Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Seksualne robinje

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Seksualne robinje - Page 2 Empty Re: Seksualne robinje

Postaj by Ly on pon srp 26, 2010 10:52 pm

minutus je napisao/la:jebeš i ti u mozak

Kaže mozgojebač i ostane živ.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 24.10.2009
Broj postova : 3469
Reputacija Reputacija : 475
Godina imam : 60
Započeo/la tema :
Seksualne robinje - Page 2 Empty61 / 99961 / 999Seksualne robinje - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neukrotivi pastuh on uto srp 27, 2010 9:44 am

minutus, sve spada pod temu. Problem je da si svladan od matrijarhata danceri
Neukrotivi pastuh
Neukrotivi pastuh
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 23.08.2009
Broj postova : 7641
Reputacija Reputacija : 281
Godina imam : 51
Započeo/la tema :
Seksualne robinje - Page 2 Empty72 / 99972 / 999Seksualne robinje - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 on uto srp 27, 2010 9:56 am

Lyraean je napisao/la:
minutus je napisao/la:
s obzirom na dijagnosticirani uzrok, želim (još jednom) reći da je uvodna postavka sa kambodžankama ili ženama sveopće, besmislena.

Pa i nije besmislena jer se radi većinom o patrijarhalnim sistemima. Demokratski navodno nije patrijarhalan, ali isto tako daleko je od jedakosti i poštivanja žene. Primjera imaš koliko oćeš. Društvo koje ne poštuje ženu teško može opstati. Jako teško. Bar po meni. Tako da, minutus, jebavanje u mozak od strane političara ima veze sa temom o seksualnim robinjama, a uvodna postavka o ženama uopće nije besmislena.

i šta bi ti mjenjala njihov mentalitet i patrijahalni sistem :sw7:Država koja ne poštuju žene ima u svijetu pun k... i opet opstaju,dapače ima ih di žive svi ka cari.Nisam za takovi sistem al nek se zna da tvoj navod ni toćan da takvo društvo ne može opstati,
možda imaš viziju za 30-40. g. unaprijed
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Registriran/a : 06.01.2010
Broj postova : 9559
Reputacija Reputacija : 520
Godina imam : 62
Započeo/la tema :
Seksualne robinje - Page 2 Empty65 / 99965 / 999Seksualne robinje - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neukrotivi pastuh on uto srp 27, 2010 10:55 am

To nije vizija Skorpy.
Zene su puno inteligentnije od muskaraca upravo zbog ropstva koji je stvorio jednu vrstu kompleksa nastalu zivotom u patrijarhalnom sistemu pri cemu zele uzdignuti matrijarhalni i tako se zbune i zaborave na spol ciji je ishod "feminizam", biseksualnost, homoseksualnost, itd.
Vjerojatno ti je jasno kakve i koje zene vise na netu. Zbog cega i "koga"?
Kontas?
(cast iznimkama)
Neukrotivi pastuh
Neukrotivi pastuh
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :
Seksualne robinje - Page 2 Empty72 / 99972 / 999Seksualne robinje - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by scorpio57 on uto srp 27, 2010 2:06 pm

ovo za net kontam Very Happy
scorpio57
scorpio57
Dipl.ing.foruma
Dipl.ing.foruma

Registriran/a : 06.01.2010
Broj postova : 9559
Reputacija Reputacija : 520
Godina imam : 62
Započeo/la tema :
Seksualne robinje - Page 2 Empty65 / 99965 / 999Seksualne robinje - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Ly on uto srp 27, 2010 2:13 pm

Ali KAKO opstaju, scorpio57? Kako se živi u njima? Kako se ponašaju prema drugima? Koliko sistema se promijenilo? Ekonomski jesu jaki, da. Ali što je s drugim aspektima? Nepoštivanje prirode kao ženskog načela, manjak suosjećanja kao jedne karakteristike ženskog načela. O tome govorim. Za kvalitetan život nije dovoljno biti nahranjem i imati krov nad glavom. Onda bi svi bogati bili sretni, a nisu.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :
Seksualne robinje - Page 2 Empty61 / 99961 / 999Seksualne robinje - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neukrotivi pastuh on uto srp 27, 2010 3:35 pm

Ma sta se uvatili voga, noga, livoga, desnoga, a bogati, nije lose imat "seksi robinju" kes

p.s. zejbavam malo hammer
Neukrotivi pastuh
Neukrotivi pastuh
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by diabolik. on sri srp 28, 2010 3:58 am

