Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dijabetes - i kako se nositi s njim

+2
Ancksunamun
walter
6 posters

Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by walter pon ruj 28, 2009 1:48 pm

Surfajući internetom naletio sam na neku rubriku "HELP" i u njoj pročitao pitanje jedne djevojke koje se odnosilo na upit o dijabetesu njenog dečka....evo citiram ga:

"
22.09.2009 ob 19:55

Imam jedan problem,prije par mjeseci mom decku su dijagnosticirali dijabetes i ja jednostavno neznam kako se nosit sa tim.Tesko mi je jako,al previse ga volim a opet sa druge strane neznam dal cu se moc cijeli zivot nosit sa tim.Znam da ovako zvuci da sam grozna al nisam nego me jednostavno to muci jako...Ima ko slicnih iskustva???"

Možda je ta djevojka član i ovog foruma...hajmo iznesite svoja mišljenja...stajališta ili eventualno spoznaje i iskustva. Pomozite joj da prevlada krizu u sebi!!!
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty80 / 99980 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Ancksunamun uto ruj 29, 2009 12:33 pm

Nije ništa konkretno napisala..koji tip dijabetesa je dijagnosticiran..koliko godina dečko ima..koju terapiju uzima.
dijabetes nije nikakav bauk, ako se pridržava prehrane, održava BMI u granicama i uzima redovna terapija
Ancksunamun
Ancksunamun
Junior
Junior

Registriran/a : 31.01.2009
Broj postova : 668
Reputacija Reputacija : 39
Godina imam : 45
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by walter pon lis 05, 2009 9:00 pm

Ovdje djevojka traži pomoć i mišljenje o dijabetesu...te ne zna da li će moči ostati u vezi sa svojim dečkom koji ima dijabetes....zanimljivo je da nitko nema konkretan primjer ili bar da joj pokuša odgovoriti
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty80 / 99980 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by eva kant pon lis 05, 2009 9:05 pm

nek se obrati dragoj marti, a ja joj savjetujem a se malo informira o dijabetesu.
eva kant
eva kant
Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 24
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty92 / 99992 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Ancksunamun uto lis 06, 2009 8:48 pm

Bravo
Ancksunamun
Ancksunamun
Junior
Junior

Registriran/a : 31.01.2009
Broj postova : 668
Reputacija Reputacija : 39
Godina imam : 45
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by walter uto lis 06, 2009 8:53 pm

Ancksunamun je napisao/la:Bravo

Čini mi se kako nitko ne želi dati neki primjer samo tek poneku konstataciju...ili se držite onoga da nikako nije dobro davati savjete....čisto zbog osobnog rasuđivanja
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty80 / 99980 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Ancksunamun uto lis 06, 2009 8:53 pm

a kakve savjete kad ne znam o kojem se tipu radi..koje lijekove uzima ako ih uzima, da li je komliciran ili nije itd
Ancksunamun
Ancksunamun
Junior
Junior

Registriran/a : 31.01.2009
Broj postova : 668
Reputacija Reputacija : 39
Godina imam : 45
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by walter uto lis 06, 2009 8:57 pm

Ancksunamun je napisao/la:a kakve savjete kad ne znam o kojem se tipu radi..koje lijekove uzima ako ih uzima, da li je komliciran ili nije itd

Ankice...ne radi se o vrsti i tipu dijabetesa već o tome što ta djevojka misli kako se neće moči nositi s tim ako se vjenča za tog tipa....znači dvoji da li ga zbog toga ostaviti ili nastaviti vezu s njim.....puno je faktora za...a puno protiv...ja sam mišljenja da ako ga voli....i da je ne znam koji tip dijabetesa u pitanju da ne bi trebala gledati na to....
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty80 / 99980 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Ancksunamun uto lis 06, 2009 9:01 pm

Ta cura je nezrela i neodgovorna.Da iskreno voli tog dečka ne bi joj bilo važno pa da ima ne znam što..kao da je dijabetes kraj svijeta
Ancksunamun
Ancksunamun
Junior
Junior

Registriran/a : 31.01.2009
Broj postova : 668
Reputacija Reputacija : 39
Godina imam : 45
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by walter uto lis 06, 2009 9:05 pm

Ancksunamun je napisao/la:Ta cura je nezrela i neodgovorna.Da iskreno voli tog dečka ne bi joj bilo važno pa da ima ne znam što..kao da je dijabetes kraj svijeta

Za ovaj odgovor dao sam ti rep+...tako je zaista to je i moje mišljenje....treba ju uputiti upravo u to da dijabetes nije smak svijeta i da osoba koja ga ima povišenog može sasvim normalno funkcionirati u braku...društvu...na radnom mjestu....njena nezrelost i neodgovornost upravo u njoj stvaraju konfuziju misli i promjenu stajališta
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty80 / 99980 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by walter čet stu 05, 2009 12:54 am

