Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zviždači

5 posters

Go down

Zviždači Empty Zviždači

Postaj by Teo sub ruj 27, 2014 6:46 am

Zviždač (iz engleskog whistleblower) je osoba koja (kao sudac u sportu zviždukom upozorava na nepravilno ponašanje) javno upozorava na ilegalne aktivnosti (primjerice korupcija, nedolično ponašanje, kršenje zakona, ili zlouporaba ovlasti) moćnih pojedinaca. Uglavnom se opisuje kao akcija hrabrih pojedinaca koji iz moralnih razloga unatoč riziku za vlastitu karijeru odlučuju javno progovoriti o nezakonitim ili neetičkim ponašanjima nadređenih osoba.

Poznati zviždači u Hrvatskoj:

Ankica Lepej - službenica Zagrebačke banke dala je 1998. novinarima račune obitelji Tuđman, otkrivši da predsjednik u imovinskoj kartici nije naveo velik iznos novca. Nako toga ostala bez posla.

Vesna Balenović -Ukazala na kriminalne radnje u INA-i, ostala bez posla. Životne okolnosti Vesne Balenović, nakon što je ukazala na kriminalne radnje u INA-i, bile su katastrofalne. Balenović nije 13 godina dobila plaću, bila je na preko 100 ročišta i 10 sudskih postupaka. Danas je aktivna u udruzi Zviždač.

Dr. Srećko Sladojev - po Imunološkom zavodu u Zagrebu u rujnu 2009. godine počelo je "češljati" Državno odvjetništvo koje je podnijelo zahtjev za kriminalističkom obradom svih podataka o poslovanju Zavoda. Povod svemu je bio intervju kojeg je dao član Nadzornog odbora Srećko Sladoljev, a nakon kojeg je dobio otkaz uz obrazloženje da je otkrio poslovnu tajnu o suradnji Imunološkog zavoda i tvrtke Novartis.
Naime, Imunološki zavod u Zagrebu dogovorio je kupnju 4,5 milijuna doza cjepiva protiv svinjske gripe od švicarske tvrtke Novartis, što je Hrvatsku koštalo 330 milijuna kuna. No, Zavod je također potpisao ugovor kojim se obvezuje na prihvaćanje rizika od nedjelotvornosti i nuspojava, što zapravo znači da je Ministarstvo zdravstva odobrilo kupnju cjepiva koje uopće ne mora djelovati. Cjepivo navodno nije bilo provjereno niti registrirano.
Kada je nakon suspenzije Sladoljev došao u Zavod po svoje stvari, tamo ga je dočekala policija, koju je pozvala bivša direktorica Sindik Milošević. Nakon 2,5 godine napokon je okončan slučaj Srećka Sladoljeva, radnika Imunološkog zavoda koji je 1. listopada 2009. godine suspendiran iz Nadzornog odbora zavoda zbog "otkrivanja poslovne tajne". Županijski sud u Zgrebu presudio je u njegovu korist te se on od sutra može vratiti na svoju staru funkciju.

Jasmina Jovev - viždačica koja je prva javno razotkrila malverzacije bivše sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić Merzel nakon niza zavrzlama ipak se vraća na posao. Inspekcija Ministarstva uprave ponovno je došla u nadzor nakon što im je Sisačko-moslavačka županija odgovorila kako nisu vratili Jovev na posao jer za nju nemaju slobodno radno mjesto. Prema naputcima inspekcije Ministarstva uprave vraćaju na posao. Inspekcija im je bila i početkom rujna, bili su u neposrednom nadzoru i ustanovili da postoje radna mjesta za koja sam kvalificirana i naložili da se poništi moje rješenje o otkazu i napiše novo rješenje o rasporedu. Znam samo da je riječ o radnom mjestu u upravnom odjelu za zdravstvo i počinjem u srijedu 1. listopada 2014 u 7.30 sati".

Što mislite o Zviždačima, jesu li dovoljno zaštićeni?
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 46
Započeo/la tema :
Zviždači Empty0 / 9990 / 999Zviždači Empty

[Vrh] Go down

Zviždači Empty Re: Zviždači

Postaj by m pon pro 29, 2014 1:35 pm

ma nisu , kakav zaštita i od koga , pa ne živimo mi u nekojj utopijskoj državi neg u HR .....
dosta ih ljudi smatraju budalama , jel kaj tamo su nekoga prokazalai kao lopova a ostali su bez posla , nerjetko bez kolega , ono život im je krenuo nizbrdo ....
da je to neka uređena zemlja bili bi istaknuti članovi društva a ne na nekim marginama , da ponovim često ismijavani .....

ej pazi to je onaj druker !!!!!!
tako to kod nas funkcionira ....

ne znam kaj je sa ovom tetom vesnom balenović , nisam siguran ali mislim da je ona dobila i presudu da je se mora vratiti na job , isplatiti joj sve zaostale plaće , ali mislim da je nisu vratili , ne znam točno .....

a u ono doba , tuđmanovsko , prokazati tuđmana kao lopova , pa mislim da ne moram niti pisati ........ali mora joj se priznati iznimna hrabrost , jel u takvim državama , kakva je HR bila tih godina lako je mogla završiti negdje na sljemenu pod zamljom ......


