Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

+13
britania
Turrican
pustinja
eva kant
m
tanuki
Stevo Largo
fosforica
Ly
Neu
Purgy
House
Hitman
17 posters

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by britania pon sij 23, 2012 6:15 am

tanuki je napisao/la:najveći argument da ne postoji biblijski bog je sama biblija.
samo je treba pročitati sa razumijevanjem Very Happy

odmakni se samo korak od biblijskog boga, probaj ga predstaviti kao nešto svevišnje, nešto što nema veze s religijama, možda shvatiš zašto agnostici niti niječu niti potvrđuju

a prije bi rekla da su skloniji vjerovanju, ali im razum ne dozvoljava, jer da nije tako, ko iz puške bi izjavili da su ateisti
britania
britania
Upravo mi ošla nevinost
Upravo mi ošla nevinost

Registriran/a : 19.11.2011
Broj postova : 477
Reputacija Reputacija : 40
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty0 / 9990 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by pustinja pon sij 23, 2012 6:28 am

pa to sam i rekao da se radi o stavu, malo bi prčio ali bi usput ostao nevin, ako dopušta postojanje neke svevišnje sile onda je vjernik jer vjeruje da takvo nešto postoji a ako ne vjeruje da tako nešto postoji onda je ateista, stav agnostik je izmišljen da se ne bi baš zamjerio crkvi ali niti znanstvanoj zajednici, biti agnostik znači biti ljiga i apsolutno neopredjeljen iz nekih samo njemu poznatih razloga.
pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 27.01.2010
Broj postova : 2596
Reputacija Reputacija : 386
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty0 / 9990 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by britania pon sij 23, 2012 7:05 am

pustinja je napisao/la:pa to sam i rekao da se radi o stavu, malo bi prčio ali bi usput ostao nevin, ako dopušta postojanje neke svevišnje sile onda je vjernik jer vjeruje da takvo nešto postoji a ako ne vjeruje da tako nešto postoji onda je ateista, stav agnostik je izmišljen da se ne bi baš zamjerio crkvi ali niti znanstvanoj zajednici, biti agnostik znači biti ljiga i apsolutno neopredjeljen iz nekih samo njemu poznatih razloga.

ne može biti ljiga, jer osoba je ljiga ako je pokvarenog uma prema drugoj osobi, agnostik ima dilemu sam sa sobom, ne utječe na drugu osobu
britania
britania
Upravo mi ošla nevinost
Upravo mi ošla nevinost

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon sij 23, 2012 8:04 am

biti agnstik je prolelazna faza, na prvom popisu stanovništva i ja sam se izjasnio kao agnostik, ali shvatio sam da je to samo nekakva kamuflaža,

pojam ateist se odnosi isključivo na biblijskog Boga,a naravno sve tajne i čuda razloge opstojanja na ovome svijetu čovijek ne može dokučiti,
ali pametnije je da te zagonetke života ostavimo kao tabula raza, koju će mo vremenom popuniti- umjesto da sve objašnjavamo vjerama i blesavim teorijama!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty700 / 999700 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by britania pon sij 23, 2012 8:52 am

ateist je za mene ipak još neraumljiv pojam..... ateist negira postojanje boga, zar ne bi trebalo biti dokazano da bog ne postoji, da bi ateista mogao sa punim pravom reći da je on u pravu?... jer ipak ateisti podržavaju evoluciju, koja je dokaziva i to je za ateistu osnova, znanost i dokaz
britania
britania
Upravo mi ošla nevinost
Upravo mi ošla nevinost

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by mignone pon sij 23, 2012 9:28 am

pustinja je napisao/la:biti agnostik znači biti ljiga i apsolutno neopredjeljen iz nekih samo njemu poznatih razloga.
kao što sam već rekla,agnostik može i vjerovati u postojanje boge i ne vjerovati,
njegov je stav da mu ta (ne)vjera ne utječe na život
a biti ljiga može jedino osoba koja druge naziva takvom samo da bi dokazala da je u pravu
iako zna da nije,daj molim te malo ovladaj nekim terminima,bar osnovnim,google ti je prijatelj

