Formula 1

Stranica 2 / 14. Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Go down

Formula 1  - Page 2 Empty Re: Formula 1

Postaj by tekilinho on ned srp 26, 2009 12:40 pm

Hvala Bogu. Želim mu brz oporavak. Prije dva tjedna je nekog mladića u formuli 2 pogodila guma u glavu, zabio se u zid i preminuo.
tekilinho
tekilinho
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 1024
Reputacija Reputacija : 42
Godina imam : 24
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty19 / 99919 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by goc on ned srp 26, 2009 12:41 pm

da, strašno, imao je 18 godina...
goc
goc
Docent foruma
Docent foruma

Registriran/a : 23.12.2008
Broj postova : 10221
Reputacija Reputacija : 258
Godina imam : 28
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty62 / 99962 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by FALKON 2 on čet kol 06, 2009 5:39 am

a to ti je rizik posla koji obavljaju.............

Sad ćemo vidjeti kako će se šumaher snalaziti po ovim pravilima i sa manje elektronike za pomoć pri upravljanju bolidom..........
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Godina imam : 42
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty9 / 9999 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on čet kol 06, 2009 8:13 am

PIQUET NAPUŠTA RENAULT

Kao što su nedavne glasine nagađale, Nelson Piquet je potvrdio kako napušta Renault F1 tim.

"Primio sam obavijest Renault F1 tima u kojoj su iskazali namjeru sprječavanja mojeg daljnjeg natjecanja za njih tijekom aktualne sezone," rekao je Piquet. "Želim se zahvaliti manjoj grupi ljudi koja me podržavala i s kojom sam surađivao u Renaultu F1, iako je očito kako s velikim razočaranjem primam ovu vijest.

Za sezonu 2009., Briatore mi je obećao kako će sve biti drugačije, da ću dobiti pozornost koju zaslužujem i barem jednaki tretman unutar momčadi. Nagovorio me da potpišem ugovor koji ovisi o performansama i prema kojemu sam do sredine sezone morao osvojiti barem 40% bodova koje je osvojio Fernando Alonso. Iako sam morao voziti uz Fernanda, dvostrukog svjetskog prvaka i doista odličnog vozača, bio sam uvjeren da ću, ako budem imao jednake uvjete, s lakoćom osvojiti 40% bodova koje zahtijeva ugovor.

Nažalost, obećanja se ponovno nisu pretvorila u stvarnost. S novim bolidom sam odvezao 2002 km tijekom predsezonskih testiranja, dok je Fernando odvezao 3839 km. Samo tri dana tijekom mojih testiranja su bila sunčana, dok je Fernando imao samo jedan kišoviti."

Nezadovoljni Brazilac dodao je kako zbog odlaska iz momčadi osjeća olakšanje jer time završava najgore razdoblje njegove karijere, a započinje obnova narušene reputacije brzog, pobjedničkog vozača.

Izvor F1-hr
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by FALKON 2 on uto kol 11, 2009 8:56 am

.Šok za svijet oktana
Michael Schumacher odustao od povratka!

'Pokušao sam sve kako bih se vratio, ali, nažalost, nisam uspio. Ozljeda vrata bila je jača od želje za povratkom. Jako sam razočaran, zbog ljudi u Ferrariju i svih navijača', objavio je višestruki svjetski prvak.

Šumi, šumi, javore
Michael Schumacher se vraća!
"U ponedjeljak navečer sam obavijestio predsjednika Lucu di Montezemola te šefa momčadi Stefana Domenicalija da, nažalost, neću moći zamijeniti Felipea Massu u bolidu Ferrarija", objavio je Michael Schumacher na svojim internetskim stranicama, prenosi Eurosport.

