Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

+2
eva kant
Neu
6 posters

Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Neu čet kol 21, 2014 9:02 pm

Danas se obilježava 175 godina otkako je izumljena fotografija, a paralelno s tim se vrijedi podsjetiti ne samo vrhunskih radova, već i brojnih tekstova u kojima se tvrdi kako je fotografija - mrtva. Fotografija je zahvaljujući razvoju tehnologija raširenija nego ikad prije, a kakvim se alatima ona stvara uistinu nije toliko bitno, ponekad čak ni profesionalcima. Jesu li pak fotografi danas zbog svega skupa postali lijeni (u smislu koliko su brojni dobri uradci među nebrojeno mnogo okidanja), već je druga priča, baš kao i problem otpuštanja fotoreportera u brojnim medijia, piše Tportal


jesu li po vašem sudu fotografiju ubili mobiteli ili su je pak unaprijeidli?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty999 / 999999 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Gabriel čet kol 21, 2014 9:06 pm

nebih rekao da su ju "ubili" mobiteli, rekao bih prije da je pravu fotografiju ubio fotošop.
Gabriel
Gabriel
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 02.09.2013
Broj postova : 2398
Reputacija Reputacija : 639
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty0 / 9990 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by tanuki čet kol 21, 2014 9:25 pm

Gabriel je napisao/la:nebih rekao da su ju "ubili" mobiteli, rekao bih prije da je pravu fotografiju ubio fotošop.
u tome se jako varaš gabri. ono što je nekada bio labos za analognu fotografiju , za digitalnu je to danas PS,
pravu fotografiju na može uništiti ništa!
uhvaćeni trenutak vremena!
a činjenica jest da se mobitelom ne može napraviti kvalitetna fotka, ma koliko se histrion kurčio sa svojim prikazom!
mobitel ma koliko piksela imao, nema i ne može imati kvalitetan objektiv, duboku gamu!
kada bi to bilo moguće, onda bi profi fotići već otišli u ropotarninicu prošlosti, ali je i dalje činjenica da jedan vrhunski objektiv vrijedi deseterostruko više od jednog mobača!
oko sebevidim hrpu ljudi koji slikaju mobačima!
ma ok, to je simpatično!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty700 / 999700 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Gabriel čet kol 21, 2014 9:56 pm

moguće je da griješim, ali za mene je fotošop u fotografiji jednak GMO-u u biljkama,
ok je dok se koristi za sitne prepravke tipa obrezati fotografiju, korigirati kontrast i oštrinu, međutim čim se krene u manipuliranje bojama i oblicima to za mene više nije fotografija.

i da, u pravu si da se mobitel ne može mjeriti sa fotoaparatom, to je neupitno, međutim ono što ja tvrdim je da pravi poznavalac fotošopa od loše fotografije mobitelom može uz pomoć fotošopa napraviti odličnu fotku.
Gabriel
Gabriel
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 02.09.2013
Broj postova : 2398
Reputacija Reputacija : 639
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty0 / 9990 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by eva kant čet kol 21, 2014 10:50 pm

današnja tehnologija je omogućila bujanje snapshotova, i mislim da je u uvodnom tekstu upravo riječ o tome. dobru, pravu fotografiju nikakva snapshot fotka ne može uništiti, ali može uništiti fotografsku profesiju ako mediji zbog manjih troškova objavlju fotke i naručuju radove raznih amatera.
eva kant
eva kant
Domaćica foruma Eva
(Organizatorica Foto natječaja)
Domaćica  foruma Eva   (Organizatorica Foto natječaja)

Registriran/a : 09.06.2009
Broj postova : 18713
Reputacija Reputacija : 1519
Godina imam : 23
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty92 / 99992 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Mihovil pet kol 22, 2014 4:27 am

Nisu je ubili (štoviše , unaprijedili su jer su je omogućili svima) ali su profesionalci (Tj kvaziprofesionalci) ljubomorni jer i amateri lakoćom mogu dobit kvalitetnu fotografiju
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 08.02.2014
Broj postova : 2145
Reputacija Reputacija : 204
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty37 / 99937 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Ilsa Jonas pet kol 22, 2014 4:56 am

Fotkanje s mobitelom je za nezahtjevne korisnike nema tu kvalitete

Ilsa Jonas
Trajno baniran/a

Registriran/a : 21.08.2014
Broj postova : 52
Reputacija Reputacija : 0
Godina imam : 30
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty0 / 9990 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Mihovil pet kol 22, 2014 6:50 am

Slazem se.