tanuki je napisao/la:biti agnstik je prolelazna faza, na prvom popisu stanovništva i ja sam se izjasnio kao agnostik, ali shvatio sam da je to samo nekakva kamuflaža,

pojam ateist se odnosi isključivo na biblijskog Boga,a naravno sve tajne i čuda razloge opstojanja na ovome svijetu čovijek ne može dokučiti,
ali pametnije je da te zagonetke života ostavimo kao tabula raza, koju će mo vremenom popuniti- umjesto da sve objašnjavamo vjerama i blesavim teorijama!
pojam ateist se odnoci na pojam boga, stvoritelja neba i zemlje...i tako dalje.
pa da li on bio opsan u bibliji,kuranu ili bilo kojoj "svetoj" knjizi
mignone
mignone
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 25.12.2011
Broj postova : 92
Reputacija Reputacija : 7
Godina imam : 41
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by pustinja pon sij 23, 2012 10:06 am

Ateist - nevjeruje da bog postoji
Antiteist - vjeruje da bog ne postoji

Ovo gore su ti osnovne razlike između ateista i antiteistam dakle ključna riječ je vjerovanje, pa da se ne brkaju pojmovi ja kao ateista ne vjerujem da bog postoji tj vjerujem isto toliko u boga kao što vjerujem u priče iz šume striborove.

Agnostik zavarava sam sebe u pogledu religije tj vjerovanja u nadnararavna biča, dakle u svojoj glavi slaže priču kako mu trenutno odgovara, u biti radi se o najgorjoj vrsti ljudi koji u vjerovanju vide priliku za manipulacijom
pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon sij 23, 2012 3:31 pm

pojam ateist se odnoci na pojam boga, stvoritelja neba i zemlje...i tako dalje.
pa da li on bio opsan u bibliji,kuranu ili bilo kojoj "svetoj" knjizi
ok!-prihvačam;
dakle odnosi se na religijskog Boga!
filozofsko poimanje Boga, kao što već rekoh, ako se pojam Bog,
zamjeni s pojmom; priroda,ljubav, harmonija...
nije predmet interesa ateista!
dakle ateisti negiraju Boga kao fizičko biće , stvoritelja neba i zemlje, čovijeka, raja...
a što se tiče evolucije, to je znanstvena disciplina u koju ni ja kao ateista ne vjerujem u potpunosti-
postoji još puno rupa koje se tek trebaju ispuniti!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty700 / 999700 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by mignone pon sij 23, 2012 4:35 pm

pustinja je napisao/la:Ateist - nevjeruje da bog postoji
Antiteist - vjeruje da bog ne postoji

Ovo gore su ti osnovne razlike između ateista i antiteistam dakle ključna riječ je vjerovanje, pa da se ne brkaju pojmovi ja kao ateista ne vjerujem da bog postoji tj vjerujem isto toliko u boga kao što vjerujem u priče iz šume striborove.

Agnostik zavarava sam sebe u pogledu religije tj vjerovanja u nadnararavna biča, dakle u svojoj glavi slaže priču kako mu trenutno odgovara, u biti radi se o najgorjoj vrsti ljudi koji u vjerovanju vide priliku za manipulacijom
ti ovdje opisuješ političare a ne agnostike,opisuješ josipovića i milanovića što,iako su se oni izjasnili kao agnostici,nema drugih dodirnih točaka sa temom
a posšto sam ti lijepo sugerirala da pitaš gugla što je agnostik ako već sam neznaš,pametnij i kulturnije je prešutjeti već sipati ovakve mudrosti o nečemu o čemu očito pojma nemaš.
tanuki je napisao/la:
ok!-prihvačam;
dakle odnosi se na religijskog Boga!
filozofsko poimanje Boga, kao što već rekoh, ako se pojam Bog,
zamjeni s pojmom; priroda,ljubav, harmonija...
nije predmet interesa ateista!
dakle ateisti negiraju Boga kao fizičko biće , stvoritelja neba i zemlje, čovijeka, raja...
a što se tiče evolucije, to je znanstvena disciplina u koju ni ja kao ateista ne vjerujem u potpunosti-
postoji još puno rupa koje se tek trebaju ispuniti!
pa pojam ateist se i koristi upravo vezano religijskog boga,ja vidim boga u svojoj djeci,oni su za mene bogovi pa se ipak ne smatram teistom,a također ateist kao takav ne mora vjerovati u evoluciju
mignone
mignone
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 25.12.2011
Broj postova : 92
Reputacija Reputacija : 7
Godina imam : 41
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by pustinja uto sij 24, 2012 6:03 am

