Krediti u švicarskim francima - Udruga franak

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty Krediti u švicarskim francima - Udruga franak

Postaj by Teo on sub sij 17, 2015 7:13 am

Mislim da nema ove teme.
Monogi znaju da su krediti u švicarcima najveći problem onih koji su digli kredite u toj valutnoj klauzuli. Čak je i vezano za kredite vezane uz švicarce završilo na sudu u korist građana nepravomoćno sad je slučaj na vrhovnom sudu i očekuje se presuda odnosno odluka suda.
Ovih dana švicarski franak je opet naglo porasao sa 6,39 na 7,4, a veli da bi i dalje mogao rasit.

Što velite na sve ovo? Je li naša vlada imalo se potrudila da pomogne građanima koji imaju kredite u švicarcima?
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 41
Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty0 / 9990 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty Re: Krediti u švicarskim francima - Udruga franak

Postaj by Mihovil on sub sij 17, 2015 12:39 pm

Banke im trebaju vratiti lovu a ne država .

Država banke ne moze tjerati na to - jer o tim bankama ovisi.

A sto se udruge franak tice tu sam podijeljen - realno, sami su krivi za svoju situaciju.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 08.02.2014
Broj postova : 2141
Reputacija Reputacija : 204
Godina imam : 44
Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty37 / 99937 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty Re: Krediti u švicarskim francima - Udruga franak

Postaj by Teo on sub sij 17, 2015 2:02 pm

Mihovil je napisao/la:Banke im trebaju vratiti lovu a ne država .

Država banke ne moze tjerati na to - jer o tim bankama ovisi.

A sto se udruge franak tice tu sam podijeljen - realno, sami su krivi za svoju situaciju.

Nije točno. U Mađarskoj Vlada premijer Viktora Orban u studenome prošle godine prisiloio banke da potpišu sporazum kojim će izvršiti konverziju 3,3 bilijuna forinti (12 milijardi dolara) kredita denominiranih u stranoj valuti, najviše u francima, u lokalnu valutu. Time je spriječio rast duga po stambenim kreditima u iznosu od čak 700 milijardi forinti, što bi bila posljedica jučerašnjeg uzleta tečaja franka. Mađari sada mirno savaju.
Po čemu naša Vlada nebi mogla učiniti nešto slično?
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty0 / 9990 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 17, 2015 3:37 pm

Slikovito opisano, jer našu državu banke drže za jaja.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty37 / 99937 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on sub sij 17, 2015 3:39 pm

A Mađarsku ne drže?
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 01.01.2009
Broj postova : 8250
Reputacija Reputacija : 696
Godina imam : 42
Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Teo on sub sij 17, 2015 3:45 pm

Mihovil je napisao/la:Slikovito opisano, jer našu državu  banke drže za jaja.

Mislim da se ti slikovito izražavaš  nisi iznio razloge po čemu naša Vlada ne bi mogla to isto učiniti za svoje građane.
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on sub sij 17, 2015 3:59 pm

Kod takvih je poteza problem šta sa onim ljudima koji uredno vraćaju svoje kredite.

Kako ćeš urednim platišama reć: "Vi ste glupi jer ste vraćali svoje dugove, i mi ćemo sad pomoć ovima.koji dugove ne plaćaju a vi koji ste dugove vraćali, ko vas jebe jer ste glupi..."

To je malo nezgodno.
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Teo on sub sij 17, 2015 4:30 pm

Baš su maloprije rekli na vjestima da bi ključnu ulogu mogla imati politika te da bi jedan od političkih poteza mogao biti da se fiksira tečaj fanka na 6,3.
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 17, 2015 5:31 pm

A čija bi to politička odluka bila?

Tečaj franka ne formira RH niti hrvatske banke vec odnosi na međunarodnom tržištu .

Kako je kuna približno vezana za Euro - sve ostale valute , uključujući franak se prilagođavaju tim odnosima.

Dok ovo pišem 1 CHF=1.0053 Eur=1.1630 USD

Kako bi "podesio" franak i držao ga pod kontrolom ? Tko bi plaćao razliku? Kako bi to utjecalo na ono malo preživjelih firmi koje izvoze?

Kredit u francima su odabrali na jer je je bio najjeftiniji a na vlastiti rizik....nije im smetalo dok su plaćali manje od onih u skupljim ali manje riskantnim euro/kunskim kreditima.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by eva kant on sub sij 17, 2015 6:20 pm

slažem se s mihovilom...
ako hrvatska fiktivno fiksira tečaj franka, a to nije njegova prava vrijednost na tržištu kapitala, tko će bankama nadoknaditi taj manjak koji bi nastao iz razlike stvarne vrijednosti franka? država, porezni obveznici?

Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 49
Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty92 / 99992 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Teo on sub sij 17, 2015 6:39 pm

Koliko sam ja shvatio to će se odnositi na kredite građana u švicarcima, a banke će morati same snositi taj manjak. I po tom tečaju na dobitku su u odnosu na tečaj po kojem su davale kredite a to je bilo kad je bio tečaj CHF 4,6.
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 17, 2015 7:15 pm

Eventualno sto mogu dobiti je rekalkulacija preostale glavnice iz CHF u Eure na onaj dan kad je dotična banka swapala vlastite obveze iz CHF u EUR ; koji je to dan i tečaj bio mogu dokazati samo financijski inspektori koje bi ovlastio sud.

E sad, da bi se to uopce desilo, udruga Franak se mora izboriti na sudu i dokazati da se radi o smišljenoj prevari i želji banke da enormno a na štetu klijenata dodatno zaradi .

Pa naravno da banka želi zaraditi, no jedna individualna banka ne određuje međuvalutne odnose, vec samo svoj interni tečaj, spread i uvjete kreditiranja (naknade, kamate etc)

Realno (zanemarimo suosjećanje spram dužnika u Francima), da li bi to uopce bilo pošteno ?
U to doba, jasno se sjećam, je bilo niz upozorenja HNB da se ne uzimaju krediti u francima, čak su neke banke nudile besplatan reprogram iz CHF u kn ili EUR , no malo tko od kreditiranih je to i uradio, iz jednostavnog razloga sto je takav kredit (u EUR i kn) bio skuplji (zbog visih kamata).

Pohlepa, čista pohlepa i kratkovidnost....nitko se nije bunio onih par godina kad su plaćali manje od dužnika u EUR/kn

Inače je staro pravilo da se kredit uzima u valuti u kojoj se zarađuje ....koje mi veze imamo s prihodima u CHF ?

Da me se krivo ne shvati, nisam na strani banaka, ne zovu ih zaludu banksterima....lišeni trunka socijalne osjetljivosti vide samo vlastitu zaradu, tuđa kontrolirana propast i bankrot je njihova prava zarada.
Ipak treba platiti sav onaj svjetlucavi mramor u poslovnicama.....
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on sub sij 17, 2015 7:42 pm

Da. Grozne su te banke. Žele zaradit a to je fuj, užasno. Kako ih samo njje stid zarađivat..
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on sub sij 17, 2015 7:51 pm

Kredit je poluga i korisnik s njom moze, ovisno o
tome kako je koristi napraviti dvije stvari :

1) dignuti puno veci teret nego li bi mogao bez poluge

2) lupiti se po glavi

Ovo drugo je češća pojava.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on ned sij 18, 2015 12:41 am

pa mislim da smo o tome već raspravljali,
moneta u hrvatskoj je trenutačno kuna, ne kužim tu logiku devizne klauzule,
država bi trebala onemogućiti bankama bilo kakvu deviznu klauzulu,
ako je u hrvatskoj moneta kuna, onda bi i krediti trebali biti kunski, jer korisnici kredita dobivaju plaću u kunama, a ne u eurima ili još manje u švicarskim francima! Wink
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty700 / 999700 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on ned sij 18, 2015 1:10 am

damfisk je napisao/la:Da. Grozne su te banke. Žele zaradit a to je fuj, užasno. Kako ih samo njje stid zarađivat..
da vidim da si prepun satire, pa napušen ni ne korigiraš svoj post!
da banke jesu tvornice koje barataju novcem, dakle moraju plasirati novac na tržište, pa tako daju i kredite uz nekakvu kamatu, ali eto na hrvatskom tržištu banke su spoznale i ekstra profit, pa su na hrvatsko tržište plasirali kredite s deviznom klauzulom,
u eurima, u švicarcima, ali ne i u kunama!
da , korisnicima kredita su obećavali sve, ako su bili kreditno sposobni, samo da prihvate kredit i naravno da je puno naivaca popušilo, jer su rješavali svoju životnu egzistenciju,
ali sada kad trebaju vračati taj kredit, za stan koji su kupili u kunama, ispada da sa svojim prihodima ne mogu otplaćivati taj kredit u francima, pa će im banka oduzeti taj stan! ( pa mada ih štitio i Vilibor sa živim zidom)
stoji teza:
ako sam ti posudio 100 švicarskih franaka, onda mi i vrati 100 švicarskih franaka, ali pitanje je zašto banke u hrvatskoj posuđuju švicarske franke, kada to nije moneta koja se koristi u hrvatskoj hmm
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty700 / 999700 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on ned sij 18, 2015 1:25 am

Kako si glup... Užas..
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on ned sij 18, 2015 1:36 am

damfisk je napisao/la:Kako si glup... Užas..
dopuštam da sam glup, jer to je stanje osobe koja jest takva kakva jest, ali ne svojom krivnjom,
ti nisi glup, ti si jako pametan i priznaješ bankama da mogu pljačkati naivce uz podršku države koja im to omogućava?
pa iako po tebi jesam užasno glup, nisam bio toliko glup da prihvatim takav kredit, pa bi mogao reći. tko vas jebe idioti što ste pristali na takav kredit,
ali ipak, za razliku od tebe imam empatiju prema naivnim ljudima koji su popušili kredit s deviznom klauzulom ,)
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on ned sij 18, 2015 1:56 am

