blokadi.

Ma je li?

A po kojem je to zakonu, molim te lijepo? Koja točno odredba Ovršnog zakona ovo propisuje?

Postoji nešto šta se zove "privremena mjera zabrane raspolaganja"; ali ta privrmena mjera ne određuje se automatski, čim se podnese prijedlog za ovrhu, niti se određuje uvijek, niti se dopušta u svim situacijama.

Gabrijel je napisao/la:
da, najmanji je problem otvoriti račun, dvi minute posla, ali koliko dugo treba da sredstva počnu dolaziti na taj račun izuzet od blokada?
i kao što sam već rekao, SAMO socijalna pomoć i invalidski dodatak na mirovinu, sve drugo od plaće do djećijeg doplatka nije izuzeto iz ovrhe.

Na tzv. "zaštićeni" račun dolaze novčana primanja izuzeta od ovrhe.

Prema odredbi čl. 70. st. 1. Zakona o ovrsi, ovrha na novčanoj tražbini ne može se izvršiti na stvarima i pravima osobe koja ne obavlja registriranu djelatnosti (dakle, osoba koja prima plaću od poslodavca) koja su nužna za zadovoljenje osnovnih životnih potreba ovršenika i osoba koje je ovršenik po zakonu dužan uzdržavati.

Prema tome, zakon kaže da ti na "zaštićeni" račun dolazi i dio plaće nužan za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba.

Gabrijel je napisao/la:
na ovo zadnje...ne misliš li da ljudi upravo zbog toga ponekad i pizde na ovrhe, na sudove i tak dalje? kad ti imaš zarađene novce a ne možeš ih dobit pa samim tim ne možeš ni platit dug, misliš da HEP boli kurac da li sam ja zaradio novce i da li ih imam ili nemam, ako nisam platio račun (ovisno iznosa mjesečne rate) on će doć iskopčat struju.

Iskapčanje struje nema nikakve veze sa ovrhom ni ovršnim zakonom ni sa sudskim postupkom. HEP ti može iskopčat struju kako god mu padne na pamet, jer je HEP monopolist, pa zato radi šta hoće.

Zakon o ovrsi može bit nasavršeniji i najtolernatniji na kugli zemaljskoj, ako ti HEP poželi iskopčat struju, HEP će ti to i učinit. Bez obzira šta piše u zakonu o ovrsi.
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri stu 02, 2011 5:05 pm

U čemu je razlika između
"privremena mjera zabrane raspolaganja"
i blokade računa?

neznam po kojem zakonu, ja ne čitam zakone niti pričam lovačke priče koje su drugi pisali, ja govorim iz osobnog iskustva.

na zaštićeni račun dolaze sredstva izuzeta od blokada, to već treći puta pišem isto kao i ti, ne vidiš da sam to napisao? neznam kako u tvojoj branši, u poljoprivredi, odnosno poljoprivredniku blokiraju do posljednje lipe.

znam da hep i iskapčanje struje nema veze sa ovrhom, jebote, si čuo kad za ono.."na primjer"? uzeo sam za primjer, ista stvar je i sa ovrhama, boli poreznu upravu kurac da li sam ja naplatio 100000 kuna koje trebam dobiti za bikove koje sam prodao i izdao račun, ja moram u toku mjeseca platiti PDV bez obzira što ću ja svoj novac dobiti za 2-3-6 mjeseci!

Edit; ovo vezano 100000 kuna je bio samo primjer, ja ih nebudem dobio, ja ne tovim bikove!
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on sri stu 02, 2011 5:16 pm

Gabrijel je napisao/la:U čemu je razlika između
"privremena mjera zabrane raspolaganja"
i blokade računa?

U praksi nema neke razlike. Ali, kao šta sam već napisao, privremena mjera NE ODREĐUJE se automatski, čim se preda prijedlog za ovrhu bilježniku/sudu, niti se određuje uvijek.

Gabrijel je napisao/la:
neznam po kojem zakonu, ja ne čitam zakone niti pričam lovačke priče koje su drugi pisali, ja govorim iz osobnog iskustva.

Govorim i ja iz iskustva. Naime, rješenja o ovrsi gledam svaki dan, prijedloge za ovrhu pišem svaki dan, i ovrhama se bavim svaki dan.

A za razliku od tebe, ja znam šta piše u zakonu. I to šta si ti naveo ne piše nigdje u zakonu.