kojih 5 vrsta agnostika postoji i tko kaže da sam opisivao političare, i obični seljak agnostik nije na čisto sam sa sobom jer ukoliko dozvoljava da postoji neka sila ali očekuje njezino dokazivanje je u konačnici vjernik jer vjeruje u postojanje a drugi agnostik ne vjeruje u višu silu ali dopušta njezino postojanje i čeka da se dokaže u konačnici je ateist jer ne vjeruje dok se drugačije ne dokaže. Mani se googlanja nego uzmi neku knjigu u ruke u kojoj se govori o agnosticizmu kao pojavi i religiji uopće nekoga od pisaca poput Hitchensa, pa vidi pojmove ignosticizam i apateizam a u konačnici agnosticizsam se može prevesti kao bez znanja i predstavlja intelektualno uvijeni ateizam.
Sva naklapanja oko toga da bog možda i postoji ali ga mi ne možemo dokučiti ili da je nebitan za život su u celofan omotane teze ateista
pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pet srp 20, 2012 5:38 pm

kao prvo svi smo agnostici!
i vjernici i nevjernici, jer nemamo dokaza da Bog postoji ili ne,
agnostik znači: neznam da Bog postoji
dakle agnosticizam niti njeće niti potvrđuje vjeru!
reči neznam, može reći i vjernik
razlika između vjernika i nevjernikaje poprilično jasna!
vjernik vjeruje u Boga, a ateist ne vjeruje u njegovo postojanje-
i poveznica je ista,
oboje su agnostici jer ne znaju da Bog postoji!
dakle na pitanje dali bog postoji, isključivi odgovor za vjernike je da,
svi drugi odgovori su ATEIZAM Wink
a agnostici su svi ljudi jer neznaju i vjernici i nevjernici Laughing
termin agnostik je samo spin koji se koristi u političke svrhe!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by zbracun pet srp 20, 2012 6:46 pm

Sad si napisao jako dobro. Samo šta se ne slažem sa zadnjom rečenicom. Ja sam vjernik, ali ne uskog pogleda, kako sam već pisao. Ja bi prije rekao da agnostik priznaje postojeće stanje neznanja, a da to nema nikakve veze sa politikom. Na jedan način bi se i ja mogao svrstati u agnostike, pošto ne vjerujem u bradatog djedicu, a još manje da je fizičko biće, makar to može biti ako hoće.
I upravo, najkraće rečeno, agnostik bi rekao da vjeruje da nešto postoji, a tek kad se to sigurno i neposredno dokaže, onda će znati. U principu, vrlo je glupo nešto tvrditi šta nije neposredno dokazano sa bilo koje strane, a agnostik upravo to i izbjegava i njegov stav bi bio najispravniji u ovom trenutku.
A filozofija kao ja vjerujem da ne postoji i ja ne vjerujem da postoji se opet svodi na neki vid vjerovanja, točnije nevjerovanja u Boga, šta je u konačnici isto, samo se filozofski komplicira.
Uglavnom, rekao si pravu istinu na vrlo kratak i svima razumljiv način bez ikakvog bespotrebnog filozofiranja gore .
zbracun
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2526
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 66
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty3 / 9993 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki ned srp 22, 2012 4:27 am

