Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šumski plodovi i sakupljanje istih

+2
tanuki
Neu
6 posters

Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Neu čet lis 04, 2012 7:15 pm

Jeste li ikad sakupljali šumske plodove? Koje? Što ste sve sakupili?



Odredbama Zakona o šumama, Zakona o zaštiti prirode i pripadajućim podzakonskim aktima propisano je što su šumski proizvodi, način korištenja, uvjeti sakupljanja, otkupa, i sve što je u vezi s korištenjem šumskih proizvoda za cijelo šumsko-gospodarsko područje u Republici Hrvatskoj.

Pored drveta proizvodi iz šume su :
proizvodi koji služe kao hrana za ljude (šumski plodovi - pitomi kesten, lješnjak, šipak, jagode, borovnice, brusnice, kupine, drenjine, trnine i dr.), jestivo bilje, korijenje i podzemne stabljike, gljive, žabe, pčelarenje i dr.

samoniklo bilje ili dijelovi biljaka koji služe kao lijek (cvijet, list, stabljika, korijen, podzemna stabljika, kora ljekovitog drveća, grmlja i bilja, lišaji, mahovina i dr.)

proizvodi za potrebe stočarstva

proizvodi za razne industrijske i druge svrhe i potrebe (grane za vijence, bršljan, božićna drvca i dr.).


Zaštićene i strogo zaštićene biljne i životinjske vrste na cijelom šumsko-gospodarskom području ne smiju se skupljati niti otkupljivati. Hrvatske šume d.o.o. dužne su poduzeti sve mjere da se onemogući branje, skupljanje i otkup zaštićenih i strogo zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Uprava za zaštitu prirode, može dozvoliti skupljanje zaštićenih vrsta na lokacijama na kojima te vrste nisu ugrožene uz suglasnost Hrvatskih šuma d.o.o.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Posljedice nekontroliranog sakupljanja i njihovog uništavanja su potpuni nestanak biljnih i životinjskih vrsta, ugrožava se postojeća biološka i krajobrazna raznolikost, ugrožava se prirodnost tla, očuvanje kakvoće, količine i dostupnost vode.

Proizvode iz šume može sakupljati lokalno stanovništvo za vlastite potrebe i tvrtke ovlaštene za skupljanje samoniklog bilja, šumskih plodova i gljiva u komercijalne svrhe.

Da se ne izgubite u „šumi“ zakona, prije odlaska u šumu u namjeri branja gljiva ili sakupljanja drugih šumskih proizvoda za osobne ili komercijalne potrebe morate otići u nadležnu šumariju kako bi dobili dozvolu za sakupljanje. Dozvolom se utvrđuje način, količina i vrijeme sakupljanja proizvoda iz šume, područje na kojem ćete sakupljati i cijena.

Za otkup i sakupljanje gljiva u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa potrebno je prethodno pribaviti dopuštenje Ministarstva zaštite okoliša i prirode.

Komercijalno sakupljanje gljiva može obavljati samo osoba koja posjeduje iskaznicu komercijalnog sakupljača gljiva te smije dnevno od svake nadzemne komercijalne vrste gljiva sakupiti najviše 10 kg.

Ukoliko sakupljate i odnosite iz šume šumske plodove i ostale šumske proizvode bez dozvole Hrvatskih šuma d.o.o. i propisane popratnice u prekršaju ste, i možete platiti novčanu kaznu od 1.000,00 kn do 7.000,00 kn.

Za usporedbu, prema Cjeniku šumskih proizvoda HŠ d.o.o., cijena dozvole za jedan mjesec sakupljanja gljiva za osobne potrebe iznosi 200,00 kn, prema kojoj možete svaki dan sakupiti najviše po 2 kg plodišta lisičica, mrka trubača, vrganja, prosenjaka, puza i rujnica (ostale vrste gljiva ne smiju se sakupljati jer su zaštićene prema Pravilniku o zaštiti gljiva NN br. 34/02), za osobne i potrebe svoga domaćinstva. Ukupno mjesečno možete sakupiti do 60 kg vrganja za „samo“ 200,00 kn, što je izuzetno niska cijena ako usporedimo s cijenama na tržnici ili ako morate platiti novčanu kaznu za prekršaj.

