Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Povijest filma

4 posters

Go down

Povijest filma Empty Povijest filma

Postaj by Neu ned tra 01, 2012 9:28 pm

Budući da na ovom forumu ima nekoliko filmofila, što se ne bi i filmski obrazovali. smajlić

Što znate o povijesti filma? Znate li koji je bio prvi film? Znate li što o braći Lumiere?

U ovoj temi svatko neka napiše po jednu stvar vezanu za povijest filma, kako bi drugi ljudi bili obrazovaniji i multimedijski educiraniji.

Christiaan Huygens razvio je 1659. godine izum koji je imao sve osnovne elemente suvremenog projekcijskog stroja – laternu magicu (čarobnu svjetiljku).
Povijest filma 456px-10

Dozvoljeni su komentari, slobodno komentirajte, pišite dojmove, zapažanja, nove informacije...
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Povijest filma Empty999 / 999999 / 999Povijest filma Empty

[Vrh] Go down

Povijest filma Empty Re: Povijest filma

Postaj by THUNDER_DINIX pon tra 02, 2012 6:48 am

to mi je bilo zanimljivo iz hrvatskog u osnovnoj skoli
THUNDER_DINIX
THUNDER_DINIX
Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35853
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
Povijest filma Empty889 / 999889 / 999Povijest filma Empty

[Vrh] Go down

Povijest filma Empty Re: Povijest filma

Postaj by  sri svi 08, 2013 11:23 am

Braća Lumière (Auguste i Louis)

Povijest filma Lumierebrotherspictureo

Sigurna sam da čak i oni koji nisu zaluđeni filmovima znaju tko su bila braća Lumière pa neću previše duljiti; ostavit ću u ovoj temi samo najvažnije činjenice.

Braća Lumière izumila su kinematograf (kameru i projektor). Najvažnijim datumom u povijesti filma smatra se prva javna projekcija braće Lumière u pariškom Grand Cafeu 28. prosinca 1895. koju su priredili izumljenim kinematografom. No to nije bila prva filmska projekcija uopće jer su se filmovi gledali i prije javnih projekcija (npr. u SAD-u su se filmovi prikazivali od 1894. uz pomoć kinetoskopa). Ovaj datum ipak je ostao zapamćen kao rođendan filmskog medija.

U Hrvatskoj se prva takva projekcija događa 8. listopada 1896.

Filmaši su u početku snimali ono što se nalazi u blizini mjesta u kojemu borave ili gdje rade. Tako Louis Lumière snima svoju obitelj i svoju tvornicu. No istodobno snima i nešto privlačnije od privatnog života, a to je dinamični svijet nove civilizacije (vlakovi!).

Louis važi za kreativnijeg i značajnijeg izumitelja od svoga brata i smatra se ključnim autorom većine njihovih ranih filmova. Iz toga razdoblja svakako su najpoznatiji La sortie des usines Lumière (Izlazak radnika iz tvornice Lumière, 1895.) i L'arrivée d'un train à La Ciotat (Ulazak vlaka na stanicu La Ciotat, 1896.). Ako već niste, svakako pogledajte kratke filmove, trebate odvojiti po minutu za svaki smajlić



Podatke sam preuzela iz knjige Povijest filma. Rano i klasično razdoblje (Ante Peterlić) i Filmskog leksikona.



U sljedećem nastavku: Georges Méliès i George Albert Smith.


Registriran/a : 01.01.1970
Započeo/la tema :
Povijest filma Empty30 / 99930 / 999Povijest filma Empty

[Vrh] Go down

Povijest filma Empty Re: Povijest filma

Postaj by Iron Man sri svi 08, 2013 12:54 pm

Iskreno, prvi put za njih čujem Very Happy
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Povijest filma Empty336 / 999336 / 999Povijest filma Empty

[Vrh] Go down

Povijest filma Empty Re: Povijest filma

Postaj by  sri svi 08, 2013 3:17 pm

Obično se o tome uči na medijskoj kulturi u sklopu Hrvatskog jezika u osnovnoj školi. Doduše, mi to isto nismo radili, ali sam počela istraživati kada sam se počela zanimati za film...

Eto, učit ćeš onda na forumu Very Happy


Registriran/a : 01.01.1970
Započeo/la tema :
Povijest filma Empty30 / 99930 / 999Povijest filma Empty

[Vrh] Go down

Povijest filma Empty Re: Povijest filma

Postaj by Neu sri svi 08, 2013 3:24 pm

U Parizu je 22. ožujka 1895. godine prikazan film braće Lumière "Izlazak radnika iz tvornice". To je bila prva filmska predstava na svijetu. Trajala je tek nekoliko minuta, a priređivačima je donijela prihod od 35 franaka jer je toj projekciji prisustvovalo svega 35 gledatelja koji su platili cijenu ulaznice od po 1 franak.


Povijest filma 220px-10
Zanimljivo je spomenuti kako je toj prvoj projekciji prisustvovao i sam Georges Méliès koji se inače smatra "ocem animacije" odnosno ocem filmskog pravca koji nazivamo fikcijom-snovima. (wikipedia)
Povijest filma A-trip10
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Povijest filma Empty999 / 999999 / 999Povijest filma Empty

[Vrh] Go down

Povijest filma Empty Re: Povijest filma

Postaj by Iron Man sri svi 08, 2013 3:43 pm

Margarita_Bulgakova je napisao/la:Obično se o tome uči na medijskoj kulturi u sklopu Hrvatskog jezika u osnovnoj školi. Doduše, mi to isto nismo radili, ali sam počela istraživati kada sam se počela zanimati za film...

Eto, učit ćeš onda na forumu Very Happy

Nemam pojma, možda se i učilo samo što ja nisam pratio Very Happy
Iron Man
Iron Man
Moderator foruma Ajron
(CloneBuster, Pipica, Sitni)
Moderator foruma Ajron   (CloneBuster, Pipica, Sitni)

Registriran/a : 20.12.2008
Broj postova : 16211
Reputacija Reputacija : 1608
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Povijest filma Empty336 / 999336 / 999Povijest filma Empty

[Vrh] Go down

Povijest filma Empty Re: Povijest filma

Postaj by Neu sub lis 11, 2014 9:41 pm

„Kad su braća Lumiere rekla da izum filma nema komercijalnu budućnost – naravno, bez ideje da bi on mogao biti umjetnost – doista je bilo kao da su rekli kako uopće nema budućnost. Film je možda začet kao izum bez budućnosti, ali mu je budućnost, i to bogata, ipak pružena. A to da Lumiereov citat danas, možda danas više nego ikad prije, ima smisla otisnuti velikim slovima na posteru, samo svjedoči tome da bi njegovo vrijeme ubrzo moglo stati“, lamentira Kulturpunkt o sudbini sedme umjetnosti. monitor.hr
Neu
Neu
CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86925
Reputacija Reputacija : 4929
Godina imam : 35
Započeo/la tema :
Povijest filma Empty999 / 999999 / 999Povijest filma Empty

[Vrh] Go down

Povijest filma Empty Re: Povijest filma

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.