Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Da se ne zaboravi- Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 //

Stranica 8 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty Re: Da se ne zaboravi- Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 //

Postaj by m pon ruj 13, 2010 7:56 am

ne znam , valjda nema veze ......
ali kakav sam je to lik ako tvoje tekstove na drugom forumu potpisujem kao svoje .....
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 12875
Reputacija Reputacija : 1114
Godina imam : 39
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty14 / 99914 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty Re: Da se ne zaboravi- Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 //

Postaj by m pon ruj 13, 2010 8:44 am

nisam dobio odgovor na pitane , bio si se umiješao , nema veze tko je autor ....
pa sam ti postavio pitanje ......
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty14 / 99914 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 13, 2010 8:56 am

marko je napisao/la:ne znam , valjda nema veze ......
ali kakav sam je to lik ako tvoje tekstove na drugom forumu potpisujem kao svoje .....
pa gle ovako marko, ako moje tekstove prepisuješ i šalješ na druge forume, ja ću biti ponosan, jer slijediš moju misao!
ovo što je škorpi napisao,
tvrdite da nije njegovo autorsko djelo?
može biti, ali nije bitno!
pa taj tekst je totalno sranje, bez obzira čije je-
budući da su na ovom forumu uglavnom mladi ljudi i ne zanima ih ovakav patetičan tekst, nije mi namjera napraviti analizu ovog teksta,
dovoljno je reći da se na ovo svakom normalnom diže želudac!
zbog čega mislite da scorpi nije autor tih slova?

ja njega vidim iza svake rijeći, bez obzira dali je to on sročio ili ne!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty700 / 999700 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by m pon ruj 13, 2010 9:03 am

nije autor mogu to dokazati .......
pola ovih tekstova sam vidio na drugom forumu , više od 90 % ...
ovih koje je on u ovoj temi zaljepio je od jednog drugog lika ....
e pa vidiš vjerujem da bi ti bilo drago da prensem tvoj tekst negdje ...
znači da mi se svidio ...

ali onda bih ima obzira i napisao da nisam ja autor ......
i misli da bi i tebi kao autoru bilo drago da ti ne kradem tekstove ma kako oni glupi ili ne bili .......
ili ako ih več popalim da napišem da si ti autor ......

ne znam ne bih mogao recimo nečiji tekst predstaviti kao svoj ...
daj zamisli citiram Šuvara i kažem da sam to ja napisao .. HHHHHh aa aa hahh a..

m
m
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki pon ruj 13, 2010 9:19 am

jbte, pa kakve to ima veze?
ovaj gornje napisani tekst sam još jedamput pročitao!
stvar je u tekstu, a ne u autoru!
pa to je tolika gomila gluposti, koje nebi pojeo ni pas s maslom-
i svaka rečenica je totalna idiotarija-
dakle ako se scorpi ponosi sa tim tekstom, kao autor,
ja vjerujem da je autor!
ali svaki redak je patetičan (jadan) Wink
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty700 / 999700 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by m pon ruj 13, 2010 9:27 am

a vidiš meni se to ne sviđa , ne bih o kvaliteti samoga teksta .....
meni je to jadno da tuđe tekstove potpisujem kao svoje ...
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mass pon ruj 13, 2010 1:51 pm

Kad sam pročito 2 rečenice sve mi je bilo jasno.. Nego, scorpiju bi trebalo 2 tjedna da bi nešto tako napravio.
I da, nije bitno jel njegov ili nije..mogo je kvotat ili nešto.. Al me živcira kako se pravi pametan a zadrt je ko moj pradidA
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 12410
Reputacija Reputacija : 1473
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty200 / 999200 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Ly uto ruj 14, 2010 2:01 am

scorpio57 je napisao/la:Hvala dragom Bogu da postoji nebo, inače bi pomislio kako je sve gubitničko. Pa, i ja sam. Gubitnički je živjeti na svijetu, u državi, okruženoj gubitnicima, te tako čovjek pomisli, kako smo i mi gubitnička država, bez obzira na naše ratne pobjede.
Koliko nam vrijede te naše ratne pobjede, ako nam ih okolni gubitnički svijet želi poništiti, kad nam ih ne može oteti ? One su za nas sve. Svijet oko nas je zao, jer njim vladaju zli i ljubomorni ljudi ne samo na nas Hrvate kao ljude, niti na našu povijest, već na našu bogatu i slavnu Domovinu. Bogata je stoga što mi u njoj živimo, kako bi joj obnavljali vječnu slavu, što i činimo. To zao svijet ne može gledati. Više bih volio, da nam taj zao vladalački svijet otme pobjede, i da nam ih poništi, iako je jedno i drugo nemoguće, odnosno moguće je samo na papiru (a papir trune), nego da nam otme Domovinu, koju bi u mah uništio, što se vidjelo svjetskom blagonaklonom (prije zlo naklonom) politikom prema krvoločnoj srpsko-partizanskoj agresiji prema nama i svemu što liči i podsjeća na Hrvatsku, pa tako sve do danas, gdje nas trpaju u isti (ako ne i gori) kontejner sa Srbijom, uništavačicom naše povijesti. Naši stari su bili puno snalažljiviji i oprezniji od nas, jer povijest su pisali u kamenu, koji je temelj zemlje kao planeta. Kako se god okreće zemlja okolo sunca, tako se okreće s njim i naša kamena povijest, kroz svo vrijeme, ozarena svetom osi vida. I traje. I trajati će uvijek i dan i noć, jer taj zar vidimo i u javi i u snu. Žalosno je mučenički narod, nakon teškog i krvavog rata, imenovati udrugom zlog uspjeha, a koljače, pljačkaše, genocidaše i njihove zle svjetske ideologe, proglasiti žrtvama. To je zato, što mi u Domovinskom ratu, nismo pobijedili samo povampirenu Srbiju i Srbe van nje, već i moćnu svjetsku politiku zla, što nam njihova zla politika dokazuje iz dana u dan. Mrze nas, jer smo ih sve pobijedili. I pobjeđivati ćemo ih i dalje, bar dok nam ne dokažu, kako čovjek sklopljenih očiju ne vidi svjetlost, a u snu, dok spava ju vidi? Prema tome Bog i mi Hrvati smo lampica svijesti u njihovim zlim mozgovima. Njihova noćna mora.

Ovo je za apaurin od 500 miligrama, 3 puta dnevno. kiša
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 24.10.2009
Broj postova : 3469
Reputacija Reputacija : 475
Godina imam : 61
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty61 / 99961 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 uto ruj 14, 2010 2:47 pm

to je copy.dušo draga nema takih apaurina,dakle ako neznaš kao ova dva soma gore
ne uplići se u temu,ovaj marko je duplonko,al bandi je sin dezertera
dakle il piši nešta il muči,na ovoj temi je normalmo da se stavlja c/p
možda alov tata zna kako je biti dezerter,marko je pizdun koji pojma nema
o Domovinskom ratu
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Registriran/a : 06.01.2010
Broj postova : 9559
Reputacija Reputacija : 520
Godina imam : 63
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty65 / 99965 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Mass uto ruj 14, 2010 3:03 pm

Jebo ti dezerter ženu, jesi čuo debilčino retardirana. Moj stari je dobrovoljac domovinskog rata !
A za tebe sam čuo da su te po svatovima vijali da bi branio našu zemlju. Idiote

Budući da je prvi put kod masija u pitanju vrijeđanje, žuti karton. Neu
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty200 / 999200 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Ly uto ruj 14, 2010 3:49 pm

A jebiga, škorpi kad je post prije svega nenormalan, a onda i nepotpisan. Mene su učili kad se nešto posta da se i potpiše. A ti si ga kopipejstao i dok nisi rekao da jesi svatko je mogao misliti da je to tvoje djelo. Aj dobro da si rekao, više te na žalim.

ovaj marko je duplonko,al bandi je sin dezertera

A ovo je spika primjerena za prvi osnovne tipa "mama ti je ružna, tata ti je glup, velik ti je nos." A ti si već starac. Tužno.

Samo to.

Ali svaka ti čast na tekstu, ostavio si me bez teksta i bar znam jednu više. Ako znaš na što mislim.

