Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Da se ne zaboravi- Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 //

Stranica 9 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty Re: Da se ne zaboravi- Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 //

Postaj by scorpio57 sub ruj 18, 2010 4:24 pm

nerado ali slažem se mas.zaista je horor +ako imam
nema jbg pamtim bravo
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Registriran/a : 06.01.2010
Broj postova : 9559
Reputacija Reputacija : 520
Godina imam : 63
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty65 / 99965 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty Re: Da se ne zaboravi- Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 //

Postaj by scorpio57 sub ruj 18, 2010 4:50 pm

nagrada huškaču ljubica šolaja, jedna od vođa srpske pobune, danas je uzorna građanka
Šešeljevka dobila novac od Hrvatske
Ljubica Šolaja danas ima zubarsku ordinaciju u Vukovaru za koju je dobila državnu pomoć od 40.000 kuna i želi u Sabor
piše saša jadrijević tomas

Ljubica Šolaja sudjelovala je u izazivanju sukoba na Plitvicama kada je poginuo Josip JovićU jučerašnjem broju “Slobodne” smo objavili kako Ljubica Javorina Šolaja, dužnosnica u “SAO Krajini” i suradnica Vojislava Šešelja, radi i mirno živi u Vukovaru, te je praktički jedina osoba iz vrha vlasti pobunjenih Srba koja je ostala u Hrvatskoj.
Šolaja, koja je prije deset godina otvorila stomatološku ordinaciju u Bršadinu pokraj Vukovara, polovicom je svibnja 1991. godine ispred Skupštine SFRJ u Beogradu govorila pred 25 tisuća radikala. Njen govor je usljedio nakon huškačkog govora Vojislava Šešelja.
“Srbi u Krajini na svojim vratovima već isprobali kame ustaških vlasti”, rekla je tada Šolaja sramotno poistvjećujući cijelu Hrvatsku sa zločinima ustaša. Šolajino huškanje nam je potvrdio i novinar Dario Topić, koji je slušao Šolajin govor.
Prije tog mitinga Šolaja je sudjelovala u još jednom činu poticanja pobune - sa Šešeljom, Milanom Babićem i skupinom Srba krenula je u poznati marš na Plitvice, koji je bio i svojevrsni početak rata. To je potvrdio sam Šešelj u svom iskazu u Haagu.
U vrijeme tog marša, podsjetimo, ubijen je Josip Jović, prva žrtva Domovinskog rata. Šolaja je i dalje ostala povezana s Plitvicama - danas iznajmljuje vikendicu na Plitvicama.
Pored svega nema srama i u nekoliko navrata se nakon završetka rata na listi stranke kontroverznog Rade Leskovca kandidirala za Sabor RH kojeg devedesetih nije priznavala. Ljubica ŠolajaTakođer, traži novčanu pomoć od Vukovarsko-srijemske županije za svoju stomatološku ordinaciju, pa dobiva 40 tisuća kuna.
Život u obilju

- Aktivno je sudjelovala u raspirivanju etničke mržnje. Nije mi ni jasno kako to hrvatski mediji još nisu otkrili, ali ona je zaista jedna destruktivna osoba koja je umješana u mnoga zla, bilo protiv Hrvata ili protiv Srba koji su htjeli mir u Hrvatskoj. Zamislite, zbog njene politike tisuće Srba živi u neimaštini izvan Hrvatske, a ona živi u izobilju i još se ima hrabrosti kadidirati za vaš parlament - kaže nam Tatjana Tagirov iz srpskog tjednika “Vreme”.

Leskovac: Časna žena

•• Šolaja se nije javljala na brojeve telefona, kao ni njen suprug, ali je u njenu obranu stao prijatelj Rade Leskovac.
- Pa što ako je marširala sa Šešeljom, i ja sam. Pitate me zašto je bila protiv Hrvatske, pa Hrvatske nije ni postojala u vrijeme Krajine. Ona je stomatologinja, časna žena. Protjerana je iz Zagreba jer je bila Srpkinja. To što list “Vreme” piše i povezuje je sa zločinima je glupost, jer je “Vreme” ionako antisrpski - kaže Leskovac.
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty65 / 99965 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu sub ruj 18, 2010 5:17 pm

scorpio57 je napisao/la:
a šta tebe briga ako ti ne odgovara imaš moć i briši,kaki jebeni fetiši-de Neu malo se
skontaj

i meni je puna kapa tvojih fetiš pestajnih članaka...daj pogledaj koje članke pejstaš cici

samo sam pitala, a dobila sam ovako bahat odgovor. sram te bilo.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty999 / 999999 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub ruj 18, 2010 5:44 pm

Neukrotiva je napisao/la:
scorpio57 je napisao/la:
a šta tebe briga ako ti ne odgovara imaš moć i briši,kaki jebeni fetiši-de Neu malo se
skontaj

i meni je puna kapa tvojih fetiš pestajnih članaka...daj pogledaj koje članke pejstaš cici

samo sam pitala, a dobila sam ovako bahat odgovor. sram te bilo.