Gabrijel je napisao/la:
na zaštićeni račun dolaze sredstva izuzeta od blokada, to već treći puta pišem isto kao i ti, ne vidiš da sam to napisao? neznam kako u tvojoj branši, u poljoprivredi, odnosno poljoprivredniku blokiraju do posljednje lipe.

Zato šta poljoprivrednik nije otvorio tzv. "zaštićeni" račun kod FINA.

Gabrijel je napisao/la:znam da hep i iskapčanje struje nema veze sa ovrhom, jebote, si čuo kad za ono.."na primjer"? uzeo sam za primjer,

E pa taj primjer ti ne valja.

Gabrijel je napisao/la:ista stvar je i sa ovrhama, boli poreznu upravu kurac da li sam ja naplatio 100000 kuna koje trebam dobiti za bikove koje sam prodao i izdao račun, ja moram u toku mjeseca platiti PDV bez obzira što ću ja svoj novac dobiti za 2-3-6 mjeseci!

Nije ista stvar sa ovrhama kao šta je sa HEP-om.

Također, ovrha poreznog duga provodi (dakle, neplaćeni porez određen poreznim rješenjem) provodi se po posebnim odredbama Općeg poreznog zakona.

Takva tzv. "porezna" ovrha je poseban slučaj, uvijek je bio poseban slučaj, odvojen od drugih slučajeva tzv. sudske ovrhe (a sada i javnobilježničke ovrhe).

Dakle, kao šta vidiš - NIJE ista stvar. smajlić
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri stu 02, 2011 5:40 pm

ja i govorim o praksi a ne o teoriji.
možda ne trenutno i ne uvijek ali sutra dan i u 99% slučajeva, izuzetak su oni koji su jednakiji od drugih, ja govorim o malim bednim običnim smrtnicima kojima se neda gurati nos u knjigu za svašta već rade i pokušavaju preživjeti od svog rada.

a šta ako poljoprivrednik već ima otvoren zaštićeni račun koji je funkcionirao u vrijeme dok su poticaji bili izuzeti od blokada? i svejedno mu nitko niti lipu ne uplaćuje tamo jer je dobio jasnu obavjest da MORA uplaćivati na žiro račun naveden u ugovoru?

taj primjer je savršeno jasan svima drugima koji nemaju oglavinu i koji gledaju malo šire,

nije ista stvar u pogledu zakona ali je ista stvar u praksi, ako ja nisam na vrjeme platio bilo koji dug zaračunava se zatezna kamata, idu opomene i zatim ovrha, odnosno, prije blokada računa pa tada ovrha, bez obzira da li to bila porezna uprava, da li bio agrokor kojemu možda nisam predao određenu količinu kukuruza ili bio htv kojem nisam platio dvi mjesečne pretplate, meni je potpuno svejedno šta piše na papiru, meni je zbog 200 kuna blokirano 50 iljada kuna na računu a do konačnog rješenja o ovrsi ja moram posudit jebenih 200 kuna, platit dug, platit odvjetnika, platit javnobilježničke ili sudske troškove, platiti provođenje ovrhe FINA-i jer u suprotnom moj novac može stojati na računu a ja nemam šta jest

to ti je u PRAKSI, a vjeruj mi da nisam jedini kojem puca kurac za ono što piše u zakonu jer je to još uvijek samo slovo na papiru kojem u tom istom zakonu postoji kontradiktornost.
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by diabolik. on čet stu 03, 2011 5:17 am

damfisk je napisao/la:

Govorim i ja iz iskustva. Naime, rješenja o ovrsi gledam svaki dan, prijedloge za ovrhu pišem svaki dan, i ovrhama se bavim svaki dan.

Ako ti nije teško (ili ako imaš podatke) daj nam napiši koliko ovrha se u prosjeku izvrši (završi)gdje pojedinac (npr radnik) potražuje novac od firme, a koliko u obrnutoj situaciji.
Da pojednostavim, koliki je otprilike omjer kad pojedinac ovršuje "velikog", a koliki kad "veliki" ovršuje pojedinca?

Ja sam imao ovrhu sa bivšim poslodavcem i iskustvo mi je jako loše kad to danas uspoređujem s ovrhama koje provodi nad svojim neplatišama npr. T Com, VIP, policija, prekršajni sud...
diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on čet stu 03, 2011 8:28 am

Gabrijel je napisao/la:a vjeruj mi da nisam jedini kojem puca kurac za ono što piše u zakonu jer je to još uvijek samo slovo na papiru kojem u tom istom zakonu postoji kontradiktornost.
upravo to.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Utaja poreza i OIB Empty999 / 999999 / 999Utaja poreza i OIB Empty

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on čet stu 03, 2011 4:40 pm

Teo je napisao/la:Jel se može tako preko javnog bilježnika izvržiti ovrha kad poslodavac svojim radnicima ne isplati plaće da se izbjegnu štrajkovi smajlić

Da.