Plus ti slijedi.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty61 / 99961 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sri ruj 15, 2010 12:34 am

slušaj L.takve stvari se ne mogu izmislit,ako si pratila
na svakoj ima izvor,na ovoj nema takovu sam je našao
šta se tiće ta dva dečeca sa njima se zajebajem-marko je glup
a ovaj drugi ima traume zbog oca dezertera,no potrudit ću se
da pišem svoje kolumne jer stvarno imam mnogo toga...ne obaziri
se na njihove postove zbog gore navedenog.Inaće ne volim kao
tanuki puno pisati ali eto odvojit ću barem tjedno1 puta napisati
svoje ajmo reći krizne događaje iz D.R. Wink
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty65 / 99965 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sri ruj 15, 2010 12:45 am

masiello88 je napisao/la:Jebo ti dezerter ženu, jesi čuo debilčino retardirana. Moj stari je dobrovoljac domovinskog rata !

slušaj balo moja supruga je umrla 2001.g.ja sam još 2 g. bio u HV
dva maloljetna sina doma,tvoj otac i svi iz Iloka su se predali ko pičkice
bez ispaljenog metka,stari ti je došao u S.B. gdje je bio mob. i poslan nazad
znači ni dragovoljac ti pišeš(dobrovoljac).Mob.ga je 108. S.B.brigada i ajmo vračaj
se branit odakle si utekao.Živiš u Vukovaru a iz Iloka ste-znači dobili ste u
Vukovaru stan ili kuću a u Iloku koji nije razaran imate još nešta...ono nek
se ima.Pmetnom dosta.

Da ni me nitko vijao to ti je onaj frustrirani rekao jer mi na jednom
forumu dao ime Tomislav šta nije toćno(inaće lijepo ime)ja sam bio
po SFRJ u "paravojski"od 6 mj.91 dok ste vi u Iloku mislili da će vas braća
srbi poštediti-i jesu,zašto?pitaj tatu.
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sri ruj 15, 2010 1:38 am

Osiguranje
na Borincima radimo m/p 91 10.mj.Ja i moj vod smo na osiguranju
sa 10-tak pripadnika Vinkovčana,dole je Ostrovo sa lijeve strane Gaboš
pet dana lezim sa snajperom po 7-8 sati dnevno u blatu kao i moji vojnici
6. dan svađa između pripadnika pionirske satnije tko je išao korak prije
sve se čuje na daljinu,počinje topnički napad na naše položaje...pioniri
se povlače-normalno.Mi ostajemo..neznam gdje su mine postavljene
moram povest ljude nazad,kako?zovem na motorolu njihovog zap.pionirske sat.
dolazi po nas i izvlači nas, Gaboš tuće nemilice,kukuruzi oko nas mi se povlačimo
zadaća ispunjena.No moj zap. čim je pala prva napravio red bježanja kroz kuruz
dolazimo zadnji on stoji na cesti crven u licu od srama
i dan danas je u HV
eo jen događaj
da jedam poginio jedan ranjen,nas 2 smo ga nosili do sigurnog položaja
fala Bogu i dan danas je živ
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by m sri ruj 15, 2010 6:40 am

scorpio57 je napisao/la:slušaj L.takve stvari se ne mogu izmislit,ako si pratila
na svakoj ima izvor,na ovoj nema takovu sam je našao
šta se tiće ta dva dečeca sa njima se zajebajem-marko je glup
a ovaj drugi ima traume zbog oca dezertera,no potrudit ću se
da pišem svoje kolumne jer stvarno imam mnogo toga...ne obaziri
se na njihove postove zbog gore navedenog.Inaće ne volim kao
tanuki puno pisati ali eto odvojit ću barem tjedno1 puta napisati
svoje ajmo reći krizne događaje iz D.R. Wink

joj ddaj poštedi nas svojih kriznih događaja dragutine ............
ja jesam glupav dečec , ali nisam lik kao ti .........

daj masiju vređaš oca , koliko si meni majku puta spomenuo .......
samo to govori kakav si ti čovijek ........
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mass sri ruj 15, 2010 9:43 am

scorpio57 je napisao/la:
masiello88 je napisao/la:Jebo ti dezerter ženu, jesi čuo debilčino retardirana. Moj stari je dobrovoljac domovinskog rata !

slušaj balo moja supruga je umrla 2001.g.ja sam još 2 g. bio u HV
dva maloljetna sina doma,tvoj otac i svi iz Iloka su se predali ko pičkice
bez ispaljenog metka,stari ti je došao u S.B. gdje je bio mob. i poslan nazad
znači ni dragovoljac ti pišeš(dobrovoljac).Mob.ga je 108. S.B.brigada i ajmo vračaj
se branit odakle si utekao.Živiš u Vukovaru a iz Iloka ste-znači dobili ste u
Vukovaru stan ili kuću a u Iloku koji nije razaran imate još nešta...ono nek
se ima.Pmetnom dosta.

Da ni me nitko vijao to ti je onaj frustrirani rekao jer mi na jednom
forumu dao ime Tomislav šta nije toćno(inaće lijepo ime)ja sam bio
po SFRJ u "paravojski"od 6 mj.91 dok ste vi u Iloku mislili da će vas braća
srbi poštediti-i jesu,zašto?pitaj tatu.

kiša
U životu mi roditelji nikad ništa nisu dobili besplatno, sve što imamo su pošteno i mukotrpno zaradili, za razliku od tebe.. U Iloku nemamo ništa, imali smo kuću koju su moji roditelji napravili godinu dana prije rata - prodali smo ju da bi kupili u Vu kuću, čak smo i vikendicu u Iloku prodali.. U Iloku imamo još komad vinograda.. Ništa od toga nismo dobili na lijepe oči, a ni zato što je moj stari obavljo svoju dužnost - branio Hrv.
Ti si se nakačio na mog starog i misliš da sve znaš - e pa u krivu si.
Ilok se brzo predao kad je počelo sranje, vjerojatno zato što je Srbija blizu (B.Palanka) i preko Iloka je išao dosta veliki broj naoružanja JNA (Srbije). Moj stari je još u Iloku išao čuvat straže, šta da ti kažem, naša vojska na jednom brdu u rovovima sa par lovačkih pušaka, pokojim kalašnjikovom i bombama, a na drugo brdo gledaju u cijevi od nekih tenkova... Kako očekivat da se brane i da pucaju, da je zapucalo sredili bi cijeli Ilok u 2 sata.. Potpisivala se peticija za odlazak, većina su potpisala i napustili smo svoje kuće i svoj život.. 7 godina su drugi ljudi živili po našim kućama, kad smo se vratili kuća je više ličila na štalu nego na dom, naravno, sve je odnešeno, popljačkano - jel tebi nešto popljačkano, jesi ti morao napustiti svoju kuću? U ratu su mi stradali tetak i stric, i stari je mogo 100 puta.. Nego, kad smo izašli iz Iloka smjestili smo se kod nekih ljudi u Zadubravlju (selo kod Sl.Broda) koji su nam ustupili svoju kuću na neodređeno vrijeme. Ubrzo se stari prijevio (opet) u vojsku, iako je dobio dobru ponudu da ide radit u Njemačku za bogovsku plaću, nije otišao.. Mislim dalje ti netrebam ni pričat kako šta i di jer sam uvidio da nema pomoći nekom nešto 16 puta ponavljati a da taj 'neko' i dalje tupi svoje. Ovo je ujedno i moje zadnje obraćanje tebi.
Oprosti što sam ti spominjao pokojnu ženu, ali znaj da nikad (NIKAD) neću prvi početi bezrazložno nekoga vrijeđati.

uglavnom fiju
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by m sri ruj 15, 2010 9:54 am

ne znam zakaj se trudiš .....

m
m
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 čet ruj 16, 2010 4:16 pm

marko ti dimi .ti mali rekao sam ti da me
obilaziš,no međutim petljaš se između nas
dva,opet si prvi počeo.Ako je ta individua
tebi ok-dobro,al da se s njime ližeš ne diraj mene.
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 pet ruj 17, 2010 3:16 pm

17.10.1990
KNIN
- Minirana pruga Gračac-Knin. ŠIBENIK

- Vođe kninske pobune onemogućili razgovore predstavnika SDS-a iz srpskih sela šibenske općine s predstavnicima hrvatskih stranaka u Šibeniku.

17.10.1991.

ILOK

- Započeo je egzodus oko 10 000 hrvatskih prognanika i izbjeglica iz Iloka i susjednih sela. Izbjeglice svjedoče o ubojstvima civila, a počinitelji su lokalni Srbi, srpske paravojne postrojbe (uglavnom Arkanovci) i JNA.