sve je potpuno i kristalno jasno, na pitanje dali vjeruješ u Boga,
odgovor je DA,
dakle ne u kojem obliku i kako,, već si svojim odgovorom rekao da si vjernik!
svaki drugi odgovor znaći da si ateist,
dakle riječi ne znam je eskiviranje!
postoji samo da i ne, a ne znam važi za sve!
kažeš da si vjernik, ali ne uskih pogleda!
gle.
to mene ne zanima, ja poštujem tvoju vjeru, ali što me ljuti je ono što kaže naš precjednik,
on tvrdi da je agnostik, odnosno da NE ZA DALI BOG POSTOJI,
ali to neznaš ni ti koji vjerujš niti ja koji ne vjerujem!
dakle pojam agnostik je spin koji uopće nema odnos naspram vjere!
da i ja sam se jedno vrijeme furao kao agnostik, jer to je bilo cool,
sada sam ateist, ne antiteist, već ateist,
dakle ne vjerujem u postojanje boga i krecionizam kao teoriju , ali odričem se ideje antiteista,
dakle ja nikako ne osporavam vjernicima njihovo vjerovanje, ali činjenica je da sam kao jedinka u ovom društvu trenutno izložen nasilju teista, ali oet nisam antiteist već ateist!
Wink
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by minutus ned srp 22, 2012 6:44 am

kad važu dobitak i gubitak, praznovjerni siheraši postaju agnostici;
praznovjerni, jer misle da mogu nešto izgubiti ili ne ostvariti dobitak.
s obzirom na mnogobrojna božanstva od kojih se mnoga međusobno isključuju i osporavaju, kod agnostika može se samo raditi o ljudima koji bi rado sjedili na dva, ili još bolje, na svim postojećim i nepostojećim stolcima.

minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 06.12.2009
Broj postova : 1918
Reputacija Reputacija : 367
Godina imam : 67
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by zbracun ned srp 22, 2012 7:02 am

Tanuki, opet dobro rečeno. Samo bi ja to eskiviranje možda nazval drugim imenom. On nezna, a i ne zanima ga i neće o tome razmišljat i ulazit u diskusije, kad neće ni stvarat neko mišljenje o tome. Ja to gledam kao na mnoge druge teme koje pojedince ne interesiraju i neće se upuštat u to, samim tim nemaju potrebu se izjašnjavat o tome. U ovom slučaju postoji izraz za takve ljude: agnostik. Za neka druga područja izrazi nisu izmišljeni jednostavno zato jer za to nitko službeno ni neslužbeno ne pita, a za vjeru se pita i u službenim ustanovama.
Da me netko pita da se izjasnim dali u jednom jezeru voda teče ili ne, ja bi rekao, čuj, ne zanima me. Može s jedne strane ulazit, sa druge strane izlazit, pa onda teče. A može bit bez toga, pa ne teče, ali mene nije briga za to. Bio bi čovjek bez mišljenja, samo šta nema izraza za to. Zato ja na agnostike ne gledam na taj način, kao da eskiviraju. Možda grešim, ali tako gledam.
zbracun
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2526
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 66
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty3 / 9993 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) - Page 3 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by minutus ned srp 22, 2012 7:52 am

da je josipović (on je aktualizirao temu) na upit rekao: "ne zanima me", skidao bi pred njim šešir. ali takav ne bi mogao postati visoko pozicioniran funkcionar udruge razbojnika.
tak je između agnostika i ravnodušnog (desinteresiranog) velika razlika.
minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 06.12.2009
Broj postova : 1918
Reputacija Reputacija : 367
Godina imam : 67
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki ned srp 22, 2012 9:36 am

minutus je napisao/la:da je josipović (on je aktualizirao temu) na upit rekao: "ne zanima me", skidao bi pred njim šešir. ali takav ne bi mogao postati visoko pozicioniran funkcionar udruge razbojnika.
tak je između agnostika i ravnodušnog (desinteresiranog) velika razlika.
ne
ako ulazimo u terminologiju vjerovanja, onda postoji i riječ apateist,
dakle apatičan je u odnosu prema bogu. što bi rekli jebe mu se dal bog postoji,
josipović se deklarirao kao agnostik,
dakle rekao je da ne zna dali Bog postoji, ali to ne zna ni vjernik ni nevjernik,.
dakle to je samo spin kako bi se izbjegao odgovor!
njegovo djelovanje u politici sve pokazuje, nije se očitovao ni na jedan protustavan čin nasilja katoličke crkve za razliku od recimo Mesića!
ž u hrvatskim školama i dalje postoji vjeronauk, u vojsci vojni kapelani, a po bolnicama u sobama i dalje stoje križevi!
Josipović ne zna dali postoji Bog, ali zna za ugovor s Vatikanom koji je protuustavan!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

[Vrh]