Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gazde

4 posters

Go down

Gazde Empty Gazde

Postaj by Neu ned ruj 23, 2012 11:04 am

Početkom devedesetih godina mladići iz zagrebačkog predgrađa, drevnog Markuševca, osnovali su mali tamburaški sastav. Marko Bujanović, Silvio Šimunković, Vladimir Kota, Mario Kršić, Damir Popović i Robert Šerić uz tadašnjeg voditelja i managera Damira Mihovca - Mikija odlučili su tada stvarati nešto novo prema vlastitim vizijama.

Unatoč velikoj konkurenciji brojnih drugih tamburaških sastava, Gazde su na svom prvom festivalskom nastupu na festivalu „Zlatne žice Slavonije“ 1993. u Požegi osvojili publiku kao najbolji i najperspektivniji tamburaški sastav pjesmom „Zbog tebe sam to što jesam“. Nakon par mjeseci izašao je i istoimeni album sa još nekoliko velikih hitova.


Pogleda 1,203,165

Danas, 18 godina kasnije, je iza Gazda preko 1500 uspješnih koncerata diljem Hrvatske i svijeta, od Europe i Amerike do Australije. Također i oko 130 pjesama na deset izdanih albuma od kojih su mnoge veliki hitovi poput „Još i danas zamiriše trešnja“. Izvor: gazde.hr

Slušate li Gazde? Koja Vam je njihova omiljena pjesma?

Još i danas zamiriše trešnja
U proljeće kao davno prije
Jedna trešnja danima daleka
Tamo gdje me već odavno nije

Rekao sam kad poći sam morao
Spalite mi i kuću i njivu
Samo trešnju ostavite staru
Kad navratim da je vidim živu


Što to ima u ljudima tužno
Da ulaze u tuđe živote
Tko to živi u prošlosti mojoj
A još nije umro od sramote


Rekao sam u vjetar sam pričao
Nikog nije bilo da me čuje
Lijepu pjesmu ne voli baš svako
Neko baca kamen na slavuje

Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Gazde Empty999 / 999999 / 999Gazde Empty

[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by Iron Man ned ruj 23, 2012 11:06 am

Možda ova, ova mi je dobra smajlić

Gazde - Zbog tebe sam to što jesam

Spoiler:
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Gazde Empty336 / 999336 / 999Gazde Empty

[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by Neu ned ruj 23, 2012 11:07 am

To je odlična pjesma Irone.

Zbog tebe sam to što jesam, mada Bog je tako htio cugeri

Jel ti dobra još i danas zamiriše trešnja?
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Gazde Empty999 / 999999 / 999Gazde Empty

[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by Iron Man ned ruj 23, 2012 11:20 am

Aha, ta mi je isto odlična smajlić
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Gazde Empty336 / 999336 / 999Gazde Empty

[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by evitaa ned ruj 23, 2012 12:15 pm

Ruzo moja crvena

Spoiler:
evitaa
evitaa
Simpica pipica
Simpica pipica

Registriran/a : 26.08.2009
Broj postova : 15250
Reputacija Reputacija : 1499
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
Gazde Empty0 / 9990 / 999Gazde Empty