Kurva je kurva, il radila u Kabodži, il u Vrankvurtu na Majni.
Kakve su vas seksualne robinje spopale? Very Happy
diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 23.12.2008
Broj postova : 6086
Reputacija Reputacija : 553
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Seksualne robinje - Page 2 Empty74 / 99974 / 999Seksualne robinje - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by minutus on sri srp 28, 2010 7:16 am

diabolik. je napisao/la:Kurva je kurva, il radila u Kabodži, il u Vrankvurtu na Majni.
Kakve su vas seksualne robinje spopale? Very Happy

u hijerarhijskom društvu svatko je kurva, a većina ljudi su još dodatno (obično glupi jer nesvjesni) licemjeri.

minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 06.12.2009
Broj postova : 1918
Reputacija Reputacija : 367
Godina imam : 66
Započeo/la tema :
Seksualne robinje - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Seksualne robinje - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by minutus on sri srp 28, 2010 7:34 am

Lyraean je napisao/la:Ali KAKO opstaju, scorpio57? Kako se živi u njima? Kako se ponašaju prema drugima? Koliko sistema se promijenilo? Ekonomski jesu jaki, da. Ali što je s drugim aspektima? Nepoštivanje prirode kao ženskog načela, manjak suosjećanja kao jedne karakteristike ženskog načela. O tome govorim. Za kvalitetan život nije dovoljno biti nahranjem i imati krov nad glavom. Onda bi svi bogati bili sretni, a nisu.
ne vidim ženska ili muška načela.

alice schwarzer je svojom biografijom srušila sve svoje vlastite tvrdnje o muškarcima kao nasilnicima nad ženama. od jednom je sama postala nasilnik nad ženama koje je zaposlila i nad svim muškarcima koje je paušalno optuživala. imamo u mlađoj povijesti dobro dokumentirano znanje o ženama koje se, jednom na poziciji, ni u čemu nisu razlikovale od muških funkcionara (npr. katarina ruska). muškarci koji vrše nasilje nad drugima uživaju potpunu potporu ili vuku čak motivaciju izravno od svojih supruga. ankica je u tom pogledu ista kao francek, a sin se ne razlikuje od kćeri. to je pitanje (ovdje: novohrvatske) kulture i odgoja, a ne prirodnog svojstva.
patrijarhat nije nastao iz pokvarenosti muškaraca nego kao oblik podjele rada u teškim životnim uvjetima; tehnika preživljavanja, a ne vladanja nad vršnjacima. često ali ne generalno i nužno patrijarhat je vezan za hijerarhijski društveni ustroj kao u evropi. ja bi društvene deformacije pripisao hijerarhijskom, a ne patrijarhalnom poretku. indijanci su također imali patrijarhat, ali anarhistički ustroj. dakle poglavica nije nikog mogao prisiliti nešto određenog činiti ili u nečemu sudjelovati, a najmanje za svoju osobnu korist - niti je imao pravo na naj ovo ili ono. dobio je od drugih što su oni mislili da mu pristoji, a udobnosti je uživao kao zadnji i najodgovorniji.
minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ly on sri srp 28, 2010 10:03 pm

minutus je napisao/la: ne vidim ženska ili muška načela.

Može i drukčije. Npr. yin i yang. Malo proučavati ezoteriju, alternativu općenito, religije, itd. Tamo su načela dosta opširno objašnjena.

minutus je napisao/la: imamo u mlađoj povijesti dobro dokumentirano znanje o ženama koje se, jednom na poziciji, ni u čemu nisu razlikovale od muških funkcionara (npr. katarina ruska). muškarci koji vrše nasilje nad drugima uživaju potpunu potporu ili vuku čak motivaciju izravno od svojih supruga. ankica je u tom pogledu ista kao francek, a sin se ne razlikuje od kćeri. to je pitanje (ovdje: novohrvatske) kulture i odgoja, a ne prirodnog svojstva.

Naravno da se nisu razlikovale od muških funkcionara jer su samo napravile isto što i njihovi muški kolege. To rade i današnje "emancipirane" žene. Ali kolikko su stvarno emancipirane? Jebeš emancipaciju ako imam pravo raditi i kad dođem iz posla zateknem lika na kauču s pivom u ruci, djeca zasrana, kuća šporka, voda curi na sve strane...mogu sve što i on,a opet nisam uvažena i cijenjena. Nadam se da sam bila jasna.

