Treba li ukinuti deviznu klauzulu?

Go down

Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty Treba li ukinuti deviznu klauzulu?

Postaj by Neu on sri sij 21, 2015 10:16 pm

"Deviznu klauzulu treba ukinuti. Stabilnost neke valute ovisi o njezinom gospodarstvu, a ne o deviznoj klauzuli. Euro je kod nas obračunska jedinica, donesemo kune na štednju i obračunavaju nam ih u eure, a kad dižemo eure onda ih uglavnom dobivamo u kunama, kredite koje dižemo u eurima, nam obračunavaju u eurima a isplaćuju u kunama, u kunama ih i otplaćujemo po obračunskoj vrijednosti eura. To je virtualni euro, virtualna igra koja je moguća u bankarstvu ali ne i u gospodarstvu. I kao takva obračunska jedinica devizna klauzula može ostati i za štednju, nakon što se ukine za kredite", kaže Ljubo Jurčić. » Slobodna

Treba li ukinuti deviznu klauzulu?

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 30
Započeo/la tema :
Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty999 / 999999 / 999Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty

[Vrh] Go down

Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty Re: Treba li ukinuti deviznu klauzulu?

Postaj by tanuki on čet sij 22, 2015 8:57 am

Teo je napisao/la:Daša treba. To je trebalo već odavno učiniti.
pa eto ja nikada nisam bio pristalica kredita,
u staroj Jugoslaviji sam nekoliko puta digao kredit, između ostalog i za knjige, kompletni opus Kafke na 2 godine,ali nisam imao živaca otplaćivati taj kredit, koji je bio daleko manji od vrijednosti cigareta jednog prosječnog pušača, digao sam i kredit za glazbenu liniju koja je koštala kao dvije moje mjesečne plaće,ali isto tako nisam imao živaca to otplaćivati..,
ali moja sestra, pametnija od mene, podigla je ozbiljniji kredit i napravila kuću, a otplaćivala ga je u dinarima i nikada ga nije stornirala, mada su rate bile smiješno male, ali u SFRJ nisi mogao podići kredit vezan uz bilo koju valutu- samo u dinarima!
i onda nakon nametnutog rata uletjeli smo u neokapitalizam, a banke nude kredite šakom i kapom, a naivni, novostvoreni Hrvati prihvaćaju te kredite kao ovce pred klanje,
ne mogu reći da ih žalim zbog njihove naivnosti, ali država bi trebala imati obavezu zaštititi svoje građane, pa koliko god oni bili naivci.
bankama se nikada nije smjelo dozvoliti da plasiraju kredite s deviznom klauzulom!
danas smo članica Europe i pitanje je koliko dugo će kuna biti hrvatska moneta?
Slovenija je prešla na euro i njemačka kao najrazvijenija članica unije i Italija, ali eto mađarska i dalje ima forinte koju štiti, pa ako hrvatska država želi štititi kunu, bilo bi logično da postupi kao i mađarska!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty700 / 999700 / 999Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Teo on čet sij 22, 2015 8:54 pm

tanuki je napisao/la:Slovenija je prešla na euro i njemačka kao najrazvijenija članica unije i Italija, ali eto Mađarska i dalje ima forinte koju štiti, pa ako hrvatska država želi štititi kunu, bilo bi logično da postupi kao i Mađarska!

Salažem se.
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 41
Započeo/la tema :
Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty0 / 9990 / 999Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Prop on pet sij 23, 2015 7:52 am

Ti se, tanuki, možeš komotno učlaniti u Viliborov "Živi zid". Bomboni ti ispadaju iz usta, a tvoja elegantan rješenja u rangu su onih da će se ekonomski problemi srediti kad se poveća izvoz, smanji uvoz i smanji broj nezaposlenih.

Realnost je da ni jedna banka prije deset godina ne bi dala stambeni kredit u kunama (neš ti valute i jake države koja znači nešto u svitu), pa bi onda vjerojatno svi ovi iz udruge franak plakali kako se njima ne da pravo da žive. Realnost je ta da se ne može tek tako plošno okrenuti dug iz, primjerice, 100 tisuća franaka u 500 tisuća kuna i mirno plovi Bosna... A da je kopiranje modela tek tako rješenje, onda bi mogli jednostavno kopirati Njemački sustav rada i vladavine i eto blagostanja u Hrvata...

A ne ide to tako, ni blizu...
Prop
Prop
Domaćin foruma Prop
(Filmofil, provokator, švaler)
Domaćin foruma Prop   (Filmofil, provokator, švaler)

Registriran/a : 09.03.2009
Broj postova : 28432
Reputacija Reputacija : 2403
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty108 / 999108 / 999Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sub sij 24, 2015 12:30 pm

Prop je napisao/la:Ti se, tanuki, možeš komotno učlaniti u Viliborov "Živi zid". Bomboni ti ispadaju iz usta, a tvoja elegantan rješenja u rangu su onih da će se ekonomski problemi srediti kad se poveća izvoz, smanji uvoz i smanji broj nezaposlenih.