[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by AryMan pet stu 23, 2012 11:38 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kad su se prije dvadesetak godina pojavili na glazbenoj sceni, točnije - na požeškom Festivalu, izazvali su najrazličitije komentare. Od onih: “Što nam to treba u narodnoj glazbi”, do oduševljenja odmakom od tradicionalnog, ne samo sviranja nego odijevanja i uopće pristupa sceni. “Gazde” su tada doista donijele nešto novo. Odjeveni u kožne jakne, dotad prispodobive jedino rokerima, svirali su tambure znatno žešće nego što je uobičajeno, trudili su se biti “na usluzi” novinarima, a i pjesma “Zbog tebe sam to što jesam” bitno se razlikovala, po svom glazbenom sklopu i zvuku, od svega što je bilo uobičajeno za tamburaše. Dečki iz Markuševca - Marko Bujanović, Damir Popović, Vladimir Kota, Silvio Šimunković, Mario Kršić i Robert Šerić jasno su dali do znanja da na tamburaškoj sceni nikad više neće biti po starom. Meteorski uspon, od nepoznatih dječaka s ruba grada, do medijske i estradne atrakcije, zbijen je u manje od mjesec dana. Publika ih je prihvatila, no kritika je u početku bila suzdržana i zbunjena. Mihovec i Šljivac danas će reći: “Jednostavno, željeli smo tamburu približiti mladima.” I uspjeli su. Četiri puta napunili su veliku dvoranu zagrebačkog Doma sportova, dvaput “Lisinski”, a to mogu rijetki. Pobjeđivali su na festivalima u Požegi, Pitomači, Brodu... Osvojili “Porina” za najbolji folk album, dobili “Zlatnu pticu”, nagradu “Croatia Recordsa” za 100.000 prodanih nosača zvuka, obišli sve kontinente... I ostali normalni, skromni dečki. Dobri sa svim kolegama, publikom, javnošću. U mnogim segmentima postali su uzor drugima i obrazac kako se mora raditi želi li se dugo opstati na sceni. Njihovim izdanjima bave se muzikolozi i oni će reći posljednju riječ, ali na to ćemo morati pričekati jer “Gazde” još nisu rekle sve što imaju.

Prve svirke od 1989. godine

U povodu predstojećeg rođendanskog koncertnog spektakla u zagrebačkom Domu sportova, razgovaramo s vođom sastava Markom Bujanovićem.

Ove godine slavite dvadesetu godišnjicu karijere, no svirali ste i godinama prije 1992. Nekad ste se zvali “Neki novi klinci”... Kako je uopće osnovan danas poznati tamburaški sastav i zašto baš “Gazde”?
- “Gazde” zapravo postoje još od našeg prvog razreda osnovne, što je bilo negdje 1981. godine, samo što tada još nismo svirali. Tada smo se upoznali jer smo svi ista generacija i išli smo u isti razred – 1. A. Basist Dačo je također pohađao 1. razred, samo što je bio “bekavac”. Za koju godinu krenuli smo na “tamburaški” pod vodstvom prof. Danka Mazuta (OŠ Markuševec), točnije - u trećem razredu, a nakon nekoliko godina počeli smo svirati i u HKUD-u “Prigorec” (Markuševec). U školi smo naučili note, u “Prigorcu” smo malo bolje naučili svirati i s petnaest godina, nakon završetka osnovne škole, odlučili osnovati bend. I to pravi bend koji bi jednoga dana trebao biti popularan i slavan. Te 1989. godine počele su prve svirke (što za lovu, što za slavu), a 1990. počeli smo suradnju s Damirom Mihovcem Mikijem iz tadašnje popularne “Ex Panonije”. Tih godina imena našeg sastava mijenjala su se iz mjeseca u mjesec, ali od svega pamtimo “Tambure prigorja”, “Šimunčani” i “Neki novi klinci”. Kao “Neki novi klinci” snimili smo 1992. čak i jedan album. Njega čuvamo i planiramo reizdanje u nekoj bližoj (ili daljoj) budućnosti, na opći užas naše današnje publike (smijeh). Gaže su postale česte, publike je bilo sve više, a mi smo, očito, već postajali pravi bend. A bilo nam je sedamnaest godina tek... Na turneji u Americi 1992. održali smo prvih šesnaest samostalnih koncerata pred publikom koja je samo gledala i slušala nas. Zvali su nas “Croatian New Kids On The Block” jer mnogi nisu znali što znači “Neki novi klinci”. Nije nam bilo jednostavno, ali izdržali smo. A turneja je bila vrlo uspješna. Prema reakcijama publike i organizatora, pred nama je tada bila velika karijera... Ovo je naša pretpovijest. Mislim da je mnogi ne poznaju. Šesnaestog travnja 1993. promijenili smo ime u “Gazde”.