Ja uvijek naglašavam štetnost raznih lajona koje su u stanju uvaliti čovjeka u probleme samo takve. Druga stvar, rijetke su u povijesti uspjele postići isto što i muškarci pa su vukle konce iz pozadine. Spletkarile. Dokazano. Upravo zato jer je bilo teško uspjeti u muškom svijetu.

minutus je napisao/la:patrijarhat nije nastao iz pokvarenosti muškaraca nego kao oblik podjele rada u teškim životnim uvjetima; tehnika preživljavanja, a ne vladanja nad vršnjacima.

Upravo zato su i Indoeuropljani postali patrijarhalni. Nepovoljni vremenski i ambijentalni uvjeti života uzrokovali su stalna seljenja. Seljenja su se odvijala kolima koja su vukle tegleće životinje o čijoj snazi su ovisili,a tu je i stočarstvo kao jedina moguća komponenta privrede izvediva u takvim uvjetima. S vremenom se to odrazilo i na onostrano pa je muško načelo jačalo. Jedno od simbola muških načela je i snaga životinja. Kasnije dolazi i oružje. Za razliku od njih, egalitarna neolitska društva štovala su Veliku Majku čija personifikacija je bila ne samo žena i ženka nego i zemlja od koje su živjeli. Povoljni uvjeti omogućavali su život od zemljoradnje. Pa ipak, da se Indoeuropljani (koji su imali hijerarhijski ustroj) i nisu pojavili, hijerarhijski ustroj bi postojao i u neolitskim, sad već eneolitskim društvaim. Metalizacija je dovela do toga.

minutus je napisao/la:često ali ne generalno i nužno patrijarhat je vezan za hijerarhijski društveni ustroj kao u evropi. ja bi društvene deformacije pripisao hijerarhijskom, a ne patrijarhalnom poretku.

Deformacije možeš pripisati i patrijarhalnom i hijerarhijskom ustroju. Hijerarhija je prisutna u svim zemljama, ali kad govorimo o patrijarhatu onda treba primjetiti da što je zemlja razvijenija u njoj je manja stopa rodnosti i manja stopa smrtnosti djece, a ženska prava su veća.

minutus je napisao/la:indijanci su također imali patrijarhat, ali anarhistički ustroj. dakle poglavica nije nikog mogao prisiliti nešto određenog činiti ili u nečemu sudjelovati, a najmanje za svoju osobnu korist - niti je imao pravo na naj ovo ili ono. dobio je od drugih što su oni mislili da mu pristoji, a udobnosti je uživao kao zadnji i najodgovorniji.
[/color][/size][/font][/justify]

To je sasvim drukčije patrijarhalno društvo nego patrijarhalno društvo u Iranu.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by minutus on čet srp 29, 2010 2:06 pm

Lyraean je napisao/la:
minutus je napisao/la: ne vidim ženska ili muška načela.
Može i drukčije. Npr. yin i yang. Malo proučavati ezoteriju, alternativu općenito, religije, itd. Tamo su načela dosta opširno objašnjena.
ne samo da ne vidim ženska ili muška načela, ona ne mogu biti muška ili ženska. muško i žensko nije kategorija načela. jin i jang, muško-žensko, hladno-toplo, blago-žestoko, kruto-gipko/mekano itd., su svojstva i opisi suprotstavljenih, ali komplementarnih sila. jedno bez drugog ne može postojati, jedno je uvjetovano postojanjem drugog. time nije izraženo da žena kao individuum utjelovljuje pretežnu jin-silu/svojstvo. takvo pojednostavljene je zabuna.
predgovor ji đinga o jin i jang
dau de đing o suprotnostima
izumitelji jin-a i jan-ga su vjerodostojni tumači.
o načelima čovjeka (muškog i ženskog) preporučujem čuang tse-a, osobito i opetovano 6. poglavlje.
minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ly on čet srp 29, 2010 3:24 pm

minutus je napisao/la:
[justify][font=georgia][size=14][color=darkblue] ne samo da ne vidim ženska ili muška načela, ona ne mogu biti muška ili ženska. muško i žensko nije kategorija načela. jin i jang, muško-žensko, hladno-toplo, blago-žestoko, kruto-gipko/mekano itd., su svojstva i opisi suprotstavljenih, ali komplementarnih sila. jedno bez drugog ne može postojati, jedno je uvjetovano postojanjem drugog. time nije izraženo da žena kao individuum utjelovljuje pretežnu jin-silu/svojstvo. takvo pojednostavljene je zabuna.