Kume, ćelave ti gume
Schumacher već prekršio pravila?
"Pokušao sam sve kako bi se privremeno vratio utrkama Formule 1, ali na moju veliku žalost, nisam uspio. Nismo uspjeli zaliječiti ozljedu vrata koje se pojavila tijekom zatvorenog testiranja u Mugellu, iako smo medicinski i terapeutski pokušali sve što smo mogli", dodao je višestruki svjetski prvak u svom priopćenju.

"Duboko sam razočaran. Strašno mi je žao zbog ljudi u Ferrariju i svih navijača diljem svijeta koji su mi 'držali fige' kako bi se vratio utrkama. Mogu još samo jednom ponoviti kako sam probao sve što je bilo u mojoj moći. Sve što mi sada preostaje jest navijati za Ferrari u utrkama koje slijede", zaključio je Schumi u svom iznenađujućem priopćenju.

Nijemac je ovaj vikend trebao obaviti posljednja testiranja s bolidom F2007 prije nego što, u konzultacijama sa svojim liječničkim timom, donese konačnu odluku o povratku, Nažalost, odluka je stigla i prije kraja tjedna.

Schumacherovo povlačanje sigurno će zadati velike glavobolje vodećim ljudima Ferrarija, koji će sada morati upregnuti sve svoje snage kako bi što prije pronašli odgovarajuću zamjenu za Massu. Prvi će u bolid za testiranje najvjerojatnije sjesti probni vozač Marc Gene

Net.hr
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet kol 14, 2009 1:24 pm

Nije baš neka novost,al je moža zanimljivo pogledat-klik
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by FALKON 2 on pet kol 14, 2009 7:14 pm

jbt koji je to luđak............ pa on je čak luđi i od mene što je jako teško za povjerovati........
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on ned kol 16, 2009 2:09 pm

^^koji luđak,ja ne vjerujem,kak je mogo istrčat

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 30
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty999 / 999999 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by THUNDER_DINIX on ned kol 16, 2009 2:11 pm

haha koja budala Laughing

Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35853
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 29
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty889 / 999889 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Ive on sub lis 10, 2009 5:22 pm

Trenutna ljestvica izgleda ovako(top 10) :

01 Jenson Button 85
02 Rubens Barrichello 71
03 Sebastian Vettel 69
04 Mark Webber 51.5
05 Kimi Räikkönen 45
06 Lewis Hamilton 43
07 Nico Rosberg 34.5
08 Jarno Trulli 30.5
09 Fernando Alonso 26
10 Timo Glock 24
Ive
Ive
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 28.12.2008
Broj postova : 1521
Reputacija Reputacija : 257
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty111 / 999111 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by bogarator on sub lis 10, 2009 7:28 pm

Gabrijel je napisao/la:Nije baš neka novost,al je moža zanimljivo pogledat-klik

V. Britanija, Silverstone, 2002 godina
bogarator
bogarator
Nevina dušica
Nevina dušica

Registriran/a : 18.09.2009
Broj postova : 36
Reputacija Reputacija : 4
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty0 / 9990 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Ive on ned lis 11, 2009 12:20 pm

E bogarator ti si znalac šta se tiče formule 1, tako da bi se mogao malo aktivnije priključiti ovoj temi :=U:

VN Brazila – Jenson Button će postati prvak?

Svi aduti su više neko ikad na strani Britanca. Brawn GP je 99,9% konstruktorski prvak. Novi tim Formule 1 koji je pomeo konkurenciju i koji se na utrkama ponaša kao da već sudjeluje godinama. Brazil je za kraj?

Do kraja sezone voze se još dvije utrke – brazilska u na stazi Interlagos te posljednja u Abu Dhabiju. Matematika je jednostavna – ako Button bude najmanje treći odnosno osvoji šest bodova, postat će prvak. Rubens Barrichelo niti s dvije pobjede i dvadeset bodova neće ga moći stići zbog većeg broja pobjeda u sezoni. Dakle, sve je moguće. Na konstruktorskom dijelu prvenstva kada Brawn GP ne bi osvojio niti jedan bod, a trenutno drugi Red Bull maksimalnih 36 bodova, došlo bi do promjene na konstruktorskoj ljestvici. Po nama, to je nemoguća misija, dakle Brawn GP će biti konstruktorski prvak.