Gabrijel je napisao/la:ja i govorim o praksi a ne o teoriji.

A ja govorim o onome šta u zakonu piše i o onome šta se primjenjuje, kako god ti to nazvao.

Gabrijel je napisao/la:možda ne trenutno i ne uvijek ali sutra dan i u 99% slučajeva, izuzetak su oni koji su jednakiji od drugih, ja govorim o malim bednim običnim smrtnicima kojima se neda gurati nos u knjigu za svašta već rade i pokušavaju preživjeti od svog rada.

Kakve to ima veze sa ovrhom?

Gabrijel je napisao/la:
a šta ako poljoprivrednik već ima otvoren zaštićeni račun koji je funkcionirao u vrijeme dok su poticaji bili izuzeti od blokada? i svejedno mu nitko niti lipu ne uplaćuje tamo jer je dobio jasnu obavjest da MORA uplaćivati na žiro račun naveden u ugovoru?

Je li govoriš o ovrsi zbog neplaćene ugovorne obveze ili ovrsi zbog neplaćenog poreza?

Kao šta već rekoh, to su dvije različite stvari.

Gabrijel je napisao/la:
nije ista stvar u pogledu zakona ali je ista stvar u praksi,

Ne, nije ista stvar u praksi. Porezni dug naplaćuje se ovrhom na jedan način, a drugi dug iz ugovorne obveze naplaćuje se ovrhom na drugi način.

Kao šta sam već rekao, to su dvije različite stvari.

Gabrijel je napisao/la:ako ja nisam na vrjeme platio bilo koji dug zaračunava se zatezna kamata, idu opomene i zatim ovrha, odnosno, prije blokada računa pa tada ovrha, bez obzira da li to bila porezna uprava, da li bio agrokor kojemu možda nisam predao određenu količinu kukuruza ili bio htv kojem nisam platio dvi mjesečne pretplate,

Nije točno.

Gabrijel je napisao/la:
meni je potpuno svejedno šta piše na papiru, meni je zbog 200 kuna blokirano 50 iljada kuna na računu a do konačnog rješenja o ovrsi ja moram posudit jebenih 200 kuna, platit dug, platit odvjetnika, platit javnobilježničke ili sudske troškove, platiti provođenje ovrhe FINA-i jer u suprotnom moj novac može stojati na računu a ja nemam šta jest

Opet, nije točno.

Gabrijel je napisao/la:
to ti je u PRAKSI, a vjeruj mi da nisam jedini kojem puca kurac za ono što piše u zakonu jer je to još uvijek samo slovo na papiru kojem u tom istom zakonu postoji kontradiktornost.

I po treći jubilarni put - nije točno.

Zašto lažeš?

diabolik. je napisao/la:
Ako ti nije teško (ili ako imaš podatke) daj nam napiši koliko ovrha se u prosjeku izvrši (završi)gdje pojedinac (npr radnik) potražuje novac od firme, a koliko u obrnutoj situaciji.
Da pojednostavim, koliki je otprilike omjer kad pojedinac ovršuje "velikog", a koliki kad "veliki" ovršuje pojedinca?

Više od 80% ovrha koje sam ja vodio su završene odn. dovršene, šta znači da se vjerovnik na koncu naplatio, i to bez obzira je li vjerovnik "veliki" ili "mali" (tko god bio veliki odn. mali).

Onih 20% nenaplaćenih potraživanja iz ovrhe nisu naplaćena jer dužnik nije imao nikakve imovine koja bi se mogla ovršit.

diabolik. je napisao/la:
Ja sam imao ovrhu sa bivšim poslodavcem i iskustvo mi je jako loše kad to danas uspoređujem s ovrhama koje provodi nad svojim neplatišama npr. T Com, VIP, policija, prekršajni sud...