kakvo pitanje takvi odgovor kavica
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 pon ruj 20, 2010 11:33 am

U ovoj priči povezati ću dvije već objavljene priče na portalu (Brvnik 2 i Operativna akcija Angela Svilaj) te ću u nastavku teksta pokušati ispričati treću priču koja je dijelom vezana za ove dvije… Dakle, kao što je već spomenuto, u opisu priče Brvnik2, u toj akciji je sudjelovao pored ostalih učesnika i moj bratić (sin od strica). To mu je bila prva borbena akcija. Imao je tada 17 godina i par mjeseci. Bio je dijete, iako je fizički bio jači od mene, visok oko 180 cm, 85-90 kg itd… Nosio je u akciji AP sa lijevkom na cijevi, radio je sa svim oružjem kojim smo raspolagali, bio je odličan strijelac a tromblone je pucao sa ramena (ja osobno to nikad nisam učinio).

U toku borbe bio je sa nama u udarnoj grupi, te je aktivno učestvovao ništa manje od nas starijih… Poslije akcije, u našoj bazi, analizirali smo sam tijek akcije i događaje koje smo doživjeli u samoj akciji. Između ostalog raspravljali smo i o tome koliko smo neprijatelja skinuli… S obzirom da je njemu to bila prva akcija, pitali smo i njega je li koga skinuo. Rekao je da je naišao na grupu njih te da je imao bombu u lijevku i da je tako pucao i pogodio bombom jednoga direktno – ali da ne zna je li ga ubio ili ne…
Sada slijedi drugi dio priče… Operativna akcija Angela - Svilaj…
U navedenoj i na portalu opisanoj akciji, taj bratić (tada imao 18 godina i tjedan dana) je bio u grupi koja je kasnije nastradala. Sve je bilo u najboljem redu dok su se probijali naprijed, međutim, kad je stiglo naređenje za vraćanje na početne položaje, grupa je ostala odsječena… Bio sam u kontaktu sa njima i dogovarali smo njihov proboj naprijed a mi ćemo udariti na bokove i praviti zaprečnu vatru (baraž) MB82 i MB60mm 50-100 metara polukružno oko njih. Tako je i bilo, krenuli smo bočno, od nasipa lijevo i desno, dejstvovali a oni su krenuli naprijed. Iz jednog neprijateljskog bunkera su stalno dejstvovali po njima (a bili su na otvorenom) te se bratić podigao i RPG-om pokušao skinuti taj bunker.
Dobio je metak u glavu i dva u rame te je pao kao mrtav. Vjerujući da je mrtav, ostali su se nastavili probijati naprijed, jedan dio je uspio…jedan dio je nažalost poginuo…

Nakon određenog vremena, bratić dolazi svijesti potpuno slijep, sjeća se svega ali oko njega nema nikoga. Puže kroz travu i odlučuje da će se ubiti. Za pojasom je imao dvije bombe i jednu vadi i drži u ruci… Tada nailazi Bodra, te vidjevši da je živ, previja ga i puzeći idu prema selu jer preko Save ne mogu sa njim u takvom stanju… Nakon nekoliko sati, ne mogavši više vući maloga (u međuvremenu je nekoliko puta mali gubio svijest), a ne htijući ga ostaviti samog, Bodra je odlučio da se obojica predaju jer su srpske snage bile na 50-ak metara od njih… Tako je i bilo…

Sada slijedi treći dio priče koji je povezan sa ova dva dijela koja sam pokušao što realnije opisati …

Po zarobljavanju maloga, odvezli su ga u BB, pa je tajno prebačen u bolnicu u Doboj. Tamo je zakrpan (meci su ostali u tijelu), te je nakon dvadesetak dana prebačen u VIC (vojno istražni centar) Mali Logor, Banja Luka. Ovdje ću napomenuti da sam treći dan od njihovog zarobljavanja imao podatke o svakom njihovom premještaju i mjestu gdje su se nalazili, te sam pokrenuo određene veze i aktivirao Crveni Križ u Ženevi da ih obiđe na toj lokaciji i unese trag da su živi.

Ovdje ću JAVNO zahvaliti ČOVJEKU s druge strane koji mi je pomogao. Tog ČOVJEKA nikada nisam osobno upoznao niti znam kako se zove (a isto tako ne pozna niti on mene). Njegovo kodno ime tada je bilo ŠMAJSER a moje ŠKORPION.

Uglavnom, mali se oporavljao prilično dobro, vid mu se polako vraćao, rane zacjeljuju, te da nije bilo torture – moglo bi se reći da ide nabolje… Mali je bio u ćeliji sa 7-8 srba, zatvorenika, njihovih dezertera i ostalih …
Znači, pored isljednika, stražara, i od njih je dobijao batine… Jednom prilikom, poslije određenog vremena, sjedeći na betonu u ćeliji, slušajući razgovore između njih (nije smio niti progovoriti bez odobrenja), jedan od njih ga upita gdje je bio na ratištu… Mali je odgovorio (ne spominjući da je bio u interventnoj satniji) da je bio na crti u Brvniku, a ovaj srbin odgovori da je i on bio na tom pravcu te da su naje*ali tu i da je i on tu ranjen u prst ruke, te mu pokazuje nepokretan prst. Priča kako se to desilo … Kaže, Ustaše navalile, njihovi ginu…on sa još trojicom provlači se između kuća…odjednom, kaže…istrča Ustaša…opali i pogodi jednog…on pade odmah mrtav, a druga dvojica priskočiše da mu pomognu, govori dalje, …nema rane, krvi…tad eksplodira bomba i ubi ovu dvojicu a njega rani u prst….