Realnost je da ni jedna banka prije deset godina ne bi dala stambeni kredit u kunama (neš ti valute i jake države koja znači nešto u svitu), pa bi onda vjerojatno svi ovi iz udruge franak plakali kako se njima ne da pravo da žive. Realnost je ta da se ne može tek tako plošno okrenuti dug iz, primjerice, 100 tisuća franaka u 500 tisuća kuna i mirno plovi Bosna... A da je kopiranje modela tek tako rješenje, onda bi mogli jednostavno kopirati Njemački sustav rada i vladavine i eto blagostanja u Hrvata...

A ne ide to tako, ni blizu...
istina ali dali bi itko normalan dizao kredit, a da je svjestan da ga ne može otplatiti i da ostaje bez svega na kraju igre i da će sada morati, umjesto kredita, plaćati stanarinu za stan koji će sada biti u vlasništvu države ili banke.
nemam kredite u "švicarcima" kao ni nitko moj bliži pa bi mogao reći da mi se živo jebe zbog naivaca koji su digli tako nepovoljne dugoročne kredite,
ali zanimljivo je pročitati u jutarnjem kako švicarska država brani svoje porezne obveznike,
dakle koliko sam shvatio iz tog napisa:
http://www.jutarnji.hr/umirovljenici-iz-imotske-krajine--bog-blagoslovio-i-švicarsku-i-franak--sta-vise-skace--nama-je-bolje--/1280193/
i osoba koja je zaradila penziju u švicarskoj, čim se odjavi i prestane biti porezni obveznik švicarske, više ne može dobivati ni penziju u švicarskim francima!
zašto sve države štite svoje građane osim Hrvatske?
samo stoga što je debelo zadužena, a zadužuje se i dalje i u eurima, jenima i u dolarima i u švicarskim francima...
samo da se zadrži socijalni mir. ali pitam se do kada tako?
jedan moj prijatelj prije nekoliko godina je rekao:
morat će mo paziti kako i kuda hodamo po nogostupima, jer će se luzeri bacati s nebodera smajlić
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :
Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty700 / 999700 / 999Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 24, 2015 1:10 pm

Banka svoj novac štiti kombinacijom slijedećih elemenata:

1) deviznom klauzulom
2) visinom kamate (ovisi ponajviše o kreditnom ratingu države , nas je (skoro) junk=smeće )
3) zapljenom plaće dužnika / jamaca
4) zapljenom imovine

Nakon eskapade sa "zamrzavanjem" franka , možemo očekivati porast komponente 2.

Ukinimo još i komponentu 2, pa ce se krediti odobravati rijetkima, uz kamatu blizu zakonskom maksimumu .

Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 08.02.2014
Broj postova : 2141
Reputacija Reputacija : 204
Godina imam : 44
Započeo/la tema :
Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty37 / 99937 / 999Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sub sij 24, 2015 1:25 pm

Mihovil je napisao/la:Banka svoj novac štiti kombinacijom slijedećih elemenata:

1) deviznom klauzulom
2) visinom kamate (ovisi ponajviše o kreditnom ratingu države , nas je (skoro) junk=smeće )
3) zapljenom plaće dužnika / jamaca
4) zapljenom imovine

Nakon eskapade sa "zamrzavanjem" franka , možemo očekivati porast komponente 2.

Ukinimo još i komponentu 2, pa ce se krediti odobravati rijetkima, uz kamatu blizu zakonskom maksimumu .

sretan je onaj tko danas uopće može dignuti dugoročni kredit, pa bio i toliko glup da ga veže uz deviznu klauzulu....
osim naravno ako se ne radi o neproizvodnom djelatniku u državnoj službi, koji može biti član SDP-a ili HDZ-a
pa on može podignuti kredit s deviznom klauzulom, jer njegova firma zadnja propada, mada je 30 godina ipak jako dugo Wink,
stavku 3 i 4 smo već apsolvirali.
nakon holokausta jamaca, jamca više ne možeš naći ni u mišjoj rupi, a zaplijenjena imovina se gomila, ali banke posluju novcem, a ne imovinom!
uglavnom izgleda da će hrvatski građani postati nezanimljivi bankama,
ima tu još malo manevarskog prostora za one koji još dobro zarađuju, za kupnju boljeg auta u kratkoročnim kreditima !
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 24, 2015 3:46 pm

Ispravak netočnog navoda (greška u tipkanju)

Umjesto

Mihovil je napisao/la:

Treba stajati

Mihovil je napisao/la:

Ukinimo još i komponentu 1, pa ce se krediti odobravati rijetkima, uz kamatu blizu zakonskom maksimumu .

Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :
Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty37 / 99937 / 999Treba li ukinuti deviznu klauzulu? Empty

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sub sij 24, 2015 4:21 pm

idemo iz početka,
što je to kredit i zašto kredit i tko podiže kredit hmm
banke su te koje nude kredit i obećavaju apsolutno sve za ostvarivanje vaših snova i stan i auto i lagodni život! i uposleni ste, pa zašto ne onda lagodno živjeti i otplaćivati kredit!
dvoje zaposlenih supružnika, idealno, jedna plaća ide na otplatu kredita za obećani raj, stan i auto,
i sve to funkcionira, dok jedno ne dobije otkaz zbog kome hrvatske privrede,
i što sada,
vrati auto, vrati stan!
radiš li još uvijek?
popušio si kredit za stan, pa više nisi njegov vlasnik?
možeš li i dalje u njemu živjeti kao podstanar, i plaćati najam ili se ubiti kao zadnje siroče i luzer hmm
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 24, 2015 6:11 pm

Kredit je posao u kojemu se za novac dan unaprijed očekuje povrat više novca u budućnosti.

U njega ulaze dvije stranke :
1) kreditor tj zajmodavac (u boljem scenariju banka)
2) kreditirana stranka tj zajmoprimac (fizička ili pravna osoba)

Stranka 1 želi zaraditi sto vise i osigurava svoje tražbine kroz 4 elementa koje sam naveo
Stranka 2 (ovisno o svojoj poziciji, intelektualnoj i materijalnoj, na različite načine i u različitim omjerima shvaća svoje obveze povrata te način uporabe "dobivenog" novca

Žestoka filozofija, da skratim, sto je zajmoprimac gluplji to vise naginje kriminalizaciji banaka i sklon je traženju zaštite od drugih za poziciju u koju se sam doveo (osim ako zajmodavac nije kamatarskog karaktera, oni lome ruke, noge i ostavljaju zajmoprimce na prosjačkom štapu).

Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sub sij 24, 2015 8:31 pm

Mihovil je napisao/la:Kredit je posao u kojemu se za novac dan unaprijed očekuje povrat više novca u budućnosti.

U njega ulaze dvije stranke :
1) kreditor tj zajmodavac (u boljem scenariju banka)
2) kreditirana stranka tj zajmoprimac (fizička ili pravna osoba)

Stranka 1 želi zaraditi sto vise i osigurava svoje tražbine kroz 4 elementa koje sam naveo
Stranka 2 (ovisno o svojoj poziciji, intelektualnoj i materijalnoj, na različite načine i u različitim omjerima shvaća svoje obveze povrata te način uporabe "dobivenog" novca

Žestoka filozofija, da skratim, sto je zajmoprimac gluplji to vise naginje kriminalizaciji banaka i sklon je traženju zaštite od drugih za poziciju u koju se sam doveo (osim ako zajmodavac nije kamatarskog karaktera, oni lome ruke, noge i ostavljaju zajmoprimce na prosjačkom štapu).

mislim da su ti zelenaši daleko pošteniji od države i banaka, ako od njih uzjmiš novce znaš što te čeka, a oni ti odma kažu da za 1000 pozajmljenih kuna u nekoliko mjeseci moraš vratiti 2000 tisuće kuna i tu nema deviznih klauzula ni mjesećnih otplata, sve kistalno jasno i nitko te ne tjera na ništa!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 24, 2015 8:52 pm

Posudi u kamatara 10000 CHF, pa vidi vrijedi li kod njega valutna klauzula ili ne ,
te kolike su "zatezne kamate ".
(o "redovnoj" kamati I sredstvima osiguranja kredita nećemo).

Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sub sij 24, 2015 9:19 pm

Mihovil je napisao/la:Posudi u kamatara 10000 CHF, pa vidi vrijedi li kod njega valutna klauzula ili ne ,
te kolike  su "zatezne kamate ".
(o "redovnoj" kamati I sredstvima osiguranja kredita nećemo).

pa ja poznajem neke igraće, a oni pozajmljuju samo kune i u manjim iznosima i to krakoročno
npr uzmeš 1000 kn a idući mjesec vratiš 1200 kn i ne pada im na pamet pozajmiti ni 10 000 kuna a kamo li 10 000 CHF Laughing
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 24, 2015 9:30 pm

S 1000 kn je teško kupiti nekretninu ili pokretninu, gotovo nemoguće napisao bih.

Inače

Za 1000 kn posudenih na mjesec dana, u banci s 10% godisnje kamate, uredan platiša treba vratiti 1008,33 kn.

Dakle je kamata 8 kuna I 33 lipe.

A 10% je već velika kamata.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on sub sij 24, 2015 10:03 pm

Mihovil je napisao/la:S 1000 kn je teško kupiti nekretninu ili pokretninu, gotovo nemoguće napisao bih.

Inače

Za 1000 kn posudenih na mjesec dana, u banci s 10% godisnje kamate, uredan platiša treba vratiti 1008,33 kn.

Dakle je kamata 8 kuna I 33 lipe.

A 10% je već velika kamata.
naravno i sitni kamatari se ne natječu sa bankama!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]