Od početka ista postava

Po čemu najviše pamtite sve te godine? Na što ste posebice ponosni?
- Osobno te godine pamtim po dobrim provodima. Nažalost, i po brojnim stvarima koje kao tinejdžer nisam mogao ostvariti jer smo non-stop svirali. A ponosan bih mogao biti na sve novo i drukčije što smo uspjeli napraviti u odnosu na druge tamburaške bendove. Primjerice, stil odijevanja, način postave na bini, tematika pjesama... Ili recimo – bubanj. Osobno sam forsirao da mora biti bubanj jer mi je uvijek nedostajalo “druka” na bini. To je tada bio najveći šok za publiku, struku i kritiku. Sto puta su nas pljunuli zbog toga. Danas gotovo da više i ne postoje tamburaški sastavi i klape koji nemaju bubanj...

“Gazde” su jedini bend u Hrvatskoj čiji su članovi sve do danas u originalnom sastavu. Otkrijte nam je li ipak ponekad dolazilo do razmirica zbog kojih je neki od šest članova htio da napusti grupu?
- Naravno da je razmirica bilo. Ali prijateljstvo je, očito, bilo jače. I danas je potpuno identična postava.

U prosincu nas očekuje vaš peti koncert u zagrebačkom Domu sportova. Što obožavatelji mogu očekivati?
- Mnogi fanovi “Gazda”, a posebice svi oni koji su daaavno bili na našim koncertima u velikoj dvorani Doma sportova od 1994. do 1997. godine, svake nas godine, na svim nastupima, gdje god da sviramo, pitaju uvijek isto pitanje: “Dečki, pa kad ćete opet u Dom sportova? Morate to odraditi!” Ti su koncerti doslovce bili čudo za sve prisutne, a posebice za nas. Danas, nakon odsviranih više od dvije tisuće koncerata po gotovo cijelom svijetu, i posebno zbog naše dvadesete godine postojanja, odlučili smo se za veliku dvoranu Doma sportova, ovaj put 11. prosinca. Bit će to točka na “i” nakon što je cijela 2012. bila obilježena brojnim nastupima pred više tisuća naših obožavatelja, jer su ljudi doista zavoljeli i naše nove stvari poput “Milijun poljubaca” ili “Dat' će Bog i bolje dane”, ali i prisjetili se “Trešnje”, “Ja pijem da zaboravim” ili “Zbog tebe sam to što jesam”... Koncert će snimati HTV, a planiramo ga izdati na DVD-u tijekom iduće godine. Mislim da će to biti totalni urnebes. Nikad nismo bili u boljoj sviračkoj formi, a istovremeno smireni i bez treme jer neprestano sviramo. Dom sportova će 11. prosinca gorjeti pod našim nogama!

Tko bi se svega i sjetio...

Posljednji album izdali ste 2010. i nazvali ga po hit duetu “Milijun poljubaca”. Radi li se na materijalima za novi album?
- Radimo nove pjesme. Nakon “Dat' će Bog i bolje dane”, što je bio prvi singl, izbacili smo “Sedmicu” Antonije Šole, ali čini mi se i veliki hit – “Trebam te noćas”, za koji smo upravo ovih dana snimili i videospot. I to jako dobar. I najskuplji dosad (smijeh). Premijeru očekujte krajem ovog mjeseca.

Rekli ste da volite turneje. Po čemu ih pamtite, kakve uspomene nosite, koja Vam je najdraža?
- Amerika i Kanada 1992., zatim Australija 1995. i 1996. pa Kanada 1998. Kad je riječ o Hrvatskoj, tu su “Karlovačko Live 2006”, “Gazde FIAT Tour 2004.”... Iskreno, i ne sjećam se svih turneja. Zapravo, mi smo na turneji već dvadeset godina. U našoj karijeri nije bilo prekida, a godišnje odsviramo stotinjak koncerata. A uspomena je puuuno... (smiješi se).

Jeste li zadovoljni položajem tamburaške glazbe u Hrvatskoj?
- Ne znam što bih odgovorio. Mislim da su se mediji prelako odrekli tamburaša. Nema više ni jedne tamburaške top-liste. Prije petnaest godina bilo ih je bar pedeset. Ni tamburaški bendovi nisu baš cvijeće, a često i ne zaslužuju medijsku pozornost. No, četiri ili pet bendova i te kako zaslužuju pozornost, ali ih se, nažalost, zapostavlja.