Ipak, sama utrka u Brazilu koja se vozi iduće nedjelje mogla bi biti zanimljiva. Iz borbe za pobjedničko postolje nikako ne smijemo izbaciti Ferrarijevog Kimija Raikkonena niti McLarenovog Lewisa Hamiltona, koji odlično voze na Interlagosu. Isto tako, utrka bi mogla biti atraktivna i za gledatelje, što se iskreno nadamo. Naravno, moguća je i kiša.

Glockov oproštaj od Brazila

Iako je inicijalna dijagnoza bila samo porezotina noge detaljniji pregled otkrio je i napuknuće jednog kralježnjaka zbog čega je Timo Glock prisiljen odustati od nastupa na Grand Prixu u Brazilu...

Težak izlet Toyotinog Time Glocka na Suzuki udaljio ga je od nastupa u Japanu, no ono što se činilo samo kao neugodna porezotina noge ispostavilo se da je samo jedan od problema za mladog Nijemca. Naime, detaljni pregled otkrio je puno opasnije napuknuće jednog od kralježnjaka.

"Očekivano, svi u momčadi razočarani su ovakvim raspletom i nadaju se što je moguće bržem Timovom oporavku. Isprva smo bili uvjereni da problema oko nastupa u Brazilu neće biti, no što je tu je i nadamo se da će nam se Glock pridružiti već na posljednjoj ovosezonskoj stanici u Abu Dhabiju", zaključio je predsjednik momčadi, John Howett.

Kao što se i pretpostavljalo upražnjeno mjesto upotpunit će vozač koji je i testirao Toyotin bolid na prvim treninzima u Japanu, Kamui Kobayashi: "Kamui je prirodni odabir. Svoju šansu opravdao je već na Suzuki stoga ne sumnjamo u njegovu spremnost uoči VN Brazila."

Ive
Ive
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ive on pon stu 23, 2009 6:57 pm

Michael Schumacher vozi za F1 momčad Mercedesa, senzacionalan comeback najboljeg vozača Formule 1 ovisi o Ferrariju

Otkako je Mercedes kupio momčad Formule 1 (ovogodišnji BrownGP) govorka se da Mercedesovi šefovi žele vidjeti u vozačkoj postavi njemačke vozače. Jedan od vozača je Nico Rosberg, a drugi vozač bi trebao biti ni više ni manje nego umirovljeni Michael Schumacher. Premda su Michaela Schumachera stavljali već u druge momčadi Formule 1, sam je Schumi više puta dematirao svoj povratak, a ne zaboravimo činjenicu da se i dalje tvrdi da Ferrari svoj treći bolid ima rezerviran za Schumija. Javna je tajna da Mercedes od ulaska u Formulu 1 kao njemački bolid sa njemačkim motorom želi osvajati F1 prvenstva sa njemačkim vozačom. I premda je Michael Schumacher izašao iz sportskog inkubatora Mercedesa, svoja prvenstva u Formuli 1 osvajao je izvan te momčadi. Pojedinosti pregovora Mercedesa GP i Michael Schumachera strogo su tajni. Pregovori između Ross Browna, Michael Schumachera i izvršnog direktora Daimlera – Dietera Zetaschea počeli su na zadnjoj utrci F1 sezone u Abu Dhabiju. Izgleda da je jedina prepreka dogovora činjenica da Michael Schumacer sa Ferrarijem ima usmeni dogovor, pa će se u pregovore uključiti i Ferrarijev predsjednik Luca di Montezemolo. U Mercedesu su uvjereni u pozitivan odgovor Ferrarija, jer je to u interesu cijele Formule 1. I svemogući mag Formule 1 Bernie Eclestone smatra da bi povratak Schimija bio odličan potez za Formulu 1. Međutim dosta je onih koji govore da se zaboravlja da će Schumi iduće godine imati 41 godinu, što je za F1 puno, tu je i njegova ozljeda vrata, a pitanje je u kakvom će stanju biti novi Mercedesov bolid i da je bolje da Schumija pamtimo ovakav kakav jest, a ne da se blamira i bori u kvalifikacijama, a ne za prva mjesta na što nas je sve naučio. No, držmio se one James Bondovske izreke – Nikad ne reci nikad više!
Ive
Ive
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ive on pet stu 27, 2009 10:42 pm