Mali mi govori da je umro od straha tada, sjetio se da je taj "ustaša" bio on. Kaže da je imao osjećaj da će mu srce iskočiti od straha…Ovu priču sam ispričao iz razloga što sam mnogo puta razmišljao kako je svijet mali i kako se sudbine nekada preklapaju. Malog smo uspjeli isčupati nakon 3-4 mjeseca a sve ostale prijatelje u sljedećih nekoliko mjeseci.

Master
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sri ruj 22, 2010 4:39 pm

Već u toku ljeta 1991. godine u Dubrovnik su stigle izbjeglice iz Vukovara, uglavnom žene i djeca. Smješteni su u hotel “Jadran” u Lapadu. Tužno je bilo sretati ih putem žalosne, izgubljene, obično s najlon kesom u ruci.

Jedno jutro u hotelu “Astarea” gdje sam radila govori mi moja prijateljica Ana Knego: “dolazi pomalo i jesen, a izbjeglicama fali odjeće. Jučer je bila moja mama te im odnijela nešto što misli da bi im bilo potrebno. Hoćemo li i mi pripremiti nešto odjeće i obuće pa poći?” Složila sam se. Ujutro mi govori: “znaš što mi je rekao muž? Odnesi im ali znaj da nas očekuje isto”. Mi smo se tome smijale, i mislile kako je on veliki pesimista, jer nijesmo vjerovale da će do toga doći.

15. rujan 1991.

Cijeli dan kao i nekoliko prethodnih dana vidimo vojne brodove ispred Kupara. Njihovi motori se čuju i po noći, a po danu pristaju.

16. rujan

U Kuparima je dugo smještena vojska JNA a u sklopu je i vojno odmaralište. Oni su se odmah predali, te noćas brodovima prevoze opremu i vojsku. Neki vojnici su dezertirali. Sada su hoteli u Kuparima pod upravom Općine Dubrovnik i MUP-a Dubrovnik.

17. rujan

U 23,30 sati zračna uzbuna u cijeloj Hrvatskoj, a to je proba da se utvrdi koliko smo spremni za eventualni rat. Tada sam se zatekla u bolnici u Dubrovniku na odjelu. Sutradan se ispraznila bolnica, samo su ostali najteži bolesnici. Obučavaju se zdravstveni radnici kako zbrinuti povrijeđene.

18. rujan

Saznali smo da su četnici na Ivanici spremni za napad na naše područje. Svi naši dobrovoljački odredi su na zadatku, a mnogo žena i djece je pošlo u Dubrovnik provesti noć. Nije se dogodilo ništa. Anita i ja smo prespavale kod Suzi, a Pero je ostao kod kuće.

23. rujan

Cijeli je dan bilo pucnjave na Debelom brijegu (granica sa Crnom Gorom), a više se ne može do Herceg Novog. Nijesu prelazili na našu teritoriju. Iz Vitaljine (selo najbliže crnogorskoj granici) je iselilo oko 140 žena i djece. Za njih je otvoren hotel “Minčeta” na Babinom kuku. Već od ranije žene i djeca iz Postranja i Brgata spavaju kod rodbine u Gradu. Ovu noć je bilo pucnjave s Ivanice. Jedna granata je pogodila privatnu kuću i izazvala požar, koji je brzo ugašen. U kući tada nije bilo nikoga.

25. rujan

U Konavlima se i dalje puca. Mještani tih sela nijesu naoružani, ali bi htjeli braniti svoj dom. Poneko ima svoju lovačku pušku i to je sve. Po noći su se uključili i brodovi pa gađaju topovima. Nema mrtvih ni ranjenih.
Danas smo organizirali Crveni križ, koji će djelovati u Župi.

26. rujan

Puca se sve jače. Već postaje opasno na kraju Konavala. Danas iseljavaju sela: Pločice, Vodovađa i Mikulići. O stanju na našem području radio Dubrovnik izvještava 24 sata. Noćas je i Dubrovnik zamračen. I pored toga održava se koncert u crkvi Male Braće. Pokušali su desant u luku Molunat, ali su odbijeni. Puca se sa brodova, a bačeno je i nekoliko bombi.

27. rujan

Dogovoreno je primirje sa komandom u Kumburu. Izvršen je desant na Velu Luku, ali se ne ratuje. Danas trebaju doći promatrači Europske Zajednice.

29. rujan

Malo se smirilo, pa Krizni štab poziva građane da se iz hotela vrate u svoja sela da bi se normalizirao život.

