Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alkoholičari - Pijanci

Go down

Alkoholičari - Pijanci Empty Alkoholičari - Pijanci

Postaj by Neu on čet vel 25, 2010 9:21 am

Jeste li alkos? Ako jeste idete li na odvikavanje? Bi li priznali da ste alkos ako jeste?

U Hrvatskoj je 50.000 žena ovisno o alkoholu

Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima oko 240.000 alkoholičara. Svaki četvrti ili peti među njima je žena, što je gotovo dvostruko veći broj nego prije 50 godina. Emancipacija žena djelomični je krivac.
Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima oko 190.000 alkoholičara i oko 50.000 alkoholičarki. Ovaj broj od nekih 240.000 ovisnika zadnjih se godina stabilizirao no unutar skupine je došlo do skoka broja žena. Šezdesetih godina 20. stoljeća na sedam muških alkoholičara dolazila je tek jedna žena, danas taj omjer iznosi oko 1:4, još uvijek u korist muškaraca, potvrdio nam je dr. sci. Zoran Zoričić specijalist psihijatar iz referentnog centra za liječenje alkoholizma na zagrebačkoj KB 'Sestre milosrdnice' koji nam je objasnio i specifičnosti vezane uz ženski alkoholizam.

Zbog čega je u samo 50 godina došlo do tako velikog porasta broja alkoholičarki? Djelomično je za to kriva emancipacija žena koja je uz sva dobra ženama donijela i daleko više svakodnevnog stresa i tjeskobe - razloga zbog kojih neke posežu za alkoholom.

Naime, generalno gledajući razlozi koji utječu na razvoj alkoholizma žena nisu tako 'muški'. Muškarci najčešće piju zbog navike, društva i opuštanja. Žene s druge strane alkohol koriste prije svega kao sedativ kojim 'liječe' tjeskobu.

I iako ima i obrnutih slučajeva muškarci najčešće počnu piti u ranim 20-ima jer ih povuče društvo pa na razvoj alkoholizma ne utječu toliko psihopatološki uzroci. Žene započinju češće nakon 40-e s pojavom menopauze i psiholoških problema, a alkohol koriste kao oblik sedativa.

Problem s liječenjem žena alkoholičarki je i to što na liječenje dolaze kasnije nego muškarci - opet zbog osude okoline. Osim toga jer muškarci daleko rjeđe stanu kao potpora ženi koja pije nego je to slučaj sa ženama koje podupiru muževa, žene više piju same, skrivaju ovisnost i teže se liječe.

Žene su zbog specifičnog metabolizma osjetljivije na utjecaj alkohola od muškarca, pa se alkoholizam kao bolest brže razvija. Tako će se alkoholizam kod nježnijeg spola razviti već za 5 godina dok će prosječnom muškarcu trebati nekih 15 godina. Zbog manje količine tekućine u tijelu i više masti, koncentracija alkohola u krvi je veća, pa se brže opiju. Nepovoljno je i to što žensko tijelo sporije razgrađuje alkohol nego tijelo muškarca. Alkohol u tijelu žene izaziva ista tjelesna oštećenja kao i kod muškarca samo što kod žena ta oštećenja nastaju znatno brže. Posebno su ranjivije na oštećenje mozga tj. pamćenja i koncentracije.

Oni koji se žele izliječiti od alkoholizma u svakoj hrvatskoj bolnici koja ima psihijatrijski odjel ipak neće naći adekvatnu skrb. Specijalizirani odjel za liječenje alkoholizma naći će zato u većim gradovima u Hrvatskoj, kao što je Referentni centar za liječenje alkoholizma u Kliničkoj bolnici Sestre milosrdnice, gdje se provodi sustavni program liječenja alkoholizma. No u ma kojoj se bolnici liječili ovisnici trebaju nastaviti terapiju u Klubu liječenih alkoholičara.

Izvor:net.hr

Zadnja promjena: Neu; uto ruj 10, 2013 9:45 pm; ukupno mijenjano 1 put.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Alkoholičari - Pijanci Empty999 / 999999 / 999Alkoholičari - Pijanci Empty

[Vrh] Go down

Alkoholičari - Pijanci Empty Re: Alkoholičari - Pijanci

Postaj by diabolik. on ned oľu 07, 2010 6:46 am

Neukrotiva je napisao/la:Jeste li alkos? Ako jeste idete li na odvikavanje? Bi li priznali da ste alkos ako jeste?