Force India potvrdila vozačku postavu

Momčad Force Indije sredinom je nedavnom završene sezone postala pravi hit prvenstva, a njihove će boje 2010. godine braniti isti vozači koji su završili 2009. godinu - Adrian Sutil i Vitantonio Liuzzi...

Indijski predstavnik u Formuli 1 u nove izazove kreće bez promjena za upravljačem. Naredne će godine bolide Force Indije voziti Nijemac Adrian Sutil i Talijan Vitantonio Liuzzi, potvrdio je šef ekipe Vijay Mallya.

"Uvijek smo smatrali da je ključ našeg razvoja u ovom trenutku konzistentnost. Zato ćemo po prvi puta u povijesti ući u novu godinu s istim vozačima, istim motorima i istom upravom", rekao je.

"Zadovoljni smo Sutilovim i Liuzzijevim angažmanom i vjerujem da ćemo nadograditi ostvarene uspjehe", dodao je Mallyja, koji se nada rezultatima poput onih u Belgiji i Italiji, gdje je Force India odličnim predstavama osvajala bodove.

Nakon drugog mjesta u Belgiji momčad je napustio Giancarlo Fisichella, koji je otišao u Ferrari, a njegovo je mjesto zauzeo iskusni Liuzzi. S obzirom na Sutilovu mladost i talent, Liuzzijev je ostanak bio pod većim znakom upitnika, no dobio je povjerenje čelnika.

"Uspio sam u svojoj namjeri - još ću godinu dana voziti Formulu 1. U posljednjih sam se nekoliko utrka zagrijao i smatram da ću sada biti još bolji", izjavio je Liuzzi.

Sutil je u Force Indiji već četvrtu godinu zaredom i najavljuje redovite plasmane među osvajače bodova, a možda i poneko postolje.
Ive
Ive
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on ned stu 29, 2009 11:13 am

'Schumachera ne zanima povratak u Formulu 1!'

Njemački su mediji počeli s nagađanjima o tome da bi Schumacher mogao iduće sezone voziti za Brawn GP koji će se sada zvati Mercedes GP.

Međutim, Brawn, koji će i dalje biti glavni čovjek u momčadi, tvrdi da mediji 'samo iznose svoje snove'.

Brawn, koji je dosta godina radio zajedno sa Schumacherom u Ferrariju, kazao je da 40-godišnji Nijemac nije zainteresiran za obnavljanje svoje vozačke karijere.

Nagađanja su se napuhala nakon što su se prošli tjedan sastali Brawn, izvršni šef Daimlera Dieter Zetsche i sportski direktor Mercedesa Norbert Haug na zadnjoj utrci sezone u Abu Dabiju.

Izvor:net.hr

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by THUNDER_DINIX on ned stu 29, 2009 11:21 am

a sta ce vise, dosta mu je

Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ive on čet pro 03, 2009 10:59 am

Pariz odustao od Formule 1

Kako sada stvari stoje, Francuzi još neko vrijeme neće ugostiti utrku
Formule 1. Naime, propali su planovi o gradnji nove staze kraj Pariza...

Nakon povlačenja legendarnog Magny-Coursa iz svijeta Formule 1 Francuzi su počeli planirati gradnju nove staze sjeverozapadno od Pariza i nadali se kako će sve biti spremno da Velika nagrada Francuske postane dio službenog kalendara već 2011. godine.