30. rujan

Jutros oko osam sati Župu je nadlijetao avion, a ni po noći nije bilo mirno. Pucalo se s Ivanice, bačena je jedna svijetleća raketa i čule su se dvije detonacije. Pucalo se na Postranje ali nema štete. Smjenjeno je vrhovništvo Vojno-pomorske oblasti Boka, a novi su obećali osvojiti teritorij do Dupca i pripojiti ga Crnoj gori, gdje je mobilizacija. Ovo slušamo na radiju.

01. listopad

Jutros u 6,30 sati počela je jaka paljba iz pravca Ivanice. Zvoni telefon i Adela, moja rodica iz Grada plače i strahuje da će sve uništiti. Odmah smo se obukli, jer smo još bili u krevetu, probudili kćer Anitu, a pucalo je sve jače. Dakle POČEO JE RAT I U NAŠEM KRAJU.

Anita je uzela svoju već pripremljenu bursu s najnužnijim potrepštinama i pošla u sklonište. Pero je prenosio sve vrijednije knjige i aparate u Nikolinu sobu. Cijeli dan je bez prestanka pucalo iz topova i minobacača i sa Ivanice i u Konavlima. Nestalo je struje, jer je oštećeno postrojenje u Komolcu.

Zvala je Maristella, a kasnije i Nikola. Oni su poslali apel TV centrima u Italiji za pomoć da se zaustavi rat i bombardiranje Dubrovnika.

Popodne puca i topovnjača s mora, a većinom gađaju Kupare i Plat. Oštećena je crkva Gospe u Platu, Hidrocentrala također, te zapaljena šuma. Nadlijeću avioni u niskom letu. Jezivo je.

Mi smo se smjestili u Nikolinu sobu u prizemlje, te smo presjedili cijelu noć sa Madom, Stjepom, Nikšom i Lukom, a spavali smo naizmjenično. Već su mnogi iz susjedstva pošli u Grad.

02. listopad

Jutros je Pero zaključio da nam je sigurnije u Zavrelju, jer minobacačima pucaju, kako je on zaključio, sa “Vidovog groblja”, a to se nalazi koso poviše Zavrelja prema Platu. On misli da će lako pogoditi Trgovište.Mi smo pošli s autom u Zavrelje, a naši nisu htjeli. Oko 10 sati preko Dominkova su preletjele tri granate jedna za drugom i zaista pogodile. Jedna u staklenik Pera Marojice, druga na magistralu ispred naše kuće, a treća u Dubravu. U selu odjednom nigdje nikoga. kuće sve čvrsto zatvorene. Sjeli smo u auto i vratili se doma. Popucala su nam sva stakla na stakleniku i na kući s istočne strane uključujući i stakla na ulaznim vratima. Srećom imamo skure. Razbijena su dva auta, koja su bila parkirana u blizini, te sva stakla na kući Antuna Grbića. Dio te granate je oštetio i krov naše kuće, odnosno popucalo je desetak kupa.

Popodne je malo utišalo, pa smo legli i čuli da neobično mnogo auta prolazi prema Gradu. Sele se Konavljani, jer se tamo i dalje puca, a neprijatelj brzo napreduje. Malo smo se prepali pa smo i mi pošli u Aca i Suzi u Lapad. Made je s Lukom preselila u hotel “Argosi” na Babinom kuku, gdje su joj već bili roditelji. Bilo nam je jako teško ostaviti kuću, ali pošli smo, Pero plačući.
Vozeći se prema Gradu vidjeli smo da gori poviše Brgata, puca se, pogođena je pumpa Dubac, kuća Dane Lovrića je na rupe, jer je granata pala ispred kuće na magistralu. Pogođena je i ambulanta.

U Suzi smo se oprali, naspavali i odmorili, iako ni Grad nema ni struje ni vode. Kod njih je tu noć bilo 11 osoba. Oni su nas svih srdačno primili.
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by m pet ruj 24, 2010 11:17 am

tema je da se ne zaboravi ...........
pa evo nešto što smo zaboravili .............
zbilo se jako davno ........

ovo što je tu navedeno je istina , može se pronači u brojnim zapisima raznih zemalja u našoj blizini .......
da ne bi bilo da je ovo Hrvatska propaganda ............

evo prosuditi sami .............

m
m
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 12875
Reputacija Reputacija : 1114
Godina imam : 39
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty14 / 99914 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Ly pet ruj 24, 2010 1:37 pm

Ispada da bih Bugari istrijebili Srbe s licam zemlje da nije bilo Tomislava, s čim se ne slažem niti se slažem da mu treba dizati spomenik u Beogradu. ne zato jer je to bilo prije tisuću godina nego zato jer nema svrhe za to ako se ta povijesna epizoda neće spominjati u udžbenicima povijesti.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 24.10.2009
Broj postova : 3469
Reputacija Reputacija : 475
Godina imam : 61
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty61 / 99961 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by m pet ruj 24, 2010 1:44 pm

NEMOJ DA SE SADA MALO VREĐAMO .............
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty14 / 99914 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Ly pet ruj 24, 2010 1:47 pm

marko je napisao/la:NEMOJ DA SE SADA MALO VREĐAMO .............