Koja Vas pjesma najviše vraća u mlade dane, u djetinjstvo, i budi nostalgiju? U mom slučaju to je “Još i danas zamiriši trešnja”...
- U djetinjstvo “Zeko i potočić” (smijeh), a u mlade dane “Do dna duše” ili “Snaša kao snaša”.

Kako ste uspjeli postići da vam, unatoč uspjehu, slava ne udari u glavu?
- To nas često pitaju. Ne znam zapravo je l' nam udarila ili ne. Mislim da slava udari kad dođe naglo i bez osnove. Mi smo svoju karijeru gradili dugo. A ponekad i mukotrpno i uz nevjerojatna odricanja. Zločestoća, korupcija i menadžerski prevaranti 'predivno' su okruženje. Ja bih rekao da smo samo srećom ostali normalni u glavi. Ali ostali smo i opstali.

Recite nam nešto o “Gazdama”" u privatnom životu. Što radite kad ne radite?
- Danas smo obiteljski ljudi, imamo ukupno petnaestero djece, pomažemo klincima napisati zadaću i osmjehujemo se učiteljicama kad je neki problemčić u školi. Ali rijetko kad “ne radimo”. Koncert u Domu sportova je uskoro, a pripreme su intenzivne i već se osjeća laaagana napetost. Mislim da će 11. prosinca 2012. “Gazde” održati koncert za pamćenje.

Kakvo je iskustvo bilo svirati kao predgrupa legendarnom “Led Zeppelinu” u Zagrebu?
- Vidim, informirani ste... “Led Zeppelin” je najveći strani bend koji nas je primijetio i izravno pozvao da im budemo predgrupa u zagrebačkom Domu sportova. Platili su nam, i to finu lovu, a mi smo novce dali u humanitarne svrhe za jednu školu. Publika nas je primila fantastično. Iz prvih redova bacali su na nas upaljače, kovanice, cipele, svašta... Očito je da su bili oduševljeni. Ali ne baš potpuno slučajno... Poslije smo, od kolega glazbenika, saznali da je jedan rock-bend iz Zagreba, koji je očekivao da oni budu pozvani kao predgrupa, uvelike imao prste u tome jer su preko nekih medija pozivali ljude upravo na takvu reakciju. Kad su čuli da su “Zeppelini” pozvali baš nas – poludjeli su (smijeh). Taj ljubomorni samoprozvani rock-bend danas više ne postoji, nikad nisu snimili nijednu uspješnu pjesmu, iza njih nema nikakvih tragova, nitko ih više ne pamti, a i ne pita za mišljenje u vezi s bilo čim jer su u svojoj nevjerojatno uspješnoj karijeri ukupno odsvirali valjda dvadesetak koncerata i prodali svoj jedini CD u pedeset i dva primjerka... He, he, he!

Razgovarao: AryMan (TV Obzor / Glas Slavonije)
AryMan
AryMan
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 23.11.2009
Broj postova : 8624
Reputacija Reputacija : 1652
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Gazde Empty405 / 999405 / 999Gazde Empty

[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by Gost pet stu 23, 2012 10:28 pm

Bravooo ArryMan za interviju, svaka ti čast !!! klanjanje
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by AryMan pet stu 23, 2012 10:35 pm

Hvala Zrine, drago mi je da ti se sviđa smajlić
AryMan
AryMan
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 23.11.2009
Broj postova : 8624
Reputacija Reputacija : 1652
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Gazde Empty405 / 999405 / 999Gazde Empty

[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by Neu ned oľu 24, 2013 4:47 pm

Trebam te noćas budi ovdje da ti ljubim usne tvoje... slatkica

uh kako lipa pisma sunceko
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Gazde Empty999 / 999999 / 999Gazde Empty

[Vrh] Go down

Gazde Empty Re: Gazde

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.