To nema veze sa valutnom klauzulom.
damfisk
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on ned sij 18, 2015 2:18 am

damfisk je napisao/la:To nema veze sa valutnom klauzulom.
pa eto ja jesam star, dementan i glup,
ali javili su se i neki drugi autoriteti koji zastupaju moju tezu da je u hrvatskoj moneta kuna i da bi banke trebale davati kredite u kunama Wink
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by FALKON 2 on ned sij 18, 2015 6:53 am

damfisk je napisao/la:Kod takvih je poteza problem šta sa onim ljudima koji uredno vraćaju svoje kredite.

Kako ćeš urednim platišama reć: "Vi ste glupi jer ste vraćali svoje dugove, i mi ćemo sad pomoć ovima.koji dugove ne plaćaju a vi koji ste dugove vraćali, ko vas jebe jer ste glupi..."

To je malo nezgodno.

Upravo tako, i to ne da je malo nezgodno nego jako nezgodno.

Jer sa tim potezom bi se dalo do znanja da se dugovi nemoraju vraćati, a to bi dovelo do još većih problema .
FALKON 2
FALKON 2
Doktor foruma
Doktor foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 11695
Reputacija Reputacija : 580
Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty9 / 9999 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Postaj by eva kant on ned sij 18, 2015 7:49 am

tanuki je napisao/la:pa mislim da smo o tome već raspravljali,
moneta u hrvatskoj je trenutačno kuna, ne kužim tu logiku devizne klauzule,
država bi trebala onemogućiti bankama bilo kakvu deviznu klauzulu,
ako je u hrvatskoj moneta kuna, onda bi i krediti trebali biti kunski, jer korisnici kredita dobivaju plaću u kunama, a ne u eurima ili još manje u švicarskim francima! Wink

pa eto, u austriji je euro valuta, ali 150 000 austrijanaca, kao i neke općine i recimo županije, imaju kredite u francima. zašto? jer im se to činilo isplativije i svjesno su išli u tu špekulaciju. oni su trentno u minusu, ali je bilo godina i kada su tom odlukom profitirali. i nisu banke i država krive zbog toga, takvi krediti su u bankarstvu sasvim legitimni.

Domaćica foruma Eva

Započeo/la tema :
Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty92 / 99992 / 999Krediti u švicarskim francima - Udruga franak Empty

[Vrh] Go down

Postaj by Mihovil on ned sij 18, 2015 9:25 am

eva kant je napisao/la:
pa eto, u austriji je euro valuta, ali 150 000 austrijanaca, kao i neke općine i recimo županije, imaju kredite u francima. zašto? jer im se to činilo isplativije i svjesno su išli u tu špekulaciju. oni su trentno u minusu, ali je bilo godina i kada su tom odlukom profitirali. i nisu banke i država krive zbog toga, takvi krediti su u bankarstvu sasvim legitimni.

Lijepo kazano.
Da je CHF ostao na (povijesnom minimumu) profitirali bi - i rugali se onima koji su kredit digli u kn ili s Eur-klauzulom .

No, treba biti bedast,naivan,pohlepan i financijski potpuno nepotkovan za ocekivati takav razvoj dogadaja.

PS : Sad je Libor na minimumu, a krediti koji se sada izdaju su vecinom nemali fixni udio kte+Libor

Bit ce opet plakanja za nekoliko godina, kad se Libor vrati u normalu.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on ned sij 18, 2015 10:20 am

eva kant je napisao/la:

dali je broj argument za opravdavanje gluposti?
150 000 Austrijanaca kažeš
i kažeš:
i nisu banke i država krive zbog toga, takvi krediti su u bankarstvu sasvim legitimni.
da Eva legitimni su stoga što novac okreće svijet!
van pameti i logike, posuđivati valutu koja nije u službenom opticaju , 150 000 Austrijanaca kažeš su dokaz pameti, a švicarska nije u europskoj uniji i nikada nije ratovala, jer njeno oružje je novac, a jedina vojska koju ima, štite papu, a to najviše plaćamo mi hrvati!
da švicarska ima podlogu za svoj franak i diktira monetarnu politiku cijelom svijetu i sve je to legitimno i nema veze što će jedan mali građanin hrvatske uletjeti u dužničko ropstvo, cijeli život otplaćivati nepovoljni kredit ili biti izbačen na ulicu i glasovati za Vilibora Wink
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by eva kant on ned sij 18, 2015 11:18 am

ne, ja nisam rekla da su oni dokaz pameti, nego ta brojka ukazuje da i u drugim državama banke nude kredite u drugoj valuti (Fremdwährungkredite) i da ih ljude koriste.

Domaćica foruma Eva

Započeo/la tema :

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]