VUKOVAR

- Borbe se nastavljaju nesmanjenom žestinom. Na grad je opet palo oko 3000 projektila, a neprijateljska pješadija je napadala zajedno s tenkovima. Uništeno je 8 tenkova i dva transportera. Tijekom jučerašnjeg i današnjeg dana poginulo je 14 pripadnika ZNG i MUP-a.

OSIJEK

- Rano ujutro počela je paljba na grad i položaje ZNG i MUP-a u Laslovu, Tenjskom Antunovcu, Novoj Tenji i Ernestinovu, a s baranjske strane puca se na Valpovo. Vatra je otvarana iz svog artiljerijskog oružja, a djelovali su i neprijateljski zrakoplovi. Tijekom poslijepodneva intenzivirana je topnička vatra po središtu i industrijskoj zoni Osijeka. Više zrakoplova bombardiralo je krmačama i kasetnim bombama. Srušena su dva neprijateljska zrakooplova. Poginule su 4 osobe, a 59 ih je ranjeno.

VINKOVCI

- Napadnuti su položaji hrvatskih obrambenih snaga u Nijemcima i Nuštru, a u poslijepodnevnim satima iz Mirkovaca je na Vinkovce otvorena paljba iz VBR-a. U napadima poginula 3 civila, a 3 ih je ranjeno.
ZAGREB
- Hrvatski ministar obrane uputio proglas svim građanima istočne Slavonije koji su odslužili vojni rok da se jave na dužnost.
- Uništena i oštećena 333 značajna kulturna spomenika Hrvatske. KARLOVAC
- Tijekom noći neprijatelj napadao rubne dijelove grada Karlovca. S tri granate pogođena bolnica na Švarči. Iz vojarne u Logorištu iz minobacača ucano je na crkvu sv. Doroteja i groblje u Maloj Švarči.
SISAK
- Sisak posjetio predsjednik Paneuropske unije, Otto von Habsburg.
ORAHOVICA
- Četnici su iz sela Kraskovića otvorili minobacačku vatru na položaje ZNG u Mikleušu i Humljanima, pri čemu je jedan gardist poginuo, a jedan je ranjen.
GRUBIŠNO POLJE
- Tijekom napada na grad srušen je jedan zrakoplov i dva helikoptera.
NOVSKA
- U Starom Grabovcu uništena je kapela Uzvišenja svetog križa.
NOVA GRADIŠKA
- Od ranih jutarnjih sati započeo je napad VBR-ima na grad. kasnije je uslijedio topnički napad, a u popodnevnim satima grad su raketirali avioni JNA.
OTOČAC
- Prilikom raketiranja mjesta Kutareva oštećena je 3 stoljeća stara župna crkva Blažene Djevice od Karmela.
SPLIT
- U poslijepodnevnim satima desantni brod je otvorio vatru na mjesto Zaglav na otoku Brač, a vatra je s fregate otvarana i po predjelu Splitskih vrata

DUBROVNIK

- Ne prestaju napadi na Dubrovnik. 1.200 žena, djece i staraca trajektima napustilo grad. Rezervisti pljačkaju Konavle i Cavtat.
PULA
- Dogovoren je odlazak JNA iz Istre u roku od 3 tjedna.

17.10.1993. KARLOVAC
- Neprijatelj nastavio provokacijama. Pucalo se prema Šišljaviću, Donjoj Rečici, Kobiliću i Mikšićima. U večernjim satima ispalio nekoliko tromblona na Sajevac.

17.10.1995. RIJEKA
- Nakon susreta u Rijeci sa Stoltenbergom i Galbraithom, ing. Šarinić izvijestio novinare da se najavljeni pregovori za sutra s pobunjenim Srbima u Osijeku neće održati, a međunarodni pregovarači će sada u Beograd da vide može li se uopće ići dalje. Što se Hrvatske tiče, naglasio Šarinić, naša pozicija je apsolutno čvrsta i nećemo popuštati.
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mass pet ruj 17, 2010 3:29 pm

Danas je 17.09. a ne 17.10.
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neu pet ruj 17, 2010 3:32 pm

šta ti imaš skorpione od tih kopi pejstanih članaka? jel imaš fetiš na takve članke?

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Započeo/la tema :
Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty999 / 999999 / 999Da se ne zaboravi-	Jeste li znali-rasprava o ratu // DIO 2 // - Page 8 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub ruj 18, 2010 3:27 pm

masiello88 je napisao/la:Danas je 17.09. a ne 17.10.
znam ja datum dečec
Neukrotiva je napisao/la:šta ti imaš skorpione od tih kopi pejstanih članaka? jel imaš fetiš na takve članke?
a šta tebe briga ako ti ne odgovara imaš moć i briši,kaki jebeni fetiši-de Neu malo se
skontaj

i meni je puna kapa tvojih fetiš pestajnih članaka...daj pogledaj koje članke pejstaš cici
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ly sub ruj 18, 2010 3:51 pm

Nemojte me pridaviti odma sad (pošto vidim da se svađate oko copi/pejst), ali već dugo mislim ovo pejstati i svaki put zaboravim:

Moj dug Jugoslaviji

Ukoliko čovjek dobro živi u svojoj domovini on svoju domovinu normalno voli. Tako sam ja volio Jugoslaviju. Zli ljudi su je napali. Boljelo je. Branio sam je argumentima koliko sam god mogao. Na žalost moje riječi nisu stizale do puno ljudi pa nisu mogle pomoći. Ovdje dajem kratku rekapitulaciju najznačajnijih svojih zapažanja o uzrocima i odgovornostima za rat u Jugoslaviji koji su uglavnom nepoznati javnosti. Činim to sa idejom da sutra bude bolje.

Život u Jugoslaviji nije bio loš prije 1990 godine. Standard je bio relativno visok. Odnosi između šest naroda koji su živjeli u šest republika i pripadali katoličkoj, pravoslavnoj i islamskoj vjeri su bili prilično harmonični. Ti narodi uglavnom pripadaju slavenskoj skupini i uglavnom govore hrvatsko srpski jezik. Postojala je razlika između bogatih i siromašnih ljudi ali ona nije bila velika. Obrazovanje je bilo besplatno, narod je bio zdravstveno zbrinut. Čovjek se osjećao siguran gdje god bi pošao ne samo zbog jake policije nego i zato što su ljudi u takvom okruženju bili prilično dobroćudni.

Jugoslavija je bila socijalistička zemlja sa društvenim vlasništvom nad sredstvima za proizvodnju koja je davala ekonomsku sigurnost ljudima ali ta sigurnost je donekle išla na teret slobode. Život u Jugoslaviji je bio prilično ideologiziran i birokratiziran. Socijalistički sistem je štitio radnike na taj način da su sva radna mjesta bila privilegirana. To je stvaralo neodgovornost u procesu proizvodnje od nivoa radnika do nivoa rukovodioca koja je sistematski štetila privredi. Ta neodgovornost ljudi je vodila prema uništenju Jugoslavije. Usporena privreda se oslikavala na nižoj kupovnoj moći radnika nego što je imaju radnici u razvijenim kapitalističkim zemljama gdje je radna odgovornost bolje definirana. Iako je dohodak još uvijek bio veći nego što ga imaju radnici u ostatku kapitalističkog svijeta to sve zajedno je dovodilo do nezadovoljstva ljudi.

Zadnji premijer cijele Jugoslavije Ante Marković je pokušao u 1990 godini popraviti situacije u Jugoslaviji uvođenjem kapitalizma. Izjavio je da takve promjene prirodno zahtijevaju slobodne parlamentarne izbore i radio je na tome da se oni provedu.

U svim republikama su se pojavile nove stranke sa vrlo ambicioznim ali ne naročito sposobnim i pogotovo ne mudrim vođama. Nove stranke u republikama su zahtijevale kontrolu nad republičkim resursima i optuživali su Jugoslaviju za nepogodnosti zajedničkog življenja. Nezadovoljnim narodima se lako manipuliralo. Novim liderima su posao olakšale donekle različite kulture i povijesti jugoslovenskih naroda uzrokovane različitim osvajačima koje je privlačio strateški položaj Jugoslavije. Ekonomska neodgovornost naroda našla je svoju rezonancu u političkoj neodgovornosti kada su sve republike izabrale nacionalističke vođe. Svi novi lideri su odmah sabotirali program saveznog premijera Ante Markovića koji bi zasigurno uveo Jugoslaviju u EU.