ššto mislim o tim ljudima , da su hrabri i pošteni ljudi , malo je danas takvih , evo ako prvo pođem od sebe , ne znam dali bih to napravio , pogotovo sada kad imam dvoje djece , kad bi njihova egzistencija bila ugrožena , mada bih uvijek , gotovo uvijek mogao naći neki job .....
pičkica , šupak , ne znam , možda .......
kažem nisam siguran da bih u ovoj državi reagirao onako kako su ti ljudi reagirali .
stvarno svaka im čast na hrabrosti i poštenju !!!!!!!!

m
m
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 03.03.2009
Broj postova : 12875
Reputacija Reputacija : 1114
Godina imam : 41
Započeo/la tema :
Zviždači Empty14 / 99914 / 999Zviždači Empty

[Vrh] Go down

Zviždači Empty Re: Zviždači

Postaj by RobinUd pon pro 29, 2014 2:44 pm

Neke se teme i dogadjaji mogu usporediti sa slucajevima "vani".
Na zalost, rijetko se dogodi da jedan zvizdac prodje dobro.

S jedne strane, postoji uvijek opravdana sumnja izdavanja poslovne tajne. Jer, u otkrivanju nepravilnosti, cesto na vidjelo izadju i podaci, kojima u javnosti nije mjesto.
S druge pak strane, rijetko na visokim funkcijama (bar kod nas) ima osoba, koje nemaju nekakve sjene u proslosti.
Zato su i tako slozni u izoliranju zvizdaca.
RobinUd
RobinUd
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 06.01.2009
Broj postova : 1799
Reputacija Reputacija : 195
Godina imam : 71
Započeo/la tema :
Zviždači Empty0 / 9990 / 999Zviždači Empty

[Vrh] Go down

Zviždači Empty Re: Zviždači

Postaj by Nemo čet vel 19, 2015 3:02 pm

Kolinda Grabar-Kitarović je rekla da ima nultu stopu tolerancije za korupciju, mito i kriminal te da će zviždačima napraviti neki poseban ured za njih gdje ce oni radit svoj posao i prijavljivat sve. Bas me zanima sto ce od tog bit
Nemo
Nemo
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 10.01.2015
Broj postova : 2099
Reputacija Reputacija : 163
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Zviždači Empty4 / 9994 / 999Zviždači Empty

[Vrh] Go down

Zviždači Empty Re: Zviždači

Postaj by nikolina pet vel 20, 2015 5:53 am

Nemo je napisao/la:Kolinda Grabar-Kitarović je rekla da ima nultu stopu tolerancije za korupciju, mito i kriminal te da će zviždačima napraviti neki poseban ured za njih gdje ce oni radit svoj posao i prijavljivat sve. Bas me zanima sto ce od tog bit
još vjeruješ u bajke Razz
nikolina
nikolina
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Registriran/a : 30.06.2012
Broj postova : 4639
Reputacija Reputacija : 482
Godina imam : 40
Započeo/la tema :
Zviždači Empty0 / 9990 / 999Zviždači Empty

[Vrh] Go down

Zviždači Empty Re: Zviždači

Postaj by RobinUd pet vel 20, 2015 8:23 am

Ima jedna zgodna paralela. cuo sam na radiju jednu kratku recenziju knjige "Mafija u Pragu".
Jedan novinar-pisac je sebi dao u zadatak, razotkrivati kojekakve skandale. Imao je podrsku nekoliko ministara, cak i ceskog premijera.
Vjerojatno je dobro obavio posao.
I onda je, jadan, poceo ceprkati po malo starijim "slucajevima".
I gle vraga, korupcija, mito, prisluskivanja, kriminal.... i sve ostalo, sto ide uz to, povijest je tog premijera.
I onda su ga zatvorili....
Ne premijera, nego pisca....
RobinUd
RobinUd
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Registriran/a : 06.01.2009
Broj postova : 1799
Reputacija Reputacija : 195
Godina imam : 71
Započeo/la tema :
Zviždači Empty0 / 9990 / 999Zviždači Empty

[Vrh] Go down

Zviždači Empty Re: Zviždači

Postaj by Nemo pet vel 20, 2015 10:07 am

nikolina je napisao/la:
još vjeruješ u bajke Razz

Ne vjerujem smajlić
Nemo
Nemo
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 10.01.2015
Broj postova : 2099
Reputacija Reputacija : 163
Godina imam : 31
Započeo/la tema :
Zviždači Empty4 / 9994 / 999Zviždači Empty

[Vrh] Go down

Zviždači Empty Re: Zviždači

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.