Međutim, lokalne su vlasti odustale od izgradnje staze za Formulu 1, premda se okolna infrastruktura cijelog kompleksa u regiji Yvelines razvija u skladu s očekivanjima. Staza je trebala biti dugačka 4,5 kilometra.

Kraj priče u Flins-les-Mureauxu ipak ne označava kraj svih francuskih nadanja. Organizatori Velike nagrade Francuske sada se okreću stazi Paul Ricard, koja se nalazi nedaleko od Marseillea. Tamošnji su šefovi pokazali određeni interes, a sve će - kao i obično - ovisiti o njihovom dogovoru sa šefom Formule 1, Berniejem Ecclestoneom.

Posljednja Velika nagrada Francuske vozila se 2008. godine na Magny-Coursu, a slavio je Brazilac Felipe Massa u Ferrariju.
Ive
Ive
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Ive on sri pro 23, 2009 7:10 pm

Čini se da se Mihael Schumacher ipak vraća na staze. Sa Mercedesom je potpisao trogodišnji ugovor smajlić
Ive
Ive
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on sri pro 23, 2009 10:08 pm

nevjerovatno, gledala sam baš dns na tv-u

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by THUNDER_DINIX on sri pro 23, 2009 10:37 pm

Šumi juda ostavio ferari

Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on ned vel 14, 2010 12:17 pm

Hamilton na vrhu prije pauze

Odlično odrađenim krugom pred sam kraj dana Lewis Hamilton prvi puta ove godine plasirao je svoj McLaren na sam vrh u ukupnom poretku pri čemu je na najbolji mogući način najavio nova testiranja u Jerezu koja su na rasporedu već idućeg tjedna...

Četvrti dan testiranja, četvrti pobjednik dana. Ovog puta najbržim se pokazao Lewis Hamilton koji je već u ranim fazama popodnevnog, suhog dijela treninga pokazivao što njegov McLaren može da bi pred sam kraj konačno i probio čarobnu granicu od 100 sekundi završivši krug za svega 1:19,583 minuta.

Vrlo zanimljiv dan je i iza sedmerostrukog F1 prvaka, Michaela Schumachera koji se nakon jutarnjih problema popodne ponovno pojavio na stazi gdje je krug za krugom skidao svoj rekord da bi se usred sesije njegov bolid zaustavio na polovici kruga. Ništa ne bi bilo čudno niti zanimljivo da u kasnijem intervjuu Schumacher nije potvrdio kako su namjerno pretjerali kako bi što točnije izračunali potrošnju svog motora.

Odličan dan je i iza Force Indije koju je Adrian Sutil dovezao do odličnog drugog mjesta, jednog više od Rubensa Barrichella i njegovog Williamsa. Svakako vrijedi spomenuti i kako su s vremenom bolidi pokušavali odraditi što duže sesije, a najpredaniji tom poslu pokazao se Ferrari u kojem je Felipe Massa odvezao zapanjujućih 160 krugova.

U Jerez momčadi se vraćaju već idućeg tjedna kad su od srijede do subote na rasporedu nova četiri službena test dana.

Izvor:sportnet.hr

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Purgy on ned vel 14, 2010 12:21 pm

Testiranja su jedno, utrke su drugo.

I da, ovu temu bi trebalo zatvorit i otvorit npr. F1 2010, di će netko napisati tko gdje vozi, nova pravila, staze i tako dalje. I di će se moć postati nova predstavljanja bolida.