Kakvo je to "loše" iskustvo? Jesi li na kraju dobio svoje novce?
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet stu 03, 2011 6:31 pm

vidi, to što ti trkeljaš je samo netko negdje napisao, ja ti govorim ono što sam doživio, to što ti možda živiš u jebenom svijetu bajki je isključivo tvoj problem, tvoje mišljenje mi ne znači toliko da ti ovdje dokažem sa potvrdama i papirima da govorim istinu, za tebe je dokazano da si jebeni serator koji je kao konj kojem staviš oglavinu(ak uopće znaš što je oglavina) pa vidi samo pred sobom, sa strane ništa, možda je u tvom svijetu hrvatska pravna država, u mom nije niti je ikad bila, sve što sam ja napisao, za sve imam dokaze i argumente, ovrha je ovrha, bez obzira na stručni termin za kojeg u praksi ljudima puca kurac, bar onima koji ne pišu ovrhe i ne provode ih, da ti nacrtam...nisi mi toliko zanimljiv, ja ZNAM da i danas imam 22000 kuna na računu, bokiranom koje ne mogu podić, ne mogu sa njima platit kredit niti namiriti ovrhu, također znam da IMAM žiro račun izuzet od blokada na kojeg ne mogu prebaciti novac niti mogu bilo što sa njime niti ja niti bilo tko drugi, ti moš pisat što god ti srcu drago i preseravat se sa stručnim terminima i izrazima ali o mom slučaju nemaš pojma i nemoj ljudima govoriti da lažu ako si ti odvjetnik, ne sudi drugima prema svojoj osobnosti, smanji doživljaje.
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by diabolik. on pet stu 04, 2011 7:08 am

damfisk je napisao/la:

diabolik. je napisao/la:
Ja sam imao ovrhu sa bivšim poslodavcem

Kakvo je to "loše" iskustvo? Jesi li na kraju dobio svoje novce?
Knjigu bi o tome mogao napisati.
Dobio sam lovu nakon gotovo tri godine, a radilo se o neisplati plaće. Sve čisto i jasno slijepcu, no sud dopušta nekima da se prave ludi, a ti "neki" ne more biti sitna raja. Bilo je osam sudskih parnica.
Sve se nizala glupost na glupost.
Kad bi se vršile ovrhe na način kad Plinara, T-com, država, ili slični "veliki" ovršuju male, onda bi bila pravica, ili obrnuto kad bi "mali" mogao ovršiti "velikog" na isti način.

diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on pet stu 04, 2011 11:50 am

Gabrijel je napisao/la:vidi, to što ti trkeljaš je samo netko negdje napisao,

Ništa ja ne trkeljam, nego pišem ono šta se događa u stvarnom svijetu, u praksi, na poslu kojim se bavim zadnjih deset godina.

Gabrijel je napisao/la:ja ti govorim ono što sam doživio, to što ti možda živiš u jebenom svijetu bajki je isključivo tvoj problem, tvoje mišljenje mi ne znači toliko da ti ovdje dokažem sa potvrdama i papirima da govorim istinu,

Ili ne znaš točno ispričat šta si doživio (šta je manje vjerovatno) ili pak lažeš (šta je vjerovatnije).

Gabrijel je napisao/la:za tebe je dokazano da si jebeni serator koji je kao konj kojem staviš oglavinu(ak uopće znaš što je oglavina) pa vidi samo pred sobom, sa strane ništa,

Ovdje si jedini serator isključivo ti. A uz to još i lažeš, a kad ti se dokaže da lažeš, jer ono šta ovdje pišeš ne može bit, onda (po običaju) vrijeđaš.

Gabrijel je napisao/la:
možda je u tvom svijetu hrvatska pravna država, u mom nije niti je ikad bila, sve što sam ja napisao, za sve imam dokaze i argumente, ovrha je ovrha, bez obzira na stručni termin za kojeg u praksi ljudima puca kurac, bar onima koji ne pišu ovrhe i ne provode ih, da ti nacrtam...

Dokaze i argumente bi već pokazao, da ih imaš.

Ovrha nije ovrha, i postoje različite vrste ovrhe, ovisno o tome kome se duguje, i zašto.

Kao šta sam već napisao nekoliko puta.

Gabrijel je napisao/la:
nisi mi toliko zanimljiv, ja ZNAM da i danas imam 22000 kuna na računu, bokiranom koje ne mogu podić, ne mogu sa njima platit kredit niti namiriti ovrhu, također znam da IMAM žiro račun izuzet od blokada na kojeg ne mogu prebaciti novac niti mogu bilo što sa njime niti ja niti bilo tko drugi,

Lažeš.