Ubrzo su novi lideri u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, i Makedoniji raspisali referendume o secesiji od Jugoslavije a rezultati su pokazali da većina ljudi tih republika želi da se njihove republike odcijepe od Jugoslavije. Srbi nisu željeli secesiju uglavnom zato što su u znatnom broju živjeli u gotovo svim republikama Jugoslavije. Republike su kreirane pod kontrolom predsjednika Tita koji je podijelio Srbe kao najbrojniji narod više nego druge narode.

Zatim su lideri separatističkih republika proglasili neovisnost svojih republika od Jugoslavije. Pozivali su se na ustavno pravo svojih republika u kojima je pisalo da narodi imaju pravo na vlastito samoopredjeljenje do otcjepljenja. Samo tamo ništa nije pisalo kako se secesija treba ostvariti. Secesioniste je zabrinuo Ustav Jugoslavije koji je zahtijevao da se sve odluke vezane za sudbinu zemlje moraju donijeti koncenzusom predstavnika svih naroda. Kako im ova stavka nije odgovarala dosjetili su se da Jugoslavija više ne treba postojati obzirom da četri od šest republika želi otcjepljnje. Mislim da bi većina stanovnika Jugoslavije podržala opstanak Jugoslavije ali stanovnici Jugoslavije nisu bili pitani o sudbini Jugoslavije. Bilo kako bilo, zahtjev za ukidanje Jugoslavije na kojem su secesionističke republike inzistirale je bio agresija na Jugoslaviju. Ona je također uskraćivala demokratsko pravo Srbima da ostanu u zemlji koju žele. Srbi su bili jedini narod u Jugoslaviji kojemu je negirano pravo na samoopredjeljenje. Secesionisti su uporno radili na ukidanju Jugoslavije, UN su ih podržale u tome i konačno Jugoslavija je izbrisana iz članstva UN. Jugoslavija je morala zatražiti ponovni prijem u UN. Svjetske sile su vježbale svoje moći na nepravednim presedanima na Jugoslaviji.

Ja sam bio protiv razbijanja Jugoslavije ali se ne bih osjećao ugrožen i ne bih se žestoko suprotstavljao tome da je do toga došlo mirnim putem. Čelnici u republikama koji su izbjegavali dogovor o rješenju krize u Jugoslaviji mirnim putem su implicitno zagovarali rat. Rat izbacuje u prvi plan najgoru vrstu ljudi koji čine najgora zlodjela. Ti čelnici su to morali znati i zato ih ja smatram odgovornim za sva zlodjela koja su se dogodila narodima Jugoslavije.

Slovenija

U ljeto 1991 godine slovenska vlada je proglasila nezavisnost i presjekla sve veze sa Jugoslavijom. Poskidala je granične simbole Jugoslavije i objavila da Jugoslavija više ne stanuje tamo. Obzirom da nije uspostavljen dogovor o secesiji Slovenije na Jugoslavenskom nivou taj akt je predstavljao agresiju na Jugoslaviju. Jugoslavenska narodna armija je imala ustavnu obavezu da zaštiti teritorijalni integritet zemlje i zato je par dana kasnije rano ujutro, poslala tenkove JNA da zauzmu granične prelaze Slovenije prema Italiji, Austriji i Mađarskoj. Očekivano je da će iznenađenje i buka moćnih motora tenkova obaviti sav posao pa su poslali tenkove bez bojeve municije. Ali slovenska teritorijalna obrana nije bila iznenađena i napala je JNA bojevom municijom.

U to vrijeme se pojavila dobro organizirana propaganda u cijelom svijetu koja je optužila srpsku komunističku armiju da je napala Sloveniju. U to vrijeme vojnici su bili pripadnici svih jugoslavenskih naroda a slučajno su gotovo sve ključne pozicije u Jugoslaviji držali Hrvati. Komandant armije Kadijević je bio pola Hrvat pola Srbin. Ovaj nepotreban rat je trajao deset dana. U njemu je ubijeno nekoliko desetaka vojnika od kojih je JNA imala jedno deset puta više žrtava od slovenske snage uglavnom zato što nije imala jasna naređenja za borbu u Sloveniji. Poslije uspostave primirja JNA se kompletno povukla iz Slovenije.

Postavlja se pitanje zašto Slovenija nije zatražila secesiju mirnim putem? Nitko se tome ne bi usprotivio. Ja mislim da je neki oblik odgovora dao Milan Kučan predsjednik Slovenije. Slušao sam tada vijesti po cijeli dan. Negdje ujutro u sred rata Kučan je zatražio prekid vatre od JNA. Popodne se sreo u Austriji sa ministrom vanjskih poslova Njemačke Hans Dietrich Gensherom. Poslije toga je izjavio da ne želi više prekid vatre.

Hrvatska

U Hrvatskoj je situacija bila mnogo kompleksnija zato što je u njoj živjelo 600.000+ Srba ili oko 12% predratne populacije Hrvatske. Srbi u Hrvatskoj su uz Hrvate bili konstutivni narod Hrvatske prema Ustavu republike Hrvatske i oni se nisu željeli odcijepiti od Jugoslavije.

Zbog tog razloga novoizabrani Sabor republike Hrvatske je glasovima većine poslanika oduzeo konstitutivna prava Srbima u Hrvatskoj i proglasio je Srbe manjinom. To bi se moglo nazvati demokratsko otimanje hrvatske države od Srba ili demokratski kriminal. Poslije toga Srbi su proglasili dio Hrvatske gdje su kao većina živjeli stoljećima kao Republiku Srpsku Krajinu. Status te nove republike nije bio definiran ali postojala je ideja da ako Hrvatska ostane u Jugoslaviji Srpska Krajina bi ostala u Hrvatskoj, a ako se Hrvatska otcijepi od Jugoslavije, Srpska Krajina bi se otcijepila od Hrvatske i pridružila Jugoslaviji.

Srbi još uvijek imaju sjećanja na ustaški režim u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) iz drugog svjetskog rata koji je pobio stotine hiljada Srba. Nova hrvatska vlast se trudila pokazati svijetu da vodi demokratsku politiku ali u praksi ona se nadovezivala na rasističku genocidnu tvorevinu Hitlera u drugom svjetskom ratu - NDH. Predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman je javno izjavio da je NDH bila vjekovna težnja hrvatskog naroda. Na predizbornom skupu 1990 godine na prepunom Trgu Republike u Zagrebu, predsjednik Franjo Tuđman je izjavio da je ponosan što mu žena nije Srpkinja ili Židovka. Nova hrvatska vlast je uvela novčanicu Kuna koja je prije toga postojala samo u NDH tokom drugog svjetskog rata. U gradu Zagrebu, Splitu, Zadru, Slavonskom brodu, postoje ulice koje nose ime Mile Budak. On je bio hrvatski fašistički ideolog iz drugog svjetskog rata koji je kreirao formulu po kojoj trećinu Srba u Hrvatskoj treba pobiti, trećinu protjerati a trećinu prekrstiti na katoličku religiju. Srbima nije bilo teško prepoznati novu hrvatsku vlast pa su se pobunili.

Ja sam prije početka rata živio u Hrvatskoj i svjedok sam zbivanja koja su se tamo događala. Snage koje su izgubile drugi svjetski rat u Hrvatskoj su pripremale osvetu Jugoslaviji. Hrvatska se pripremala za rat šapatom između četiri zida puno prije nego se o ratu počelo otvoreno govoriti u medijima. Zagrebački pjevač Boris Novković je u svojoj popularnoj pjesmi "Tamara" rekao: "Bit će rata kažu svi". Nova hrvatska vlada nije ni pokušala naći bilo kakav kompromis sa hrvatskim Srbima nego je nabavila oružje u Mađarskoj i pokušala silom povratiti teritorijalni integritet svoje republike. Poslije toga Krajinski Srbi su dobili oružje od teritorijalne obrane u sklopu JNA i suprotstavili su se hrvatskim oružanim snagama. Počele su borbe malog intenziteta a linije razdvajanja je čuvala JNA.