Pa naravno da žensko ne predstavlja pretežito yin načelo. Kad se govori o muškom i ženskom načelu to se ne shvaća bukvalno nego baš kroz te komplementarne sile.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neukrotivi pastuh on čet srp 29, 2010 6:40 pm

Sto bi se trebalo pisati o nacelu musko - zenasko,? nema potrebe.
prvi i drugi heksagram, deseterogram, dva penta. spojene u jedno daju jing jang formu da ne nabrajam jos bezbroj simbola.
Tao te cing je isfurano a kava mi gubi ukus. A sto rec... preporucam (kvaku22)
Neukrotivi pastuh
Neukrotivi pastuh
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ly on čet srp 29, 2010 8:20 pm

Ma dobro, na kraju nitko nije shvatio, ali nema veze.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by minutus on čet srp 29, 2010 9:12 pm

Lyraean je napisao/la:
minutus je napisao/la:patrijarhat nije nastao iz pokvarenosti muškaraca nego kao oblik podjele rada u teškim životnim uvjetima; tehnika preživljavanja, a ne vladanja nad vršnjacima.
Upravo zato su i Indoeuropljani postali patrijarhalni. Nepovoljni vremenski i ambijentalni uvjeti života uzrokovali su stalna seljenja. Seljenja su se odvijala kolima koja su vukle tegleće životinje o čijoj snazi su ovisili,a tu je i stočarstvo kao jedina moguća komponenta privrede izvediva u takvim uvjetima. S vremenom se to odrazilo i na onostrano pa je muško načelo jačalo. Jedno od simbola muških načela je i snaga životinja. Kasnije dolazi i oružje. Za razliku od njih, egalitarna neolitska društva štovala su Veliku Majku čija personifikacija je bila ne samo žena i ženka nego i zemlja od koje su živjeli. Povoljni uvjeti omogućavali su život od zemljoradnje. Pa ipak, da se Indoeuropljani (koji su imali hijerarhijski ustroj) i nisu pojavili, hijerarhijski ustroj bi postojao i u neolitskim, sad već eneolitskim društvaim. Metalizacija je dovela do toga.

minutus je napisao/la:često ali ne generalno i nužno patrijarhat je vezan za hijerarhijski društveni ustroj kao u evropi. ja bi društvene deformacije pripisao hijerarhijskom, a ne patrijarhalnom poretku.
Deformacije možeš pripisati i patrijarhalnom i hijerarhijskom ustroju. Hijerarhija je prisutna u svim zemljama, ali kad govorimo o patrijarhatu onda treba primjetiti da što je zemlja razvijenija u njoj je manja stopa rodnosti i manja stopa smrtnosti djece, a ženska prava su veća.

minutus je napisao/la:indijanci su također imali patrijarhat, ali anarhistički ustroj. dakle poglavica nije nikog mogao prisiliti nešto određenog činiti ili u nečemu sudjelovati, a najmanje za svoju osobnu korist - niti je imao pravo na naj ovo ili ono. dobio je od drugih što su oni mislili da mu pristoji, a udobnosti je uživao kao zadnji i najodgovorniji.[/color][/size][/font][/justify]
To je sasvim drukčije patrijarhalno društvo nego patrijarhalno društvo u Iranu.

ne znam zašto ne možeš prihvatiti da patrijarhalno društvo nije nužno hijerarhijski ustrojeno. na kraju si sama ustanovila da imamo razne tipove patrijarhalnih društva, suprotstavila si iransko hijerarhijsko i indijansko anarhističko.
jašim na tome jer patre nije kriv, nego muškom i ženskom jednako odgojena poslušnost prema nadređenom (institucionaliziranom) autoritetu te prijetnja i nasilje kao konzekvenca neposluha.
minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ly on čet srp 29, 2010 9:24 pm

minutus je napisao/la:

ne znam zašto ne možeš prihvatiti da patrijarhalno društvo nije nužno hijerarhijski ustrojeno. na kraju si sama ustanovila da imamo razne tipove patrijarhalnih društva, suprotstavila si iransko hijerarhijsko i indijansko anarhističko.
jašim na tome jer patre nije kriv, nego muškom i ženskom jednako odgojena poslušnost prema nadređenom (institucionaliziranom) autoritetu te prijetnja i nasilje kao konzekvenca neposluha.
[/quote]

