Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

+13
britania
Turrican
pustinja
eva kant
m
tanuki
Stevo Largo
fosforica
Ly
Neu
Purgy
House
Hitman
17 posters

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Hitman sub sij 24, 2009 12:05 pm

Agnosticizam je filozofsko, idealističko učenje, koje poriče mogućnost spoznaje objektivno postojećeg svijeta. Riječ je grčkog porijekla.

Agnosticizam za razliku od ateizma ne kaže da Boga ili Smisla nema, već da on možda i postoji, ali ga na ovom stepenu razvoja ne možemo dokučiti. Agnosticizam je negdje na pola puta između deizma i ateizma: s jedne strane nije opterećen vjerskim dogmama, a s druge strane nije ograničen isključivošću ateizma pošto dopušta mogućnost da ipak postoji neki viši entitet nego što je to čovjek. Zbog gore navedenoga smatra se glavnim takmacem deizma i ateizma.

wikipedija
Hitman
Hitman
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 01.01.2009
Broj postova : 6573
Reputacija Reputacija : 63
Godina imam : 2022
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty257 / 999257 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by House sub sij 24, 2009 12:06 pm

ludnica ne volim ovakve teme jer sam katolik

House
Trajno baniran/a

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 6097
Reputacija Reputacija : 435
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty390 / 999390 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Hitman sub sij 24, 2009 12:07 pm

ja tu ne vidim nista lose jer je to jos amo jedan oblik vjere u nizu.ne mozemo svi bit isti
Hitman
Hitman
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 01.01.2009
Broj postova : 6573
Reputacija Reputacija : 63
Godina imam : 2022
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty257 / 999257 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Purgy sub sij 24, 2009 12:08 pm

Postajes filozof Very Happy
Purgy
Purgy
Domaćin foruma Purgy
(Paint slikar i bacač stihova)
Domaćin foruma Purgy   (Paint slikar i bacač stihova)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 14047
Reputacija Reputacija : 1669
Godina imam : 15
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty142 / 999142 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Neu sub vel 13, 2010 10:30 am

to je slično kao i kad je neko skeptik ako se ne varam?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty999 / 999999 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Ly čet vel 18, 2010 1:37 pm

Ja za sebe mogu reći da sam afnostik iako sam na papiru katolik.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 24.10.2009
Broj postova : 3469
Reputacija Reputacija : 475
Godina imam : 64
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty61 / 99961 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by fosforica čet vel 18, 2010 3:42 pm

biti katolik znaci - pripadati jednoj od mnogo deniminacija, religija, vjerovanja...
biti agnostik, ateist ili teist je - definiranje spram ideje boga stvaratelja.

ja sam krštena u katoličkoj crkvi...ali sam prema toj ideji - ateist.

agnosticizam ispravno kaže da se bice koje izmislimo ne može dokazati Very Happy
fosforica
fosforica
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 14.02.2009
Broj postova : 6076
Reputacija Reputacija : 1195
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty21 / 99921 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Gost čet vel 18, 2010 6:21 pm

fosforica je napisao/la:agnosticizam ispravno kaže da se bice koje izmislimo ne može dokazati Very Happy
onda sam i ja taj Razz
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Stevo Largo čet vel 18, 2010 9:18 pm

ak sam dobro skužil biti agnostik znači biti ni vrit ni mimo hmm
Stevo Largo
Stevo Largo
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Registriran/a : 15.02.2010
Broj postova : 4115
Reputacija Reputacija : 371
Godina imam : 30
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty20 / 99920 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by fosforica čet vel 18, 2010 9:56 pm

Gabrijel je napisao/la:
fosforica je napisao/la:agnosticizam ispravno kaže da se bice koje izmislimo ne može dokazati Very Happy
onda sam i ja taj Razz


maza


stjepan je napisao/la:ak sam dobro skužil biti agnostik znači biti ni vrit ni mimo hmm

pa zapravo je prilicno ispravno - nešto što je van našeg dosega ne možemo spoznati. a još je manje pametno podređivati ovaj život (najvjerojatnije jedini) necem takvom.
fosforica
fosforica
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 14.02.2009
Broj postova : 6076
Reputacija Reputacija : 1195
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty21 / 99921 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Šta bi to trebalo značiti agnostk?

Postaj by tanuki uto stu 02, 2010 8:07 pm

naš predsjednik se izjašnjava kao agnostik-
i nama dragi forumaš gabri misli da je agnostik, dakle ivo i gabri ne vjeruju u ličnog boga, muškarca s bradom koji se prilično namučio stvarajuči svijet u 7 dana-
ivo i gabri ipak vjeruju u nekakvog boga, ok on više nije muškarac sa bradom, više nije kategorički muško više nije ni nužno fizički, ali je i dalje bog!
i ja sam se u jednom periodu izjašnjavao kao agnostik, jer to je bilo cool i nitko nije imao pojma što to uopće znaći,
a sam prestao biti agnostik upravo iz tog razloga što nisam mogao pimati smisao agnosticizma!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty700 / 999700 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by m pet stu 05, 2010 8:55 am

ne znam ..................
to je lik koj voli kruške ....
x villiams ........
tu sortu najviše voli pa je zato agnostik na takvu vrstu kruške ......

i gabri voli takvu vrstu kruške , samo u tekučem obliku , kao rakiju ..
pa je zato valjda i on agnostik ....
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 12875
Reputacija Reputacija : 1114
Godina imam : 41
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty14 / 99914 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by eva kant pet stu 05, 2010 1:41 pm

za agnostike je pitanje postojanje boga jedno filozofsko pitanje i nije tako ograničeno kao što ti misliš..
eva kant
eva kant
Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 23
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty92 / 99992 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by pustinja pet stu 05, 2010 3:02 pm