Kontroliranim i kvalitetnim sakupljanjem šumskih proizvoda pridonosite očuvanju biljnih vrsta i postojeće biološke raznolikosti, odnosno zaštiti prirode koja je pravo i obveza svake fizičke i pravne osobe. (žb) . Izvor: portal.hrsume.hr
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty999 / 999999 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by tanuki pet lis 05, 2012 7:08 am

samo još jedan dokaz glupih zakona koje je u praksi nemoguće provesti!
platiti 200 kn za dozvolu?
moram priznati da bi se osječao poprilično glupo!
kako to izgleda u praksi-
u gorskom kotaru ljudi masovno beru vrganje i prodaju ih na tim otkupnim centrima,
ono što me je šokiralo je da ti otkupni centri zahtjevaju vrganje iščupane iz zemlje,
a to je uništenje staništa,
dalje svako djete u gorskom kotaru, bez te knjižice može prodati vrganje otkupnoj stanici bez ikakve knjižice!
upravo ti otkupni centri su centar uništavanja gljiva jer upravo oni ne poštuju zakone, ne educiraju svoje dobavljaće, već upravo suprotno!
da tu su i propisane vrste koje smijemo brati!
zašto, ako uberem (odrežem) gljivu, nisam uništio njen micelij!
ovaj portal hrvatskih šuma neću ni otvoriti, jer upravo je to jedna bezobrazna državna institucija, koja iskorištava monopolistički prirodne resurse!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty700 / 999700 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Angie uto lis 16, 2012 5:38 pm

drenjine, kupine, gljive skupljamo.. najviše gljive: vrganje, lisičarke, blagve..
Angie
Angie
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 2785
Reputacija Reputacija : 296
Godina imam : 32
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty14 / 99914 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Neu čet ruj 12, 2013 10:12 am

tanuky, jel ideš sakupljati plodove?

inače, gdje kod nas i ma kupina u šumi, htjela bi si ići povaditi sadnice?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty999 / 999999 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by tanuki čet ruj 12, 2013 10:45 am

divljih kupina ima uz rubove gotovo svake šume, a ne i u samoj šumi i jest da su deset puta bolje od domaćih ali imaju mali prinos, preporučio bi ti maline i ribizl koji daju obilnije prinose, a ne zahtjevaju nikakav veći trud!

u skupljanje šumskih plodova idem na bilogoru, autom ili biciklom
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty700 / 999700 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Teo čet ruj 12, 2013 10:48 am

Nekad sam gljive znao ići skupljati s onima koji ih dobro poznaju, a i kestene sam znao otići skupljati. Danas baš i ne
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 46
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty0 / 9990 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Neu čet ruj 12, 2013 10:57 am

tanuki je napisao/la:divljih kupina ima  uz rubove gotovo svake šume, a ne i u samoj  šumi i jest da su deset puta bolje od domaćih ali imaju mali prinos,  preporučio bi ti maline i ribizl koji daju obilnije prinose, a ne zahtjevaju nikakav veći trud!

u skupljanje  šumskih plodova idem na  bilogoru,  autom ili biciklom
di da nađem ribizl kod mene u šumi? maline sam posadila već ali mogla bi čak još. ajmo zajedno u šumu tu negdje pa ćemo skaupljat sadnice i svašta Very Happy
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty999 / 999999 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Teo sub ruj 14, 2013 6:11 pm

Ovo je vrganj kojeg je ubrao jedan čovjek iz Gorskog kotara

[You must be registered and logged in to see this image.]

Što bi skuhali da ga imate? Very Happy
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 46
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty0 / 9990 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by tanuki sub ruj 14, 2013 6:23 pm

ja sam trenutno pretrpan vrganjima,svi kapaciteti su popunjeni!
treba li nekom sušeni vrganji?
u kauflandu kila dođe 800 kn!
ja prodajem u pola te cjene!
tanuki
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27688
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty700 / 999700 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Naser sub ruj 14, 2013 6:25 pm

Gljive, kupine, pitomi kesten skupljamo.

Kolki vrganj matereti klanjanje

Naser
Trajno baniran/a

Registriran/a : 12.09.2013
Broj postova : 162
Reputacija Reputacija : 52
Godina imam : 47
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty0 / 9990 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Neu sub ruj 14, 2013 9:55 pm

tanuki je napisao/la:ja sam trenutno  pretrpan vrganjima,svi kapaciteti su  popunjeni!
treba li nekom  sušeni  vrganji?
 u  kauflandu  kila  dođe  800 kn!
ja  prodajem  u pola te cjene!
800 kuna? daj nemoj zajebavat. pa koja budala to kupuje za te pare?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty999 / 999999 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Teo ned ruj 15, 2013 5:15 am

Neu je napisao/la:800 kuna? daj nemoj zajebavat. pa koja budala to kupuje za te pare?
Todorić i njemu slični
Teo
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7200
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 46
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty0 / 9990 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Chulpan čet sij 16, 2014 9:57 pm

Gljive, kupine, borovnice, drenjine, kesten..

Chulpan
Trajno baniran/a

Registriran/a : 02.06.2013
Broj postova : 5273
Reputacija Reputacija : 89
Godina imam : 43
Započeo/la tema :
Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty0 / 9990 / 999Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty

[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Gost čet sij 16, 2014 10:29 pm

Jedino sparoge,ostalo ne.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šumski plodovi i sakupljanje istih Empty Re: Šumski plodovi i sakupljanje istih

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.