hmm
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 24.10.2009
Broj postova : 3469
Reputacija Reputacija : 475
Godina imam : 61
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty61 / 99961 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by m pet ruj 24, 2010 1:48 pm

da da da ..............
ja se samo malo šalim
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 pon lis 04, 2010 2:51 pm

Uskori se bliži pad Bos.Posavine.6-7.listopada
1992. godine pa za početak da stavim samo
dio koji govori o razlogu rata u BiH

Rat u Bosni i Hercegovini 1992.-1995. godine u prvom redu je bio posljedica velikosrpske agresije na nju, a potom i borba za životni prostor tri etničke zajednice u njoj. Nakon rata međunarodna zajednica je, zbog vlastitih interesa i besramne komocije, uglavnom prihvatila vojno osvajanje teritorija i njegovo etničko čišćenje te je zemlju podijelila na dva entiteta: Republiku Srpsku i Federaciju BiH.

Jedan od temeljnih preduvjeta za oživotvorenje etnički čiste i cjelovite Republike Srpske bio je ubijanje multinacionalne Bosanske Posavine i njeno stavljanje u funkciju teritorijalnog hodnika te velikosrpske tvorevine. U kojoj mjeri i na koji način su u tome sudjelovali i „veliki Hrvati“ male pameti govori (između ostalog) i sadržaj ove knjige. Sadržaj u kome se ne radi o naknadnoj pameti autora, nego o ondašnjoj volji vrhovništva.

Jerko Zovak
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mass čet lis 07, 2010 11:11 am

Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 60259_1540857674428_1024521673_31540634_6917420_n

Laughing Laughing Laughing
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 12410
Reputacija Reputacija : 1473
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty200 / 999200 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Hate čet lis 07, 2010 11:45 am

bit će to staro ko biblija - ili je fejk Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 705933
Hate
Hate
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 25.05.2010
Broj postova : 8686
Reputacija Reputacija : 791
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty245 / 999245 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 čet lis 14, 2010 2:53 pm

14.10.1991.
ZAGREB

- U Hrvatskoj su uhićeni pripadnici i suradnici srbijanskih obavještajnih službi poznati kao „grupa Labrador“.
- U vrijeme zamračenja i zračne uzbune radi nadlijetanja grada od strane zrakoplova JNA koji su došli iz Bihaća, nad zgradom Hrvatske radiotelevizije letjele su crvene rakete, a pucalo se iz vojarne u Črnomercu i s aerodroma Pleso koji su još pod kontrolom JNA. SARAJEVO
- Počela je sjednica parlamenta BiH na kojoj se je R. Karadžić oštro usprotivio najavama traženja međunarodnog priznanja BiH riječima „kako će ta odluka odvesti muslimanski narod u propast, jer se Muslimani u slučaju rata ne mogu braniti.“ (Laura Silber, Allan Little)
ŠID
- U Šidu u nazočnosti generala JNA Dragoljuba Aranđelovića i predstavnika Europske misije g. Hugha Cunningama i Petra Kyipra, izdiktiran je ultimativan "Sporazum o uvjetima progonstva stanovnika Iloka i susjednih mjesta" (Opatovac, Mohovo, Šarengrad i Bapska)., po kojemu su civili prisilnim "referendumom" odlučili kako se žele odseliti iz svojih kuća, pa su morali i potpisati kako sve čine dragovoljno. Dio civila iz Šarengrada i Bapske, želi preko Šida i Bosne samomicijativno doći do slobodnog dijela Hrvatske. Oko 50 osoba je uhićeno je i zadržano u logorima Šida, Sremske Mitrovice i Begejaca. U Bapskoj su 14. listopada ubijeni Ivan Mijić i Miroslav Kolak iz Šarengrada, te Nada Vrbanić iz lloka.

VUKOVAR

- Nakon sramnih ultimatuma i manipulacije s konvojem koji je završio u vojarni JNA u Vukovaru,konvoj se neobavljena posla vraća natrag u Marince.
- Okupiran je Opatovac.

VINKOVCI

- Vode se borbe a JNA i četnicima kod Nuštra, Cerića i Marinaca. Jedan vojni zrakoplov raketirao je bolnicu, ali je promašio i pogodio obiteljsku kuću.

KARLOVAC

- HV u Karlovcu zauzele vojarnu "Robert Domany".
- Evakuacija Hrvata iz Vukmanića, Knez Gorice i drugi mjesta s tri autobusa Autotransporta.

DARUVAR
- U Daruvarskim Mlinovima uhićen Josip Kolaček, odveden u zatvor u Đulovcu, gdje je više puta premlaćivan palicom, trožilnim kablovima te zlostavljan na različite druge načine.

NOVSKA

- Nakon minobacačkog napada na Novsku i selo Bročice, vojni helikopter raketirao je silos i mlin u Novskoj. Srušen je jedan neprijateljski zrakoplov.