Ovako je bezveze. Puna tema će biti testiranja, a nema nikakvog uvoda.
Purgy
Purgy
Domaćin foruma Purgy
(Paint slikar i bacač stihova)
Domaćin foruma Purgy   (Paint slikar i bacač stihova)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 14047
Reputacija Reputacija : 1669
Godina imam : 10
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty142 / 999142 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on ned vel 14, 2010 12:23 pm

^^ajd otvori, ovu ću lockat. tenks što si reko.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Purgy on ned vel 14, 2010 12:25 pm

Budem. Kad će mi se dat i kad će mi se dat skupljat sve podatke.
Purgy
Purgy
Domaćin foruma Purgy
(Paint slikar i bacač stihova)
Domaćin foruma Purgy   (Paint slikar i bacač stihova)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 14047
Reputacija Reputacija : 1669
Godina imam : 10
Započeo/la tema :
Formula 1  - Page 2 Empty142 / 999142 / 999Formula 1  - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Formula 1  - Page 2 Empty Formula 1 sezona 2010

Postaj by Gost on pon vel 15, 2010 1:35 pm

Formula 1

skraćeno F1 se smatra najvišim rangom jednosjeda u utrkama motornih vozila. Temelji se na serijama utrka koje se održavaju na umjetno sagrađenim stazama (pistama) baš za tu svrhu ili na zatvorenim gradskim ulicama. Svake godine rezultati utrka određuju dvije ljestvice pobjednika, ljestvicu najboljih vozača i ljestvicu najboljih konstruktora.

Slobodni treninzi

Slobodni treninzi počinju u petak (osim u Monaku kada su četvrtkom) i održavaju se u dva termina od 11:00 do 12:00 i od 14:00 do 15:00. Na njima se vozači upoznaju sa stazom a momčadi eksperimentiraju s bolidom da bi što bolje podesili bolid za nedjeljnu utrku. Sljedeći slobodni treninzi se održavaju u subotu u vremenu od 9:00 do 9:45 i od 10:15 do 11:00 (u Sjevernoj Americi od 8:00 do 8:45 i od 9:15 do 10:00).

Kvalifikacije

U subotu u 13:00 (u Sjevernoj Americi u 12:00) počinju kvalifikacije za nedjeljnju utrku po sistemu da vozač vozi leteći krug na praznoj stazi. Vozač ustvari odveze tri kruga s tim da je prvi krug zagrijavanje, u drugom mu se mjeri vrijeme a u trećem krugu izlazi sa staze. Startni raspored kvalifikacija je određeno rezultatima iz prošle utrke tako da pobjednik iz prošle utrke vozi posljednji u kvalifikacijama. Vozač ili bolid koji ima najbrže vrijeme na kvalifikacijama ima prvu stratnu poziciju u utrci.

Prije je postojala mogućnost da se neki vozač ili momčad nije kvalificirala za utrku što je bilo određeno pravilom od 107% najboljeg vremena osvojenog u kvalifikacijama. Pravilo je određivano da utrku mogu voziti samo oni vozači i momčadi čije je kvalifikacijsko vrijeme bilo manje od 107% najbrže osvojenom vremena u kvalifikacijama. Pravilo je postojalo zato jer je bilo više momčadi i vozača nego danas. Danas je samo 10 momčadi u Formuli 1 i pravilo 107% je ukinuto. FIA je odredila da se maksimalno 26 (od 2010.) bolida mogu natjecati u utrci, a isto tako da na utrci moraju pristupiti najmanje 20 bolida. Svaka momčad koja se natječe u Formuli 1 ima po dva bolida tako da su pravila FIA-e zadovoljena. Ova pravila prestaju važiti na kraju sezone 2007.

Parc fermé

Nakon kvalifikacija bolidi se odvoze u prostor pod nadzorom FIA-e poznat kao i parc fermé, i ne dopuštaju se nikakve promjene na bolidu dok ne izađe iz prostora pod nadzorom sutra ujutro.

Ako momčad mora promijenit motor na bolidu u vremenu otkad je on u prostoru pod nadzorom i starta utrke bolid će morati startati sa zadnje pozicije u startnom poretku, a ako se vrše neki drugi popravci na bolidu bolid starta iz bokseva.