Ali i takve fotografije (kod boljih mobitela) su opet puno bolje nego one koje su davali jeftini digitalci od prije 5 godina i vise i za nezahtjevne motive su sasvim dovoljni.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 08.02.2014
Broj postova : 2145
Reputacija Reputacija : 204
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty37 / 99937 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Ilsa Jonas pet kol 22, 2014 7:22 am

Ovisi što fotkaš. Mobitel je za akciju...tuča, samoubojstvo, skok smosta, požar, prometna nesreća.. gdje nije važna kvaliteta nego klik u pravi čas

Ilsa Jonas
Trajno baniran/a

Registriran/a : 21.08.2014
Broj postova : 52
Reputacija Reputacija : 0
Godina imam : 30
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty0 / 9990 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Mihovil pet kol 22, 2014 7:29 am

Za kvalitetu standardne fotografije pa i one do A4 formata mobitel je vise nego dovoljan .

Odgovorno tvrdim da razvijene na papiru izgledaju još bolje nego na zaslonu računala.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 08.02.2014
Broj postova : 2145
Reputacija Reputacija : 204
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty37 / 99937 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Ilsa Jonas pet kol 22, 2014 7:32 am

To sigurno.
Mobitel je dovoljan kad nemaš fotić sa sobom

Ilsa Jonas
Trajno baniran/a

Registriran/a : 21.08.2014
Broj postova : 52
Reputacija Reputacija : 0
Godina imam : 30
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty0 / 9990 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Mihovil pet kol 22, 2014 7:50 am

Naravno.

Ali kod zahtjevnijih motiva s manje svjetla,brzih objekata, makro i tele fotografije mobitel je jednostavno nedorastao situaciji.

Stoga se "pravi" Tj profesionalni fotografi s desecima kila abnormalno skupe opreme nemaju čega bojati.
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 08.02.2014
Broj postova : 2145
Reputacija Reputacija : 204
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty37 / 99937 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by tanuki pet kol 22, 2014 8:24 am

promotori fotografije oduvijek jesu bili amateri a ne profesionalci.
Kodak instamatik kamera je bio proizvod namijenjen isključivo amaterima, ali to nije ubilo fotografiju, samo ju je unaprijedilo, zatim ne smijemo zaboraviti pojavu polaroida, tehnologija koja je isto tako unaprijedila fotografiju i prvi najpoznatiji svjetski spor koji je izgubio Kodak!
a za dobro baratanje fotićem treba postojati talent kao u svakom vidu umjetnosti
pogledaj kako fotka g-man i onda reci da takve fotke može napraviti svaki amater Laughing
i ne mihovile nisi u pravu,
fotografija isprintana na papiru slikana mobačem može djelovati lijepo za većini, ali postoji nešto što se zove gama, dubina boje, što je bitan faktor kvalitete i profi opreme.
da gabri je to zgodno rekao kao gmo
ali digitalna fotografija sama po sebi je nešto totalno drugačije od analogne fotografije,
do nedavno smo se borili sa razvijačima da bi dobili bolju rezoluciju i sitnije zrno i borili se sa osjetljivošću filma i rezolucijom
ništa od tog se nije promijenilo ni danas!
iako imamo tehnologiju koja je savršenija od ljudskog oka, fotografija je i dalje proizvod svjetla što govori i samo njeno ime!
mobiteli naravno nisu ubili fotografiju samo su joj dali novi život, a što se tiče PS-a gabri nije u pravu
nikakva tehnologija od loše fotke ne može napraviti dobru fotku, ali u rukama umjetnika može napraviti nešto totalno drugačije, kao nekada davno kad su umjetnici otkrili polaroid!
u ovom napisu dodirnuo sam se više tema koje bi mogao elaborirati na više stranica, ali dosta je i ovo za zamaranje, možda će samo mihovil pročitati ovo, a ostali će se zadovoljiti i prvim retkom jer kao i uvijek tanuki sere Laughing
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty700 / 999700 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Mihovil pet kol 22, 2014 8:59 am

Pročita sam, nisi ništa loše napisa.

Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 08.02.2014
Broj postova : 2145
Reputacija Reputacija : 204
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty37 / 99937 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Gabriel pet kol 22, 2014 9:15 am

naravno da fotke kao Gman ne može napraviti svaki amater jer kako si i sam rekao-uz svu skupu i kvalitetnu opremu potreban je i talent.

ja se i dalje ne slažem da se od loše fotke uz PS ne može napraviti dobra slika, iako to više nije fotografija, ne govorim da mogu napraviti ja jer je meni PS uglavnom za zajebanciju ali ljudi koji znaju, al stvarno znaju raditi sa fotošopom i imaju pojma o fotografiji mogu napraviti čuda.

jebiga sad, trebo sam prvo pročitat zadnju rečenicu, ovak ispada da si se iopet preračuno, još netko osim mihovila je pročito cijeli tvoj post
Gabriel
Gabriel
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 02.09.2013
Broj postova : 2398
Reputacija Reputacija : 639
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty0 / 9990 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by tanuki pet kol 22, 2014 11:16 am

Gabriel je napisao/la:naravno da fotke kao Gman ne može napraviti svaki amater jer kako si i sam rekao-uz svu skupu i kvalitetnu opremu potreban je i talent.

ja se i dalje ne slažem da se od loše fotke uz PS ne može napraviti dobra slika, iako to više nije fotografija, ne govorim da mogu napraviti ja jer je meni PS uglavnom za zajebanciju ali ljudi koji znaju, al stvarno znaju raditi sa fotošopom i imaju pojma o fotografiji mogu napraviti čuda.

jebiga sad, trebo sam prvo pročitat zadnju rečenicu, ovak ispada da si se iopet preračuno, još netko osim mihovila je pročito cijeli tvoj post
neemreš belivit, ali ja jako cjenim tvoje mišljenje,
ali o fotografiji gotovo da ne znaš ništa.
kapetan će recimo izazvan mojim komentarom naučiti što je to dubina boje kao što je po mom savjetu kupio polarizacijski filter!

od loše fotke se nikakvom tehnikom ne može napraviti dobra fotka!
ne znam na što konkretno misliš?
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty700 / 999700 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Mihovil pet kol 22, 2014 11:35 am

tanuki je napisao/la: kapetan  će recimo izazvan mojim komentarom  naučiti što je to dubina  boje kao što je po mom savjetu kupio  polarizacijski  filter!

Sad kad spizdim tauzenku+ na novi aparat ti ces biti kriv  sesirko 

Filter je bio jeftin Very Happy
Mihovil
Mihovil
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 08.02.2014
Broj postova : 2145
Reputacija Reputacija : 204
Godina imam : 48
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty37 / 99937 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by tanuki pet kol 22, 2014 1:49 pm

Mihovil je napisao/la:

Sad kad spizdim tauzenku+ na novi aparat ti ces biti kriv  sesirko 

Filter je bio jeftin Very Happy
kad spizdiš tauzentku na novi fotić znat ćeš zašto si ju spizdio,
a ne bi da je nemaš i veselim se tvojim novim fotkama sa novim fotićem!
jedva čekam da se kurčiš u svim temama sa novim fotkama Laughing
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty700 / 999700 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Gabriel pet kol 22, 2014 4:21 pm

tanuki je napisao/la:
neemreš belivit, ali ja jako cjenim tvoje mišljenje,
ali o fotografiji gotovo da ne znaš ništa.
kapetan  će recimo izazvan mojim komentarom  naučiti što je to dubina  boje kao što je po mom savjetu kupio  polarizacijski  filter!

od loše fotke  se  nikakvom  tehnikom  ne može napraviti  dobra  fotka!
ne znam na što konkretno misliš?
slažem se da neznam skoro ništa o fotografiji, nikada nisam niti tvrdio suprotno, ali o fotošopu znam podosta, iako ne toliko u praksi, nisam ni tu neki stručnjak za raditi u PS-u ali jako dobro znamda se upravo uz pomoć fotošopa može manipulirati fotografijom u svim segmentima, od prvog do posljednjeg pixela. od dubine do visine, kontrasta, perspektive, boja, oštrine i slučajno uhvaćenih ili promašenih segmenata.
Gabriel
Gabriel
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 02.09.2013
Broj postova : 2398
Reputacija Reputacija : 639
Započeo/la tema :
175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty0 / 9990 / 999175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty

[Vrh] Go down

175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji? Empty Re: 175 godina fotografije: Kamo ide i jesu li je "ubili" mobilni uređaji?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.