DUBROVNIK

- Dva vojna zrakoplova mitraljirali su položaje MUP-a na području Vukova Klanca kraj Metkovića.
- Iz smjera Podbrežja i Petrova Sela otvorena je minobacačka vatra na Mokošicu.
HAAG
- Održan peti krug pregovora u Haagu u prisutnosti specijalnog izaslanika UN-a Cyrusa Vancea. Potpisan dogovor o proširenju misije EZ-a. Na tom se skupu nametnulo pitanje nacionalnih manjina, posebice problem "srpske zajednice" u Hrvatskoj.

14.10.1993.
KARLOVAC
- 16.00 sati srpski teroristi ispalili minu iz MB na promatrače EZ koji su obilazili Šišljavić.
- U popodnevnim satima ispalili su topovski projektil prema Donjoj Rečici. Nastradalih nema.
- Gradsko vijeće Karlovca raspravljalo o varijanti gradnje auto-ceste Rijeka -Zagreb i donijelo zaključak da tzv. "Drežnička varijanta" ne dolazi u obzir već isključivo jugoistočna varijanta.

14.10.1994.
ZAGREB
- Glede reintegracije ni u kom slučaju ne radi se o godinama, istaknuo predsjednik Tuđman na redovnoj tiskovnoj konferenciji, u Predsjedničkim dvorima u Zagrebu, već o tjednima i mjesecima - neki pomaci moraju biti učinjeni do kraja godine jer Hrvatska pokazuje, uz fleksibilnost, spremnost za političko rješenje, ali i odlučnost da se reintegracija više ne može odgađati.
- Odbor izvršnih direktora Međunarodnoga monetarnog fonda prihvatio Pismo o namjerama hrvatske Vlade i odobrio stand by aranžman s Hrvatskom.

14.10.1995.
SPLIT
- Na Patološkom odjelu splitskog Kliničkog centra identificirano 29 žrtava iskopanih iskopani sa Kupresa

scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki sub lis 16, 2010 6:45 am

radimir čačić
početkom ove godine skrivio saobračajnu nesreću sa smrtnim posljedicama-
da se ne zaboravi-
SVE JE VEĆ ZABORAVLJENO Laughing
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty700 / 999700 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki sub lis 16, 2010 7:12 am

da i okreče mi se želudac od rasprava o domovinskom ratu-
treba li dokazivati da je srbija pod vodstvom miloševića željela ostvariti ideju velike srbije pod imenom jugoslavija?
pa to bi svima trebalo biti jasno, čak i srbima-
sva nabrajanja patnji koje su se desile na ovom teritoriju ispada kao da sumnjamo-
da trebamo dokazvati!
recimo da se ja sječam kako je u daruvaru bačena bomba na centar nogometnog igrališta, a mogla je biti bačena i na bolnicu!
bili smo neospormo napadnuti, ali i na drugoj strani su postojali moralni ljudi!
zašto silovanje mladih ljudi s ovom temom?
hrvatska je bila napadnuta i obranila se,
za to su pali ljudski životi s obje strane!
sada na jednom mladom forumu ova tema stvarno nema smisla!
kome je upućena i zašto!
da se opravda pola milijuna hr branitelja i njihove povlastice-
da je ekonomija zemlje u kurcu zato što će pola milijuna branitelja i dalje glasati za jacu- isisavati kune iz totalno uništene privrede?
samo napred scorpi-
navedi sve primjere patnje , žrtve, kako bi jaca ostala na vlasti a ti uživao u svojim mjesečnim prihodima koje si "zaslužio"

mislim da ovu temu na ovom forumu treba ukinuti!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty700 / 999700 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub lis 16, 2010 7:44 am

nemoj čitat,zabole me za jacu-može doći bilo tko moje mi ne može uzeti.Odbija mi kao i drugima a šta je situacija u državi takva nisam ja kriv-predloži masovne izlaske na ulice,pokreni se a ne sjedit i tipkat.
Tko si ti da ocjenjuješ o "zaslugama"Daj fataj se gastronomije,brdašca
i enigme papa
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub lis 16, 2010 11:21 am

16.10.1991.
VUKOVAR
- Još jedan u nizu žestokih napada JNA na Vukovar. U napadu na grad ispaljeno je više od 3000 projektila, a JNA i četnici napali su tenkovima i pješadijom. Najmasovniji napad je uslijedio na naselja Lužac i Budžak. Prilikom tih napada poginuo je Blago Zadro, zapovjednik obrane Borova Naselja. Predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman ukazom je posmrtno promovirao Blagu Zadru u general-bojnika HV.