Utrka Formula 1

Utrka se održava u nedjelju popodne a započinje s krugom za zagrijavanje nakon čega se vozači u bolidima poredaju na startnu ravninu po mjestima koja su osvojili na kvalifikacijama. Utrka je duga nešto više od 300 kilometara (što ovisi o stazi na kojoj se vozi), a traje najduže 2 sata.

Za vrijeme utrke vozači odlaze jedan ili više puta u bokseve na nadolijevanje goriva. Od sezone 2005 više se ne smiju mijenjati gume na bolidu kada je u boksu. Guma/e se mogu mijenjati samo ako su toliko oštećene da predstavljaju opasnost za vozača i bolid, a ako se promijene a da nije bilo opasnosti za vozača i bolid vozač i bolid se kažnjavaju po FIA –inim pravilima. Odlazak u bokseve na nadolijevanje goriva ima i strategijsku stranu, ako npr. vozač ne može preteći vozača ispred sebe u želji za osvajanjem bolje pozicije na kraju utrke, on odlazi u boks prije njega i pokušava tako preteći konkurenta kroz bokseve.

Na kraju utrke vozači koji su osvojili prvo, drugo i treće mjesto i momčad koja je osvojila prvo mjesto odlaze na podij na dodjeljivanje nagrada. Nakon dodjeljivanja nagrada vozači održavaju konferenciju za novinare.

Startna procedura

Startna ravnina otvara se 30 minuta prije starta utrke. Vozači moraju biti u bolidu i na svom startnom mjestu najkasnije start –15 minuta, a ako ne, moraju startati iz bokseva. U međuvremenu momčadi mogu raditi manje korekcije na bolidu.

U start -10:00 minuta sa staze moraju otići svi osim momčadskih mehaničara, Upravitelj utrke (eng. race marshal), i vozača. Momčadi žele držati gume što je duže moguće ne montirane na bolid ali moraju ih postaviti na bolid najkasnije do start-5minuta. Nadolijevanje goriva mora također biti gotovo do tog vremena.

Motori bolida moraju biti upaljeni u start – 1:00 minuta, a 50 sekundi prije starta svi osim vozača moraju napustiti stazu. Zelena svjetla označavaju start kruga za zagrijavanje za vrijeme kojeg vozači moraju voziti u poretku (nema pretjecanja), osim ako se neki bolid zaustavio iz tehničkih razloga. Za vrijeme kruga za zagrijavanje vozači zagrijavaju svoje gume vozeći lijevo desno i nakon završetka kruga vraćaju se na svoje startne pozicije formirajući startni poredak.

Utrka počinje kada se deset crvenih svjetala koje kontrolira Charlie Whiting počinju paliti, a pale se po dva u isto vrijeme slijeva na desno u intervalima od jedne sekunde, kad se sva upale, u sljedećem intervalu se ugase. Kad se svjetla ugase utrka počinje.

Sistem bodovanja

Bodove osvajaju vozači i momčadi koje su završile utrku po ključu da pobjednik osvaja 25 bodova, drugi 20, treći 15, četvrti 12, peti 10, šesti 8, sedmi 6,osmi 4,deveti 4 i deseti 1. Ako se utrka prekine a odvoženo je manje od 75% utrke bodovi se prepolovljavaju (pobjednik osvaja 5 bodova, drugi 4, treći 3, četvrti 2,5, peti 2, šesti 1,5, sedmi 1 i osmi 0,5 bodova). Pobjednik u sezoni je onaj vozač ili momčad (konstruktor) koji je osvojio više bodova.

Formula 1  - Page 2 Ferrarif115
Formula 1  - Page 2 Formula1weekend
Formula 1  - Page 2 Formulaone

Zadnja promjena: zrine89; pon vel 15, 2010 7:44 pm; ukupno mijenjano 1 put.
Anonymous
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 14. Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

[Vrh]