U Hrvatskoj sam radio kao inspektor za zaštitu od požara pri GSUP Zagreb. Jednog dana uoči rata moja kolegica se vratila sa sastanka sa višim policijskim šefom i prenijela poruku našem odjelu u kojem je bilo 20 inspektora - citiram: "Ako među vama ima članova Srpske demokratske stranke dobit će metak u glavu". Tu poruku su vjerojatno čuli svi policajci u Hrvatskoj. Ja nisam nikad bio član niti jedne partije, ali ovo je bilo previše. Dao sam otkaz na poslu i odmah napustio Hrvatsku. U svom radu u javnim poduzećima gotovo sam svakodnevno komunicirao i sa referentima za općenarodnu obranu i od njih sam čuo da hrvatska vlada priprema masovnu mobilizaciju za rat u kojem ja ni na koji način nisam želio sudjelovati. I bio sam u pravu, vrlo brzo poslije mog odlaska iz Hrvatske stigao mi je poziv za ratnu mobilizaciju. Jako puno Srba je zbog tog razloga napustilo Hrvatsku ali činili su to i neki Hrvati. Onda je mobilizaciju napravila i Republika Srpska Krajina. I jako puno Hrvata je zbog tog razloga napustilo Srpsku Krajinu a učinili su to i neki Srbi.

Vi sad možete pomisliti da je izjava moje kolegice o dobijanju metka u glavu bila stilska figura. Daleko od toga. Nije prošlo nekoliko mjeseci mog izbjeglištva kad se na televiziji u Srbiji pojavio čovjek koji je tvrdio da ga je pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Hrvatske Milan Brezak unajmio da ubije predsjednika Republike Srpske Krajine Milana Babića. Kao dokaz poslužio je snimljeni telefonski razgovor između njih dvojice. Opozicija u Srbiji je proglasila taj telefonski razgovor falsifikatom predsjednika Srbije Slobodana Miloševića, ali to nije bio falsifikat. Ja sam naime prepoznao glas službenice na telefonskoj centrali u RSUP Hrvatska.

Hrvatska vlada je trebala teško naoružanje da bi mogla povratiti izgubljeni teritorij Srpske Krajine a oružje se već nalazilo u Hrvatskoj, u kasarnama JNA. Zato je pripremala napad na kasarne optužujući JNA za agresiju i gubitak teritorija. Napad se dogodio 25.08.1991. HTV je ponosno izvijestila kako je prvog dana rata palo 90% objekata JNA što je bila istina ali radilo se uglavnom o napuštenim objektima ili o objektima u kojima je bilo malo vojnika JNA. Kasarne su bile ipak pretvrd zalogaj zato što su imale teško naoružanje sa kojim su žestoko uzvratili iako su se u njima nalazili uglavnom regruti od osamnaest godina. Poslije toga JNA nije više imala drugog izbora nego da oslobodi svoju vojsku napadom na hrvatske oružane snage koji je započeo u devetom mjesecu 1991 godine što je završilo uništenjem Vukovara i opkoljavanjem Dubrovnika. Dobro organizirana svjetska propaganda je za rat u Hrvatskoj okrivljavala Srbe.

JNA se oduvijek pripremala za agresiju izvana i bila je nesposobna i nespremna za ono što je uslijedilo. Jedan vojnik JNA nezadovoljan načinom kako je vođen rat u Vukovaru uzeo je oklopno vozilo i krenuo u Beograd gdje je polupao nekoliko parkiranih automobila da bi skrenuo pažnju na svoj revolt. Ništa mu se nije dogodilo. Nekoliko mjeseci kasnije to je isto učinio jedan američki vojnik u Americi u mirnodopskim uvjetima ali on je dobio metak u glavu bez upozorenja. Tako to rješavaju razvijene demokratske zemlje, tako "štite" ljudska prava i zato u njima nema pobuna.

Nova hrvatska vlast je činila majstorska podmetanja. U ljeto 1991 godine odjeknula je eksplozija koja je demolirala Banske dvore u Zagrebu. U tom trenutku u tim dvorima su se nalazili predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman i premijer Jugoslavije Ante Marković. Hrvatska vlast je optužila JNA da je pokušala atentat na demokratski izabrane vođe. JNA je negirala da je imala veze sa time. Ko tu laže? Pokušaj ubistva atentatom na kuću ne zvuči logično. U tom navodnom granatiranju u kojem su Banski Dvori demolirani nitko nije ni ogreban. Kako je to moguće? Kome je ta eksplozija mogla koristiti? Franjo Tudjman je tim činom privukao na svoju nacionalističku stranu mnoge neodlučne Hrvate i prikazao je po ko zna koji put JNA kao bandu ubojica. Ante Marković se poslije tog atentata vratio u Beograd svojim navodnim atentatorima. To sve zajedno meni govori da je eksplozija u Banskim dvorima najvjerojatnije djelo Franje Tuđmana. Nešto slično se dogodilo i u Šibeniku. Pripadnici hrvatske vojske su sami bacili mine na Šibenik kako bi za to optužili Srbe. Slučaj je dobro poznat gotovo svima u Hrvatskoj ali nitko zbog toga nije odgovarao.

U 1991 godini pet članova osiguranja hrvatskog ministra obrane Gojka Šušaka je u Zagrebu ubilo porodicu Zec u kojoj je bila i 14 godina stara djevojčica samo zato što su bili Srbi. Njihove leševe nisu ni pokušali sakriti nego su ih bacili na smetlište. Ja mislim da su to namajerno učinili sa namjerom da Srbi vide što im se dogodilo. Zatim su ubojice glatko sve priznale pred hrvatskim sudom ali su oslobođene zbog neregularne sudske procedure. Neregularnost se sastojala u tome što pri ispitivanju okrivljenih nije bio prisutan njihov advokat. Meni to izgleda providno. Nitko lako ne priznaje ubistvo ako to nije dio nekog tajnog plana. Zato mislim da taj sud nije imao namjeru kazniti ubojice. Slučaj je trebao pokazati Srbima da za njih zakoni u Hrvatskoj ne vrijede i da napuste Hrvatsku. Poslije toga hrvatski predsjednik Franjo Tuđman je čak dao medalju za hrabrost Siniši Rimcu koji je bio jedan od ubojica porodice Zec.

Bivši ustavni sudac u novoj Hrvatskoj državi Vice Vukojević je optužen za silovanje dvadesetdvogodišnje Muslimanke u logoru Vojno u Mostaru 1993 godine i nikad nije odgovarao za taj čin. U Hrvatskoj je napravljena tako ružna situacija za Srbe da su dvojica mojih bivših kolega Srba koji su samnom radili u inspektoratu za zaštitu od požara GSUP-a Zagreb izvršili samoubojstvo ili su prikazani kao da su izvršili samoubojstvo. (ukupno je bilo 20 inspektora)

Tokom rata u Hrvatskoj EU i UN su nudile pomoć da se rat zaustavi. Bilo je uspostavljeno mnogo primirja ali tek kada je Hrvatska spoznala da ne može pobijediti JNA prihvaćen je takozvani Cyrus Vance plan. Plan je potpisan od strane predstavnika Jugoslavije, Hrvatske, Srpske Krajine i UN. Prema tom planu JNA se povukla iz Hrvatske, Srpska Krajina se razoružala i došla pod zaštitu UN vojnih snaga dok se problem između Srba i Hrvata ne riješi pregovorima.

Kad je uspostavljen mir Vatikan i Njemačka su bez ikakve potrebe izvršile tihu agresiju na Jugoslaviju u januaru 1992 godine, podržavajući nasilnu secesiju i priznavajući Sloveniju i Hrvatsku kao nezavisne države. Da li je iza toga stajao revanšizam iz drugog svjetskog rata kada je Njemačka formirala Nezavisnu Državu Hrvatsku? Bilo kako bilo ostale države su slijedile njihov primjer. Tako se granice Jugoslavije nisu promijenile mirno kroz međusobne pregovore što je zahtijev međunarodnih zakona (UN, Helsinška konvencija) i Ustava SFRJ nego nasilno i kroz međunarodno priznanje ilegalne secesije.