OSIJEK

- Na grad je otvorena paljba iz svih raspoloživih oružja. Ciljevi napada jesu rubni dijelovi grada, naselje Jug II, Donji Grad, željeznički most, industrijska zona ali i središnji dijelovi grada. Napadani su položaji ZNG u Laslovu, Tenjskom Antunovcu, Brijestu, Belišću i Bistrincima. Nanesene su velike materijalne štete, poginulo je 6 osoba, a jedna je ranjena.
DARUVAR
- U minobacačkom napadu srpske vojske na Daruvar, Sirač i Šuplju Lipu poginule dvije osobe, a jedanaest ih ranjeno. Zrakoplovi JNA raketirali su Sirač.
BEOGRAD
- Krnje Predsjedništvo odbacuje crvenu zvijezdu u amblemu JNA te ju zamjenjuje grbom sa stiliziranim čirilićnim slovima JNA.
- SANU u „Politici“ objavljuje „pismo svetskoj javnosti“ pod naslovom „Nekoliko osnovnih činjenica o položaju srpskog naroda u Hrvatskoj“ u kojem podupiru srpsku agresiju na RH i komadanje teritorija (iako je pismo prema tvrdnji tadašnjeg tajnika SANU Dejana Medakvića napisano u rujnu mjesecu 1991) (Milorad Tomanić)

NOVSKA
- JNA kod sela Stari Grabovac izvela prvi snažan tenkovsko - pješački napad. HV ih je zaustavila i zadala im velike gubitke u živoj sili i tehnici.
- Ponovno je oštećena crkva sv. Luke Evanđelista.

KARLOVAC
- Vrši se prebacivanje Inžinjerijskog školskog centra u Mekušju za Šabac.
- Organiziran autobus koji je išao preko Kamenskog pa sve do Kablara i pokupio ljude koji su željeli napustiti svoje selo. Iz Kamenskog dopremljena i posljednji postradali žitelj.
ZAGREB
- Hrvatska Vlada označila 10. prosinca kao krajnji rok odlaska JNA iz Hrvatske.
- Od početka ratnih sukoba u Hrvatskoj, ranjeno je 3836 pripadnika HV i 2398 civila, a poginula su 554 pripadnika HV. Od potpisivanja primirja od 08.10 do 16.10. ranjena su 774 civila i 903 pripadnika HV, dok je poginulo 149 civila i 126 pripadnika HV.

Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 S_000777

Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Candle2b69f3jr6
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub lis 16, 2010 12:35 pm

scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub lis 16, 2010 5:18 pm

Guske opet u magli dole
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub lis 16, 2010 5:50 pm

Bojnik Alfred Hill (Vukovar, 14. svibnja 1956. - Vukovar, 16. listopada 1991.), hrvatski vojni zapovjednik u Domovinskom ratu.

U rodnom Vukovaru završio je osnovnu školu i gimnaziju. Pravni fakultet završio je u Zagrebu. Po završetku fakulteta vraća se u rodni kraj, ženi se te dobiva kćer Stašu. Upošljava se u Upravi šuma Osijek, u pravnom odjelu. 10. svibnja 1991. godine ulazi u sastav pričuvnih snaga Zbora narodne garde Vukovar i sudjeluje od prvog dana u organiziranju obrane Vukovara.

Zapovjednik obrane grada Vukovara Mile Dedaković-Jastreb 25. rujna 1991. godine imenuje ga prvim zapovjednikom satnije Vojne policije Vukovar, 204. vukovarske brigade. Alfred Hill-Atila (borbeni nadimak) sa najbližim suradnicima, iskusnim bojovnicima, formira satniju VP, preuzima sve zadaće iz djelokruga Vojne policije uz aktivno i neprekidno sudjelovanje u obrani opkoljenog Vukovara. Dana 16. listopada 1991. godine poginuo je braneći položaje na Sajmištu.

Posthumno mu je, 29. travnja 1993. godine, dodjeljen čin bojnika OS RH, odlikovan je Redom kneza Domagoja s ogrlicom i Redom hrvatskog trolista 30. ožujka 1999. godine. Odlukom ministra obrane Republike Hrvatske 30. rujna 1998., a na prijedlog načelnika Uprave vojne policije, Nastavno središte za obuku Vojne policije Oružanih snaga Republike Hrvatske dobilo je ime bojnika Alfreda Hilla.

Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 9 Candle2b69f3jr6
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sri lis 20, 2010 5:04 pm

KARLOVAC
- Tijekom noći kolona od 80 vojnih vozila JNA nesmetano prolazi Karlovac.
- Na Pokupsko ispaljeno je 20 minobacačkih granata nakon čega je uslijedio i pješadijski napad.

DUBROVNIK
- U napadu na Dubrovnik JNA po prvi put upotrijebila VBR-ove. Projektili s brodova JRM usmjereni na gradsku jezgru. Probijena je obrana Kupara, a JNA je uhitila članove Kriznog štaba Cavtata.

20.10.1992.

DUBROVNIK
- Od 20. - 24.10.1992. godine HV započela operaciju "Desant na Cavtat" nazvanu još i "Oslobađanje Konavala" na jugu Hrvatske, čime je spriječena namjera srpskih paravojnih postrojbi iz Hercegovine da zauzmu okolne dominantne položaje koje je napustila VJ. Hrvatska vojska izbila je na granicu Hrvatske prema Crnoj Gori i Hercegovini, čime je najjužniji dio Hrvatske oslobođen. Status hrvatske Prevlake, na koju su došli promatrači UN-a, nije riješen; hrvatska strana problem razgraničenja s Crnom Gorom (odnosno SRJ) smatra sigurnosnim, a ne teritorijalnim pitanjem.