Pa zato jer ako postoji netko tko zapovijeda i koga svi slušaju to je automatski hijerarhijsko. Nebitno je li patrijarhalno ili matrijarhalno, tj. zapovijeda lli otac ili mater, to društvo je hijerarhijsko. Ono koje nije hijerarhijsko je ono u kojem su svi u istom rangu. Što znači patrijarhalno? Ono u kojem vladaju muškarci. Što znači matrijarhalno? Ono u kojem vladaju žene. Koja je razlika? U spolu vladara. Naglasak je na VLADARU. To je hijerarhija. I današnje npr. hrvatsko tzv. demokratsko društvo je hijerarhijsko, a da nije patrijarhalno. Hijerarhijsko društvo nije nužno patrijarhalno, ali patrijarhalno JEST hijerarhijsko. Nebitno zove li se glavna osoba poglavar, poglavica, predsjednik, kralj, car, ovaj, onaj, to je skroz nebitno. Važno je da postoji glavni koga svi slušaju. To je hijerarhijsko uređenje.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by minutus on čet srp 29, 2010 9:27 pm

Neukrotivi pastuh je napisao/la:Sto bi se trebalo pisati o nacelu musko - zenasko,? nema potrebe.
prvi i drugi heksagram, deseterogram, dva penta. spojene u jedno daju jing jang formu da ne nabrajam jos bezbroj simbola.

blaženi koji šute kad nemaju što reći.
tao te king je evergreen. isfurani su neukrotivi konji (hallo cowboy … haha)
i likovi koji s pozornice uz preglasnu glazbu tule trivijalnosti u mikrofon.
minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by minutus on čet srp 29, 2010 11:13 pm

minutus je napisao/la:

Lyraean je napisao/la:
Pa zato jer ako postoji netko tko zapovijeda i koga svi slušaju to je automatski hijerarhijsko. Nebitno je li patrijarhalno ili matrijarhalno, tj. zapovijeda lli otac ili mater, to društvo je hijerarhijsko. Ono koje nije hijerarhijsko je ono u kojem su svi u istom rangu. Što znači patrijarhalno? Ono u kojem vladaju muškarci. Što znači matrijarhalno? Ono u kojem vladaju žene. Koja je razlika? U spolu vladara. Naglasak je na VLADARU. To je hijerarhija. I današnje npr. hrvatsko tzv. demokratsko društvo je hijerarhijsko, a da nije patrijarhalno. Hijerarhijsko društvo nije nužno patrijarhalno, ali patrijarhalno JEST hijerarhijsko. Nebitno zove li se glavna osoba poglavar, poglavica, predsjednik, kralj, car, ovaj, onaj, to je skroz nebitno. Važno je da postoji glavni koga svi slušaju. To je hijerarhijsko uređenje.

evo opet. kaj ti ne možeš nikoga slušati, a da ne moraš?
opovrgavaš li da je indijansko društvo (bilo) patrijarhalno, ali ne hijerarhijsko društvo sluga i gospodara?
svaki spol djeluje i utječe na drugim poljima odgovornosti, u skladu sa svojim zadaćama u zajednici. poglavica ne vlada svojim plemenom kao kralj, knez, guverner i slično niti je pleme i zajednički životni prostor njegov posjed, kao evropska ili azijska kneževina. on može sazvati savjet mjerodavnih autoriteta, ali ne može samostalno donijeti obveznu odluku za druge. niti plemenski savjet to ne može. oni mogu proglasiti rat, ali ne mogu nikoga prisiliti sudjelovati. tamo nema dezertera kojeg će kasnije zarobiti, poniziti i strijeljati u ime zajednice.
u slobodnom društvu su autoriteti prirodni, a ne utvrđeni staležom, službom, zakonom, nasljedstvom ili platežnom moći, pa na kraju silom jačeg. prirodni autoritet je onaj kojeg sama prihvaćaš. kad zaželiš postati vrhunska krojačica, zamolit ćeš znamenitu vrhunsku krojačicu da te poduči i slušati njene savjete. ona će te prihvatiti ili odbiti. ako te prihvati, ti ćeš ju slušati - ako hoćeš. a ona će te zadržati - ako hoće, ali ne silom nekavog tvog ili njenog društveno utvrđenog prava, nego svatko djeluje slijedeći vlastitu volju.

minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neukrotivi pastuh on pet srp 30, 2010 3:38 am

minutus je napisao/la:
Neukrotivi pastuh je napisao/la:Sto bi se trebalo pisati o nacelu musko - zenasko,? nema potrebe.

Naprotiv, pratim vas. Asocijacija na kvaku 22 danceri

Est, blazen dok prica ...