Gabrijel je napisao/la:
ti moš pisat što god ti srcu drago i preseravat se sa stručnim terminima i izrazima ali o mom slučaju nemaš pojma i nemoj ljudima govoriti da lažu ako si ti odvjetnik, ne sudi drugima prema svojoj osobnosti, smanji doživljaje.

Doživljaje bi trebao smanjit ti. Kad se sabereš i provjeriš ono šta ti ja ovdje pišem, shvatit ćeš da si napisao čitav niz nebuloza. Da li si to učinio slučajno i namjerno, ne znam, ali sudeći po tvojem ranijem ponašanju, rekao bi da je ovo drugo.

diabolik. je napisao/la:
Knjigu bi o tome mogao napisati.
Dobio sam lovu nakon gotovo tri godine, a radilo se o neisplati plaće. Sve čisto i jasno slijepcu, no sud dopušta nekima da se prave ludi, a ti "neki" ne more biti sitna raja. Bilo je osam sudskih parnica.
Sve se nizala glupost na glupost.
Kad bi se vršile ovrhe na način kad Plinara, T-com, država, ili slični "veliki" ovršuju male, onda bi bila pravica, ili obrnuto kad bi "mali" mogao ovršiti "velikog" na isti način.

Dakle, morao si prvo u parnici ishodit pravomoćnu sudsku presudu, i onda na temelju te presude pokrenut ovrhu - i na kraju si dobio svoje novce, sa kamatama.

Je li tako?

E pa na isti, IDENTIČAN način postupa se i sa Plinarom, T-comom, državom... sa svima...I "veliki" ovršuje "malog" i "mali" ovršuje "velikog" na isti, identičan način.

Parnice uvijek traju 5-6-7 godina, bez obzira koje su stranke, kako se zovu i jesu li velike ili male.

Dovoljno je zaprimiti javnobilježničko rješenje o ovrsi, pravovremeno podnijeti prigovor. I to je to.

Vrlo jednostavno.

Samo šta 99% "malih" ljudi to ili ne zna, ili ne želi znati. Samo se treba pročitati pouku o pravnom lijeku koja se nalazi na dnu rješenja, i postupiti po toj pouci. Ili se pak raspitati kod nekog tko se razumije u takve stvari.

Ali ne... ne želi se raspitati, ne želi se aktivirati, ne želi voditi računa o vlastitim interesima.

I onda, kad zbog vlastite neaktivnosti najebu - onda je kriv ovršni zakon.
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by diabolik. on pet stu 04, 2011 12:08 pm

damfisk je napisao/la:

Parnice uvijek traju 5-6-7 godina, bez obzira koje su stranke, kako se zovu i jesu li velike ili male.

Dovoljno je zaprimiti javnobilježničko rješenje o ovrsi, pravovremeno podnijeti prigovor. I to je to.

Vrlo jednostavno.

I onda, kad zbog vlastite neaktivnosti najebu - onda je kriv ovršni zakon.

Evo to je tvoje područje, upućen si u to i daj mi sad reci ako je sve to praktički sve jednostavno, zašto traje 6,6,7 godina??
Di je problem?
Ne mogu svi obični građani, sitni poduzetnici, obrtnici biti ujedno i fiškali, poznavatai zakonodavstvo, pa to rješavati ekspresno...
Nije li najveći problem u svemu birokracija?
diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on pet stu 04, 2011 1:02 pm

Trajanje postupka - vrijeme koje proteče od podnošenja tužbe do pravomoćnosti presude - je jedna sasvim druga, posebna tema o kojoj bi se stvarno puno toga moglo reć.

Ne znam gdje je stanje gore, na malim "provincijskim" sudovima ili na sudovima u velikim gradovima. Imam iskustava i sa jednim i sa drugim, i slobodno mogu reći (uz poneke izuzetke) da su i jedni i drugi stravično spori.

Uzrok tog problema? Puno ih je, stvarno puno... I problem je, u biti, rezultat kombiniranog djelovanja svih tih uzorka.

Nedovoljno educirani i iskusni suci, sistematski srozavana kvaliteta i stručnost sudaca, zakon koji dozvoljava otezanje a kojeg stranke zloupotrebljavaju, traljavo riješen sustav sudske dostave, duboko ukorijenjeno nepoštivanje prema instituciji suca i samom sudskom postupku, preoptetrećenost sudaca količinom predmeta, jefitno sudovanje koje onda znači strahovito veliki broj predmeta smiješno male vrijednosti, svepristuna lijenost i inertnost i nezainteresiranost za rad u svim razinama pravosuđa... Ma ima toga koliko god hoćeš...
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down