Novonastala priznata država Hrvatska nije pristajala na ništa manje nego na potpunu reintegraciju Srpske Krajine što Srbi nisu željeli prihvatiti. U 1995 godini Hrvatska vlada je mobilizirala vojsku da zauzme teritorij Republike Srpske Krajine iako je ona bila pod zaštitom UN. Ja mislim da tako nešto ne bi bilo moguće bez podrške velikih sila. U trenutku napada hrvatske vojske NATO avioni su "greškom" uništili srpske radare. Prema Cyrus Vanceovom planu Jugoslavija je imala obavezu zaštititi Srpsku Krajinu u slučaju napada Hrvatske ali uslijed pritisaka izvana to nije učinila. Srpska Krajina je imala veliki pust teritorij i manje stanovnika nego što je Hrvatska mobilizirala vojnika. Srpska Krajina se nije mogla obraniti pa je kompletno srpsko stanovništvo napustilo Srpsku Krajinu. Prema srpskim izvorima tokom i poslije “Oluje“ je ubijeno oko dvije hiljade Srba, dok je prema hrvatskom izvoru ubijeno oko 700 Srba. Najviše je ubijeno starih ljudi koji nisu htjeli napustiti svoje domove a imovina Srba je spaljena. Međunarodni mediji koji su bili jako zabrinuti kada je JNA gušila hrvatsku oružanu pobunu, su pokazali indiferentnost kada su Srbi bili napadnuti.

Ovako je izgledao najveći egzodus u Evropi poslije drugog svjetskog rata u kojem 200.000 Srba, čiji su preci u Hrvatskoj živjeli stoljećima, napušta Srpsku Krajinu 1995 godine. Ovu fotografiju niste mogli vidjeti ni u jednim svjetskim informativnim medijima. Zašto?

Hrvatska je definitivno zločinačka tvorevina ali ta karakteristika nije dovoljna da prikaže hrvatsku državu. Gotovo sve države su nastale na manjim ili većim zločinima ali malo je takvih koje su svoj nastanak bazirale na genocidu i etničkom čišćenju drugih naroda a još manje je takvih koje su u tome uspjele. Tuđmanova Republika Hrvatska je to ostvarila podržana od strane najmoćnijih država svijeta i od UN. Kako je to moguće?

Bosna i Hercegovina

Bosna i Hercegovina je imala tri konstitutivna naroda: Muslimane koji se od 1992 službeno zovu Bošnjaci, Srbe i Hrvate. Sa time u vezi odluke vezane za sudbinu Bosne i Hercegovine su se trebale donositi koncenzusom predstavnika sva tri naroda. Hrvatima i Bošnjacima to nije odgovaralo pa su odlučili o sudbini BIH odlučivati demokratskom većinom. Bošnjaci su željeli neovisnu Bosnu i Hercegovinu a Hrvati su secesiju od Jugoslavije shvaćali samo kao prvi korak. Drugi korak je trebao biti secesija od Bosne i Hercegovine i priključenje Hrvatskoj ali to im još nije pošlo za rukom. Zbog tako zamršene situacije dogovor na jugoslavenskom nivou gdje se takvi problemi prema Ustavu Jugoslavije morali rješavati koncenzusom naroda je bio jedino dobro rješenje ali vlasti u Bosni i Hercegovini je rat bio draži.

Novoizabrana bošnjačka vlada je normalno htjela vladati cijelom Bosnom i Hercegovinom ali Srbi i Hrvati nisu pristali na to. Došlo je do mirne neformalne podjele Bosne tamo gdje su narodi imali svoju većinu i do manjih borbi za vlast tamo gdje su krajevi bili mješovito nastanjeni.

Da bi se spriječio rat u Bosni i Hercegovini, EU je u martu mjesecu 1992 godine ponudila prijedlog rješenja krize u BiH u takozvanom Cutillerovom planu kantonizacije BiH (Lisabonski sporazum). Predstavnici svih naroda Bosne i Hercegovine su ga poslije pregovora ipak prihvatili potpisom što je zaključilo mir. Poslije toga je predsjednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović u razgovoru sa američkim ambasadorom u Jugoslaviji Warrenom Zimmermanom izjavio da nije zadovoljan sa planom. Na to je američki ambasador ohrabrio Aliju Izetbegovića da povuče potpis sa sporazuma što je on i učinio. Odmah poslije toga su se borbe u Bosni i Hercegovini nastavile ali pregovori u Lisabonu nisu prekinuti.

U aprilu 1992, SAD i EU su priznale neovisnost Bosne i Hercegovine. Njima izgleda da nije bilo stalo da se uspostavi mirno rješenje. Njima nije bilo važna činjenica da vlast u Sarajevu nema kontrolu čak ni u cijelom Sarajevu. Njima nije bilo važna činjenica da se 1.500.000 Srba ili jedna trećina ukupne bosansko hercegovačke populacije ne žele odcijepiti od Jugoslavije. Njima nije bila važna činjenica da su sve strane u sukobu bile naoružane. Oni su morali znati da to priznanje vodi u rat i oni su to znali. To je bila politika loših namjera prema svim narodima koji tamo žive. Zašto?

Do priznanja nezavisnosti Bosne i Hercegovine JNA je normalno tamo bila kod kuće iako je na nekim djelovima BiH tretirana kao agresor. U maju mjesecu 1992 godine JNA je dogovorila sa bošnjačkom vlasti povlačenje svoje vojske iz kasarni u Sarajevu i u Tuzli koje su bile na teritoriju pod bošnjačkom kontrolom. Iako je uspostavljen dogovor o povlačenju, bošnjačka vojska je tom prilikom napala vozila JNA i mučki ubila više od dvije stotine i pedeset mladih vojnika i njihovih starješina. Sve su zabilježile televizijske kamere u Sarajevu (youtube – 6 dijelova – kliknite 1, 2, 3, 4, 5, 6 ) i u Tuzli (youtube - kliknite 7 ). To su bili prvi veliki zločini na teritoriji Bosne i Hercegovine koje je međunarodna javnost jedva zabilježila a počinioci nikad nisu odgovarali. JNA ni na koji način nije odgovorila na te masakre iako je imala pravo to učiniti jer je bila napadnuta.

Ali Srbi u Bosni nisu ostali dužni. U ratu ne postoji mogućnost kažnjavanja individualnih krivaca za učinjena zlodjela pa za zločine pojedinaca ispašta njihov narod. Srbi su posjedovali većinu teškog naoružanja JNA koje se nalazilo u Bosni i Hercegovini zato što su hrvatski i bošnjački vojnici i oficiri dezertirali iz JNA ostavljajući teško naoružanje Srbima. Da je do razlaza došlo mirnim putem svi bi podijelili oružje. Imajući teško naoružanje Srbi u Bosni su ralativno lako zauzeli teritorij koji su smatrali svojim što je poslužilo dobro organiziranoj svjetskoj propagandi da po ko zna koji put proglasi Srbe za agresore.

UN predvođene od strane SAD optuživale su Jugoslaviju za rat u Bosni i Hercegovini i pozivali su Jugoslaviju da ga zaustavi jer će joj u suprotnom biti nametnute ekonomske sankcije. Iako je Jugoslavija u to vrijeme surađivala sa bosanskim Srbima ona nije imala moć da im komandira. Ali Srbi u Bosni nisu tada više imali značajan interes da napadaju jer su uglavnom ostvarili svoje ratne ciljeve. Nije potrebno reći da Jugoslavija nije mogla zaustaviti bošnjačke i hrvatske ratne operacije koji su daleko više napadali jer nisu ostvarili svoje ratne ciljeve. To je i razlog zašto bošnjačka vlast nije željela pregovarati o miru. Bošnjačka vlast je ta koja nikoga nije puštala iz Sarajeva. Bošnjačkoj vlasti je odgovarala uloga žrtve jer ona ni na koji način nije trpjela. Bošnjački narod je trpio jako isto kao Hrvati i Srbi.

Ubrzo nakon ultimatuma dogodio se masakr u Sarajevu u ulici Vase Miskina gdje je eksplozija ubila 17 ljudi (Bošnjaka i Srba) i ranila oko stotinu. Svi bošnjački mediji i dan danas nakon 17 godina jednoglasno optužuju Srbe za taj pokolj. Srbi negiraju krivicu svo vrijeme, a i dan danas optužuju Bošnjake da su sami podmetnuli eksploziju da bi za to bili optuženi Srbi. U prilog tome govori činjenica da su se televizijske kamere našle na mjestu zločina za manje od jedne minute. Ja bih upitao bošnjačku vlast kako je to moguće? Nezavisna istraga nikad nije provedena. Ja mislim da se istina mora saznati jer će u suprotnom zauvijek ostati dvije verzije masakra i antagonizam između Srba i Bošnjaka. Ako sudimo po tome ko je profitirao iz tog masakra onda je odgovor svakako bošnjačka vlada. Bošnjaci su poslije priznanja nezavisnosti Bosne i Hercegovine od strane SAD i EU izgubili interes za pregovore o kantonizaciji Bosne i Hercegovine u Lisabonu. Masakr u Sarajevu im je dao izgovor da prekinu pregovore, Srbi su proglašeni za zlikovce, a Jugoslaviji su nametnute ekonomske sankcije. U Bosni i Hercegovini su slijedile tri godine mučenja svih naroda jer nacinalne vođe nisu odustajale od svojih zahtijeva.

