Windows na FAT32 datotečnom sustavu??

Go down

Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty Windows na FAT32 datotečnom sustavu??

Postaj by Gost on sri tra 22, 2009 9:15 pm

Do neki dan sam bio 100% siguran da wins može "pisat" samo na NTFS dat.sustavu,i na nekoliko foruma čito o tome,i od puo ljudi slušo da nemože na drugi sustav pisat....do neki dan kad sam u jedan laptop instaliro vistu preko xp-a......... neznam
Dal je to neki trik bio,kako su majstori to uspjeli "ugurat" ili je to normalno??
Mislim ja sam samouk što se tiče kompova pa zato pitam?

Zadnja promjena: Gabrijel; čet lis 15, 2009 8:20 pm; ukupno mijenjano 1 put.
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty Re: Windows na FAT32 datotečnom sustavu??

Postaj by Turrican on pet tra 24, 2009 2:26 pm

NTFS datotečni sustav je uveden od Windowsa NT pa nadalje.
Svi Windows OS prije toga su koristili FAT32.

Računala sa Windows XP ili Windows 2000 i novijim mogu pristupati datotekama na NTFS particijama.
Dok računala sa Windows NT 4.0 Service Pack 4 (ili novijim) mogu pristupiti samo nekim podacima (npr. koji nisu enkriptirani ili kompresirani NTFS-ovim ugrađenim naprednim funkcijama)
Stariji OS nemogu pristupiti uopće i javit će da disk nije formatiran. Kasnije su se pojavili
razni programi kojima se i pod npr. Windows 98 može pristupiti NTFS disku. (kao i za Linux)

Razlike između NTFS i FAT32/FAT?

NTFS
- Minimalna preporučena veličina diska/particije je otprilike 10 megabajta
- Podržava diskove daleko veće od 2 terabajta (2 TB = 2048 gigabajta)
- Nemože se koristiti na disketama. (nemožete disketu formatirati da bude NTFS, uvijek je FAT)
- Nema ograničenja na veličinu pojedine datoteke

FAT32
- Podržava diskove od 512 MB (min) do 2 TB (max)
- Pod Windowsima XP ako se disk formatira kao FAT32 može biti veličine maksimalno 32 GB
- Ne podržava domene, kompresiju, enkripciju i ostale napredne funkcije koje nudi NTFS
- Maksimalna veličina pojedine datoteke je 4 GB (recimo da pokušate kopirati neki fajl od 4 GB ili više na FAT32 hard disk, dobit ćete error pa makar imali 20 GB slobodnog prostora na disku)

Pristupiti mu mogu Windows 95 OSR2, Windows 98, Windows Millennium Edition, Windows 2000, Windows XP i noviji.

FAT (FAT se koristi na disketama, FAT12 se koristio na hard diskovima pod MS-DOS)
- Teoretski podržava maksimalno diskove do 4 GB
- Isto ne podržava napredne NTFS mogućnosti kao i FAT32
- Teoretski maksimalna veličina pojedine datoteke je 2 GB

Pristupiti mu mogu MS-DOS i sve verzije Windowsa.

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty55 / 99955 / 999Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty

[Vrh] Go down

Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty Re: Windows na FAT32 datotečnom sustavu??

Postaj by Gost on pet tra 24, 2009 4:13 pm

ali ja nisam mogo vistu stavit na njega,pisalo mi je nešto "eror-windows se nemože instalirat na
FAT32."nisam mogao niti formatirat disk,izbrisat xp standardno preko winsa već formatiro particije sa paragon partition manager-om u NTFS i provuko vistu bez problema........
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by drGspot on sri kol 19, 2009 9:31 pm

jedna zanimljivost je i da verzije FAT-a i NTFS-a se razlikuju u raznim verzijama 9x i nt windoza...

nprpokusaj instalacije win98se na FAT32particiju kreiranu novijim windowsima nemora uspjet...

http://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem

drGspot
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 19.08.2009
Broj postova : 78
Reputacija Reputacija : 30
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty0 / 9990 / 999Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on sri kol 19, 2009 10:34 pm

^^pila gore

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty999 / 999999 / 999Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri kol 19, 2009 10:52 pm

drGspot je napisao/la:jedna zanimljivost je i da verzije FAT-a i NTFS-a se razlikuju u raznim verzijama 9x i nt windoza...

nprpokusaj instalacije win98se na FAT32particiju kreiranu novijim windowsima nemora uspjet...
to je ok što kažeš,ali zašto ako je na FAT 32 bio instaliran wins xp sp3 (laptop star cca godinu i pol)
nije htio prihvatit instalaciju viste i ispisao mi obavjest da je windows nemoće instalirat
na taj datotečni sustav,to je ono što je meni nejasno?
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by drGspot on sri kol 19, 2009 11:04 pm

kakve greske je specificno javio...?

smeta ga bash FAT ili je fileSystem koruptiran....?

Jel vista provjerava prisutnost npr. rootKitova u alternateDataStremovima...?

imash li mozda 2 particije oznacene kao aktivne (dos/win) tj bootabilne...?

\jesi gledaoparticijsku tablicu iz dos FDISKA-a ililinux fdiska...ima li cudnih stvari...redosljed extended partition containera i logickoh (dos) diskova u njemu...?

dos/win ne naziva particije apsolutno...izvadi li se 1 hard/cd iz sustava, slova particija ce se pomaknut za jedno ili dva slova, dok ce cini mi se volume labeli ostat na istim mjestima i zbunit sustav...
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Započeo/la tema :
Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty0 / 9990 / 999Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri kol 19, 2009 11:26 pm

ubacim cd sa vistom,zavrti ga i specifično javu grešku "windows nije moguće instalirati na FAT 32 datotečni sustav",kada sam formatiro c particiju u NTFS,vistu je provuko bez problema... neznam
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Turrican on čet kol 20, 2009 12:33 am

Gabrijel je napisao/la:to je ok što kažeš,ali zašto ako je na FAT 32 bio instaliran wins xp sp3 (laptop star cca godinu i pol)
nije htio prihvatit instalaciju viste i ispisao mi obavjest da je windows nemoće instalirat
na taj datotečni sustav,to je ono što je meni nejasno?
Zato što Vista ne podržava rad na FATxx pošto neke od naprednih funkcija Viste (bez kojih Vista nije Vista) zahtijevaju NTFS

Windows Vista does not officially support booting from a FAT32 drive, although it is technically possible. Vista supports FAT32 on Flash drives and hard drives, although it will not format a hard drive over 32 GB as FAT32.

http://wiki.answers.com/Q/Will_windows_vista_support_fat32

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty55 / 99955 / 999Windows na FAT32 datotečnom sustavu?? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by drGspot on čet kol 20, 2009 12:41 am

primjetio sam prije da recimo engleski office 2ooo radi na fat32, hrvatski office 2ooo trazi ntfs...chime je win98se iskljucen...fakat mi nije jasan taj dependancy...

ljudi do prije par god nisu jednostavno imali dovoljno ram-a za odredjene generacije OS-a...(win,linux,...amigaOS nije tako kritichan...unix,....)

nevjerojatno ali jednom kolegi kojem je zgorio noviji komp, na stari chu mozda chak stavljet multiboot dos 6.22, win3.11fw, ev win95 (15disketa smajlić) i neki stariji ili stedljiviji linux (windowmaker, afterstep, kde 1.0, gnome 0.x,...)
da bar covjek moze nesto napisat, isprintat, i pogledat mail...
drGspot
drGspot
Nevina dušica
Nevina dušica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]