U Hrvatskoj je 50.000 žena ovisno o alkoholu

Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima oko 240.000 alkoholičara. Svaki četvrti ili peti među njima je žena,

Izvor:net.hr
Sve ovisi na temelju čega se procjenjuje i kako se definira pojam alkoholičar.
Jedno su ovisnici o alkoholu, a drugo su ljudi koji piju alkoholna pića za koji netko tumači da je previše, pa ih svrstava u alkoholičare.
Mi smo mediteranska zemlja s vinogradarskom i vinskom tradicijom , te dugom kulturom pijenja, pa nas se samo može uspoređivati u tom kontekstu i okruženju, a ne prema nekim standardima skandinavskih zemalja.
S druge strane su i manjkavi podaci o ovisnicima o alkoholu, jer je poznato da smo zemlja s enormnim brojem mladih umirovljenika, a javna je tajna da su neki se dočepali mirovine upravo radi "ovisnosti" o alkoholu i posljedica koje za sobom ostavlja dugotrajno opijanje.
diabolik.
diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 23.12.2008
Broj postova : 6086
Reputacija Reputacija : 553
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Alkoholičari - Pijanci Empty74 / 99974 / 999Alkoholičari - Pijanci Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Amyicha on čet kol 12, 2010 6:17 am

nisam alkoholičar, a da jesam priznala bi. šta je tu je. i da jesam išla bi na odvikavanje normalno. ali nisam niti ću to ikada biti jer znam piti u umjerenim granicama, i ne treba mi alkohol svaki dan, ono subotom, neki rođendan i tako, ili ako se slučajno sasvim slučajno zalomi dnevna pijanka. a sada da ja moram svaki dan piti ne moram, tako da nisam alkoholičar Very Happy
Amyicha
Amyicha
Domaćica foruma Amy
(Pozerica, fan od Britney)

Registriran/a : 23.08.2009
Broj postova : 19365
Reputacija Reputacija : 910
Godina imam : 26
Započeo/la tema :
Alkoholičari - Pijanci Empty113 / 999113 / 999Alkoholičari - Pijanci Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet kol 12, 2010 10:38 am

Nisam, jer bez alkohola mogu i godinama izdržat kavica
A kad pijem, pijem umjereno... kes
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on uto tra 24, 2012 1:58 pm

Ja ne shvaćam kako netko može bit alkos, mislim, jel on kuži što si radi od života.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Iron Man on uto tra 24, 2012 2:05 pm

Možda to i želi neznam:

Da napravi nered od života, da zaboravi neke stvari, osjećaje...

Sva pravila CroFriends foruma|Istekao rok trajanja kartona|Knjiga pohvala CroFriends foruma i forumaša| Knjiga žalbe|Mišljenje forumaša o kartonima i banovima| Upute za forumaše |CroFriends Team|
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Započeo/la tema :
Alkoholičari - Pijanci Empty336 / 999336 / 999Alkoholičari - Pijanci Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Teo on uto tra 24, 2012 4:21 pm

CAGE upitnik za uočavanje potencijalnog alkoholizma:

1. Jeste li se ikada osjećali, da bi trebali smanjiti pijenje?
2. Jesu li vas ljudi dosađivali kritiziranjem vašeg pijenja?
3. Jeste li se ikada osjećali krivim za svoje pijenje?
4. Jeste li se ikada osjećali, da vam piće treba odmah ujutro za smirenje ili za prekinuti dosadu?

Dva odgovora s da upućuju na potencijalni alkoholizam, i potrebna je daljnja provjera.
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 42
Započeo/la tema :
Alkoholičari - Pijanci Empty0 / 9990 / 999Alkoholičari - Pijanci Empty

[Vrh] Go down

Postaj by m on sri tra 25, 2012 6:13 am

obično se svi ovosnici brane nekim glupostima i negiraju ovisnost , kod alkoholičara je česta izlika kako oni piju umjereno a kvalitetno a ne kojekakve kiseliše i otrove , nego kvalitetna vina i kvalitetne otrove ali od jutra do sutra .......
m
m
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 12875
Reputacija Reputacija : 1114
Godina imam : 38
Započeo/la tema :
Alkoholičari - Pijanci Empty14 / 99914 / 999Alkoholičari - Pijanci Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on uto ruj 10, 2013 9:45 pm

Znate šta ja mislim da policajci treba da rade sa pijancima? Treba da ih vode svojoj kući umesto u zatvor. Ubace jednog pijanca u krevet, pokriju ga, dodaju piće kad je potrebno i kažu mu da ostane dok je potrebno. Apsurdno? Zašto? Ja plaćam porez da budem uslužen, ne maltretiran.Charles Bukowski

Što mislite, kakav bi svijet bio kada bi se ovakav sistem primjenjivao?

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by nikolina on sri ruj 11, 2013 7:00 am

Svaki alkoholičar odbija priznati da je alkos.
To je bolest,koju svi oko njega vide,samo on ne.
Nažalost naše zdrastvo se isto tako ponaša,nit im pomaže niti išta.
Jednostavno takvim osobama treba pomoć od najbližih,jebena bolest i jebeno se nositi sa time ...
S alkoholom pokušavaju riješit problem,a to nije riješenje i onda se zapadnu toliko u tome da jednostavno uništavaju sve oko sebe.
Osobno alkohol nemogu smisliti ...
nikolina
nikolina
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Registriran/a : 30.06.2012
Broj postova : 4639
Reputacija Reputacija : 482
Godina imam : 36
Započeo/la tema :
Alkoholičari - Pijanci Empty0 / 9990 / 999Alkoholičari - Pijanci Empty

[Vrh] Go down