Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

4 posters

Go down

 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

Postaj by Neu uto lip 18, 2013 8:24 pm

E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

imdb: http://www.imdb.com/title/tt0083866/

E.T. (eng. E.T. the Extra-Terrestrial) je ZF film redatelja Stevena Spielberga iz 1982. s Henryjem Thomasom, Robertom MacNaughtonom, Drew Barrymore, Dee Wallace i Peterom Coyoteom u glavnim ulogama. Film govori o Elliottu (Thomas), usamljenom dječaku koji se sprijateljuje s izvanzemaljcem, zvanim E.T., koji je slučajno završio na Zemlji. Elliott, njegov brat i sestra, pomažu izvanzemaljcu da se vrati kući, skrivajući ga od njihove majke i vlade.

Koncept za E.T. nastao je kad je Spielberg stvorio svog izmišljenog prijatelja nakon razvoda svojih roditelja. Kad je zaustavljena produkcija filma Night Skies, Spielberg je susreo scenaristicu Melissu Mathison, koju je angažirao da napiše scenarij za E.T.. Film je snimljen tijekom jeseni 1981. u Kaliforniji s budžetom od 10,5 milijuna dolara. Kako bi izvukao emocionalnu izvedbu od mlađahnih glumaca, film je sniman kronološki

 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  2002_e10

Kritičari su ga ocijenili kao bezvremensku priču o prijateljstvu, a smatra se jednim od najvećih filmova ikad snimljenih. Mnogi su tvrdili kako je izvanzemaljac zapravo Isus.

Film je odraz Spielbergova djetinjstva. Redatelj je dodao razne reference u scenarij, kao što je ona kad Mary čita Gertie Petra Pana, jednu od njegovih najdražih priča za laku noć, ili onu kad Elliott drži termometar pokraj žarulje kako bi povećao temperaturu, budući da je njegova sasvim normalna. Koncept je nastao iz osjećaja usamljenosti nakon što je njegov otac napustio njegovu majku, a uloga E.T.-ja u obitelji je bila objekt raznih diskusija: Drew Barrymore opisala je izvanzemaljca kao anđela čuvara koji je došao naučiti djecu vrijednostima ljubavi i dobrote. Film također govori o odrastanju. Michaelovo zadirkivanje Elliotta je preneseni prikaz toga kako je Spielberg zadirkivao svoje mlađe sestre, a Michaelovo preobraženje iz mučitelja u zaštitnika odnosi se na to kako je on morao paziti na sestre nakon što ih je napustio otac.

 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  1982-e10

Mnogi gledatelji našli su paralele sa životom Isusa Krista, uključujući profesora engleskog, Al Millara. Millar je objavio brošuru E.T. - You're More Than A Movie Star, u kojoj je usporedio E.T.-jevo užareno srce s nekim prikazima Krista, kao i sposobnost izliječenja, njegov bijeg pred vlastima, smrt i uskrsnuće prije uzlaska na nebo. Universal Pictures ušao je na kršćansko tržište s posterom nalik na Michelangelovo Stvaranje Adama, s logom "Mir". Za razliku od toga, televizijski propovjednik Jimmy Swaggart proglasio je E.T.-ja "zvijeri iz pakla", te optužio Spielberga da je " Sotonin agent".

Spielberg je priznao da je ova scena potakla rasprave o tome je li film religijska parabola

Spielberg je odgovorio kako nije htio napraviti religijsku parabolu, rekavši u šali: "Da sam ikad otišao svojoj majci i rekao 'Mama, snimio sam film kao kršćansku parabolu', što mislite što bi rekla? Ona ima košer restoran u Los Angelesu." Ipak, jedna od tema filma, kao što je rekla i producentica Kathleen Kennedy, je tolerancija, koja će postati glavna tema Spielbergovih budućih filmova kao što su Schindlerova lista i München. Peter Coyote dodao je kako dio popularnosti filma leži u tome da govori o nekome koji dobronamjerno dočekuje stranca i štiti ga u većinom zlonamjernom svijetu. (Izvor: wikipedia)

Jeste li gledali E.T. the Extra-Terrestrial (1982)? Kakav je? Recenzija? Kritika?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty999 / 999999 / 999 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty

[Vrh] Go down

 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty Re: E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

Postaj by Iron Man uto lip 18, 2013 8:59 pm

Divan film, davno sam ga gledao ali jako mi se svidio smajlić
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty336 / 999336 / 999 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty

[Vrh] Go down

 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty Re: E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

Postaj by jaganjac uto lip 18, 2013 10:16 pm

Neu je napisao/la:
Koncept za E.T. nastao je kad je Spielberg stvorio svog izmišljenog prijatelja nakon razvoda svojih roditelja. Kad je zaustavljena produkcija filma Night Skies, Spielberg je susreo scenaristicu Melissu Mathison, koju je angažirao da napiše scenarij za E.T..

To je priča za javnost.
Spielberg nije susreo nego pokrao Melissinu knjigu o E.T-ju.
Spielberg je kao balonja drkao na maminu sliku s maturalne zabave, dok je Melissa bila usamljena curica koja je imala izmišljenog frenda iz svemira.

Kad je došlo do sudskog poravnanja, Spielberg je skužio da ne može dobit baš sve što bi želio, a Melissa je skužila da bi joj Spielberg i njegovi novci mogli pomoći u građenju karijere, bude li pametna. Došlo je do kompromisa i Spielberg je dobio legitimno pravo pričati kako je E.T autobiografski uradak. Kurac je autobiografski.

jaganjac
Trajno baniran/a

Registriran/a : 12.06.2013
Broj postova : 770
Reputacija Reputacija : 67
Započeo/la tema :
 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty0 / 9990 / 999 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty

[Vrh] Go down

 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty Re: E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

Postaj by Chulpan sri sij 22, 2014 2:38 pm

Uvijek ga rado pogledam.

10/10

Chulpan
Trajno baniran/a

Registriran/a : 02.06.2013
Broj postova : 5273
Reputacija Reputacija : 89
Godina imam : 43
Započeo/la tema :
 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty0 / 9990 / 999 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty

[Vrh] Go down

 E.T. the Extra-Terrestrial (1982)  Empty Re: E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.