(nesto se desava, zbiva ,....)
Neukrotivi pastuh
Neukrotivi pastuh
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ly on pet srp 30, 2010 11:38 am

A što ako su stari narodi promatrali boga kao načelo s vise aspekata pri čemu su Zeus, Had i ekipa bili svaki od aspekata? Recimo jedno načelo/bog ima muške osobine, a drugo ženske. U indoeuropskoj pradomovini uvjeti su bili savršeni za prevlast muškog božanskog načela jer je izdržljivost i snaga bila presudna. U neolitskoj Europi uglavnom se živjelo od zemlje koja rađa. Otud naglasak na ženskom božanskom načelu. Dakle, bit je u promatranju boga kao načela. Je li sad jasnije?
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neukrotivi pastuh on pet srp 30, 2010 11:58 am

minutus je napisao/la:

Mislis na ovo danceri

Neukrotivi pastuh
Neukrotivi pastuh
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ly on ned kol 01, 2010 2:06 pm

minutus...

Patrijarhat (od grčkog: patér, odnosno patris, genitiva riječi koji potječe od korijena riječi patr- otac; i arché što znači starost, početak ili, metaforički, vladavina) je riječ kojom se označava stav da očevi imaju najvažniju ulogu u brigi za dobrobiti porodica. Riječ se, nadalje, koristi i za društva gdje se od muškaraca očekuje da brinu o dobrobiti cijele zajednice, odnosno drže javne službe. Riječi partrijarhalno i patrijarhalnost se koriste i za praksu i za stavove kojima se brani patrijarhat.

Izraz patrijarhat treba razlikovati od izraza patrilinarnost i patrilokalitet. Patrilinealna su društva gdje nasljedstvo (imovinsko i drugo) dolazi od očeve linije, a patrilokalitet se odnosi na društva gdje se supruge priključuju porodici svog supruga. Većina današnjih društava u svijetu su patrilinearna i patrilokalitetna.

http://wapedia.mobi/sh/Patrijarhat

Matrijarhat je oblik društva u kome se vlast drže žene, a posebno majke. Riječ matrijarhat dolazi od latinske riječi mater za majku i grčke riječi archein što znači vladati. Postoji i poseban izraz za žensku vlast - ginekokracija, koja se ponekad naziva ginokracija.

Matrijarhat se razlikuj od matrilinearnosti, gdje se djeca svoje porijeklo identificiraju po majci umjesto po svom ocu, te gdje se šire porodice i plemenski savezi stvaraju po ženskim linijama. Na primjer, u židovskim halaškim tradicijama se samo osoba kojoj je majka Židovka automatski smatra Židovom. Tako se židovsko porijeklo prenosi s majke na dijete (v.: Tko je Židov).

Matrijarhat se također razlikuje od matrilokaliteta, koje neki antropolozi koriste kako bi opisali društva gdje je autoritet majke važan u domaćim odnosima, odnosno gdje se suprug priključuje obitelji svoje supruge, umjesto da se supruga priključuje selu ili plemenu svog supruga, pa tako suprugu podržava njena šira porodica, dok su supruzi više izolirani.

http://wapedia.mobi/sh/Matrijarhat

Anarhizam (od grčkog ἀν (bez) + ἄρχειν (vladati) + ισμός (od korijena -ιζειν), "bez arhonta," "bez vladara") je politička filozofija, odnosno društvena teorija koja se zalaže za ukidanje svih organa vlasti i društvene hijerarhije. Anarhisti se protive svakom autoritetu i sili i zalažu se za apsolutnu slobodu ličnosti. Glavni stav anarhizma je da država kroz svoje represivne organe vlasti (sud, policija, vojska) donosi više zla nego dobra i da državu treba ukinuti. Kao organizovan pokret se prvi put javlja posle francuske revolucije.

http://wapedia.mobi/sh/Anarhizam

U ljudskom društvu najizraženije su sljedeće hijerarhije: obiteljska, vojna, religijska i državna. Također različita društva imaju dominantni spol, no takvih je sve manje.

Obiteljska hijerarhija postoji u društvima sa dominantnim spolom. U razvijenim civilizacijama najčešće je poglavar otac, pater familias. Slijede majka i djeca, često i obrnuto.

Vojna je najistaknutija jer u njoj postoji mnogo različitih stupnjeva. Vrhovni je zapovjednik najčešće poglavar države, slijede načelnik glavnog štaba i general. Niži stupnjevi nisu toliko izraženi.

Religijska je također vrlo istaknuta. Tako recimo Rimokatolička Crkva ima papu, kardinale, nadbiskupe, biskupe i svećenike. Tu su i redovnici, ministranti, đakoni, župnici itd. Mnoge protestantske crkve nemaju striktnu hijerarhiju.