Biti agnostik - može biti ali i ne mora, reklo bi se ateista koji se ipak boji boga, dozvoljava postojanje neke sile koju jedni zovu bog a drugi ne znaju kako bi je nazvali.
Agnostik je onaj koji se umjesto bogu klanja bukvi u šumi jer je ta bukva tu pred njim, vidi je i u krajnjem slučaju može je posjeći i od nje napraviti zaklon, ogrijev, igračku, oružje dakle može se u redovnom životu iskoristiti i dokazati, ali ostaje ono klanjanje.

pustinja
pustinja
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 27.01.2010
Broj postova : 2596
Reputacija Reputacija : 386
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty0 / 9990 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by eva kant pet stu 05, 2010 3:56 pm

a ne bih se ja baš složila sa ovim da se agnostici nekome klanjaju.
njihova nit vodilja je da je ljudsko znanje ograničeno pa kao što nije dokazivo da bog postoji, tako nije dokazivo i da on ne postoji.
eva kant
eva kant
Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 23
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty92 / 99992 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Gost pet stu 05, 2010 6:30 pm

marko je napisao/la:ne znam ..................
to je lik koj voli kruške ....
x villiams ........
tu sortu najviše voli pa je zato agnostik na takvu vrstu kruške ......

i gabri voli takvu vrstu kruške , samo u tekučem obliku , kao rakiju ..
pa je zato valjda i on agnostik
....
jao dadaa
pustinja je napisao/la:Biti agnostik - može biti ali i ne mora, reklo bi se ateista koji se ipak boji boga, dozvoljava postojanje neke sile koju jedni zovu bog a drugi ne znaju kako bi je nazvali.
Agnostik je onaj koji se umjesto bogu klanja bukvi u šumi jer je ta bukva tu pred njim, vidi je i u krajnjem slučaju može je posjeći i od nje napraviti zaklon, ogrijev, igračku, oružje dakle može se u redovnom životu iskoristiti i dokazati, ali ostaje ono klanjanje.

pišo ti se klanja bukvi kao
eva kant je napisao/la:a ne bih se ja baš složila sa ovim da se agnostici nekome klanjaju.
njihova nit vodilja je da je ljudsko znanje ograničeno pa kao što nije dokazivo da bog postoji, tako nije dokazivo i da on ne postoji.
gore
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by tanuki pet stu 05, 2010 7:10 pm

a ja se ne bi složio ni sa evom ni sa pustinjom!-
agnosticizam je filozofski pravac koji uči da se bit stvari (a zapravo ni objektivna realnost) ne može spoznati!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty700 / 999700 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Gost pet stu 05, 2010 7:30 pm

a što si ti drugačije napisao već što je eva?
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by tanuki pet stu 05, 2010 8:38 pm

zato što se agnosticizam krivo definira koristeći pojam gnosticizam kao učenje da se čovijek može spasiti od smrti, samo ako spozna boga- a javlja se od prvog st. n. e.-
a bi trebalo značiti kao suprotni pojam!
međutim agnosticizam je filozofski pravac koji poriče mogućnost spoznaje objektivno postojećeg svijeta-
dakle bog je u cijeloj prići marginalan-
autor pojma agnosticizam je Thomas Huxsley koji ovako definira agnosticizam:

Agnosticizam zapravo nije vjerovanje, nego metoda, bit koje stoji u strogoj primjeni jednog jedinog načela....U pozitivnom smislu, to se načelo mođe izraziti ovko.
U stvarima , slijedi svoj razbor koliko got te daleko on hoće odvesti, bez obzira na bilo kakvu drugu okolnost. U negativnom smislu:
U stvarima uma, ne ubražavaj sebi da su sigurni zakljućci koji nisu dokazani ili se ne mogu dokazati. J a tako razumijem agnostičku vjeru, zbog koje se čovijek, ako je očuva cijelom i neukaljanom, neće stidjeti pogledati svemiru u lice, što god mu budućnost bude spremala!

dakle u tom kontekstu prihvaćam agnosticizam, međutim u odnosu na boga ja sam ateista!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty700 / 999700 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by eva kant pet stu 05, 2010 9:23 pm

al bitno da se ti nisi složio samnom Very Happy
eva kant
eva kant
Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 23
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty92 / 99992 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by tanuki pet stu 05, 2010 10:17 pm

eva kant je napisao/la:al bitno da se ti nisi složio samnom Very Happy
naravno-
kad bi se u svemu slago s tobom nebi imala poštovanja Laughing
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty700 / 999700 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Gost pet stu 05, 2010 10:19 pm

kiša
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by eva kant pet stu 05, 2010 10:38 pm

tanuki je napisao/la:
eva kant je napisao/la:al bitno da se ti nisi složio samnom Very Happy
naravno-
kad bi se u svemu slago s tobom nebi imala poštovanja Laughing

više bi te poštovala da se sad ne izvlačiš na te fore Very Happy
eva kant
eva kant
Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 23
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty92 / 99992 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by tanuki pet stu 05, 2010 10:44 pm

^^ s tobom se ne slažem samo u jednom segmentu, a to je što ti i svi ostali povezujete agnosticizam iskljućivo uz vjerovanje u boga-
naravno stav pustinje je totalno nakaradan!
zadovoljna hmm
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty700 / 999700 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Ly uto stu 09, 2010 8:39 am

Mislim da si ti ateist.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 24.10.2009
Broj postova : 3469
Reputacija Reputacija : 475
Godina imam : 64
Započeo/la tema :
Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty61 / 99961 / 999Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty

[Vrh] Go down

Šta bi to trebalo  značiti  agnostik? (Agnosticizam i agnostici) Empty Re: Šta bi to trebalo značiti agnostik? (Agnosticizam i agnostici)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.