KARLOVAC

- 20. - 29.10.1992. Pobunjeni Srbi gotovo svakodnevno izazivali iz pješačkog naoružanja. Nema većih promjena u "pink zonama". Pobunjeni Srbi su na crtu razdvajanja postavili "graničnu miliciju", a ostala milicija "čuva" red i mir u UNPA zonama. UNPROFOR obavlja posao, ali vrlo sporo. Sad je na redu treća faza Vence-Owenovog plana, razoružavanje paravojnih formacija i tu ima podosta problema.

ŽENEVA

- Na pregovorima u Ženevi Tuđman i Ćosić dogovorili normalizaciju odnosa Republike Hrvatske i SR Jugoslavije i otvaranje ureda za vezu u Zagrebu i Beogradu. Dva sata nakon postignutog sporazuma između SR Jugoslavije i Republike BiH o normalizaciji odnosa na temelju uzajamnog priznanja, kada je trebalo staviti potpis, Ćosiću je naglo "pozlilo".

20.10.1993.

KARLOVAC
- Noć protekla uz manja borbena djelovanja srpskih terorista.
- U Karlovcu boravio gosp. Ivica Mudrinić, ministar prometa i veza RH, u razgovoru s čelnicima Županije i gradonačelnicima i načelnicima utvrđivala se buduća trasa auto-ceste Rijeka-Zagreb.
- UNICEF donirao pošiljku mlječne hrane za djecu.

20.10.1994.

NEW YORK
- U New Yorku je završio sastanak, kontaktne skupine, no izgleda da članice još nisu stigle do jedinstvenog stava, iako je prevladalo mišljenje da se daljnje ublažavanje sankcija Srbiji veže uz rješenje UNPA područja.

ZAGREB
- Predsjednik RH dr. Franjo Tuđman donio je odluku o imenovanju mr. Zlatka Mateše na dužnost zamjenikom predsjednika Povjerenstva za odnose s UNPROFOR-om.

scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 ned lis 24, 2010 3:53 pm

KARLOVAC

- Neprijatelj i dalje krši primirje. Pogođena bolnica na Švarči - III kat, dječji odjel. Šteta velika, nema povrjeđenih. Neprijatelj iz VBR-a djeluje po Švarči.

SLUNJ

- Četnici su spalili selo Hrvatski Blagaj. Crkva je teško oštećena miniranjem.

VUKOVAR

- Tijekom jučerašnjeg dana na grad je palo 1000 projektila. Na meti je posebno bolnica. Nema lijekova, sanitetskog materijala, niti krvne plazme. U skloništima gdje su neprekidno 64 dana smješteni stanovnici Vukovara nedostaje hrane i tople odjeće. Jedinice JNA se pregrupiraju, a zamijećen je i dolazak novih snaga u vojarnu na Sajmištu.

VINKOVCI

- Tijekom 24h središte grada i istočnio dijelovi Vinkovaca gađaju se iz svih raspoloživih oružja. Posebno je na meti bolnica, pa su zarazni i plućni odjel temeljito razoreni.

DUBROVNIK

- Napadi na grad i dubrovačko zaleđe se nastavljaju. U Mandaljeni od zapaljivog projektila zapaljena je ckrva sv. Marije Magdalene. osim po položajima HV, gađaju se i civilni objekti u Rijeci dubrovačkoj, Gružu, Lapadu, Bosanki, Pločama i Dupcu. Brodovi JRM stacionirali su se u večernjim satima pred Dubrovnikom te topovima nastavili gađati gradsku jezgru. Pogođena je stara dubrovačka bolnica na Pilama, a granate su padale u blizini stolne dubrovačke crkve sv. Vlaha. JNA je desantom potisnula branitelje iz Kupara. a da ne bi ostali odsječeni branitelji su se povukli prema Dupcu.

SISAK
- Cijeli dan traju napadi iz zrakoplova i topništvom . U gradu se ponovno napadaju insudtrijski objekti. Neprijateljski zrakoplovi bacili su 4 kazetne bombe na selo Greda kraj Siska i jednu kazetnu bombu na mjesto Sela, na cesti Sisak - Velika Gorica gdje je ozlijeđeno više civila, među njima i šestogodišnja djevojčica.
- Prilikom bombardiranja grada ranjen je lakše češkoslovački novinar Aleksandar Goli.

scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by m pon lis 25, 2010 8:13 am

scorpio57 je napisao/la:Guske opet u magli dole

pa čekamo jednog velikog čovijeka da nas izvede na pravi put , po mogučnosti da je mentalno još uvijek negdje oko 1940 godine ......
da ratuje protiv četnika , da mlati partizane , talijane .....
joj zaboravim uvijek pa takav jedan bi dao , poklonio dalmaciju , istru talijanima, znači ne bih mlatio tallijane ......
samo srbe .....

e baš takvog trebamo ......
škorpi , osnuj svoju strannku ,,,,
recimo hsp RHRHIPAS..

znači hsp Ratnih Heroja Republike Hrvatske Izvorni Prije Ante Starčeviča .. Laughing
biti češ nabolji hasp na tržištu ....
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 9 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

[Vrh]