Državnu je u prošlosti najčešće činila stupnjevana aristokracija na čelu s monarhom, dok danas postoji najčešće predsjednik (rjeđe monarh), vlada i skupština.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hijerarhija

U toku razvoja ljudskog društva, u periodu varvarstva, muškarac je prisvojio sredstva za proizvodnju i uzevši u ljudskom društvu vlast pater familias-a, oca porodice, stvorio patrijarhalno društveno uređenje (grč. pater - otac, arho - vladati). Pritom je i ženu potčinio, uzevši vlast oca nad kćeri, sina nad majkom i sestrom, muža nad ženom i uopšte muškarca nad ženom, na svim životnim područima. Ali vlast neminovno rađa i strah od podanika, od njegove pobune stoga muškarac, bojeći se ženinog revolta, postaje sve okrutniji, sve bezobzirniji prema njoj. Da bi takav postupak opravdao pred samim sobom te da bi i ženu uvjerio kako je sasvim prirodno da mu se pokorava, izmislio je ženinu tobožnju biološku, psihičku i društvenu manju vrijednost u odnosu na muškarca. Osnovna postavka patrijarhalne seksualne filozofije je tvrdnja da je muškarac ipak vrijednije biće od žene, pa da su mu time i ljudska prava veća. To se odnosi, u prvom redu, na intimni odnos polova. Patrijarhalnošću zadojen muškarac odbacuje nježnost i osjećajnu toplinu u odnosu polova smatrajući da je grubost karakteristika muškosti, a osjećajnost ženska osobina i kao takva nedostojna muškarca. Takav muškarac suviše je pun sebe, tačnije suviše nesiguran u svojoj muškoj ulozi da bi se usudio sebi postaviti pitanje u čemu to griješi, kolika je njegova odgovornost u tome što mu "ljepša polovina", npr. u intimnom dodiru s njim, ne doživljava potpuno polno zadovoljstvo. Zato svu odgovornost prebacuje na ženu proglašavajući je seksualno poremećenom, frigidnom i sl. Muškarac koji živi pod vlašću predrasuda o tobožnjoj većoj vrijednosti muškog pola, očekuje od žene da se u svemu prilagodi njemu i njegovim potrebama, a sebe ne smatra nimalo dužnim da se i on njoj prilagodi. Zato se ni ne trudi da je upozna, shvati, da dokuči u čemu je ona to toliko različita od njega. Tada mu žena doista ostaje čitav život nepoznanica. Odatle potiču tvrdnje nekih muškaraca da je žena ustvari tajanstveno biće, sfinga, nešto u šta je muškarcu nemoguće proniknuti, biće čije reagovanje ne možeš nikada predvidjeti. S druge strane, žena koja se razvila u istoj takvoj patrijarhalnoj sredini kao i njen partner ne pomaže muškarcu da joj se psihički približi, da se s njom prisnije saživi. Kad joj muškarac ne zna pristupiti kako to njoj odgovara, ona se obično povuče u sebe, u polnom životu postaje pasivna, a partneru o svojim polnim potrebama ništa ne govori, tobože zato što ju je stid, što je neprilično " o takvim stvarima " govoriti. No iza toga se zapravo krije otpor prema muškarcu u kojeg se žena razočarala. Ili pak žena glumi svom partneru zadovoljstvo u toku samog seksualnog čina da bi udovoljila njegovoj sujeti, da spriječi njegovu agresivnost ili da ga zadrži. No time čini dvostruku grešku: sebi onemogućava stvarno doživljavanje orgazma u polnom odnosu, a svog partnera obmanjuje i tako mu oduzima motivaciju da pokuša nešto promijeniti da bi postao uspješniji ljubavnik. Patrijarhalni muškarci često se ne smatraju dužnima da misle na mogućnost da njihova partnerka, u toku odnosa, zanese. Oni brigu oko spriječavanja neželjene trudnoće potpuno prepuštaju ženi kao da ih se to uopšte ne tiče. Ili se žestoko protive da žena upotrijebi neko pouzdano kontraceptivno sredstvo, tobože iz obzira, "da ne strada njeno zdravlje", a ustvari zbog nesigurnosti u svoju muškost, odnosno straha da bi ga žena mogla napustiti i sebi pronaći boljeg ljubavnika ukoliko se oslobodi straha od neželjenog zanošenja. A njihove partnerke su obično toliko slabe ličnosti i toliki mazohisti, da se radije podvrgavaju pobačajima i time zaista oštećuju svoje zdravlje, umjesto da se odupru muškarčevoj samovolji i sebi izbore ravnopravan položaj u ljubavnoj vezi ili braku. Muškarac s patrijarhalnim nadzorima zahtijeva da djevojka uđe u brak nevina, tj. s nedirnutim djevičnjakom (himenom). Motiv tog zahtijeva obično je dvojak. S jedne strane, patrijarhalni muškarac ženu s kojom je stupio u brak doživljava kao svoje vlasništvo. A sve ono što preuzima u svoj posjed - od cipele do kuće, od krave do automobila - želi dobiti neoštećeno. Zato mu je od velikog značaja da mu i žena u brak uđe "neoštećena". No jači motiv pozitivnog stava prema ženinom djevičanstvu je svakako strah da bi ga žena mogla porediti sa svojim bivšim partnerima što bi veoma vjerovatno moglo ispasti na njegovu štetu. Tu je i predrasuda da će žena, koja je prije braka navikla mijenjati partnere, to činiti i u braku. Riječ je dakle o nepoznavanju ženske psihe, o načelnom nepovjerenju u ženu, ali i o nepovjerenju muškarca u vlastitu sposobnost da osvoji i zadrži ženu. Za patrijarhalnu sredinu tipičan je i tzv. dvostruki seksualni moral. On od žene zahtijeva polnu suzdržanost prije braka i vjernost mužu u braku. Od muškarca naprotiv ne očekuje ni jedno ni drugo. Zato muškarci koji su odrasli u takvoj sredini smatraju sasvim normalnim, čak i poželjnim, da prije braka, u isto vrijeme, održavaju ljubavnu vezu sa više djevojaka - npr. da imaju jednu stalnu koju "čuvaju" za brak, a uz to da se "zabavljaju" i s drugim djevojkama. U braku takvi muškarci drže, ne samo svojim pravom, već i muškom obavezom, da stupe u vanbračne polne odnose kad god im se za to pruži prilika! Patrijarhalan muž od svoje "voljene" supruge očekuje da sama snosi sav teret brige oko domaćinstva i podizanja djece, bez obzira na to da li je u radnom odnosu ili ne. Uostalom, takve ličnosti obično nerado prihvataju činjenicu da i žena, svojim radom, čini ekonomsi oslonac porodice. Zapravo je riječ o njihovom strahu da bi žena, stekavši drušvenom djelatnošću više samopouzdanja ili veću uspješnost od svog partnera, mogla uskratiti poslušnost despotskom mužu ili čak započeti vezu sa drugim čovjekom i okončati brak u kojem se osjećala eksploatisanom.