Prije par dana susreo sam se sa problemom dijabetesa...naime malenom sinu moje susjede dijagnosticiran je dijabetes...razina šečera u krvi izmjerena je u visini 44 jedinice...zaista velika količina....moja susjeda našla se u nezavidnoj situaciji...uz još dvoje malene djece...i ovo treče jednostavno se za sada ne uspijeva nositi sa ovim problemom....krivicu za pojavu dijabetesa kod svog sinčića prebacuje na sebe...postavlja si pitanje prehrane...mjenjanja navika...često zaplače....sve žalosno za vidjeti i čuti...jedino objašnjenje i pomoć koju sam joj ponudio su joj riječi ...kako će sve biti u redu...kako ću joj pomoći koliko god je moguče...u nabavci dijabetičkih namirnica...posjeta liječniku...pripremi hrane i sl...ovo navodim čisto kao konstataciju...što se dogodi kada do toga dođe...panika...oćaj...


Molio bih nekoga tko eventualno ima razrađen tjedni-dvotjedni jelovnik za dijabetes tipa 1 u ukupnoj vrijednosti 1500-1600 kcal...da mi ga pošalje na pp ili posta u ovu rubriku...veliko hvala unaprijed
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty80 / 99980 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by THUNDER_DINIX pon stu 16, 2009 5:24 pm

ti imas ili?
THUNDER_DINIX
THUNDER_DINIX
Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35853
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty889 / 999889 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by walter pet stu 27, 2009 10:39 pm

THUNDER_DINIX je napisao/la:ti imas ili?

TD napisao sam gore zašto tražim jelovnik....
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty80 / 99980 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Hera uto pro 08, 2009 8:00 pm

Nemam jelovnik ..ali možeš ga nači na raznim stranicam od dijabetičkih udruga...
ja imam dijabetes tip 1...već četiri godine, sasvim slučajno otkriven u 6 mjeseci me doslovno pojeo pala sam na 48 kg..i to je bilo užas...slučajno sam išla mjeriti i bio je 28...tako da eto..udario je na srce..bubrege..krvne žile...bila sam na operaciji srca nedavno ...tako da ..život sa dijabetesom je moguć..ali kad dođe dijabetes sa komplikacijama ..onda jako teško nađeš posao...okolina oko tebe nije informirana o toj bolesti. uvijek na početku kriviš sebe..a zapravo ne možeš ti ništa napraviti da to nestane ..jednostavno se moraš nositi sa time. sada sam na terapiji inzulina 5 puta na dan ...

sa dijabetesom tipa 2 mnogo lakše je živjeti i možeš se malo više opustiti..mnogo lakše nego kad si na inzulinu...
Hera
Hera
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 07.12.2009
Broj postova : 188
Reputacija Reputacija : 5
Godina imam : 40
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by walter uto pro 08, 2009 10:07 pm

Hera je napisao/la:sa dijabetesom tipa 2 mnogo lakše je živjeti i možeš se malo više opustiti..mnogo lakše nego kad si na inzulinu...

Hera....znam što je dijabetes...moja mama je bila dijabetičar...nažalost uništio ju je...ovdje sam pitao za jelovnik zbog malenog djeteta moje susjede.....izmjeren mu je šečer u količini od 44 jedinice.....mali je trenutno tri puta dnevno na inzulinu......

-razumijem te u potpunosti...imaš moju podršku u svakom aspektu svog života..... papa
walter
walter
Domaćin foruma
Domaćin foruma

Registriran/a : 27.08.2009
Broj postova : 5451
Reputacija Reputacija : 584
Godina imam : 55
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty80 / 99980 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Hera uto pro 08, 2009 10:11 pm

THX walter papa
Hera
Hera
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 07.12.2009
Broj postova : 188
Reputacija Reputacija : 5
Godina imam : 40
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Dijabetes tipa 1. i 2. - svi simptomi

Postaj by Lenica pon svi 21, 2012 7:57 pm

Simptomi dijabetesa mogu biti mnogi, ali su najčešće ovo glavni simptomi:

Učestalo mokrenje i žeđ
Pretjerana žeđ i učestalo mokrenje su klasični znakovi i simptomi dijabetesa.
Vaši bubrezi su prisiljeni raditi pojačano kako bi filtrirali i apsorbirali višak šećera. Ako bubrezi to ne mogu pratiti, višak šećera se izlučuje putem mokraće uz tekućine iz tkiva što aktivira češće mokrenje, što može dovesti do dehidracije.

Intenzivna glad
Kad inzulin u krvi ne radi ispravno ili ne postoji uopće, i vaše stanice ne dobivaju svoje energije, vaše tijelo može reagirati pri pokušaju pronaći više energije – hrane. Vi ćete postati gladni.