Sada bih rekao par riječi o srpskim zločinima. U Vukovaru se nalazi vodotoranj na kojemu su u toku rata hrvatski snajperisti ubijali Srbe u Borovu Selu. Srbi su jedne noći 1991 godine prišli do podnožja vodotornja i snajperisti su se našli u klopci pa su se predali. Poslije toga je došao jedan lokalni srpski borac i vjerojatno iz osvete ih je pobio rafalom iz automatske puške. Kad je ovo stiglo do mene moralo je stići i do komande JNA ali ona nije reagirala. Ne kažnjavanje tog zločina je kreiralo formulu po kojoj je osveta postala legalna. Po toj formuli je kasnije ubijeno 200 hrvatskih ranjenih boraca zarobljenih u vukovarskoj bolnici poslije pada Vukovara. JNA opet nije reagirala a morala je jer je ona komandirala cijelom operacijom. Iako je JNA imala jaku moralnu obuku, moral je u praksi opadao zajedno sa padom Jugoslavije. Zbog nereagiranja JNA ta se formula ubijanja zarobljenika proširila i na Bosnu i Hercegovinu. Tako je nastala velika sramota srpskog naroda. Tako je nastao pokolj u Srebrenici.

Srebrenica je gradić u istočnoj Bosni pretežno nastanjen Bošnjacima. Ujedinjene nacije predvođene od strane SAD su proglasile taj gradić zaštićenom zonom. Srebrenica kao zaštićena zona je trebala biti demitalizirana zona ali to se nikada nije dogodilo. Srebrenica je bila sigurno mjesto Bošnjacima iz kojeg su pripremali napade na susjedna srpska sela gdje je prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi ubijeno 3287 Srba u periodu od 1992-1995 godine. Srbima je tih napada bilo dosta pa su u ljeto 1995 zauzeli Srebrenicu. Tom prilikom su Srbi navodno ubili 8.000 zarobljenih Muslimana. Do pokolja je stvarno došlo jer su Srbi slijedili već uhodanu formulu ali kanadski General Lewis MacKenzie prvi komadant zaštitnih snaga UN u Bosni i Hercegovini, tvrdi da je je broj ubijenih Bošnjaka znatno manji. Nakon višegodišnjeg istraživanja, Međunarodnom sudu u Hagu je dostavljen popis od nešto više od 2.000 pronađenih tijela Bošnjaka u i oko Srebrenice. Taj broj uključuje i žrtve nastale u tri godine intenzivnim borbama. Sudu je također dostavljen popis od oko 5.000 Bošnjaka koji se vode kao nestali. Vlada republike Srpske je 2004 godine otvorila istragu. Ako su srpski lideri u BiH Radovan Karadžić i Ratko Mladić naredili ubistva zarobljenih Bošnjaka onda je Republika Srpska zločinačka tvorevina i kao takva ne zaslužuje da opstane. Sa druge strane takvo naređenje bi bilo suludo i kontraproduktivno jer su kritičke oči cijelog svijeta bile uperene u njih. Zato ja mislim da su ti zločini bili osveta lokalnog stanovništva. Istraga treba otkriti imena žrtava i imena zločinaca. Radovan Karadžić i Ratko Mladić su ipak odgovorni za taj čin jer su vodili vojsku nad kojom nisu imali dovoljno kontrole.

Pokolj u Srebrenici je poslužio NATO paktu da započne bombardiranje Srba u Bosni. Nešto poslije toga Hrvatska vojska je napravila pokolj od najmanje 700 starijih Srba koji su ostali u Srpskoj Krajini ali NATO nije uopće reagirao na to. Zašto NATO ima dvostruke standarde? NATO nije prestao bombardirati Srbe dok Srbi nisu potpisali mirovni sporazum u Daytonu. Tako je završio rat u Bosni i Hercegovini. Daytonskim sporazumam Srbi su dobili priznanje svoje Republike Srpske i 49% teritorije Bosne i Hercegovine što je više nego što im je bilo ponuđeno prema Cutillirovom planu koji su prihvatili prije početka rata. Pa zašto je onda vođen rat?

Srbija

Ekonomske sankcije nametnute Jugoslaviji zbog rata u Bosni i Hercegovini su zatvarale pogone i dovele do kolapsa srpsku i crnogorsku privredu. Ekonomske sankcije su bile teži udar na privredu nego što bi to mogao biti rat. Kompletno je obustavljen legalni trgovinski promet preko granice Jugoslavije i cijelokupno poslovanje je moralo ići švercerskim kanalima. Jugoslavija je tako počela ovisiti o kriminalcima. Tako danas svjetski moćnici uništavaju neposlušne države.

Srbija i Crna Gora su i poslije uspostavljenog mira u Bosni i Hercegovini 1995 godine i dalje ostali pod ekonomskim sankcijama. Zašto? Jasan odgovor UN nisu dale ali postojale su insinuacije da je ostao još nerješen problem sa Kosovom i Metohijom. Srbi smatraju Kosovo i Metohiju kolijevkom svog naroda i svoje kulture. Tu se nalaze gotovo svi srpski srednjovjekovni manastiri dok tragova albanske stare kulture nema. To Srbima govori da su oni starosjedioci Kosova i Metohije i da ono pripada njima.

Problemi u Jugoslaviji su započeli još osamdesetih godina prošlog stoljeća na Kosovu i Metohiji. Prema Ustavu Kosova i Metohije od 1974 godine koji je kreiran pod kontrolom predsjednika Jugoslavije Josipa Broza Tita, pokrajina Kosovo i Metohija je formalno bila u Srbiji ali je imala ista prava u Jugoslaviji kao i republika Srbija ili ponekad čak i veća. Pokrajina Kosovo i Metohija je samostalno donosila sve odluke a Srbija je u nekim pitanjima morala uspostaviti koncensus sa pokrajinama za donošenje odluka.

Kosovo i Metohija je bila vrlo nerazvijena pokrajina u koju se slijevala velika novčana pomoć iz cijele Jugoslavije. Unatoč tome komunističko rukovodsto pokrajine nije bilo uspješno u pokretanju razvoja privrede. Tako je Kosovo i Metohija postalo bunar bez dna a boljitak se nije mogao nigdje vidjeti. Takvim stanjem je bila nezadovoljna cijela Jugoslavija uključujući i narod Kosova i Metohije. To je dovelo do razvoja nacionalističkog pokreta na Kosovu i Metohiji koji je težio nezavisnosti pokrajine. Put prema nezavisnosti se u to vrijeme bazirao na visokom natalitetu Albanaca. Sa druge strane Srbi su napuštali Kosovo i Metohiju bilo zato što su dobijali od Albanaca dobre otkupne cijene za svoja imanja, bilo zato što su se osjećali ugroženi u pokrajini gdje su Albanci 1990 godine dogurali gotovo do 90% stanovništva. Prije drugog svjetskog rata bilo je više Srba nego Albanca na Kosovu.

Tada na scenu stupa Slobodan Milošević. Umjesto da razvija privredu Srbije i dobrim odnosima sa Albancima rješava probleme, odgovorio je na albanski nacionalizam jakim srpskim nacionalizmom i organiziranjem masivnih mitinga podrške vlastitoj politici. Poslije toga Slobodan Miloševic je od komunističkog rukovodstva Kosova i Metohije zahtijevao da vrate republici Srbiji ustavne funkcije koje im je dao Tito 1974 godine. Pod pritiskom jakog srpskog nacionalističkog pokreta 1989 godine, parlament Kosova i Metohije je to i učininio. To je bila Pirova pobjeda Slobodana Miloševića jer su poslije toga Albanci samo povećali svoje separatističke težnje. Osim toga jak nacionalizam u Srbiji podstrekao je nacionalizme u ostalim republikama Jugoslavije. Tako je Slobodan Milošević povećao probleme u Jugoslaviji. Ali ja ne bih rekao da je Slobodan Milošević imao loše namjere prema bilo kome pa tako ni prema Albancima, rekao bih da on nije bio dovoljno sposoban za izazove koji su uslijedili.