"Pa zašto sam te onda oženio?!?", upitao je uvrijeđeno svoju suprugu mladi intelektualac kad mu je ona prigovorila što po zajedničkom povratku s posla on legne i čita novine, čekajući ručak, a ona se rastrgne po kući da priredi jelo, nahrani dijete, prostre sto, a poslije toga da opere suđe, trkne do prodavnice po namirnice dok se njen dragi mužić i dalje - IZLEŽAVA!

Dobro, danas nije sve tako kao što tu piše. To bi bio opis života u vrijeme naših didova i baba.

http://www.psihologija.autentik.net/seksualnost_patrijarhat.php

Od svega nabrojenog jedina stvar koja isključuje postojanje hijerarhije je anarhizam. Sve ostalo podrazumijeva hijerarhiju. Tako da Indijanci nikako nisu mogli biti i patrijarhalno i anarhističko društvo istovremeno jer jedno i drugo ne ide zajedno. Nebitno koji spol preuzme vlast, vlast podrazumijeva i postojanje hijerarhije.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by minutus on sub lis 02, 2010 8:25 pm

u anarhiji postoji također prirodna hijerarhija, ona koju ćeš dobrovoljno prihvatiti. dijete sluša roditelja. ići ćeš jednom učitelju/učiteljici da te nauči svirati frulu i prihvatiti ćeš naloge učitelja. kad radiš u nekom poduzeću, prihvatit ćeš naređenje predradnika itd. nije sve crno ili bijelo. crno ili bijelo su samo teoretski najčišće pojave ali u praksi je uvijek sivo s različitim udjelima jednog i drugog.
minutus
minutus
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ly on sub lis 02, 2010 9:33 pm

Ta prirodna hijerarhija je nešto sasvim drugo od onog što ja kritiziram. Učitelj frule je jedno, a Jadranka Kosor nešto sasvim drugo. Ona određuje svaki vid mog života dok je učitelju frule bitno samo poučavanje frule i s tim učiteljem mogu raskinuti ugovor kad želim. Njega mogu odabrati, a Jaca mi je nametnuta.
Ly
Ly
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

[Vrh]