Umor
Možete osjećati umor. Mnogi čimbenici mogu pridonijeti tome. Oni uključuju dehidraciju od učestalog mokrenja i nesposobnost tijela da funkcionira ispravno, jer manje može koristiti šećer za energetske potrebe.

Debljanje
Više je karakteristično za dijabetes tipa 2.

Gubitak težine
Mršavljenje je karakteristično za dijabetes tipa 1. Kada gubite šećer kroz često mokrenje, možete izgubiti kalorije. U isto vrijeme, dijabetes može zadržati šećer iz hrane podalje od stanica što dovodi do stalne gladi. Ukupan učinak je potencijalno brzo mršavljenje, pogotovo ako imate dijabetes tipa 1.

Zamagljen vid
Simptomi dijabetesa ponekad mogu uključivati probleme s vidom. Visoka razina šećera u krvi povlači tekućine iz tkiva, uključujući i oči. To utječe na sposobnost da se usredotočite.

Ukoliko se ne liječi, dijabetes može izazvati oštećenje očiju. Za većinu ljudi, ove rane promjene ne uzrokuju smetnje vida. Međutim, ako se ove promjene ne otkriju i dalje napreduju, one mogu dovesti do gubitka vida i sljepoće.

Svrbež
Osjećaj svrbeži na koži ponekad može značit simptom dijabetesa.

Sporo zacjeljivanje rana ili česte infekcije
Liječnici i osobe s dijabetesom su primijetili da su infekcije češće, ako imate dijabetes. Istraživanja, međutim, nisu pokazala da li je to posve točno, niti zašto. Moguće je da zbog visoke razine šećera u krvi oslabi prirodno zacjeljivanje rana i sposobnost za borbu protiv infekcija. Za žene, infekcije mjehura i vaginalne infekcije su osobito česte.

Trnci u rukama i nogama
Višak šećera u krvi može dovesti do oštećenja živaca. Možete primijetiti trnce i gubitak osjeta u rukama i nogama, kao i bolno pečenje u rukama, nogama i stopalima.

Crveni, otečeni, osjetljivi desni
Dijabetes može oslabiti sposobnost za borbu protiv mikroba, čime se povećava rizik od infekcije desni i kostiju koje drže zube na mjestu. Desni se mogu povući, zubi mogu postati labavi, ili može doći do upale i gnojenja desni, naročito ako imate infekcije desni prije nego što se dijabetes razvije.



-Rani simptomi dijabetesa, posebice tipa 2, mogu proć neprimjećeno ako ih uopće ima. Možete imati dijabetes mjesecima ili čak godinama i ne imati nikakve simptome dijabetesa.
Bitno je prepoznat na vrijeme jer može doć do komplikacija drugih organa
ako imate neprepoznati dijabetes.


gore

Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2768
Reputacija Reputacija : 110
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Lenica pon svi 21, 2012 8:01 pm

Kod dijabetesa je zafrkano što neki šečeraši moraju bit stalno
na dijeti, osjećaju glad, a ishrana mora bit lagana
zbog odražavanja vitalnih organa. klanjanje

Opet s druge strane to može dovest do umora odmah nakon jela.

Hera je napisao/la:sa dijabetesom tipa 2 mnogo lakše je živjeti i možeš se malo više opustiti..mnogo lakše nego kad si na inzulinu...

Znam ih dosta koji imaju dijabetes tipa 1 i moraju svako 2 sata mjerit
šećer u krvi, imaju onaj aparat kod sebe.
Kod dijabetesa tipa 1 može doć i do kome.

Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2768
Reputacija Reputacija : 110
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Lenica čet svi 24, 2012 12:31 pm

walter je napisao/la:

TD napisao sam gore zašto tražim jelovnik....

Ja se moram pomirit s tim da ne smijem jesti ništa slatko i masno.
Odma mi se pogoršaju nalazi i šećer u krvi mi bude oko 8.0.

Problem i jest u prehrani..Treba lagana hrana a meni se jede samo slatko. klanjanje

Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2768
Reputacija Reputacija : 110
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Lenica pon lip 25, 2012 1:30 pm

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Dolcevita



Kod šečera je važna
pravilna ishrana.
gore

Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2768
Reputacija Reputacija : 110
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Lenica čet lip 28, 2012 10:40 pm

Ne smijem čokoladu. Sad

Ako se ne pazi na ishanu mogu otkazat bubrezi,
pa dođe do zatajivanja bubrega..


Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2768
Reputacija Reputacija : 110
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty0 / 9990 / 999Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty

[Vrh] Go down

Dijabetes  - i kako se nositi s njim Empty Re: Dijabetes - i kako se nositi s njim

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.