Jugoslavija nije odustajala od svoje nezavisne politike bez obzira na sankcije UN. Pokušavala je sa Albancima na Kosovu i Metohiji uspostaviti neki oblik dogovora o zajedničkoj budućnosti ali poslije raspada Jugoslavije Albanci nisu pristajali na ništa manje od potpune samostalnosti što Srbija nije mogla prihvatiti. Onda su negdje 1996 godine Albanci na Kosovu i Metohiji počeli dobijati oružje, osnovali su Oslobodilačku vojsku Kosova i počeli ubijati srpske policajce. U 1998 godini američka vlada je postavila Oslobodilačku vojsku Kosova na listu terorističkih organizacija. Ali bivši kanadski ambasador u Jugoslaviji James Bissett je lijepo primijetio da “američki rat protiv terorizma” nije zahvatio OVK. Početkom 1999 godine netko je mještane sela Račak, jakog uporišta Oslobodilačke vojske Kosova, nagovorio da napadnu jedinice jugoslavenske specijalne policije. Poslije žestoke borbe poginulo je 45 Albanaca. Ti ljudi su bili žrtvovani jer se oni ni na koji način nisu mogli boriti protiv izuzetno opremljene i uvježbane jugoslovenske specijalne policije. Taj period je prilično dobro prikazan u dokumetarnoj emisiji koje možete vidjeti ovdje: NATO'ov ilegalan rat protiv Srbije i Laži o ratu na Kosovu.

Tih 45 mrtvih Albanaca je poslužilo NATO paktu da objavi ultimatum Jugoslaviji po kojem je Jugoslavija praktično morala prihvatiti okupaciju NATO snaga. Zašto na primjer NATO nije dao ultimatum Bosni i Hercegovini kada je bošnjačka vojska napravila pokolj nad 200 mladih vojnika JNA koji su se povlačili iz Tuzle prije nego što je rat i započeo? Jugoslavija je odbila ultimatum NATO pakta u gradu Rambouillet u Francuskoj a to je značilo da će biti napadnuta.

Ali napasti nezavisnu zemlju koja ne napada druge zemlje, protiv povelje UN je imperijalistički kriminal. Zato je NATO pokušao pravdati agresiju na Jugoslaviju optužbom o srpskom pokolju čak do 100.000 Albanaca i protjerivanjem čak do 700.000 Albanaca sa Kosova. Ali nisu mogli priložiti dokaze za te optužbe jer ništa od toga nije bila istina. Agresija je provedena isključivo bombardiranjem tako da je NATO u svojoj prvoj misiji postao teroristička organizacija. Agresija je trajala 78 dana. Ubijeno je hiljade ljudi i učinjena je ogromna materijalna šteta Jugoslaviji. Ljudi i danas umiru kao posljedica zračenja od ilegalnih bombi obogaćenih uranom koje je NATO pakt bacao na Jugoslaviju. Rat je završen mirovnom rezolucijom 1244 UN. Prema toj rezoluciji jugoslavenska vojska se povukla sa Kosova, upravu nad Kosovom je preuzela UN, zaštitu stanovnika Kosova preuzima NATO, a budući status Kosova bi se trebao odrediti pregovorima Srba i Albanaca poštujući integritet Jugoslavije. Ali zadnje dvije stavke se nisu ostvarile. NATO nije zaštitio preostale Srbe na Kosovu. Bivši kanadski ambasador u Jugoslaviji James Bissett tvrdi da je poslije odlaska jugoslavenske vojske oko 2.000 Srba ubijeno na Kosovu a ostali su pobjegli. Zapadni mediji nisu objavili da su počinjeni zločini nad Srbima. Zašto? Bivša tužiteljica međunarodnog suda u Hagu Carla Del Ponte je napisala u svojoj knjizi "Istraga: Ja i ratni zločinci"da je Oslobodilačka vojska Kosova prebacila 300 srpskih zatvorenika u Albaniju gdje su ubijeni a njihovi organi izvađeni i prodavani bogatim kupcima u Evropi. Ako je NATO izvršio agresiju na Jugoslaviju zbog 45 ubijenih kosovskih Albanaca, zašto nije napao Kosovo zbog zločina koji su Albanci počinili Srbima na Kosovu i Metohiji? Ako sve ovo uzmemo u obzir nije li Kosovo zločinačka tvorevina zapadnog svijeta? Kao kruna svega, SAD i većina članica EU su nedavno protivno rezoluciji 1244 UN priznale nezavisnost Kosova.

Jugoslaviji i dalje nisu skinute ekonomske sankcije UN. Pa gdje je ostao problem? Problem je bio predsjednik Jugoslavije Slobodan Milošević jer je kao propagirani krivac za svo zlo u Jugoslaviji morao pasti. Svjetskim vladarima je pošlo za rukom da skinu Slobodana Miloševića sa vlasti 2000 godine kada su raspisani izbori u Srbiji. Nakon gotovo deset godina patnji kojima je srpski narod bio izložen, Srbi su posustali i dali više glasova predsjedniku Demokratske stranke Srbije Vojislavu Koštunici nego Slobodanu Miloševiću. Ali Vojislav Koštunica nije dobio više od 50% glasova u prvom krugu pa je trebao biti održan drugi krug glasanja. Opozicija u Srbiji je proglasila takav izborni rezultat prevarom i pomognuta moćnicima izvan zemlje podigla je nasilnu revoluciju u Srbiji. Da su otišli u drugi krug Vojislav Koštunica bi legalno pobijedio na demokratskim izborima. Ali ti moćnici izvana su željeli krv u Srbiji. To im nije pošlo za rukom ponajviše zato što to Slobodan Milošević nije htio. Sutkinja Milena Arežina je bila neposredan svjedok tih zbivanja u Srbiji i lijepo ih je prikazala u svojoj knjizi Noć prevare dan izdaje. Ja sam je pročitao u jednom dahu i toplo je preporučam.

Slobodan Milošević je nasilno smijenjen, zatim uhapšen i isporučen Međunarodnom sudu u Hagu sve protivno Ustavu Jugoslavije. Odmah ću reći da je Slobodan Milošević znao biti arogantan kao predsjednik što zasigurno nije odlika mudrog političara ali on nije počinio nikakav zločin. Pogledajte dokumentarnu emisiju: "Šokantno, Slobodan Milošević je bio nevin!" na YouTubeu u 5 djelova: 1, 2, 3, 4, 5. U Međunarodnom sudu u Hagu nije branio sebe nego svoju zemlju i to je radio toliko uspješno da je zbog toga tamo sistematski ubijan. Nisu imali nikakav dokaz za krivicu Slobodana Miloševića pa su ga četiri godine maltretirali beskonačnom količinom sporednih ratnih zbivanja sa kojima on nije imao veze. Slobodan Milošević je bio srčani bolesnik. Svaki liječnik može potvrditi da je tako dug stres na sudu za njega bio opasan po život. Pred samu smrt svakodnevno je vapio da dobije pomoć nezavisnog liječnika ali je odbijen od strane suda što je rezultiralo infarktom od kojega je umro.

Na kraju, uz enormnu svestranu intervenciju svjetskih moćnika, na vlast u Jugoslaviji su došli poslušnici svjetskih imperijalista. Tako je na kraju Jugoslavija kapitulirala. Tek tada je stigao mir. Tek tada su sankcije UN Jugoslaviji ukinute. Na kraju su Jugoslaviju činili samo republika Srbija i Crna Gora. Ali ona se pokazala tako neuspješna tvorevina da nije mogla opstati pa je 2003 godine potpuno ukinuta voljom vlade Srbije i Crne Gore. Tako je moja domovina izbrisana sa karte svijeta.

Ostatak na: http://www.sarovic.com/moj_dug_jugoslaviji.htm

Zanima me što mislite o ovome.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 sub ruj 18, 2010 4:00 pm

L.to mi je poznato ali neka se pročita iako je to jedna strana medalje
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mass sub ruj 18, 2010 4:18 pm

Pročitao sam do BiH.. Vidi se da je to napisala neobjektivna osoba. Ima tu dosta istine, čak mislim da je većina istina, ali ovaj zadnji odlomak u naslovu 'Hrvatska' povrača

Ali šta ja znam.. Kad je rat počeo ja sam imao sam 3 godine...
Mass
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 8 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

[Vrh]